\n'); focus(); } } // -->

<<< zpět

   


Noise master zine no.24

MINERAL COLLAPS rozhovor
B.T.C.W. rozhovor
KRAOST rozhovor
K.Z.O. rozhovor
TRASHEARTH rozhovor
recenze kazet
recenze CDs + DVD
recenze tiskovin
recenze vinylů
reporty z koncertů*****************************************************************************************************


MINERAL COLLAPS

Nová krev na Českobudějovicku… Vítání léta v Temelíně roku 2011, hostilo mimo jiné českobudějovickou nadějnou kapelu MINERAL COLLAPS. Jo, je to fakt nová krev na tamní scéně. Kapela zvládá své nástroje víc než je zdrávo, všechno šlape jak má, každej ví co dělat a výsledkem je našlápnutý punk hardcore. Kapela nedávno navštívila studio Hellsound, kde nahráli skladby pro CD. A kdo hledá na netu, najde povedenou upoutávku na tento disk. Upoutávka je perfektně zmáknutá a je vidět, že kapela hledá nové cesty k propagaci. Na mladou kapelu úctyhodný kousek. Kapela si nehraje jen svou muziku, ale také organizují koncerty v Č.B. Mrkněte na odkazy na konci rozhovoru.

1. Čau, MINERAL COLLAPS jsem začal registrovat teprve nedávno a první živák v Temelíně, kde jste rozsekali nejen mě. Jak dlouho vlastně hrajete a máte zkušenosti i z jiných kapel nebo je MINERAL COLLAPS váš první spolek ?
Páčky: Zdarec, dík za pochvalu. Hrajeme přibližně rok a půl. Já hrál před tím v United rebels, Víťan v ZHN (Zvýšená hudební neschopnost) a Růža v No Cash. Troll tuším před tím nikde nic netvořil.
Růžena: Troll působil v pěveckém tělese kastrátů Skřivánek. :-D
Troll: Růžena je píčus:-). Tohle je moje první kapela.
2. Proč jste si pojmenovali kapela MINERAL COLLAPS ? Má to pro vás větší význam ? A zakládáte si jak na image, tak na muzice / textech ? Hudebně určitě, protože Vám to šlape výborně. Image asi taky a co ty texty? O čem jsou a tak….
Páčky: Název vznikl docela spontálně, protože sme samosebou domlouvali kapelu v hospodě. Jenže sme jí domlouvali tak vehementně od pátka do neděle, že Víťana odvezli v pondělí do nemocnice s minerálním kolapsem (pozn. doktora - když chlastáš hodně a dlouho, tak tělo přichází o minerály a slabší jedinci kolabují) - tak proto MINERAL COLLAPS. Zakládáme si jak na hudbě - což především, i když to tak možná nevypadá, tak i na image - za což zase sklízíme kritiku od věčných rejpalů, ale na to mi serem. Texty sou o věcech, který nás zajímaj a o kterých cítíme, že by sme měli dát lidem vědět. Animal liberation, proti dealerům tvrdých drog, náckům a podobně......
Růžena: Tak tak!!!
Troll: Přesně tak!!!
3. Předpokládám, že nemáte nahrané ani demo. Rozhodli jste se jít do studia Hellsound. Tak jak to nakonec dopadlo nedopadlo ? Co a jak se nahrávat bude a pro jaké účely ?
Páčky: Tak nahráno už máme...., je to 6 válů plus intro. Je to pro nás takový demo, kterým se chceme prezentovat. Neděláme z toho žádnou desku roku, či tak něco. Jen chceme, aby si nás lidi všimli a věděli o nás, protože to co děláme nás baví. A bez lidí to nejde. Jednak studio Hellsound je pecka, to co si tam s náma Honza vytrpěl a jak nám pomohl si zasluhuje velkej potlesk. Ale to ty určitě víš, taky sme slyšeli, co tam s tvojí smečkou vyvádíte za cirkusový kousky :D
Růžena: To jo, Honzovi opravdu velkej dík, super přístup, super prostředí, super zvuk!!!
Troll: Moc děkujem Honzovi bylo to fakt super!
4. Když kapela, tak nějaký ten merchandise. Jak se těmto věcem věnujete a dělá si vše kapela sama nebo si zadáváte práci třeba grafikům ? Až bude oficiálně nahrávka venku, budete se starat o propagaci sami nebo se pokusíte nahrávku šoupnout distributorům ?
Páčky: Tak máme v plánu nějaký trika a nášivky a placky a podobný blbiny. Na grafiku máme našeho druhého kytaristu v učení pana Duška...., je na tyhle věci hroznej démon. Propagaci si budem dělat převážně sami, o zasílání sme s klukama taky mluvili a určitě na pár míst, k pár lidem vyšleme poštovní holuby.
5. Jeden čas byly Č.B. plné grindcore, death metalu a crustu. Dlouhou dobu se situace udržovala na bodu nula, dalo by se říct a najednou nová generace rozjela spousty kapel, pořádání koncertů ? Jak se vám jeví současná českobudějovická scéna a spolupracujete se staršími kapelami ? Místa pro konání koncertů jsou stálá nebo se často mění ?
Páčky: Myslim že scéna v ČB se zvedá díky pár lidem, kteří pro ni něco dělají. Kolem hardcore punku považuju za největší démony lidi z garáže. KubaAjzovi velkej respekt za to co dělá. Pak kluci kolem Dezáče a SUSU. Velký pochopení má pro tenhle směr taky klub Velbloud, kde nám povoluje Vikkouš různorodé dýchánky v tomto duchu.... Grindcorový lidi páchaj taky dobrý mejdla po Budweisu... Vlákno, Robátko a spol...., taky potlesk... O Death se moc nezajímám.... Ale každopádně je to tu o dost lepší než před pár lety. Hrajem zde v různých klubech a na různých místech. Spolupracujeme se staršími kapelami....., nevim co k tomu říct... Kluci z Dezáče nám v Milevsku skvěle poštelovali zvuk..., sme ještě mlaďasové, tak ty starý bejci ještě neví co od nás čekat, každopádně kamarádi sme se všema :)
6. Nedávno proběhl v klubu Martys náckovský koncert. Jak to asi dopadne s pořádáním koncertů punkových, hardcoreových kapel v tomto klubu ? Já doufám, že kapely budou natolik rozumný a na celý Martys se vyserou, tak jak to dopadlo kdysi s legendárním klubem Mo-do (někdo zná možná pod jménem Mondo).
Páčky: Tak v Modu sem dělal, takže sem to už zažil :) Každopádně totální bojkot Martys klubu !!! Jak jako kapela, pořadatel, nebo jen pouhý návštěvník. Nikdy v životě už na to místo nevkročim.
Růžena: Já osobně už ten barák tak maximálne pochčiju, tohle je sakra silný kafe a Mártys pro mě definitivně skončil!!!
Troll: Souhlasim s klukama! Jednou je tam punk fest proti rasismu a pak tam nechaji hrát zkurvený nácky!!!
7. A když jsem nakousl koncerty. Pořádáte nebo se necháte jenom zvát ? Kdysi byly velice populární výměnné koncerty, ty jsou i dnes, ale zdá se mi, že už ne v tak velké míře.
Páčky: Pořádáme a pořádáme rádi. Pod hlavičkou Chaos punx Budweis family pořádáme koncerty i různý mejdla. Časem si chceme troufnout i na zahraniční větší kapely..., tak uvidíme jak nám to půjde. Když budeš chtít koukni na naše stránky (http://chpbf.cekuj.net), či myspace.
8. Má MINERAL COLLAPS pevné cíle, zda-li vůbec nějaké nebo je kapela spíše zábava ? V kapele jste poměrně mladí, jak to máte s vegetariánstvím, jak se stavíte k právům zvířat. Mladá generace punx spíše ani neví o těchto věcech.
Páčky: Pevné cíle máme..., a to hrát dokaď nás to bude bavit... Jasně jde o zábavu. Vegetarián z nás nikdo tuším neni, já mam sice jednou do roka záchvat zeleninový, ale trvá to tak 14 dní... Jinak proti nic nemáme..., je to každýho věc. Podle mě lidi ať se pozabíjí, ale nechápu bezdůvodný násilí na zvířatech a jejich používání jako pokusnejch králíků. Animal liberation !!!
Růžena: Pro mě je kapela něco jako splněnej sen. Nějaký velký cíle si nekladu, dělám to proto že mě to baví.
Troll: Pro mě je to taky splněnej sen! Je to super moc mě to baví! Cíl taky žádný nemám chci to prostě s kapelou drtit dokud to půjde!
9. Je léto, no, jak se to teda vezme. Festivaly. Jaké festivaly navštěvujete, chystáte se navštívit, kde vás to baví nejvíc, atd., atd.
Páčky: Byli jsme s klukama na Mighty, protože sme dostali lupení zadarmo. Bavili nás tam akorát Malignant Tumor z Ostravy a Mad Pigs z Brna, jináč sme tam spíše pili :) Já už se hrozně dlouho chystám na Obscene. Letos tam prej Varukers předvedli super show...., příště už musím!!!
Růžena: Já osobně sem toho chtěl stihnou letos hrozně moc, bohužel nedostatek financí mi plány jako skoro každej rok zhatil. Znáš to, nejsou prachy, neni láska. :-D
Troll: Bylo hodně akcí, jěště jsme navštívili Festa de la pohoda ve Vodňanech taky pecka festák, škoda že to není třeba na 3 dni:-) Doufáme, že nám příští rok vyjdou peníze, aby jsme toho mohli navštívit co nejvíc.
10. Troll - jak ses dostal do novin, článek o punku ? Wiiťan - Tak jak to je s tím Mexikem, je to sranda nebo tam jsi, byl či budeš ?
Troll: V novinách zrovna probíhala v té době série článků o různých stylech hudby i života, a když se připravoval článek o punku, ozvala se mi kamarádka, jestli bych ji s tím nepomohl, tak jsem na to kývl.
Wiiťan: Předem zdravím Noise Master a teď k Mexiku. Bohužel je to sranda začalo to tak, jsem ze Slavonic a téhle díře se občas říká Mexiko a při prvních koncertech jsem si nechal vous ala Mexiko a kluci se toho chytili a bylo to, ale pravda je taková že s Mexikem mám společný akorát občasný knír a zablešený pončo ve skříni toď vše zatím.
11. Asi teda konečná, díky za odpovědi. Závěr je na vás.
Páčky: Dík moc za zájem od nás, jsme rádi, že sme se ti líbili, až se potkáme, máš u nás cédo :) Up The Punx !!!
Růžena: Piss z krys a hnis!!! Díky moc za úplně první rozhovor v historii kapely, ať i vám to šlape tak dobře jako doteď, měj se pěkně... čáu!!!
Troll: Děkujem moc za rozhovor a za podporu a někdy na akci tak čááááuuuuu.

http://chpbf.cekuj.net/ / http://bandzone.cz/mineralcollaps / mineralcollaps@seznam.cz / http://www.myspace.com/chaospunxbudweisfamily

[ Top ]


*****************************************************************************************************


B.T.C.W.

B.T.C.W., zkratka kterou si už zapomatovalo spousta lidí. Pod ní se totiž skrývá kapela ze Strakonic, celým jménem BEHIND THE CEMETERY WALL (teda, ZA HŘBITOVNÍ ZDÍ). Název vznikl z prostýho důvodu, že kapela zkouší za hřbitovní zdí. B.T.C.W. prošlo za krátkou existenci spousta lidí, ale zdravé jádro, jak kapela sama píše, vydrželo. Poznávacím znamením je Karolíny zpěv. Krátké stopáže a obzvláštně zajímavý nápady.

1. Rok 2010 byl pro vás zajímavý z pohledu vydaných nosičů. Kde všude jste zasely skladby, a pochází všechny z jednoho sezení? Jak se vám nahrávalo a měl někdo v té době zkušenosti z jiných kapel ? Máte zhruba přehled kam se jednotlivé tituly dostaly a jakou mají distribuci ? Jak se prodávají a jaká je odezva od kupujících a recenzentů (kritiků) ?
Zbyňa: Hellos Šakalos, zdravíme NOISE MASTER zine. Všechny skladby, co jsme nahráli, pochází z jedné návštěvy studia 13.-14. 2. 2010 v HELLSOUNDu v Česticích. Poprvé ve studiu, jsme nevěděli co očekávat (Honza Kapák byl v pohodě). Nahrálo se 14 písní. Čtyři songy jsme použili na kompilační kazetu "RAW and HARSH", benefit pro Garáž Č.B. (kde se nám dobře hraje a pořádají tam akce skvělí lidi). Ta vyšla v květnu. Dalších pět skladeb jsme umístili na Tebou dělané kompilační LP ve spolupráci více labelů "POSLOUCHÁTE JIŽNŽNÍ ČECHY 3" (čehož si vážíme). Deska spatřila světlo světa na konci srpna. A poslední je v říjnu vydané CD demo, kde jsou všechny písně. CD jsme si vypálili sami asi 50ks, tak 15 kusů se rozdalo a zbytek se prodal, k mání bylo na koncertech. Jakou má zbytek distribuci a kam až se dostali, nevíme. Recenze a ohlasy vesměs pozitivní (nikdo nám přímo neřekl nebo nenapsal, že je to hrůza).
2. Na rok 2012 se plánuje zastávka v Hellsoundu za účelem natočení nových skladeb pro první LP. Budou se nahrávat i covery ? Co můžeme očekávat od nových skladeb? Kdy vznikla myšlenka zrealizovat LP…. ? Realizace obalu… Povede se deska zrealizovat nebo se může stát, že to nevyjde? V tom případě by se materiál využil jak? Budete dělat i kazety, CDs nebo jen vinyl ?
Zbyňa: Studio navštívíme poslední víkend v březnu. Muzika bude víc do grindcore, jelikož máme nového bicmena, takže přibudou sypačky, atd. Určitě LP, jelikož si chceme nadělit dárek k pětiletce. CD taky (kvůli lidem, všichni nemají gramofon), ale dokud tady žiju, tak vinyl vítězí!!!
Karolina: Nápad natočit a vydat LP vznikl díky Zbyňovo vášni k vinylům. Novinkou je, že vydáme split s KAOSQUAD. Co se týče obalu, zatím jsme se dohodli, že přední a zadní stranu budeme mít společnou, ale jinak je to otevřené. Deska se zrealizuje v každém případě, i kdybychom ji měli zaplatit sami. Zatím nás podpořili přátelé a přátelské labely, díky chlapi!!!
3. Odehráli jste poměrně dost koncertů, ale většinou v blízkém okolí domoviny. Jak jste spokojeni s koncerty vy, jak lidé a máte řekněme sen, vyrazit po republice a do světa?
Honza + Karolina: Na jihu se podporujeme se spřátelenými kapelami a fanoušky, proto jsou tu koncerty častější. Rádi si zahrajeme v Rakovníku s CUNNILUNGUS, poslední dobou se nám dobře hrálo v Pardubicích a v Chodově u Karlových Varů, kde bylo hodně ohlasů a rumu! Vyrazit se zatím do světa nechystáme, ale samozřejmě chceme. Hostili jsme spoustu zahraničních kapel na turné, doufejme, až přijde čas, tak nám to oplatí.
Kozel: Samozřejmě zahraniční štace by byla velmi lákavá.
Zbyňa: Jo spokojenost s koncerty je, myslím si, že i od fans. Jih máme skoro obehraný, mimo kraj jsme ještě hráli v Praze, Plzni a Domažlicích. Dobře se nám hraje v Sušici a po hospodách, garážích, chatách a pergolách.
4. Část B.T.C.W. jsou akční v pořádání koncertů a jednoho festivalu. Tak si udělejte reklamu a povězte vše, co by mělo být řečeno? A díky vaší pořadatelský činnosti je vaše frekvence koncertů s B.T.C.W. vyšší, že? Děláte výměnné koncerty, jak tomu bylo dříve?
Karolina + Zbyňa: Thrashers crew Strakonice pořádá koncerty, protože nás to baví a hlavně, tahle muzika by se do Strakonic a okolí vůbec nedostala. Bohužel už ani do Písku, kde byla vždy tradice na grindové, crustové atd. koncerty, lidé na uspořádanou akci nepřijdou. Proto tam kluci v posledním roce museli pořádání omezit na minimum. Nechceme jezdit do ČB a dále, tak si koncerty pořádáme sami. Taky si samozřejmě díky tomu zahrajem na domácí půdě. Festa pod Skálou je pro nás srdeční záležitostí, je to nekomerční akce, se spoustou spolčených kámošů a kámošek, kapel, domácího vegan a vegetarianskýho jídla atd. Nemáme na to extra velké prostory, ale i tak je to tam vždy supr, skvělý místo a dobrá parta. Je to Festa pro lidi, které baví dobrá muzika a nechce se prodírat tisícovými davy "nadšenců". Pogo z kopce do kopce jen tak někde nezažiješ, místní specialita. Thrashers crew jsme Karolina, Zbyňa, Lukán a Yarda. Máme i webové stránky: http://www.tcst.wz.cz, které dělal Lukán. Co se týče měnění koncertu, rádi obscujeme s LIVER GARNISH, HIROSHIMA NIGHTMARE, KATARAKTA, KAOSQUAD, MURUROA, PRESSBOIL a CONOPED. Je pravda, že spousta kapel nám pozvání dluží. Bylo by to dost akcí, kdyby nám vše bylo vráceno, ale víš, jak to chodí. Nejvíc nás mrzí hlavně kapely z okolí. Asi jsme moc rychlí, jediný DELUSION se nezalekli.
5. Taky za krátkou působnost kapely se v ní vystřídalo mnoho členů a jedna ženština. Jak to teda všechno bylo, kdo kdy kde a vždycky jste se rozešli v dobrém?
Zbyňa: Tak to máš pravdu. Trocha historie: v roce 2007 začínají pilně cvičit dva spolubydlící Zbyněk (kytara), Petr Váchal (bicí 2007-5/09, 8/10-10/10) a jejich kamarádka Karolina (ta si vzala mikrofon, zařvala a bylo rozhodnuto!). V květnu 2008 nám "hrozil" první koncert a neměli jsme basu. Zeptali jsme se Škváry (basa 4/08-5/09, bicí 6/09-7/10) jestli s námi chce hrát, že za měsíc máme koncert. Naučil se. Do konce roku jsme jednou měsíčně vystupovali. V roce 2009 po dvou koncertech oznamuje Petr, že končí. Hodně nás to mrzelo, ale co se dalo dělat. Škvára se učí bubnovat, dva koncerty odehrajeme bez basy. Na podzim s námi odehraje čtyři akce Eda (basa 10/09-12/09). Od začátku roku 2010 s námi zkouší Adélka (basa 1/10-3/11) a Aleš (kytara 1/10-4/10). V této sestavě nastupujeme do studia. Poté si zakládáme profil na BZ, díky tomu máme pár nabídek na vystoupení. Na jaře se domluvíme s Alešem na jeho odchodu. Jelikož jsme si moc nesedli hudebně, začal zpívat v Delusion (času taky moc neměl), takže to bylo v pohodě. Hodně koncertujeme (13 akcí) a v létě se loučíme se Škvárou, z časových a osobních důvodů. V srpnu se vrací na bicí Petr, ale odehraje dvě vystoupení. Jelikož očekává potomka, neměl by tolik času na hraní atd., rozloučili jsme se spolu. Stále jsme kámoši, ale tak často se už nevidíme. Své služby nám nabídl Honza, za pět zkoušek v listopadu (během 12 dnů) se to naučil a hned koncert. Do konce roku odehrajeme čtyři akce. Rok 2011 bude taky zajímavý. Sehrávám se s Honzou a děláme nové věci, když nám Adélka oznámí, že chce skončit (poslouchá trochu jinou muziku). Odehrajeme dva koncerty (leden, březen) a přátelsky se rozloučíme. Na uvolněný post v kapele nastupuje Jindra (Kozhel) a během tří týdnů s námi už koncertuje. Tak začíná nová etapa. Snad nám to vydrží, máme hodně podobný vkus, co se týče muziky. Za těch mnoho změn bychom si to zasloužili!!!
6. Nyní tři členové mají další kapely. Co je u PRESSBOIL, CONOPED a KAOSQAD nového? Je problém s koncerty, že se nemůžou členové rozhodnout, s jakou kapelou odehrají koncert? A snaží se nebo naopak se perou s tím, aby se kapely nepodobaly jak vejce vejci při tvorbě songů?
Honza: Tak u PRESSBOIL je situace trochu komplikovaná. Michal hraje ještě v GRIDE a tím většina termínů padá, navíc nabídek je málo, jakoby technický thrash-death nikoho nezajímal. S BTCW nehrajeme tak promyšlenou muziku, proto se bicí s PRESSBOIL nepodobají.
Zbyňa: Novinky u CONOPED, zamluvené studio na jaro 2012. Problém s krytím koncertů zatím není, jelikož nemáme tolik koncertů, stejně jsme jich půlku odehráli s BTCW. A tvorba songů, co se nehodí do BTCW zkusím v CONOPED. A většinou se to chytí, to je pohoda co? Problém máme akorát se sklizní (málo materiálu, zloději, policie, atd.)!!!
Kozhel: Nějakej ten koncert a fesťák jsme odříct museli. Hlavně kvůli rodičovským povinnostem jednoho člena. Navíc zase začíná fungovat Mururoa, takže uvidíme (uslyšíte), jak to bude vycházet.
7. Kdo je hlavním tahounem kapely ve vymýšlení skladeb? Některé skladby jsou kurevsky silné, nápady naprosto geniální. Karol, zkoušela jsi i jiné polohy hlasu nebo takhle to vyšlo napoprvé a nebylo co řešit? Předpokládáš, že bys měnila vokál ve skladbách, kdyby to bylo vhodné? Určitě je super, že spousta lidí nevěřícně kouká, když zjistí, že hlas není mužský, ale ženský a navíc několik lidí a já se samozřejmě přidávám, tě přirovnává k Sabině Classen z HOLY MOSES.
Karolina: Hlavním tahounem je Zbyňa, vždy přitáhne nějaký riff, pak se klasicky přidaj bicí, basa a zpěv, ale na detailech skladby pracujeme společně. Za hřbitovní zdí vznikly kurevsky silný věci, ty původní jednoduchý a nebylo to jen místem, ale i náladou, s Petrem a Zbyňou nám to dohromady zkrátka šlapalo. Ráda si hraju s polohami hlasu v hloubkách a výškách, u mě je to záležitost instinktu, jak, kam a co do konkrétní skladby umístím. Barva hlasu přišla přirozeně, tak to moc neřeším.
8. Co merchandise kapely? Pokud nějaký bude, budete se snažit jako kapelu věnovat distru nebo spíš přemýšlíte o distru, které se o všechno postará? Jak kapelu propagujete? Jen na webu nebo i letákama…. Byly nějaké nabídky na rozhovor, případně přímo návrhy od labelů?
Karolina: Určitě v budoucnu uděláme nášivky a trika, teď zatím nejsou peníze nazbyt. Kapelu nijak zvlášť nepropagujeme, máme stránky na bandzone, kde si náš občas někdo všimne a pozve. Nabídky na rozhovor nebyly, takže máme to potěšení mít premiéru u tebe. Po prvním demu nás oslovili GRF records a tři další menší labely.
Zbyňa: Kapelu propagujeme hlavně naživo. Také na BZ, ale rozhodně se nikam netlačíme. Za merchendise bych byl rád, ale co a jak se uvidí, přednost má deska.
Kozel: Propagujem, třeba teď tímhle rozhovorem. smích
9. Karol, ty jsi vášnivá turistka / horolezkyně, že? Tož jak k tomu došlo, co všechno máš za sebou, s kým se vypravuješ na cesty, plány, nejlepší, nejhorší zážitky?
Karolina: Miluju od dětství Šumavu, takže odtud pochází lopocení po lesích a kopcích s mými psy. Lézt jsem začala v roce 2008, kdy mě v hospodě přemluvil strakonickej tým horolezců a už mi to zůstalo. Jednu sezonu jsem nemohla lézt kvůli úrazu ruky, tak jsem se dala do vysokohorské turistiky se Skálíkem z Mururoy a jeho partou. To trvá dodnes. Nejkrásnější pro mě byl přechod Pyrenejí po španělské straně. Jeden mohl jít měsíc v horách, bez žádného přejíždění od pohoří k pohoří. Mimo slézání pro zásoby do nižších poloh vám dělají společnost jen orli a horské krávy a ovce. Plánů je hodně. Chci spojit turistiku s lezením a ledovým lezením, k čemuž jsou nejlepší Alpy, a jak doufám bude tomu tak i na Kavkaze.
10. Současná situace s nazi v ST a okolí ?
Zbyňa: Tak na nácky máme experta Lukána z THRASHERS CREW.
Lukán: Nazi scum (tady v ST) žádnou velkou aktivitou neoplývají. Alespoň sem žádnou jejich aktivitu nezaznamenal, od té doby co pobodali v roce 2008 jednoho kluka, co jim řekl, aby nehajlovali. Pominu-li jejich nic moc kvalitní nálepky na kontejnerech, ha ha. Jo, sem tam nějaké to pomatené hovado potkáš, ale to není nic, co by stálo za řeč. Avšak zarazili mě místní mlaďasové s punkovou vizáží (záměrně nepíšu punkáči, protože tihle patolízalové mají s punkem společnou akorát tu image), kterým nedělá problém se paktovat s hákošema, pořípadě bezpáteřníma "apolitikama" (88). Argumenty, že když se nebaví o "politice", tak jsou to fajn lidi, jsou směšné. No, každý svého štěstí strůjcem, pro tyhle pozéry (posery) mám jeden vzkaz: Nazi punks fuck off!!! Jste stejná špína jako náckové!!!!!
BTCW: Takže stručně a jasně: nazi punk, nazi metal a nazi skins FUCK OFF!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
11. Díky za odpovědi, poslední slova jsou vaše.
Děkujeme Tobě, Šakale, tady za prostor a vše co si pro nás udělal. Děkujeme všem bývalým členům kapely a lidem co nás mají rádi a různě nás podporují. Děkujeme!!!
Kozel: Odpověď v Noise master zine #22! smích

http://bandzone.cz/behindthecemeterywall Karolína: karol.moon@seznam.cz

[ Top ]


*****************************************************************************************************


KRAOST

Dorazíš na koncert, tam poslechneš neznámou kapelu, hrající zvláštně namíchaný styly, ale zní skvěle. Druhej den jdeš na koncert a opět tvůj nový objev na podiu a ještě lepší masakr. Zpěvačka u mikrofonu, razantní bicák za škopky, nováček na jihočeské scéně za basou, ovládajíc jí na jedničku a kytarista míchající několik stylů v rychlosti uragánu. KRAOST. Milevsko. Jižní Čechy. Mrkni na ně a posuď.

1. KRAOST jsou půlka ROTTEN BRATS. Co vás vedlo k založení nové kapely a bylo snadné najít zbylé spoluhráče ? ROTTEN BRATS už mají také novou sestavu a koncertují, že ? Jestli se nepletu, vznik KRAOST byl poměrně rychlý a docela brzo už byl připraven set pro koncertování. Nemakalo se na skladbách už za dob ROTTEN BRATS ?
D: Důvodů je víc, především už nás nebavilo zpěvákovo chování a lži. Jak k nám, tak třeba i na koncertech. Basák pro změnu skoro nechodil na zkoušky. Takže jsme se scházeli jen ve dvou s Ptákem a dělali na dalších věcech. Je pravda, že část věcí Kraost vznikla už tenkrát (léto 2010). Odehráli jsme ještě asi 2 koncerty s RB, který nestáli za moc a to byla poslední kapka k tomu odejít a začít znova, jinak. Začali jsme shánět spoluhráče. Naštěstí jsme v tu dobu potkali Adélu a za nedlouho se přistěhoval i Pichy, vyndal basu a bylo jasno. Ve výsledku to vlastně docela snadný bylo, ale zároveň je to jedna velká náhoda. Tohle všechno se odehrálo už někdy v říjnu/listopadu 2010. Letos v červnu jsme odehráli první koncert, takže to vlastně bylo pěkných pár měsíců ve zkušebně (několikrát v týdnu). Co se děje s RB teď nemám moc přehled.
2. Basáka máte z pěkné dálky. Co tě vedlo k přestěhování na jih Čech ? A výběr na post k mikrofonu byl náhodný nebo jste od začátku chtěli zpěvačku ?
M: S přítelkyní jsme se rozhodli přistěhovat. Znamenalo to ale opustit kapelu, kámoše a celé Valašsko, které je na kapely a koncerty plodné místo. Jsem rád, že kluci zrovna chtěli založit novou kapelu a my jsme jim přišli do rány.
D: Je pravda, že jsme uvažovali o zpěvačce, ale bylo to spíš přání. Ani jsme moc nedoufali, že by to vyšlo.
3. Dle všeho to vypadá, že máte texty, kterými skutečně něco chcete sdělit a ne je jen mít zapasovaný do hudby. Zpěvačka párkrát promluví před texty. Kdo stojí za texty a píšou se jasně pro srozumění nebo jde spíše o jinotaje ?
A: Tak texty jsou psány na základě našich názorů, pocitů a reakcí na věci a situace, které se kolem nás každý den odehrávají (třebaže se nejedná o nová témata, ale o věci, které je třeba připomínat si pořád). Snad jim jde i rozumět, protože pokud chceme svými texty něco říct, měly by být srozumitelné a pochopitelné. Někdy mi připadá, že v nějakém velikém jinotaji už žijeme a naše texty jsou, myslím, jen důsledek toho, že s tím nejsme, nemůžeme být a nebudeme spokojeni. Svou troškou přispěl každý z nás, ale nejvíce textů pochází od kytaristy.
D: Je to asi trochu nezvyklý, ale texty píšeme v podstatě všichni, každý přispěl, nějakou větší část jsem jich napsal asi já. Všeobecně se mi víc libí texty, ve kterých je třeba hledat a přemýšlet, ale do našich věcí se zas hodí údernost, takže výsledek je u mě někde mezi.
4. Kdyby se měl popsat styl KRAOST. Co by v označení nemělo chybět ? Osobně ve vaší hudbě slyším několik vlivů. A to chvilkově fastcore, pak zas crust/punk, na kterém je vše postaveno, punkové a crustové bicí, metalový vyhrávky na kytaru. Jako celek ovšem zběsilé detonace s ukrutně uřvaným vokálem. Výsledek je skvělý. Netradiční.
M: Kraost styl
A: SYPAČKY...8o) Kraost je taková pouliční směska. Těžko říct, kam to zařadit, ale oni to škatulkování za nás zvládnou ostatní..
D: thrash, hardcore, fastcore.
5. Máme-li se poohlídnout po vzorech, kteří to jsou ? A momentální styl je dle vašich představ nebo se kapela bude měnit do jiných poloh ? Nejsem si zcela jist, kdo stojí za komponováním skladeb, ale zdá se, že basák má vliv na každou věc.
M: Žádné vzory. Mě baví a vždycky bavilo dělat to tak, jak se nám to líbí. Na komponování pracujeme společně a pak si do toho dá každý to svoje a je z toho Kraost, hehe. Takže vliv má každý z nás.
A: Momentální poloha mi víceméně vyhovuje. Pokud se někam budeme posunovat my sami, zřejmě se posune i hudba, kterou děláme.
D: Vždycky mě bavilo zapojení metal kytar do hc/punk rytmu. Přesně kapely jako vzor mě nenapadají. Momentální styl je podle našich představ, ale doufám, že časem bude ještě rychlejší, přesnější a "složitější".o). Skladby tvoříme většinou od kytarového rifu a pak do toho promlouváme všichni. Určitě využíváme Pichačovo zkušeností a šikovnosti, takže do spousty věcí nějakým způsobem promluví.
6. Když se zeptáme na Milevsko místních obyvatel, co odpoví, doporučí ? A když se zeptáme vás a případně někoho z alternativního "hnutí" ?.
M: Když se zeptáš mě, tak knajpa U Brouka u autobusáku- nej pivo, známé ksichty, špatně se z tama odchází.. Jinak třeba pod sdružením Arteola se zde pořádají zajímavé výstavy.
A: Zůstat doma.
D: Nejspíš doporučí nejstarší klášter v Jižních Čechách, který stojí právě v Milevsku. Ale nejsem si jistej, že zrovna tohle bude zajímat čtenáře NM. Osobně k tomu ještě přidám Židovský hřbitov, kousek za Milevskem. Jinak hospoda U Broučka (občas je tu i koncert) nebo Slušovice. Z kapel stojí za poslech určitě Downlift, kde hrajou 2 členové legendárních Ropney produkt a nebo částečně milevskej Resort.
7. Momentálně jste na bandcampu, poměrně se rozšiřujícím a osvědčeném "systému". Plánujete další zviditelnění i jinde ? Bandcamp je hodně stručnej z vaší strany. Snažíte se i jinak prezentovat ? Jak vy vidíte presentaci kapely alá merchandise ?
D: Bandcamp, nám vyhovuje právě svojí stručností, takže žádné další profily nebo stránky neplánujeme. Myslím, že všechno podstatný tam je, nahrávky, texty, kontakt i plánovaný akce. Dokonce jsme dost dlouho uvažovali, že neuděláme na netu vůbec nic. Ale pak nám přišlo líto aspoň demo někam nedat. Jinak merch jako trička, jsou super věc, sám rád nosím věci kapel, který mě baví. Ale kapela by měla mít asi něco odehráno a trochu si tyhle věci zasloužit. Takže u nás to zatím není na pořadu dne. Prezentovat se snažíme živým hraním a uvidíme jak to pude dál.
8. Cíle s kapelou, koníčky / zájmy… Jakou posloucháte muziku? Mladí už nejsou tak draví po vegetariánství…, jak to je u vás? Díky za pokec, udržujte hluk při životě.
M: Cíle- nahrávka, další songy. Muzika - popík. Dík za otázky a zdar
A: - cíle? Jednoznačně MTV. - koníčky? Dříve hlavně zimní sporty a bike, ale to ještě v Jeseníkách, odkud pocházím. Tady je mým jediným koníčkem kapela. - muzika? Z kapel mě teď napadá vynikající Spoluvina, nebo třeba polští Eye For An Eye. - jídlo? Vegetarián nejsem.
D: Nejbližší cíl je odehrát dobrý koncerty a v budoucnu snad nějaká další, lepší nahrávka. Z koníčků hlavně kolo, lezení po skalách, v zimě snowboard. Z muziky Slayer, Lahar, Fastkill, Ember, T11 a stovky dalších. Vegetarián nejsem. Taky díky, těšíme se na další společný akce.

http://kraost.bandcamp.com/ * kraost@seznam.cz

[ Top ]


*****************************************************************************************************


K.Z.O.

Rozhovor s táborskou kapelou K.Z.O. byl plánovaný již dlouho, ale různé okolnosti chtěly, aby rozhovor byl až v tomto čísle. K.Z.O. je kapelou hrající dlouho dobu, pravda, s dlouhou pauzou, ale moc se o ní nepíše. O to větší důvod k rozhovoru.


1. Zdar směr Tábor. Asi čtu nesprávný noviny nebo jste tak špatná kapela, že jsem o časopis s vaším rozhovorem nezakopl. Jak tomu teda je. Kde všude jste se už zpovídali a přečetli si recenze na vaše koncerty a nahrávky?
Roman: Čus Šakale. No asi jsme fakt špatná kapela, protože jsi první kdo nás o rozhovor požádal:. Recenze na naše koncerty jsem četl pouze u tebe v NM a co psal na svůj blog Kubajz. Jo a málem jsem zapomněl. Vyšla nám recenze na cd Vyšší princip v RockPopu: To jen díky tomu, že se známe s chlapíkem, co ty recenze píše a zajímá ho takováhle muzika.
2. K.Z.O. mělo dvě varianty, co znamená zkratka K.Z.O. Už ani nevím kde jsem to viděl (kriminálně závadné osoby - oficiální verze). Jaká je ta správná? Proč jste si vybrali dlouhý název pro kapelu? Kdo to jméno vymyslel a máte v kapele člena, který se věnuje propagaci kapely, merchandise, a tak podobně nebo je to kolektivní práce tak nějak jak to zrovna komu vyjde?
Roman: Když jsme v roce 2000 začínali, tak jsme už asi půl roku zkoušeli a stále jsme neměli název. Pak jednou sedíme v hospodě a kámoš povídá: Co kdyby jste se jmenovali Kriminálně závadné osoby? Tak policajti označujou lidi, co vypadaj "jinak", jako že máš třeba číro na hlavě, nášivky, řetězy, spousty náušnic, apod. Nám se to zalíbilo a začli jsme to používat. V tý době jsme striktně trvali na tom aby na plakátech byl název napsanej celej. Když nás někdo napsal zkratkou, tak jsme byli nasraný. Ale po našem znovuzrození v roce 2008 jsme naopak začali používat zkratku a K.Z.O. už neznamená kriminálně závadné osoby. Teď necháváme na lidech ať si pod ní představí co chtěj. Sami se snažíme vymýšlet různé varianty a spíš si z toho děláme prdel. Pár příkladů: kamarádi zálesáckých ohňů, krtečkova zablácená obuv, kluci za oponou, komerčně zábavný orchestr… Prostě dnes jsme "jen" K.Z.O. nic víc, nic míň.
3. Kapela má poměrně bohatou historii plnou zvratů, krádeží, personální rošády… Z původní sestavy zůstal kdo? A co dotyčný drželo nad vodou, aby kapelu stále udržovali při životě, jestli se to tak dá říct. Došlo k situacím, že už jste si mysleli, že bude konec?
Roman: Dneska už jsme z původní sestavy jen dva: já a Rosťa. Když nás v roce 2005 donutili okolnosti skončit, tak jsme sice stále kecali o tom, jak zase znovu začnem, ale uběhli skoro tři roky a stále jsme byli jen u těch keců. Až jednoho dne mi moje žena řekla, ať už teda začnem opravdu znovu hrát nebo ať už o tom nemluvim. Tak jsme si s Rosťou a Alanem (tehdejší basák) sedli a začli jsme shánět nový lidi. S druhým kytaristou Mejlou se známe léta, takže to bylo víceméně domluvený hned. Horší to bylo s bubeníkem. Ten původní už bydlel v Praze a prostě by to nestíhal a v Táboře je bubeníků na tuhle muziku málo. Naštěstí jsme dostali tip na Davida, kterému se naše muzika líbila, tak jsme byli komplet. No a takhle jsme hráli beze změny až do listopadu 2010, když jsme se po vzájemné dohodě "rozešli" s Alanem. Ten už taky bydlel v Praze a navíc začal hrát v CLIMAX a vůbec to nestíhal. Od tý doby s náma basuje Fíla, kterej s náma předtím občas hrál jako záskok.
4. Jaké okolnosti vás vedli k ukončení činnosti? A kdysi dávno jste měli zpěvačku. Jaká etapa K.Z.O. byla nejdivočejší / nejplodnější?
Roman: Okolnosti byly prosté. Tehdejší bubeník už žil v Práglu, což je neslučitelný s kapelou. Zpěvačku jsme měli, ale o okolnostech příchodu / odchodu můžem někdy pokecat my dva spolu, tady bych to nerozebíral. Každopádně to bylo super!!! Nejdivočejší etapa byla kdysi dávno do toho roku 2005. To fungovalo asi takhle: Jednou za půl roku zkouška a na koncertě se co nejvíc ožrat. Je to období na který nejsme nějak hrdý, ale prostě je to taky kapitola K.Z.O. A nejlepší období? Od roku 2008 a zatím stále trváJ)) Spousta koncertů, skvělý lidi na koncertech a spousta super kapel!!! Většina z kapely se na "starý kolena" dočkala toho, že to konečně lidi baví. Třeba já konečně nacházím smysl proč tu muziku dělám. Stačí mi na koncertě vidět jedinýho člověka pařit a řeknu si, "neděláme to zbytečně, přeci jenom to k něčemu je". Dokud budou lidi jako ty Šakale a tobě podobní, tak stojí za to hrát. Čímž bych chtěl tímto poděkovat všem super lidem, který nás pravidelně zvou na koncerty. Není jich moc, ale o to víc si jich vážíme (i když to někdy tak nevypadá). Díky Michale a Kubo a Mařenko.
5. Za dlouhou existencí kapely je jen jedna nahrávka a to CD Vyšší princip. Povězte všechno podstatný k této nahrávce. Druhou nahrávkou je pár skladeb pro kompilaci P.J.Č. Kdybyste porovnávali, co byste napsali?
Roman: Ještě existuje nulté demo, "Proč ne!". To jsou skladby nahrané někdy v roce 2005, ale nikdy se to pořádně nesmíchalo, takže zvuk byl takovej hodně "garážovej". Pár kusů jsme rozšířili mezi lidi, nejvíc mezi kámoše. Vyšší princip jsme nahrávali ve zkušebně. Nahrával nás kámoš Martin Mareda, kterej se amatérsky zabývá nahráváním demáčů pro kapely. S Martinem se nám dobře spolupracuje a jsme spokojený se zvukem. Někomu se ten zvuk třeba nelíbí, ale my jsme fakt spokojený. CD je vypalovaný a vypalovali jsme si ho sami: Obal jsme si nechávali tisknout v jedný reklamní agentuře. Udělali jsme 100ks a pár kousků ještě máme: Nahrávání na PJČ proběhlo v podstatě stejně.
6. Maká kapela na nových skladbách? Kam se budou ubírat ? Řekl bych, že starší tvorba vycházela víc z kapely SVINĚ!, novější tvorba má ubráno na hitovosti a je pevně na hardcore punkových pilířích. Ovšem vaše provedení z těch pilířů rozmetá vše surovostí, jakou hrajete.
Roman: Samozřejmě, že makáme na nových skladbách: Na konci října se chystáme na další nahrávku. Většinu těch skladeb už dlouho hrajem na koncertech. Zase to bude 10-11 skladeb, snad se objeví i nějaký hosti. Že jsou nový věci jiný než ty starší je asi tak nějak přirozený vývoj. Všechno je to o momentálním nápadu.
7. Na koncertech používáte táborskou vlajku s nápisem Smrt fašismu. Je to aktuální, žahavé téma v Táboře a okolí? Když by se porovnala situace s dřívějškem ?
Mejla: Vlajka - bílo modrý, šedý pruh a červený klín s černým T. Je to symbolická vlajka přeživších antifašistů, politických vězňů, odbojářů, kterým se podařilo přežít nacistické koncentrační tábory. Proužek značí oblek (blůza, kalhoty), červený klínek znamená označení vězně. Červený v tomto případě znamená politický delikt. Černé T pak neznamená Tábor, ale příslušnost k národu: T-Tschechien. Nápis pak už je čistě náš počin, kterým tyto hrdiny chceme uctít a zároveň vyjádřit náš jasný postoj k tomuto pseudo hnutí. Ze stejného důvodu vlajku vozíme na většinu našich koncertů. No a náckové v Táboře je žhavý téma asi pořád, ale posledních 5 let jsou incidenty častější než to bylo dřív. Vše se točí okolo jistého Kotrby, který kolem sebe shromažďuje individua stejného ražení, z nichž někteří jsou příslušníci České armády!
8. Kde kdo hraje ve vícero kapelách, zakládá vedlejší projekty. I někteří členové K.Z.O. maj další hudební aktivity. O jaké jde, nějaká ta informace, reklama…
Roosta: Já hraju ještě kytaru v kapele MERESIEW (metal), a Fíla hraje na kytaru v kapele RESORT (crust-grind).
9. Romane, už několikrát jsem se setkal s razantní odpovědí na kdekoho, co tě otravuje "hej, máš cigáro", "hej, máš na pivo" a další kraviny známé z typických punx akcí a nádražáckých punx… Spousta lidí se s těma lidma baví stylem "víš, nemám tu tolik…" a tak…. Já se těm lidem spíš směju, jsou dost otravní, ale moc se s nima nevybavuji. Už jsi narazil na nějakýho trotla, kterej se na tebe nasral, žes mu to tak pěkně vysvětlil, co si o něm myslíš…, však víš co myslím. Prostě dobrej přístup od tebe.
Roman: Když za mnou přijdou tyhle lidi s dotazem " nemáš…", tak než dořekne co chce odpovídám "Nemám". Většinou jen řeknou kysele dík a odcházej. Ale na poslední Festě ve Vodňanech stojíme s Mejlou u podia a na podiu máme postavený flašky s pitím. Přicházejí kluk s holkou ("opravdový punx":) no a už se po těch flaškách začnou sápat. Tak jsem jim samozřejmě vysvětlil, že na to nemaj hrabat, když to není jejich. Tak jsem si vyslech něco o čurácích, kreténech apod. Nijak jsem to neřešil a myslel jsem si svoje. Slečna se mi pak ještě "na oplátku" snažila podrazit nohy: Jinak se většinou snažím tyhle lidi ignorovat. Nebudu si přece kvůli tomu kazit koncerty:
10. Texty. Jsou pro vás určitě důležité. Kdo je píše a jakým stylem? Jsou srozumitelné hned nebo potřebují komentář ? Je nějaký téma, které je v hlavě, ale ne a ne ho přepsat do logického textu ? Máte nějaké oblíbené texty?
Roman: Texty teď píše hlavně Mejla, protože já už asi tak rok nemůžu nic kloudnýho dát dohromady. Přesně jak říkáš: téma je v hlavě, ale ne a ne to poskládat do logického textu.
Mejla: Texty jsou pro nás samozřejmě důležité. Důležitost textu pro posluchače je z části podmíněná jejich srozumitelností. S významem textů je to tak, že vetší část vyžaduje menší komentář: Některé se zabývají historickými fakty a jejich dopady na dnešní dobu. Pak to jsou víceméně niterní záležitosti, které se snažím zaznamenat pomocí metafory a nadsázky. Povětšinou se stává, že hlava je plná témat a nejdou přepsat do logického textu. Je třeba vyčkat a nehnat to přes "závit". Pak to stojí za hovno a většinou trhám: A taky si myslím, že občas určitá nelogičnost neškodí, to je ale pak potřeba delší komentář::: Ale ještě se mi nestalo, že by o výklad někdo požádal:
11. Odlehčující otázka na závěr. Oblíbené pití, jídlo, kapely, ziny….., festivaly……, třeba filmy…. A tak podobně. Díky za pokec.
Roman: Pití - skoro všechno nealko a houba (č.víno s kolou). Jídlo - od doby co jsem vegetarian tak sním skoro vše, kromě masa samozřejmě. Kapely - těch by bylo, ale za všechny uvedu Svině! a Oi polloi. Ziny - Noise Master:. Festival - Festa de la Pohoda Vodňany. Film - Takoví normální zabijáci, Hanebný pancharti.
Mejla: Pití - bílý vino. Jídlo - mlíková polívka:. Kapely - Disrupt. Festival - taktéž Festa. Film - Lovec jelenů, Želary.
Roosta: Pití - fernet citrus, pivo. Jídlo - svíčková, smažák. Kapely - RAMONES. Festival - Festa. Film - Četa.

kzo.kzo@seznam.cz / http://bandzone.cz/kriminalnezavadneosoby

[ Top ]


*****************************************************************************************************


TRASHEARTH

Kdysi přišly odkazy na Herbertovo nové kapely, teda spíš na kapely, do kterých se dostal záhadným způsobem, haha. Hlavně thrash metalová parta mladíků zvoucích se TRASHEARTH mě zajímala a mile překvapila. Na Ostravsku ožívá pomalu, ale jistě mladá krev a to byl pádný důvod pro napsání pár otázek na seznámení se s původně projektem bratrů Jonáše a Hynka, TRASHEARTH, vzniknuvší z kraje roku 2010.


1. Na představení je dobré začít vznikem TRASHEARTH. Původně šlo o projekt, byl už v té době jasně daný styl a byl projekt už pod slovem TRASHEARTH nebo vše se vykrystalizovala až po příchodu zbylých členů? Kde se kapela zformovala a kdo za ní stojí?
Kde se kapela zformovala a kdo za ní stojí? HYNEK: Nejprve šlo o instrumentální duo v obsazení Jonáš - bicí, Hynek - kytara. Postupem času jsme se dostali přes punk, hc až k thrashi. Potom se k nám přidal zpěvák Kryštof, který přišel s názvem TRASHEARTH. V současné době to mydlíme v sestavě kytara - Hynek, bubny - Jonáš, zpěv - Kryštof a Herbert - basa.
2. V nejbližších dnech by mělo být venku první demo. To bude obsahovat 6 skladeb. Jasně, bude to zdrcující thrash metal. Jak ale bude nahrávka znít a k jakýmu odkazu byste ho přirovnaly? Kazeta nebo CDr / CD.Všechny skladby budou vlastní nebo padne i cover verze? Kde se nahrávalo a dle čeho jste vybírali studio?
HYNEK: Se zvukem na nahrávce jsme spokojeni a oproti nahrávkám na bandzone jsme vykouzlili mnohem lepší sound. Demo by mělo být k dostání v podobě CD, kazety. Bude obsahovat intro a šest vlastních songů. Nahrávání proběhlo ve zkušebně.
KRYŠTOF: Na koncertech hrajeme i nějaký ten cover. Nahrávali jsme ve zkušebně z důvodu nedostatku peněz. Příště bychom určitě rádi šli do nahrávacího studia.
HERBERT: Nahvrávka bude k dostání jak na cd tak i kazetě. Jelikož nejsem velký fanda cds, tak budu kazetu dělat já. Zvuk je dobrý na to že se nahrávalo ve zkušebně. Studio bych viděl až někdy v budoucnu.
3. Chystá se už propagace? Jak bude probíhat? Využijete i punk/hc distribuce? A co současný trend download?
HYNEK: Naše demo budeme propagovat na internetu a na koncertech.
HERBERT: Propagaci bych nechal až bude vše hotové a vydané. Zda bude někdo chtít distribuovat naši věc tak to bude fajn. Download mi nevadí, ale moc věcí nestahuju, nestíhám ani hudbu na deskách a kazetách :) Je dobré si něco poslechnout, než si to koupíš.
4. Dva členové se věnují dalším projektům, kapelám. O jaké kapely se jedná a v čem jsou rozdílný oproti TRASHEARTH ? Jaké jsou vaše oblíbené kapely a projevuje se to i v kapele ? Inspirace ?
KRYŠTOF: V současné době hraju ještě v jedné kapele a tou je LESNÍ SMĚS. Je to alternativní hudební projekt používající akustické nástroje a vystupující velmi zřídka jen v přírodě a na pustých místech v okolí Ostravy. Hudební styl je těžko definovatelný snad nějaká směsice punku, folku a psychedelického undergroundu. V Lesní Směsi hraju na perkusní soupravu vlastní výroby a zpívám. Dosud jsem hrál v několika kapelách a projektech a vystřídal různé hudební styly. Ve všech jsem hrál na bicí a v některých k tomu i zpíval. TRASHEARTH tvoří výjimku, protože tady jenom zpívám. Inspirace? Poslouchám různé hudební žánry převážně punk, hradcore a metal. Taky nějaký ten rock underground. Ale spíš jde o jednotlivé kapely. Nejsem na ty různé škatulky. Prostě pokud mi to něco říká (hudební schopnosti, atmosféra, texty), tak to poslouchám. A jak se to projevuje v kapele? Myslím tak, že to každý táhne trošku jiným směrem a pokud to tu kapelu neroztrhne, tak nám to pomůže vytvořit něco nového originálního.
HYNEK: Inspiroval jsem se hlavně svými oblíbenými kapelami jako jsou KREATOR, DEATH, DARK ANGEL atd.
HERBERT: Hraju ještě v grupě SMÍCH HYEN (emo-crust). Rozdílné to trochu je, kluci jsou hudebníci tak se ještě trochu učím a rozdíl je v rychlosti hraní. Oblíbených kapel je hromada. Nemá cenu to vypisovat vše od punk, crust, grind, thrash až k reggae nebo elektronice či noise.
5. Kdo kreslil logo? Moc pěkné. To samé platí o dvou obrázcích, zřejmě připravený pro obal demáče… Jeden mi připomíná spoustu klasických obalů thrash metalových veličin osmdesátých let. Opravdu pěkný. Kdo ty obrázky maloval a byl problém najít "odborníka", který by kreslil / maloval tak jak si to představujete ?
JONÁŠ: Obojí je moje práce obrázky i logo, u kterého jsem se snažil, aby nevypadalo jako klasická loga a co se týče odborníka tak možná časem, ale teď když ještě začínáme, jsem si říkal, že když trošku kreslit umím, tak proč to neudělat sám...
6. Koncerty. Jak na tom jste a hrajete jen na metalových nebo i na smíšených koncertech? Odezvy? Pozitivní ? Thrash metalové kapely si zakládají na pořádných aparátech. Jak jste na tom vy? Když hrajete koncert, berete si sebou kompletní sestavu nebo se spoléháte na to co tam bude ?
HYNEK: Hrajeme kde se dá, většinou na smíšených koncertech. Aparáty máme z části svoje, vždycky si beru svou lampovou hlavu (na kterou nedám dopustit).
KRYŠTOF: Zatím jsme hráli jen na několika málo koncertech. Jedna polovina těch příležitostí byla ze strany "ostravské umělecké obce" a druhá ze strany D.I.Y. hardcore / punk scény. Odezvy byly různé tak jako duch těchto akcí. Pokud bych měl koncerty s TRASHEARTH porovnat s koncerty, které jsem odehrál (a někdy i odeřval) s jinými kapelami, řek bych že převažují pozitivní odezvy.
HERBERT: Odezvy zatím pozitivní, ale těch koncertů nebylo moc.
7. Texty. Kdo je píše, o čem jsou a jsou pro vás důležité nebo je to doplněk muziky ? Budou uvedeny na demáči nebo dostupné na stránkách kapely ?
JONÁŠ: Kromě jednoho songu, ke kterému dělal text Kryštof jsem ke všem dalším dělal text já. Hlavním tématem je apokalypsa smrt, válka..., atd. Ze začátku jsem sice texty bral jako doplnění muziky, ale postupem času jsem zjistil, že texty jsou stejně důležité, jako muzika kterou hrajem...
KRYŠTOF: Texty psal dosud hlavně bubeník (Jonáš) a jeden jsem napsal já. Pro mě je úloha textů v písních zásadní. Texty vytvářejí ideu kapely a taky se silně podepisují na atmosféře jednotlivých skladeb. Pro mě je dost důležité věřit tomu co křičím na lidi už proto, že mi to dá zabrat. Do budoucna bych určitě rád zpíval více svých textů, závisí to ale na inspiraci (naštěstí jich mám už pár v záloze). Zatím není úplně jasné, jestli budou další texty v angličtině nebo v češtině.
HERBERT: Texty jsou určitě důležité a přiložíme je k nahrávce. Hodně lidí říká, že válka je pořád stejné téma dokola. Až nebudou války tak se bude psát o něčem jiném.
8. A jak to jde v Ostravě a okolí? Je možnost hrát nebo jsou problémy s místy pro koncerty? Thrash metal v Ostravě? Jste asi jediní a snad i první, ne? Kdysi byla Ostrava jednou ze zastávek pro metalové veličiny. V současné době asi už žádná větší kapela se v Ostravě nezastaví, nebo se pletu?
KRYŠTOF: Situace s koncerty v našem okolí by se dala popsat slovy "co si člověk neudělá sám, to nemá." Všudě je to tak, že pokud se neznáš a nechlastáš s těma správnýma Lidma (pořadatele koncertů, lidi z kapel), tak se můžeš snažit, jak chceš, ale nikdo tě nikam nepozve. Ani v D.I.Y. hardcore / punk scéně, která se holedbá tím, že podporuje mladé kapely s nekonformním, kritickým, svobodomyslným nebo kdoví jakým ještě poselstvím, není v tomto jiná. A my jsme parta outsiderů, kteří se nikam necpou a tak nás nikam nezvou ani lidi co nás znají - čest výjimkám. Thrash metal v Ostravě? O žádné kapele, která by tu kromě nás hrála tento hudební žánr nevím. Ani tak nebudu tvrdit že jsme první nebo jediní.
HYNEK: Thrash metalové scéně u nás chybí hlavně fanoušci a lidi, kteří by chodili na koncerty. Letos v říjnu Ostravu navštívili irští thrasheři GAMA BOMB, na které přišlo asi 20 lidí.
9. Díky za odpovědi a na závěr, jaké české kapely byste doporučili
HYNEK: Doporučil bych kapelu LAHAR.
KRYŠTOF: V současné době se mi z českých kapel hrajících thrash asi nejvíc líbí STOLEN LIVES.
JONÁŠ: RADIOLOKÁTOR, EXORCIZPHOBIA.
HERBERT: S.O.S., LIBERA IN CAUSA, VETO, MIDNATT DÖD... Díky za zájem o kapelu a sorry za pozdní odpovědi. At ti N.M. šlape.

trashearth@seznam.cz / http://bandzone.cz/trashearth

[ Top ]


*****************************************************************************************************


kazety

BOMBARDIR - The end of the world 2011 tape (Rauha Turva Rec.)
"The end of the world" je první album indonéských dis punkáčů, BOMBARDIR. Album vyšlo na CD a Herbert se postaral o kazetovou edici. Chceš pořádnou dávku hardcore punku a disbeatu v punkovém raw provedení alá MODERAT LIKVIDATION, od kterých tu je mimochodem cover. Trio nahrálo ještě jeden a to od DISCHARGE. Smíchej špinavý hardcore punk z Finska s DISCHARGE kolovrátkem (hned druhej vál podle kterého je nazvané celé album má jasný odkaz právě v nich) a máš kurevsky našlápnutou nahrávku. Druhá podobná kultovka je "Perang kelas". Nezapomeň na vychlastaný řev a nasranost prýštící z nahrávky plnou nábojáků a otrhaných hadrů. Profi tištěný barevný obal na křídovém papíru. Celkem 12 skladeb. Sežeň si origoš CD nebo tuto kazetu, doporučuji! BOMBARDIR je bomba. Bombardir: myshit.com/bombardirattack * R.T.Rec.: honzaherbert@centrum.cz >ŠA<

GELO / SPOSA IN ALTO MARE 2010 MC (Gusto Rana! Prod. & Nam Rec. & Beneficio Interno Rec. & Deny Everything Rec. & Scorze Prod. & A Dispetto Della Discrezione)
Číslovaná červená kazeta s potiskem jen na jedné straně, uděláno 300ks v duchu D.I.Y. Italský mafiáni GELO sice maj materiál nahrán už v roce 2008 a vyšel jako Promo 2008 na CDr, ale tato kazeta vyšla o 2 roky později. Celkem 8 skladeb (včetně intra jak kdyby šlo o nevydaný vál z alba "Hammerheart" od BATHORY) standartního metal crustu, ale s parádním hrubým vokálem. Skladby se drží střední rychlosti, občas se sesypou v nasranou palbu. Metal je hodně zastoupen. Někdy mi GELO zní surově - hardcore. Celkově se ukazují hodně špinavě. Nedávno jim vyšlo split LP se slovinskými dbeat punx BAKA YARO, což je jejich první setkání s vinylem (spolupodílnictví tu má i Papagájův Hlasatel). SPOSA IN ALTO MARE jsem recenzoval nedávno a to split 7" s DEPROGRAMMAZIONE. Nato, že nahrávka je z roku 2008 a 2009, máme tu slyšitelný rozdíl (materiál vyšel jako 9 ways to shit noise and pasta v roce 2009 na CDr + Canti Liturgici - více crust, v témže roce na stejném nosiči a plus tu jsou nevydané věci). Nekompromisní mix grindcore alá propletenec HAEMORRHAGE, nových CRIPPLE BASTARDS a HIBAKUSHA se 6MAS a crustu. Výsledek zní parádně a zvuk se mi taky líbí. Cover od ANAL CUNT poznávám, od REGURGITATE se nechytám. Hitovka je "Beppe Bigazzi…". Tato split kazeta ukazuje SPOSA IN ALTO MARE jako kurevsky nadějnou kapelu a jsem zvědav, jak se vytáhnou na 12" tributu SORE THROAT, pokud někdy vyjde. Kapela má mnoho plánů na další vinylové nahrávky a to s nikým menším než AG a ARCHAGATHUS. Obě kapely maj texty v italštině, jsou poměrně dlouhý a k nim mají anglicky komentáře, také dost dlouhé. Tuhle kazetu je nutno doporučit, je zvláštní a přitom velice dobrá. Gelo: gelohc@altervista.org / www.gelohc.com * S.I.A.M. & G.R.! Prod.: gustorana@libero.it / myshit.com/sposainaltomaregustoranazine / myshit.com/gustoranaproduction * N.Rec.: noiseagainstmetal@yandex.ru / myshit.com/noiseagainstmetalrecords * B.I.Rec.: www.beneficiointerno.blogspot.com / elcalabozo31@hotmail.com * D.E.Rec.: denydistro@gmail.com / denyeverything.splinder.com / myshit.com/denyeverythingdistro * S.Prod.: scorze@gmail.com / myshit.com/scorzerecords * A D.D.D.: patmadre@hotmail.it / myshit.com/adispettodelladiscrezione >ŠA<

HELLÖWAR - s/t 2010 tape (Rauha Turva Rec.)
Kazetovou verzi stejnojmenného dema "Hellöwar" z roku 2006, vydal Herbert, kterej udržuje kazetová vydání v ČR při životě s pár dalšími jednotlivci, avšak Herbert asi už vévodí kazetovému "průmyslu" mílovými kroky. Jiný obal, je jediný rozdíl - profi tištěný obal v barvě. 8 skladeb typického metal crustu. Velice obstojný zvuk, žene crustové kytary vpřed. Ty jsou doplněny dvěma vokály, jeden znějící až žensky a šlapavé bicí kolovrátkového stylu drží kapelu pohromadě. U HELLÖWAR najdeme jak razantní crust údernost, tak zároveň melodickou stránku hráčského umění. To se ukazuje hlavně ve větších partiích, které jakoby vypadly od WASP a dalších metalových veličin. Např. některá ukončení skladeb jsou jak od M.T. z nové desky. Celkový zvuk je tak mírně metalický a stopáž poměrně dlouhá. Nemůžu říct, že kapela vybočuje z hraného ranku, ale určitě se v té záplavě crustových kapel neztratí. V Indonésii je tento styl docela populární a hlavně kapely jsou hodně zažraní do toho, co dělají a jak to dělají a hlavně, v jakých podmínkách. Hellöwar: Jln.Inpress IV no.35, Larangan Utara, Larangan, Tangerang, 15154, Indonesia / arifx333@yahoo.com >ŠA<

MAGNICIDE - Rise to the annihilation 2009 MC (Strain Eyes Prod.)
Uf, dobrý rok a půl uháním MAGNICIDE na rozhovor, nakonec vyšel v jiném zinu (občas se ziny dotazují stejných kapel, aniž by to věděli, nestalo se mi to porvé). MAGNICIDE (vznik 2007) pochází ze Singapuru a kapela je složena z ex členů DEMISOR (Jali a Memenga) + kytaristy / basáka Iema. Originál kazeta, strana A i strana B jsou totožné. Barevný obal obsahuje všechno co má, včetně velké děkovačky. Texty v angličtině, v Singapuru jasná věc. Album "Rise to the annihilation" začíná grindcore songem "Arcane involve evolvement" typu PHOBIA s odkazem na death metal v pomalejších částech. Další údery jsou trochu více hlučnější. V polovině nahrávky se sem tam dá vyposlechnout grindcore s crustem. Ovšem dalo by se také mluvit o čistém grindcore. Kulometná palba bicích je skvělá, výborné vokály a dobrá souhra kytary s basou umocňují zběsilou singapurskou jízdu. MAGNICIDE nahrály 14 svých songů + cover verzi, v grindcore sekci, jedné z nejčastějších coverovaných kapel…, jasně, je to NASUM. MAGNICIDE jsou kapelou, která drží své nástroje pevně v ruce a dokáže nahrát skladby mající 2 minuty a více a stále nenudí. O rok později vyšlo toto album na LP u HG Fact. Nejnovější titul MAGNICIDE je split LP s německými TOXIC REVOLUTIONS na TVG. "Rise to the…" je hodně povedená nahrávka, které dávám 7 grindcore srdíček z 10 až na jednu výjimku (chyba asi na mém přístroji - ať poslouchám jak chci, nemůžu se dopočítat 15 skladeb, je jich tu snad 20). Magnicide: magnicide666@gmail.com / myshit.com/magnicide666 * S.E.Prod.: straineyes@gmail.com / myshit.com/straineyes >ŠA<

PAGANFIRE - Poseurs die!!! promo tape
Díky českému labelu Monster Nation je filipínská partička PAGANFIRE známá i u nás, Miloš jim vydal nedávno LP se dvěma postaršími záznamy. Ty narozdíl od nové produkce nebyly tak razantní, chytlavý, ovšem nebyly špatný. Ale Poseurs die!!! nabízí živák s dost dobrým zvukem, no a to je možná slabý slovo, ten zvuk je prostě super. Jasně, bicí v rychlých kanonádách by mohly být čitelnější a takových drobností by se našlo mnohem více.... nahrávka je mírně zahuhlaná.... Totální staroba, málokdo využívá podobný zvuk. Mimochodem jsem se o tom bavil s Lukášem (Doomentia) a říkal, že je to špatný zvuk. Buď dostal jinou nahrávku nebo fakt nevím. Kazeta obsahuje osm skladeb, z toho hned tři jsou převzatý a to od oblíbenců CELTIC FROST (už jsem tenhle cover slyšel), dále od SLAYER a DARK ANGEL a poslední zmíněný cover je zahraný výborně, ten "Merciless death" song je prostě drtící. Z nových songů je cítit posun do razantnějšího zkonstruování jednotlivých koster skladeb, ve kterých se skvěle mísí výborná kytara s bicíma. Dokonce vokály jsou kapánek jinde než jsme u PAGANFIRE byly zvyklý. Songy jsou taky rychlejší. U Jay Roca, Nonoy Padrejuana, Alvaro Martina juniora a Michael Angelo Moliniho jsme zvyklý na dlouhý stopáže skladeb a zde tomu není jinak. Rozhodně nový materiál od PAGANFIRE je kurevsky našlápnutý. Vstoupí Miloš podruhé do stejné filipínské vody? Ačkoliv ta voda je rychlejší, silnější a zcela jasně drsnější??? Já říkám, že PAGANFIRE jsou jednou z mála thrash metalových kapel držíc se old school zvuku s jasným odkazem na osmdesátkový metal. Vysoce doporučováno!!! Kamatayan sa huwad na metal. >ŠA<

SPOSA IN ALTO MARE - Canti liturgigi 2011 tape (Rauha Turva Rec.)
Tahle nahrávka původně vyšla jako CDr (350ks) v mnoha variantách, dokonce 49ks bylo s hajzl papírem - asi jako obal a v jedné verzi vyšlo CDr jen v jedné kopii. Kazetová verze je limitována 100ks, tak si pospěš. Ačkoliv nahrávka pochází z roku 2008 a 2009, líbí se mi víc než na split 7" s DEPROGRAMMAZIONE. "Canti liturgigi" je poskládaná z mnoha jiných nahrávek včetně živáku a dokonce dva songy ze zmíněného split 7" tu jsou jako bonus. Prvních 12 trax včetně dlouhého intra (a intermezzo se tu objevuje taky dost často) je jeden session a zní uceleně. Nahrávka se nese v mixu hardcore / punku s tvrdším pojetím kytar, které hrnou hardcore / grind. Zvláštní to mix, ale šlape jak má, žádné výstřednosti a na živo to může být slušná zabijárna. Převážně střední tempo s dobrým vokálem, kterýmu se daří držet kapelu v té drsnější podobě. Nejrychlejší a nejlepší vál je "Italia", to je bez debat. Čtyři live trax maj hroší zvuk, ale není to katastrofa. SPOSA IN ALTO MARE je kapela hrající pro někoho šílený mix stylů s neuceleným výsledkem, ale já říkám, že oni hrajou to co je baví a nepřemýšlí nad styly. Kdybych měl hledat přirovnání, nebude to nic lehkého. No, nakonec nemusím chodit daleko, přechod mezi old CRIPPLE BASTARDS a novými již několik let slabými alby, tam někam doprostřed zapadá S.I.A.M. jak po hudební tak i zvukové stránce. Kazeta "Canti liturgigi" s barevným obalem a textovou přílohou (pouze v italštině krom jednoho songu) mě mile překvapila, čekal jsem od italiánů mnohem horší nahrávku. S.I.A.M.: gustorana@libero.it / myshit.com/sposainaltomaregustoranazine >ŠA<[ Top ]


*****************************************************************************************************


CDs + DVD

SIL KHANNAZ - 1991-2008 Official bootleg 2008 DVD (Nebiula Prod.)
Když jsme se dostali v Malajsii do Cambel komplexu, navštívili jsme jeden z mnoha hudebních shopů. Tentokrát to byl Nebiula s týpkem působícím také v kapele SIL KHANNAZ. Myslím, že majitel shopu a stejnojmenného labelu je v téhle partičce basák. Jeden večer je volněji a to je chvíle, pustit si DVD. Trochu s obavami, docela jsem se bal black metalu, na kterej už nejsem zvykelj. Po otevření hlavního Menu mám na výběr ze čtyř záznamů. Beru to od shora dolu. První Metalcamp 2008 a dostávám kopačku od kapela hned na úvod. Black metal šel spát, SIL KHANNAZ je death metal. A na dobrej úrovni. Skloubení prvotřídního mixu DEATH, SUFFOCATION a MORBID ANGEL je na místě. Kapela má v oblibě hrát dost převzatých skladeb, tak si poslechneme SLAYER, DEATH a další veličiny žánru. Zvuk poměrně dobrý, ale čekal jsem ho z mixu. Zběsilý v křivácích navlečení fans, narvaný klub. Druhý v pořadí se nabízí záznam Piccadily 1993 s nic moc obrazem a zvukem. Osobně mi připomíná celý záznam raný videa SEPULTURY. Oproti předchozímu Metalcampu má zpěvák murmur vokál. A hlavně, na obrovském podiu, kolem něj a hlavně předním, nikdo není (?). Fakt. Třetí v nabídce je Rock the World 7 (2006), což je živák ze 16 listopadu 2006, na stadionu v Merdeka city. Slušný zvuk, slušný obraz a tady bych tvrdil, že majitel Nebiula shopu je zpěvák (shodný s ostatníma záznamama). Basák vypadá jak Araya. Kapela hraje death metal, kde je vliv melodičtějšího black metalu znát, ale není to tak hrozný, i když na intenzitě vystoupení to trochu ubírá, to je pravda, někdy až moc, skladby jsou hodně pomalý. Kurzor se plíží k poslední nabídce Menu a tou je Ruums, KL 2007, kde kapela předskakovala NAPALM DEATH při jejich šňůře Smear campaign. Rozumný zvuk a obraz (počítej s kvalitou VHS párkrát přehřátou, OK?), kapela zní jak pomalejší vály od DEATH s vyhrávkami znějícími jak IRON MAIDEN, fakt že jo. Propracovaný skladby složený s dost riffů mající tah na branku, lidí hafo moc, co po celou dobu paří. Dobrá show. Po celou dobu vidím kapelu s trikama a nášivkama SLAYER, JUDAS PRIEST, KREATOR, VOIVOD, MORBID ANGEL, BLACK FIRE a dalších. SIL KHANNAZ si dovedu představit na evropských festivalech. Není to čistokrevný death metal, trochu black metalu, dost heavy metalu, ale ucelenej výsledek je dobrej. N.Prod.: nebiulaprod@gmail.com

3 WAY SPLIT FERDA CREF TEPLICE 2010 CD (Schizomus Rec. & Aback Rec.)
Už hodně dlouho mám tohle CD doma, bohužel jsem ho obdržel po vydání posledního čísla N.M.´zinu a tohle číslo má velké zpoždění zapříčiněné mým pobytem v JV Asii. Ale i tak se CD vejde do mého několik let starého plánu, recenzovat jen nové nahrávky max. rok až rok a půl starých. Jako celek je split ukuchtěno samotnými kapelami, které se schovávají pod hlavičkou Ferda Cref, mající na starost vše kolem hc/punku v Teplicích. Takže je jasno i z názvu CD, že kapely pochází z Teplic. V bookletu je od bubeníka NOT! sepsán krátký report z Teplic a Krupky, za což jsem rád. Otvíračku s 8 kusy zvládají NOT! Pokud holduješ hardcore s nejroztodivnějšími záseky, budeš spokojen. Občas crustovější, občas metalovější, ale pořád hardcore. NOT! se nevejdou do jedné škatulky. Líbí se mi jejich texty, vymykající se zaběhlým frázím v hc/punku a navíc jim musí rozumět každej na rozdíl od 90% všech punkovejch textů. POŽADOVANÝ STAV MYSLI zvýšily počet songů na 9. Kapela hraje slušně zahraný rychlý hardcore, trochu v tom je znát předchozí NOT!, ale P.S.M. to drtí víc grindcore a přímočařeji. Nezní to vůbec špatně. Snad bych zhutnil zvuk a byl by to masakr dokonalý, ten bych ovšem zhutnil i u NOT! Texty P.S.M. jsou na tom stejně jako u NOT!, jasný, srozumitelný a to chválím. UROBOROS zvláštně kombinuje styly a to z nich dělá dost neuchopitelnou kapelu. Na pomezí crust/grindu se silným vlivem hardcore + metalu a spousty dalšího umění, tvoří UROBOROS svoje vály v rychlejším tempu, ale s těžce silnými kytarovými vyhrávkami jak kdyby od emo kapel vypadly. Texty už nejsou tak průzračně jasné. Rozkládací barevný obal jak kdyby z pohádky vypadnul. Not!: not.f@seznam.cz / http://bandzone.cz/not * P.S.M.: ferdacref@seznam.cz / http://bandzone.cz/pozadovanystavmysli * Uroboros: srpicek@googlemail.com / http://bandzone.cz/uroboros * A.Rec.: peta.aback@centrum.cz / www.aback.blogue.cz >ŠA<

ACTS OF SEDITION - 2004-2008 The Bush year CD (Pissart Rec)
Aniž bych se mrknul na obal, hážu CD do šrotovače a myju nádobí… Až druhý den jsem zjistil, že poslouchám kapelu z USA. Jméno mi něco říká, ale asi jsem s touhle partičkou nikdy nepřišel do kontaktu. Tipnul bych si, že znalci ví moc dobře co je ACTS OF SEDITION zač. Diskografie je to pestrá a pro takový břídili jako já jedinečná. Jsou tu první dvě dema, vály z kompilací, a různých splitů. Rovných 52 minut a 36 songů. Některý skladby mi připomínají naší DEZINFEKCI, jindy nespočet hardcore / punk uskupení převážně z USA. Minimálně polovina válů má energii jak prase. Mám rád songy jako "My ankles may not function", "Remains of babylon", "Don´t let go" a celý první demo, které díky špatnému zvuku má své kouzlo. Každý dolar z prodaného CD bude předán chudým, bezdomovcům, pozůstalým válečných obětí a lidem co potřebují peníze. Tak to stojí na obalu této diskografie. A.O.S.: www.actsofsedition.com * P.Rec.: www.pissartrecords.com >ŠA<

AGGRESSIVE TYRANTS - Případy plné ženské krve a mužského spermatu 2010 CD (Bizarre Leprous Prod.)
Po pravdě jsem si myslel, že A.T. už nehrají a ejhle, oni hrají a stále ve stejném složení Semínko, Jasan a Jarda. Jasan trochu změnil image, jinak ty lidi jsou stále stejní a to je dobře. Na živo to byl překvapivě dobrej grindcore s jasným odkazem na gore houpačky + typickým murmurem. Na CD, obsahujícím 14 songů včetně intra, mě dost překvapil vokál, který je srozumitelný a to většinou i v murmurových "popěvcích". U agresivních tyranů je jinak zcela běžný mluvený slovo. Jsem mile překvapen, že A.T. poskládali nové songy na grindcore kostře. Kdyby ubrali murmur, tak jsem fakt spokojen. Například skladba "Sexuální vraždy páchané na pracovišti (n.p. Prefa Dolní Březinka - 1.4. 1972) je zdárným příkladem jak zahrát grindcore do morku kosti. Kdysi A.T. koketovali s alternativním pojetím hardcore a v krátkých pasážích se tu tahle blbost taky objeví, song "Frigidní" je to důkazem, hrůza. Někdy se tyhle vsuvky hodí míň a někdy víc, což pak připomíná vzdáleně HERMAFRODIT. A tahle by mohl právě znít HERMAFRODIT nyní. Když se řekne A.T., tak nesmí chybět intermezza z porno filmů. Obal je dostatečně nechutný a úchylný. A.T.: http://tyrani.wz.cz * B.L.Prod.: bileprgore@hotmail.com / www.bizarreleprous.cz >ŠA<

ALEAIACTAEST - Promo 2011 CDr
Profi tištěný, ale jednoduchý obal - bez textů. Celkem 5 skladeb a 6 minut. Kluci chystaj split 7" s RAS ze Španělska a snad by se na vydání měla podílet sama kapela. Aspoň tak mi to psal Tomáš. A na toto splitko by mělo být použito ze dvou či tří skladeb. Kapela taky nahrála cover songy od NASUM, ROTTEN SOUND a DISRUPT. Ty by se měly objevit na tribute LP nebo jen DISRUPT, ale na promáči je nenajdete, což je logický. Materiál se nahrával v březnu tohoto roku (2011) a zvuk je čistej, jak neposlouchám CDéčka, tak pro mě moc digitální, haha. Vážně je ten zvuk parádní, ale to u téhle kapely je zárukou. Nechce se mi hledat předešlou nahrávku, ale tyto nové věci jsou víc grindcore. Kurva, to je dobře. Nástroje jsou díky zvuku čitelný, přitom drtící, nahrávka je tak akorát hutná, převážně rychlejší skladby na dva různé vokály. Názvy skladeb v maďarštině. Jsem nadšen, fakt jsem spokojenej. Pokud chcete grindcore nové školy, tohle je jasná volba. Nejslabší kousek je "Shitmouth", ten je dost do crustu. A abych napsal úplnou pravdu, songy jsou poskládaný od nejlepšího po kapánek horší, haha. Nejlepší je jednoznačně první námrd "Holnap". www.bandzone.cz/aleaiactaest / casusbelliesthomo@yahoo.com >ŠA<

BUSUK - New version of hell promo CDr
Pěti skladbové promo indonéské kapely BUSUK. Na netu jsem o nich nenašel ani slovo. Hrají mix grindcore / hardcore. Žádný rychlý sypačky či pomalý pasáže, tohle je střední rychlost. Stopáž kolem minuty, muzika tak nenudí. Maj to celé dobře sehraný a nezní to špatně. Dva vokály, uřvanej a hrubej. Zvuk je velice dobrej, hlavně basa je tu dobře znát, ale ani ostatní nástroje nezaostávají. Na druhou stranu, nic světobornýho. Busuk: busukma@gmail.com >ŠA<

CAST TO WOLVES - Demo 2010 CDr
Na Playfastu si jednu chvíli sedím pod slunečníkem a poslouchám jak se pár Čechů snaží domluvit s nějakými cizinci. Nakonec se domluví skrz pár slovíček. Jelikož jsem zaslechl, že by mělo jít o kapelu z Finska, zapojuji se do krátké debaty a zjišťuji, že dva přítomní typani jsou členové kapely CAST TO WOLVES, hrajou crust a jsou tady spokojení. Fasuji jako každej u stolu jejich demáč. Na oplátku jim dávám demáč S.U.S.U. Partičku CAST TO WOLVES tvoří Mikko - zpěv, Masa - kytara, Juan - basa a Kai - bicí. Demo 2010 obsahuje čtyři věci. Zvuk je skvělej. Zní jak kdyby DISMEMBER nebo GRAVE hráli crust. Je to díky zvuku fakt nadupaná muzika. Zpěv je dostatečně hrubej, sem tam se mihne melodie a pomalejší vyhrávka až skoro do metalu. Ty songy prostě nenudí, a titulní "Hundreds of millions" je fakt palba. Obal není, jen malej nalepenej papírek na papírovém obalu s fólií. Ale je tam všechno podstatný, kromě textů. Škoda, že na nalepení papírku bylo použito lepidlo, který se dostalo skrz papírový obal a přilepilo se to všechno na samotný CD, takže jsem to musel pracně seškrábat, což se nepodařilo na 100% a tak dvě skladby trochu blbnou. Rozhodně dobrý představení kapely!!! casttowolves@gmail.com / myspace.com/casttowolves >ŠA<

FLAŠKA VISOČINI / ŠOKOVÁ TERAPIA 2011 split CD
Nedávno jsem zabrousil na bandzone s vyhledáním informací o chystané akci v Temelíně (report na tuhle akci tu někde najdete) a dostal jsem se mimo jiné jak jinak na web Flašky. Tak si k prohledávání pustím jejich nový studio songy a dostávám šok, kvalitní zvuk, hudba si "sedla", sakra velký překvapení. Už při přípravách na třetí díl P.J.Č. se kluci chystali naplánovat studio, nakonec tomu bylo o dost později. Za pár dní jsem na zmíněné akci a dostávám na recenzi tento pěkně zpracovaný digitální kotouč. Obal - koláž fotek obou kapel kolem mapy Československa. Mapa složená z cihel, ze kterých vychází každý kousek obalu. Možná nic novýho pod sluncem, ale k tomuhle stylu se hodí víc než cokoliv jiného. Zadní strana mi připomíná různé editorialy z akčních her a děkovačka je psaná pro českou FLAŠKU VISOČINI slovensky a naopak pro Š.T. česky. Zklamáním je absence textů a ani zmínka o odkazu na web kapel… Dobrá, keců kolem bylo víc než obvykle, tak pojďme na muziku. Prvních 6 skladeb tu má FLAŠKA VISOČINI. Zvuk z Hellsoundu vylezl dost dobrej. Nutno ale podotknout, že dost odlišnej od zvuku klasických punkových nahrávek. Ultra rychlá Kloboukovo kytara je doprovozena tak akorát Pípovo basou, typické punkové Moriho bicí jedou jak stroj, ale celkový zvuk je sakra unikátní. Klobouk má nastavenou kytaru stále a stále, přesně jako já po mnoho a mnoho let hodně vysoko. Zbytek se valí v metalovějším hávu. Klobouk je asi po operaci hlasivek, protože si nedokážu ani záhadným způsobem vysvětlit to zabarvení hlasu. Nevěřím, že je to Flaška. Tohle je pokrok jak sviňa. První co ze mne vypadlo po prvních sekundách, kurva, old ALKEHOL v punkovém provedení. Nemůžu si pomoct, ale i ta energie, ta tzv. efektivita songů je využita do maxima a hitovost tím pádem zaručena. Samozřejmě si poslechnu grindcore a další "zla", ale fakt mě tenhle punk rock baví. Ve skladbách jsou i různá intermezza, intro z trilogie Slunce seno… Hitovost pomalejšího staršího válu "Muslimák" je jasná, "Kontejnery" šlapou telexáckej pochod, geniální song. Kapela se vyřvává z obyčejných textů o životě na vesnici a chlastu, tak jako o vážnějších tématech jako je Evropská unie, muslimští teroristé (song - text - kapela byla nařknuta z nazi kolaborace a tak na koncertech se kapela vyjadřuje k textům a vysvětluje, o čem že je text napsán a že oni nejsou zkurvení náckové, rasisti…), třídění odpadů a jejich skutečném cíly (s tím se dá souhlasit, ale ne ve všech případech). A aby se neřeklo, Slováci zvěčnily taky 6 kousků. Zvuk maj z profesionálního hlediska mnohem kvalitnější, na druhou stranu moc čistej a hráčská zručnost je perfektní. Ale troufnu si říct, že kapela zapadá mezi stovky dalších a nevyznačuje se "něčím extra poznávacím znamením". No ale zase nejsem fanda pop a punk rocku, takže těžkou soudit, že? ŠOKOVÁ TERAPIA sází na profesionální punk rock se spoustou sólíček, klidnou vlnou punku. Žádný rychlý běs, žádný extra z bustrovaný nástroje, žádná nasranost. Š.T. je hodně o sehranosti. Na živo se mi tahle partička líbila víc, texty nejsou špatný, tj., nehledejte vyřvávání o chlastu a šukání, ale o politicích, xenofobii... První song "Tí druhí" je s jiným zvukem než zbytek, proč? Split CD trvá půl hodiny, což je dobrej čas a rozhodně se vyplatí podpořit dvě méně známé kapely co mají co říct. >ŠA<

HALF THE BATTLE / PLAY / FEUD 3 way split CD (Delusion of Terror Rec. & Takefour Collective Rec.)
Tenhle disk jsem dostal od Emmana, majitele labelu Delusion of Terror při návštěvě Filipín. Vezměte si košili, kraťasi, kšiltovku, zasuňte CD do přehrávače, připoutejte se do křesla a smáčkněte tlačítko play na dálkovém ovladači. Silná filipínská trojka hrající youth crew hardcore v nejlepší tradici. HALF THE BATTLE maj záznam i na vinylu, na mezinárodní youth crew hardcore kompilaci, která vyšla na 7" v mnoha verzích za účasti kapel jako FUMBLES IN LIFE, STATE OF AFFAIRS a dalších a před nedávnem jim vyšla velká deska na Just Another Day Rec., opět v několika verzích. Tady mají 8 věcí. PLAY se prezentují 7 songy a dalo by se říci, že styl se rapidně nemění. FEUD s 8 vály znějí více hardcore / punkově, ale stále se drží youth crew. Styl nic pro mě, ale není špatný si CD párkrát poslechnout. Booklet o několika stránkách, pro fanoušky zmíněného stylu jasná povinnost a navíc exotika - doporučuji pro zmíněné fans. H.T.B.: http://xhalfthebattlex.bigcartel.com/ * Play: spinknots@yahoo.com * Feud: skateordiexxx@yahoo.com * D.O.T.Rec.: delusion.of.terror@gmail.com * T.C.Rec.: getintouchxxx@yahoo.com / takefourcollective.com >ŠA<

CHARVAKA - Demo 2009 CDr
Čtyřčlenná kapela brázdící indonéské hc/punkové vody tři roky má na svém kontě pouze toto třískladbové demo (cca 8 minut). Stručný, ale vše říkající vnitřňák je kompletně v jazyce Bahasa, ale texty i tak vypadaj sakra dlouze. Kapela je zřejmě zapojena do aktivit Food not Bombs, protože leták místní pobočky je vložen k CDr. CHARVAKA je indická filozofie a pro kapelu je tohle jméno dost důležité. První vál "Terbuang" svým rozjezdem (představ si BLACK SABBATH a DIO jak spolu jamují) přivádí lidi k mylné představě hudebního stylu kapely. Ovšem po vyhrávce se rozjede těžce metalický crust s krutým vokálem a řádně špinavým soundem. Kapela se nebojí moderních vlivů hardcore (kapánek připomínajíc mi novější SEPULTURU), což mě moc nebere a grindcore v té nejpodlazenější sféře jí taky není cizí. Cítím v jejich skladbách ukrutnou sílu (hlavně kytara o sobě dává vědět silou velice hrubou) jako u KRUSH na živo, i když tady je ten styl zcela mimo. CHARVAKA z Bandungu je tak zajímavou směskou s punkovým základem a hutným metalem konče. Bandung je poměrně velké město na Jávě a místní scéna je tam sakra silná. Rozhodně doporučuji tuto destinaci prozkoumat detailněji. Na svém turné po JV Asii hráli ONANIZER při jedné zastávce právě s CHARVAKA. redcharvaka@gmail.com / myshit.com/charvakore >ŠA<

IDIOTI NOVÉ DOBY - Systematický podvod 2007 CD (Nightmare Rec.)
Příloha k 34 číslu pravidelného plátku od Jirky, Garfweeku. Tento CD bonus je jen v některých kusech. Nevím, jestli vyšlo lisované CD, ale tohle je pálené, tvářící se jako lisované. Obsahuje tři sekce. První je nahrávka z roku 2006 "Systematický podvod" (rychlejší punk/hc), druhá sekce je bonus v podobě nahrávky "Strach ze změny z roku 2003 a ta je jak drsnější TŘI SESTRY" a třetí sekce je multimediální, videoklip k songu "Priority", ten pochází ze sessionu z roku 2006. I.N.D. mi hodně připomínají staré punkové, snad skinheadské kapely. Typický oi! punk, což? Asi ten zpěv tomu dělá největší podobu. Kus hardcore a hodně punkového základu. Drsnější i melodičtější songy tu najdete. Videoklip je docela v pohodě, i když jsem čekal více akce. Texty jsou jednoduše napsaný, zato pěkně srozumitelný a to se mi líbí. Málo která kapela má v současné době takto podané texty. I.N.D.: http://idioti.wz.cz / idiotind@seznam.cz + N.Rec.: http://nightmare.cz / label@nightmare.cz >ŠA<

INDUSTRISLAVEN - Demo 2010 CDr
To si takhle kecám na OEF s Fandou o britcore…a najednou dostanem každej do ruky cédo, a než bys řek švec dárce je fuč. Tomu říkám demo, žádnej obal, žádnej kontakt, jen název, takhle má demo vypadat kua (…maj profil na bandzone, kde je celý demo ke stažení). Název kapely mi okamžitě evokuje profláklou nahrávku od šwëdü NASUM. První co mě překvapilo je absence kytary, tak už i u nás konečně drums´n´bass :. Celá nahrávka je proložená intrama z klasických CZ komedií (to by si Žrout užil). Ale ke kraválu, je to někde mezi grindem a crustem, vždycky když už si říkám grind bác a je tam crustovej proklad a naopak. Z toho crustu hlavně melodie, to by jste se divily co basa udělá "popu". Trochu to sráží bicí automat, teda nejni to takovej průser ale člověk je člověk. Hodně mi to zvukem připomnělo MOČOVÝ KHAMENI. Zpěv to je kua RADEGAST! Teda ne stále, ale fakt je to Jonštovi podobné. 16 svižnejch kousků z vlastní tvorby, ve spíše tanečním tempu ahaha a cover DIVNEJ PACH, ty woe to bych nikdy neřek´ že tyhle šílence bude někdo předělávat. A samosebou když Industrislaven tak cover NASUM, ale "Disforest". Na první nahrávku myslím slušný. INDUSTRISLAVEN: http://bandzone.cz/industrislaven >SY<

KATARAKTA - Demo 2010 CDr
Po dlouhé době se mi podařilo dostat z jihočeských crusterů a jedné crusterky jejich první demo nahrávku, kterou dohnaly do maxima v Hellsoundu. Demo vyšlo ve dvou verzích. V netradičním kulatém provedení, super (Sykymu se nelíbí, to je ale amatér, že?) a v klasické CD krabičce. Profi potisk samotného CD a stejně je tomu tak u kulatého a z měkčeného průhledného plastu. Kulatá krabička je na jednoduchém ohebném pantu. K CDr je snad dodáván kromě bookletu i další nezbytný merch, a to asi samolepka. To je fuk. Nevím, jestli klasický 8 stránkový booklet patří i k této verzi, já jí tu mám. Prostřední dvojstránka je foto kapely. Zbylé č/b stránky jsou poseté texty v češtině a doplněné o pár obrázků korespondujících s texty. Typicky na černém podkladu. Jasný DIY old school duch. KATARAKTA nahrála Demo již v pozměněné sestavě, tj. za bicími David Zíka a Váňa si vzal druhou kytaru. KubaAjz už v současné době v kapele nezpívá a tak veškerý zpěv zůstal na Pelíkovi. Ale pojďme zpět do doby, kdy vzniklo tohle Demo. Celkem 11 vlastních detonací + 1 převzatý song od WOLFPACK ještě s KubaAjzem, takže na dva vokály. Na kompilačním LP POSLOUCHÁTE JIŽNÍ ČECHY došlo k maléru, kdy se mi do rukou dostala verze, na které se zapomnělo na druhý vokál, tentokrát Pelíkovo. Naštěstí to nikdo kromě kapely a pár vyvolených nepoznal. Takže Demo 2010 je tak jak má být. Představ si na 19 minutách 12 crustových songů. Nechápeš? Tak jsi tu správně. Totální surový dis crust na maximální otáčky. Za rychlost by se nemusela stydět nejedna grindcore mlátička. Distortion na maximum, hlavně Jenz je jihočeským ztělesněním nebožtíka Kawakamiho, bicí od Zíkáče dostaly na razantnosti a pestrosti, plus hutný zvuk z Hellsoundu a Demo vás tak rozmetá na všechny strany. Už při prvních sekundách Vás postaví na nohy a začne si s Vámi pohrávat do zběsilého tempa. Omlátí vás o stěny, dokonce i strop Vám bude nízký. KATARAKTA dokázala vtěsnat neskutečně silné zlo do jednotlivých skladeb. Ztělesnění destrukce. "Příchod smrti" kapánek vyčnívá a je někde na půli cesty mezi KATARAKTOU a spřízněnou HIROSHIMOU NIGHTMARE. Další trochu odlišnou skladbou, ale nikterak špatnou je "Moderní člověk". Co doprdele mám ještě psát, napiš si kapele, tohle bezejmenné demo zabíjí. www.bandzone.cz/katarakta / jakubblazen@seznam.cz >ŠA<

MOTOROVÁ PRDEL - Best off! 2010 CD
Varování pro posluchače: Nevhodné pro těhotné a kojící ženy. Uschovávejte mimo dosah dětí. V případě srdeční slabosti vyhledejte lékaře. Při předávkování vyvolejte zvracení. Nevhodné pro pacienty s celiakií a fenylketonurií. Kontraindikace: U pacientů s hudebním vzděláním může dojít k poruchám osobnosti či zánětu konečníku. Účinky Motorové Prdele a jiných současně indikovaných skupin se mohou vzájemně ovlivňovat, poraďte se se svým lékařem či lékárníkem. Myslím, že tyto opsané řádky z bookletu jsou dostatečně výstižné. M.P. je jihočeská srandovní záležitost, ve které na bicí mlátí Brožík + občasný zpěv, z kapely SVINĚ! A Hádez na trubku + řev, jinak bicmen ÜNFARKT a P.M.L.Z. (obě kapely momentálně R.I.P.). Zbylé tři postavy harmonikáře Strýčka Ondatru, basáka Profesora Menšíka z Kartága a perkusonistu, trubkaře Džamyla Játro neznám, ale jsou do jednoho srandovní kopa. M.P. bych přirovnal k veličině jako TŘI SESTRY, v některých momentech evokujících DIVNEJ PACH, hlavně ve skladbě "Úřednice" a "Ferda lívanec". Názvy skladeb jsou jak z dětských knih, ale texty, kterým je velice dobře rozumět a jsou tím hlavním, co dělá z M.P. výjimečnou skupinu, si neberou s ničím servítky. Na živo, po pár pivech je M.P. jednoznačně nejlepší zábavová kapela co jsem za posledních pár let slyšel. Jejich převleky dodají na exklusivitě a chytlavé texty o ničem se vám vryjí do hlavy takovým způsobem, že od druhé písničky jste pohlceni M.P. natolik, že se cítíte právoplatným členem kapely, hulákáte s nimi ať už na podiu či před a stále nemáte dost. Existuje druhá sorta lidí a ta se vyznačuje okamžitým zvracením a pro, hudba M.P. není a měli by se jí vyhnout obloukem. Výhradní distributor Papagájův Hlasatel. www.phr.cz >ŠA<

MOZAK / ROTTEN CHARLES MANSON split CD (Steward Rec. & Pissart Rec. & Neryhous Rec.)
Na necelých 18 minutách se prezentují slovinští MOZAK s 5 songy a malajský R.CH.M. (ROTTEN CHARLES MANSON) také s 5 kusy. Původně jsem si myslel, že jde čistě o malajský split. CD jsem vyměnil s Rickem (kytara) z velice aktivní malajské kapely, SMG. Ten se nám nabídnul jako taxikář v KL po jedné akci, díky kámo. Takže MOZAK je trojka Cigo - kytara, zpěv, Dorso - basa, zpěv a Znjoco - bicí. MOZAK pějí většinou v rodném jazyce. Hrají grindcore, co nezní špatně. Stopáž kolem 1,5 minuty se ještě dá snést. Do své hudby přidávají občas pěkný zklidňovací riffy, aby se ve středně rychlém tempu rozjel parní válec. Další věc, co u MOZAK lze vypozorovat, je punkovej (čti crustovej) přístup ke skládání muziky. Bohužel jsem se nedočetl, kde a kdy se nahrávalo, já si myslím, že poslední dva songy jsou z jiného sezení, na zvuku je to znát. Další zklamání kvůli obalu přichází a to díky absenci kontaktů na kapely. R.CH.M. jsem měl možnost vidět naživo v KL (Malajsie). Na místě nebyl zvuk kdovíco a s pořadím jsem si nebyl jist. Teď když slyším CD s velice dobrým zvukem, můžu říct, že R.CH.M. byla jednou z těch nejlepších kapel na té akci. Čtyřka Rip - zpěv, Apiss - kytara, zpěv a Bob - bicí s Achotem na basu + zpěv maj všechny skladby v angličtině a nejedná se o čistý grindcore jak mi bylo řečeno. První úder je jasná odpověď na grindcore, druhý je trochu jak kdyby z oka HAEMORRHAGE vypadnul. Třetí úder je prostě death metal s grindcorem a taky je to dlouhý předlouhý song o 3 minutách. Předposlední úder se rozjíždí v totálním death metalovém stylu a tak to zůstane až do konce, kdy na pár vteřin je grindcore sypačka. Poslední úder je nejslabší, protože tam je cítit ta hnusná us death metalová kytara, to nesnáším. Navíc je to bídnej song. Obal v duchu válek se sloganem od M.Bakunina "Freedom without socialism is privilege and injustice, socialism without freedom is slavery and brutality". S.Rec.: Blok BDB 17 Jalan Pandran Indah 4/14c, Pandan Indah, Kuala Lumpur, 55100, Malaysia / moukmetal@yahoo.com * P.Rec.: No.2 Jalan Putra Bahagia 8/1E, Putra Heights, Subang Jaya, Selangor, 47650, Malaysia / biteyourass@hotmail.com * N.Rec.: No.49 Jalan Rahim Kajai, Taman Tun Dr.Ismail, Kuala Lumpur, 6000, Malaysia / www.nervhous.tk >ŠA<

NERAKA BUATAN - Demo 2010 CDr
Profi potištěné CDr, jak kdysi psal Indra z kapely TO DIE, poslední roky je to v Indonésii hit. Tříčlenná partička bez basáka zní trochu jako brazilští veteráni MASHER, ale NERAKA BUATAN má jasně lepší zvuk, bez debat jsou sehraní a drtí prvotřídní grindcore s náznaky noisecore, kterému dost dominuje kurva vyhulákaný hlas. Skladby jsou jednoduchý, ale úderný. Basa chybí, ale není až tak nutná. Dovedu si představit NERAKA BUATAN jako totální grindcore válec, kdyby měli basáka. Demo obsahuje 14 kosti lámajících úderů. Těch 11 minut je tak akorát, protože ke konci se kapela dost opakuje. Na živo musí tahle kapela zabíjet. Bombastická zabijárna, určitě se po ní poohlédněte! N.B.: Farid, Jl.Irian Jaya Gg 3 No 17, Tebuireng, Diwek - Jombang, 61471, Indonesia / nerakabuatan@ymail.com >ŠA<

PAZAHORA - s/t 2006 CD (Prohibited Projects)
Návštěva Singapuru bez Shaifula? To by nešlo a taky že ne, takže velké setkání, nějaký ty presenty a je tu CD PAZAHORA, kde na kytaru hraje a zároveň řve Hafiz (nejsem si jist, ale možná působil kdysi v popové kapele), kterej nás vyzvedával na stanici MRT v Singapuru. Tenhle slušný klučina, původem z Afghánistánu, pil jak čert a byla s ním prdel. Nevím, kdy se CD dostalo na "trh", ale nahráno bylo už v roce 2006. Ošizený digipackový balení, jak já říkám digipackům bez plastového středu pro CD se nese v pochmurné černé a šedé s ploty od věznice, evokující black metalovou spoušť. Kdepak, kapela hraje crust. Bohužel těžce ovlivněný severskými melodickými spolky. Možná, že takhle znějí TRAGEDY, kdoví, já je nikdy neslyšel, ale PAZAHORA je sakra melodický crust. Intro akustika a pak slušnej crust válec "Bullshit Generators", s trochou toho metalu, žel ke konci už moc melodií. O vokál se Hafiz střídá s Hannah, která taky hraje druhou kytaru. Bicí ovládá Hud a basu drží Hamima. To samé platí o válu "Dogs of war", slušnej crustovej nálet, ale zase prošpekovanej melodiemi kam se podíváš, neunikneš jim ani hovno. Ke konci mě melodie ubíjí natolik, že slyším právě už jen to. Po crustu ani památky (ber s rezervou). Výjimku tvoří geniální punkový vál "Profits of doom", který zcela vybočuje z repertoáru kapely a trochu připomíná song "Nada" od OLHO SECO, kterej miluji. Texty vypadaj dost nasraně, proti svinstvu kolem nás. Od místních punx jsem se dozvěděl, že na živo tahle kapela zabíjí svojí pódiovou show, jak holky, tak i Hafiz prej řádí jak urvaní ze řetězu. Kapela má za sebou těžce limitovaný (200ks, některé údaje uvádí 300ks) split 7" s malajskou hc/crustovou smečkou KAH-ROE-SHI a split 12" s indonéskou metal rockovou kapelou GHAUST. Pazahora: c/o Hafiz, Tampines st 45, block 498F, #04-414, Singapore, 524498, Singapore / paz_ahora@hotmail.com * P.P.: c/o Shaiful, Bedok Central Post Office, PO BOX 530, Singapore, 914605, Singapore / prohibitedprojects@gmail.com >ŠA<

PROLETAR - Back to hatevolution / discography 2007 CD (To Live a Lie Rec. & Murder Rec. & Teriak Keras Rec. & Ripkids Rec. & Bringer of Gore Rec. & Ruptured Rec. & Suara Bebas Rec. & Terkuburhidup Rec. & Delusion of Terror Rec. & Badai Prod. & Jerk Off Rec. & Battleground Rec.)
PROLETAR je jedna z mála indonéských kapel, kterou zná celý svět. Kapela je známá svým nekompromisním grindcore virválem a děkovačkám bohu. Má za sebou mnoho nahrávek a tohle je jakési souhrnné (ale neúplné) CD vydané za účasti mnoha labelů celého světa. Obsahuje 55 výbuchů, z nichž tu jsou mraky cover verzí a to i od českých kapel. Cover od BORSTAL (indonéská punk rocková kapela se členy majícími minimálně půlmetrová číra), cover song "Lost hope" od EXTREME HATE (song z dema 2003, jinak se taky objevil na split CD s WARSORE), TERSANJUNG 13 a od CEREBRAL TURBULENCY "The wait for death", plus od MALIGNANT TUMOUR "Nature warning…". PROLETAR skladba "War against the new world" vyšla o další dva roky později (2009) na split 7" s italskou bruskou DIORRHEA v pozměněné verzi. Tady není dál co psát, veškeré informace podané, PROLETAR je jasný grindcore nálet s obstojným zvukem (rozdíly mezi jednotlivými nahrávkami jsou nepatrné kromě dvou live skladeb) a úctyhodným časem 75 minut (což je docela peklo, přeci jenom od půlky už i zvuk je horší a tak na jeden zátah si pustit PROLETAR není dobrej nápad). Najdete zde veškeré grindcore postupy, pomalé nájezdy, rychlé sypačky s kanonádou bicích, dva vokály a zběsilost. Nejlepší songy s bravurním zvukem jsou určitě ty nejnovější, z kazety "Physical and mental torture". Kupodivu právě z téhle kazety tu není další cover song od MALIGNANT TUMOUR a to "Fuck off nazi bastard". V textech kapela šije do systému celého světa, ale dost často do indonéské vlády. Některé jsou řvané v bahasa jazyce (hlavní indonéský jazyk). Obal velikosti 7" s logem vyraženým stříbrnou barvou. Vřele doporučuji sehnat. Proletar: c/o Ipuletar, Jl.Pusdiklat Depnaker No.58 Rt.018/01 Makasar, Jakarta Timur, 13560, Indonesia / proletarmince@yahoo.com / myshit.com/proletar *T.L.L.Rec.: www.tolivealie.com / info@tolivealie.com * M.Rec.: myshit.com/murderrecords / murder.records@yahoo.co.uk * T.K.Rec.: uproarscene@yahoo.com / www.geocities.com/uproarscene * R.Rec.: rip_kids@yahoo.com / www.geocities.com/rip_kids * B.O.G.Rec.: marc.lyten6@telenet.be / bringerofgore@hotmail.com / myshit.com/bringerofgore * R.Rec.: www.ruptured-records.com / jerry_fontanez@yahoo.com * S.B.Rec.: surabebas@yahoo.com * T.Rec.: xterkuburhidupx@yahoo.com / www.geocities.com/xterkuburhidupx * D.O.T.Rec.: delusion.of.terror@gmail.com / myshit.com/delusionofterror * B.Prod.: badai_recs@yahoo.com * J.O.Rec.: danceswithpants@yahoo.com / www.geocities.com/danceswithpants * B.Rec.: battle_groundrecs@yahoo.com / myshit.com/battle_groundrecs >ŠA<

STAND UP SPEAK UP - S kudlou v zádech 2010 CDr
Demo nově vzniknuvší jihočeské hardcore brusky S.U.S.U., obsahuje šestnáct skladeb plus intro a outro. To vše na 18 minutách. Ostřílení muzikanti, Dědek u mikrofonu působící ještě v punkový, dnes už legendě, P.B.J.P. a znovuobnovených S.O.S. (v současné době už v S.O.S. nepůsobí, tak zní čerstvá mediální zpráva) plus dříve působil v GRIDE a P.M.L.Z. Poly na kytaru, působící svého času u ÜNFARKT (bohužel kapela už nehraje) a minimálně hrál v dalších dvou kapelách. Hasman na bicí a Ajeťák na basu, kterou drtí zároveň u P.B.J.P. Pátým členem je flétnistka (příčná flétna a zpěv) známá pod přezdívkou Čivava. Ta na nahrávce ještě není. S.U.S.U. se snaží hrát rychlý hardcore amerického střihu s trochou SPAZZ exhibicí. A je potřeba říci, že se jim to daří. Výborné nápady, pestrost skladeb v krátkých minutážích s výborným vokálem (ten dělá v hudbě kapely mnoho), a tak kapela vybočuje z české UG scény a je snadno identifikovatelná. Výborný zvuk (kytara je řezavá a basa kovová, o bicích ani slovo, jsou geniální), skvělá sehranost a občasné sbory jsou už jen třešničkou na dortu. Kapelu identifikujete i podle netradičního loga. Tipnul bych si, že minimálně každej pátej nebude tušit, co to je za logo, ten trojúhelník. A to je další stránka kapely. Ta si totiž ráda hraje a experimentuje. Viz logo kapely anebo v muzice, kdy skladba Naodér óda je přesmyčka slov (říká se tomu tak, ne?) a je nahraná ve dvou verzích. První s orchestrem a druhá verze je čistá, prý rychlejší, každopádně já poznám rozdíl jen ten, že tu není ten orchestr. Intermezzo song "Centro del universo" na španělku je dalším skvělým nápadem, já to flamengo milujii. A další poznávací bod jsou texty. Témata o špatném žití, politicích a pokusech na zvířatech, ovšem psané tak nějak jinak a mě se dost líbí. Tak se kdysi psávaly texty. Demo "S kudlou v zádech" obsahuje taky skladby z jediné nahrávky kapely P.M.L.Z., a to "Staň se občanem", "Harapanna" a "Zbytečný oběti". První je hodně odlišná, ale další dvě si jsou docela podobné, ovšem zvukově diametrálně jiné, ve prospěch S.U.S.U. Nedávno kapela nahrála druhé demo se sedmnácti kusy poctivého hardcore, nazvané Bez perspektivy. Bonus na závěr recenze, který s kapelou nemá nic společného, ale klidně může: V roce 2005 vznikla kampaň STAND UP SPEAK UP, vyjadřující nesouhlas fotbalových fanoušků, hráčů i trenérů s rasismem na fotbalových stadionech. Symbolem této kampaně je bílý a černý náramek, ty jsou vzájemně propojeny. www.standupspeakup.cz / info@standupspeakup.cz >ŠA<

STAND UP-SPEAK UP! - Bez perspektivy ´2011 CD
Druhej demáč a tentokrát na lisovaném CD. Ještě před vydáním mě Dědek strašil, že nahrávka "Bez perspektivy" je dost odlišná od debutního dema "S kudlou v zádech". Moc jsem mu nevěřil. První, co je odlišný, na první pohled pozná každý. Je to obal. Barevný a mě připomíná večerníček Mach a Šebestová, tedy Adolfa Borna, ilustrátora, malíře..., ten styl je jasnej, bije přímo do očí. Velice netradiční směr, pro hardcore nahrávku. Druhá odlišná věc je muzika. Dědek měl fakt pravdu. Sice kapela nahrála znova 4 písničky z dema "S kudlou v zádech", a to "Anální alpinista", "Zbytečné oběti", "I naše cesta má svůj cíl" a "Průkopník slepých uliček", ale ty jsou už doplněny o flétnu a druhej vokál, ve výsledku zní plnohodnotněji. Ovšem stále je poznáte. Pár nových skladeb se nese taky ve starém duchu (Otupění mozků), i když doplněny o flétnu a druhej vokál, ale většina nových věcí je napsána zcela jinak a tady narazí asi všichni, kteří si říkají "jsem v hudbě ortodox". První 2 poslechy jsem poslouchal s otevřenou hubou a nevěděl jsem, co jako mám dělat. Od třetího poslechu se skladby zaryly pod kůži a nemůžu se jich zbavit. Jsou tak odlišný, tak diametrálně odlišný od všeho co znáte, přitom jsou tak moc chytlavý, tak divný a přitom tak skvělý. Přesně tohle ve mně vyvolává nahrávka "Bez perspektivy". Je libo podrobnosti? Tady jsou… Skladba "Heja, heja!" otevřená melodií na flétnu písničkou "Kdepak ty ptáčku hnízdo máš" z pohádky Popelka se tváří jako klasický hardcore punk song, jenže díky "refrénu" vyšroubovaném do maxima a již zmíněným předělem na flétnu jde o luxusní věc. Máma na basu dostal velký prostor a tak předvádí kouzla profesionálních baskytaristů. A tak u skladby "Kdo z vás to má?!" je jazzová hardcore zběsilost o blahobytu zkurvených politiků. Jedna z těch nej netradičnějších skladeb a debilní Jandákův názor na hudbu, který jsem viděl a zde je použit, to je fakt zlo. Ale až skladba "Pravda a láska? Aneb nic nám není svatý!" ukazuje pravou tvář kapely S.U.S.U. Dědek jako autor snad všech skladeb se pustil do folku a to tak, že v "refrénu" ten sbor boří veškeré hranice. Geniální song. Inspirace MASTERS HAMMER je víc než jasná. Nejradikálnější podoba STAND UP - SPEAK UP! od slov po muziku. Na závěr Jihočeši vyšvihli skvělej cover song od SRK CZECHCORE. Textová stránka je v současné době jaksi mimo pro většinu scény, ale já právě v takto přímo napsaných textech spatřuji pravou tvář nejen hardcore scény. CD obsahuje pěkně provedený multimediální bonus. Neváhej a sežeň si "Bez perspektivy", těch pár korun tě nevytrhne a aspoň poznáš další posun v hardcore. Hudba plná změn a nečekaných postupů doprovázená příčnou flétnou. LE SCRAWL jsou hodně jinde, SPAZZ a další jim podobný kapely jsou moc hardcore bez nápadů. S.U.S.U. hledejte někde mezi a přesto budete hledat dlouho… S.U.S.U.: www.standupspeakup.cz >ŠA<

TO DIE - s/t 2010 CDr
Uf, TO DIE už pozorní čtenáři Noise Masteru znají a tak ví, že kapela pochází z Indonésie, z ostrova Jáva, města Jogjakarty. V roce 2010 jsem měl možnost se setkat s mým emailovým kámošem Indrou, kterej působí ve zmiňované kapele jako zpěvák. Indra je skvělej člověk a velkej znalec tamní scény. Koho by to zajímalo, tak i sXe. Tohle CDr s profi potiskem obsahuje 10 krátkých rozbušek. Intro je teda divně pokrácený, bídný, ale zbytek je už o něčem jiném. Prvních 7 válů je ze studia, předposlední nahraný na živo a poslední je taky živák, z Jogja National Museum (tam jsem se setkal s Indrou při jedné místní akci). TO DIE hrají jak kdy cokoliv, haha. Tady to je jednoznačný grindcore. Možná trochu rozhašený, dost mi ty songy připomínají prehistorické vály od ROT, ale to mi vůbec nevadí. Sice skladby nemají jasný hit (snad live song "Memadu dosa", to je zvuk jak prase a několikavteřinový grindcore výsyp), ale díky velice krátkým stopážím, výborným postupům a slušnému zvuku a to platí i pro živák, jsou TO DIE mezi tím lepším co indonéská scéna nabízí. A že je to sakra velká scéna. TO DIE mají na svém kontě strašný množství nahrávek, většinou kazety a CDr. V tuhle chvíli by ovšem měl vyjít split 7" s italskými BESTIAL VOMIT. CDr je skutečně krátký, nějakých 5 min., ale stojí za poslech, sakra silná nahrávka. Ještě jedna věc, Indra se pustil do psaní knihy o indonéské scéně a vydal před pár dny kompilaci s grindcore kapelami z Indonésie - jakýsi grindcore přehled. todieyk@yahoo.com / myshit.com/toxdie >ŠA<

ÜNFARKT - Demo 2010 CDr
Jasně, další nová kapela na jihu Čech a opět super muzika. Pravda je taková, že formace P.M.L.Z. se rozpadla a vznikly dvě kapely, S.U.S.U. a ÜNFARKT. Všechny tři zmíněné kapely si jsou trochu podobné, ale přitom každá si jede to své. Bohužel ÜNFARKT už nehraje, škoda. Zažil jsem navíc dvě verze téhle skvělé kapely, jenže se dá očekávat dlouhý spánek. A proto buďme rádi aspoň za "Demo 2010", které má barevný obal, kde kromě perfektního loga od Gisberna není nic pěkného. To ale plně kompenzuje všech 11 písniček. Hned na první poslech se mi vybaví kus staré tvorby GRIDE a zcela odlišný zpěv Slowáka, na kterém je samozřejmě netradiční slovenština. Té je natolik rozumět i přesto, že Slowák řve (hlasitěji vykřikuje) dost rychle, tak, aby texty zapadaly do rychlého hardcore, který mi něčím říká "tak panáčku, tohle je extrémní hardcore amerického střihu". Stopáž jen doplňuje skládanku, 11 skladeb, necelých 11 minut. Texty o policejních sračkách, přes politický volební svinstva, postavení se na vlastní nohy až ke schůzce v hospodě s kámošema. Super, muzika nenudí, Slowákův zpěv z ní dělá ještě něco "víc" než by se dalo čekat a já musím tuhle partičku doporučit. Ünfarkt: unfarkt@email.cz / http://bandzone.cz/unfarkt >ŠA<

YOUTH TERRITORY 5 way split CDr (Protest Cyndicate Rec.)
Dle strohých informací se domnívám, že původně se jedná o originál CD s barevným obalem. Já vlastním zřejmě kopii CDr na recenzi. S prvními 6 grindcore (poslední je elektronický psycho gore úlet) výplachy zahajují TO DIE. Slušná jízda, kterou nejvíc kazí vokál. Před každou skladbou maj ukázku z filmů. AWAN KNTON z Bogoru / Depoku (Bogor doporučuji navštívit) hrají nesladěný (fakt to nemaj nalazený, kytara trhá uši i mě) ultra rychlý youth hardcore. Nahrávka zní jak deska na 33 hraná na 45. Bicmen hraje stejně jako náš pan Vosička (RABIES). Opět před každým songem jakési ukázky. AMARAH pochází z malého města na východě Jávy, Jatimu. Dalších pět zářezů v rozumném pojetí hardcore alá TIME OF MY LIFE (věděli jste, že kapela odehrála turné po Izraeli minulý rok?). Krátký songy, hodně thrashing fastcore. DESTRUCTION pochází taky z Jatimu a opět tu mají 5 válů. Slušný hardcore /punk. Poměrně chytlavý pasáže, hlavně "Story about me" je hitovým kouskem. Poslední kapela pochází opět z Jatimu, jmenuje se TERUSLARI a v pěti skladbách předvádí zvláštní hardcore (někdy až fastcore s punkovým nádechem) co mě moc nebere, takový divný, mišmaš bez nápadu. Kompilace splnila to co se od kompilací očekává. A na závěr data, 26 skladeb co se vešly do 27 minut. Awan Kinton: myshit.com/awanxkinton * Amarah: myshit.com/transformasipenjajahan * Destruction: myshit.com/juancok * Teruslari: myshit.com/terusxlari * P.C.Rec.: c/o Yus Alfiansah, Ds Bongkot RT05 / RW01, Peterongan Jombang, Jatim, Indonesia >ŠA<

v/a FREEDOM OF MIND, FREEDOM OF SPEECH 2009 CD (Me-At-Us Music Rec.)
Sestava tohoto profi CD výběru s pěkným modrým obalem je vskutku pestrá, vydaná na německém labelu, Stephana z VERGE OF REASON. Kolem 65 minut a 47 válů mě skutečně nudí i přes svou pestrost. VERGE OF REASON z Německa není potřeba představovat. Ale přesto to udělám. Těžce stravitelná muzika. Sakra potrhlá, první vlna evropského extrémního hardcore, emo violence a power violence. Některé skladby zní úžasně, víc jich ale stojí za hovno, prostě mě nebaví ta překomplikovanost v šílených kombinacích. Celkem 12 kousků zabírá hodně z CD. Dva kovery, od EXCRETE ALIVE znějící jak punkový Black Sabbat a BRUTAL TRUTH (skvělej masakr). GORGONOISID mají 5 zlo skladeb. Na pomezí sludge a alternativy s rockovými výjezdy v punkovém kabátě. Slušnej úlet zřejmě z Německa nebo Rakouska. FALLEN WORLD ze Singapuru, kde hraje Hafiz z PAZAHORA drtí grindcore velice slušné úrovně. Celkem 8 zářezů klasického grindcore. Dost podobný na naše INGROWING, když zapomenete na tu hrůzu, jak INGROWING zní. Kdyby ti kluci ušatí jihočeští hodily zpátečku na pořádnej starej zvuk bez kudrlinek a zkrátili minutáž, kurva, byla by spokojenost, ale to jsem odbočil, každého to věc, že. SMG ze sousední Malajsie se s tím taky neserou a na 12 grindcore šlehách ukazují, nejryzejší podobu grindcore s hutnějším a mnohem věrnějším zvukem než měli FALLEN WORLD. SMG jsou asi nejaktivnější kapelou v Asii. Kurva, líbí se mi to! Dvojka "Holiday in Afghanistan" je punková věc, ale zbytek je jasný grindcore, kurva, mám radost a na závěr cover od MOB 47. Další úlet a zase Německo. Kapela CAPGRAS SYNDROM s 5 věcmi v podobném duchu jako GORGONOISID, rockový a punkový alternativní pohled na svět, řve tu chlap a ženská ječí, občas její hlas připomíná zpěvačku z HARUM SCARUM. Hlavně druhej vál "Nerve collapse" mi něco připomíná, je to taky nejkratší song a docela našlápnutej. Jo, už to mám, třikrát jsem si poslechnul dvojku a trojku, je to kolaps SPAZZ a THE LOCUST s vlastním pojetím power violence se sludge pasážemi, hodně potrhlá muzika, ale dobrá. Poslední CANCER CLAN pochází z Německa a uzavírají disk 5 nálety. Trochu v tom je WOJCZECH, takže směs grindcore, hardcore a metalu. Nic pro mě jako celek, páč kytara je dost black metal, některý pasáže death metal a zbytek je grindcore. Tam, kde jde o rubanici a grindcore, jsem nadmíru spokojen. Kompilace mě osobně moc nepotěšila, až na SMG, kteří jsou kurevsky dobří a FALLEN WORLD taky zní dobře. Občas mě baví psycho CAPGRAS SYNDROM a VERGE OF REANSON. Verge of Reason & M.A.U.M.Rec.: order_through_disorder@gmx.de / myshit.com/meatusmusic / www.vergeonreason.de * The Gorgonoisid: gorgonoise@confused-noise.net * F.W.: myshit.com/fallenworld * SMG: smgrinder@yahoo.com / myshit.com/smgrinder * C.S.: capgras_syndrom@gmx.de / myshit.com/capgrassyndrom * C.C.: myshit.com/cancerclan >ŠA<

v/a POWER IT UP & RSR 2010 CD (Power it up & RSR)
Abyste prodali zboží, je potřeba dobré propagace. Dva profláklé německé labely spojili síly a vydali výběrové CD, na kterém najdete kapely, kterým vydaly vinyl či CD. Samozřejmostí tohoto disku je free distribuce. Barevný a jednoduchý obal ala kapsa. Celkem 48 kapel / songů. Převážně se seznámíte s grindcore spolky, ale najdou se i crustové. U každé skladby je titulové číslo a na čem ta skladba vyšla. Dobré zmapování titulů, navíc jsem tu našel několik kapel, o kterých jsem neměl ani páru. P.I.U.: www.power-it-up.de * myshit.com/rsrec >ŠA<

v/a UNDERGROUND ASIA 2010 CD (Delusion of Terror Rec. & Love from Hate Rec.)
Pěkně, stručně a jasně udělaný výběr kapel z asijského kontinentu a přilehlých ostrovů. Stylová pestrost je rozsáhlá. Převládají klidnější věci, ale jak pro koho, že? Účel představování scény v zapadlých končinách vyšel na jedničku. Pojďme se tedy podívat co se na disk zaznamenalo. Japonský fastcore nálet od VIVISICK v duchu kolegů FUCK ON THE BEACH. Holé šílenství, super. Z Číny pro mě neznámá kapela SMZB s velkou účastí dudů a železné píštaly, jasný odkaz na Skotskou lidovku, nezní to špatně. Z Thajského království s intrem starých mnichů ukazují LOW FAT jak že se to u nich hraje surový a běsnící hardcore. Ze Singapuru zavítala pop punková kapela THE SCUDS hrající styl podobný na ZNOUZECNOST. MONDO GECKO je druhá v pořadí pro mě známá kapela. Tady bych řekl, že skladba "The Chosen One" je jedna z těch tvrdších, co tahle partička z Izraele vyprodukovala, ale stále se drží rychlého hardcore. V Korei to taky žije a důkazem je CAPTAIN BOOTBOIS se zábavovým punkrockem. Bahrain mám zmáklej a tak THROUGH SUNKEN EYES pro mě není neznámá kapela. Tahle partička hraje thrash metal pěkně míchlej corem, takže takový hrubší crossover. A jsme v Taiwanu s BB BOMB, což je kytara a bicí, zpívá ženská (je to celoženskou kapelu) a jde o alternativu. Azerbadžán, tak tohle je výzva. Nečekal jsem nic velkolepého, ale OVERKILL FOR PROFIT mě mile překvapil. Styl mi nic neříká, hardcore s mnoha kérkami, namakanými týpky a tak no. Ale zvuk a zahraný to maj dobře. O Egyptu jsem už slyšel, teď tu slyším bídnou muziku od FAKING IT. Asi jako nový GREEN DAY s U2 a to celý hozený členům HUDBA PRAHA. Další partička je z Hong Kongu, jmenuje se BRIDGED a hraje hardcore, kterýho je plná TV. Docela to ujde, takovej poloviční KORN. No ale z Libanonu nic neznám a tak jsem dvojnásobně uspokojen kapelou DETOX, kde řve Aida, trochu mi připomíná zpěvačku HARUM SCARUM a muzikou taky, super. DETOX má velký náboj, budu se muset po nich poohlédnout. Ruské DISTRESS není potřeba představovat. Tady s docela melodickým crust válcem. Z Malajsie tu jsou jedni z neznámějších organizátorů a veteránů malajské scény, punkový CARBURETOR DUNG. Pomalý ničím výrazný punk. Kdysi jsem se dozvěděl o scéně v Sultanátu Brunei a teď mám možnost si poslechnout aspoň jeden song od brunejských SENTENCED TO BURN. Bohužel mě jejich death metal moc nebere, silné melodie, hodně mi připomínají kapely jako KONKHRA, DISSECTION a další s hardcore vlivem. Z Turecké podzemní scény byli vysláni na disk TAMPON. Zřejmě ženská partička hrající punk rock, mě připomínající československé punkové skupiny v jejich začátcích, vliv pistolí a Ramones je jasnej. Nutno dodat, šlape to, maj zvláštní kouzlo i přes špatný zvuk. Saudskou Arábii mám taky zmáklou a grind/death mlátičku CREATIVE WASTE znám už pěkně dlouho. Kdysi jsem s nimi chtěl dělat rozhovor, jaksi se mi neozval ani jeden arabáš. Spojené Arabské Emiráty, jasně, dost se to plete, ale to teď máte fuk. Odtud pochází PUBLIC REFUSE a tahle partička hraje povedený punk/hc. Pomalé pasáže jak odněkud ze zábavy se míchají s rychlejším nářezem. Smíchej DEZINFEKCI a TELEX s heavy metalovou kytarou, bomba. STRAIGHT ANSWER jsou z Indonésie a nic moc pro mě. Líbí se mi, že zpívají v rodném jazyce, ale youth crew hardcore mě moc nebere. Předposlední jsou RAI KO RIS z Nepálu. Znám je od A do Z, ale jen z časáků. Jestli jsem je někdy slyšel, nepamatuji si to. Takže bez basy a já bych jejich muziku nazval revoluční punk folk, trochu tu je cítit odkaz na ACTIVE MINDS. A poslední partička je z Filipín, jmenuje se ISTUKAS OVER DISNEYLAND s pro mě nic neříkajícím hardcore punkem. VIVISICK (http://vivisick.shouten.jp), SMZB (smbz@yahoo.com.cn / www.smzb.com), LOW FAT (sanofabitch@hotmail.com / myshit.com/lowfathardcorepunk), THE SCUDS (myshit.com/thescuds77), MONDO GECKO (mondogeckohc@gmail.com / myshit.com/mondogecho), CAPTAIN BOOTBOIS (dongman83@hotmail.com / http://bootbois.wo.to), THROUGH SUNKEN EYES (sheerhostility@yahoo.com / myshit.com/throughsunkeneyes), B.B.BOMB (goosefufu@hotmail.com / www.wretch.cc/blog/bbbombgrrrl), OVERKILL FOR PROFIT (overkill_for_profit@yahoo.com / myshit.com/overkillforprofit), FAKING IT (moodymaniac@hotmail.com / myshit.com/fakingiteg), BRIDGED (myshit.com/bridgedofficial / myshit.com/ghosttownhxc), DETOX (myshit.com/detoxlb), DISTRESS (alexdistress@gmail.com / myshit.com/distressrawshit), CARBURETOR DUNG (therealcarburetordung@gmail.com / www.carburetordung.kerbau.com), SENTENCED TO BURN (cigsangel@live.com / sentenced.to.burn@hotmail.com / myshit.com/sentencedtoburnhc), TAMPON (tamponx@hotmail.com / myshit.com/tampon93), CREATIVE WASTE (fawaaaz@gmail.com / www.sametal.org/cw), PUBLIC REFUSE (myshit.com/publicrefuse), STRAIGHT ANSWER (myshit.com/belummenyerah1996), RAI KO RIS (raikoris@wlink.com / why_do_u_eat_animals@hotmail.com / www.geocities.com/raikoris),ISTUKAS OVER DISNEYLAND (lugudmua@yahoo.com / myshit.com/lovefromhate) * L.F.H.Rec.: Blk 6 Lot 21 Phase 1, St.Jude Village, San Fernando, Pampanga 2000, Philippines / lugudmua@yahoo.com / myshit.com/lovefromhate >ŠA<[ Top ]


*****************************************************************************************************


tiskoviny

BURNING BRITAIN: HISTORIE PUNKU VE VELKÉ BRITÁNII 1980 - 1984 (Volvox Globator)
Kniha Iana Glaspera byla konečně přeložena do češtiny. Překlad si vzal na starost Marek Židův. Název knihy hovoří za vše. Období druhé vlny britského punku v letech 1980 - 1984 je dost dobře zmapována. Prostor dostalo mnoho zásadních a méně známých kapel. Autor knihy popisuje jednotlivé kapely a jeho pohled na věc je v drtivé většině doplněn komentáři aspoň jednoho člena konkrétní kapely. Na světlo vyplouvají menší či větší pikantnosti o jednotlivých členech, ale kniha se zaměřuje i na celkové punkové hnutí a tak se dozvíme, kde se hrálo nejlépe, kde docházelo k výtržnostem... U každé kapely je vypsaná chronologická vybraná diskografie + většinou dobová fotka kapely. Závěrem každé kapely je souhrn nazvaný "Letmým pohledem", ve kterém najdeme ze současné doby vydané nejrůznější diskografie těch nejzásadnějších nahrávek od každé kapely. Převážně od Captain Oi! Records, kteří jsou asi nejproslulejší v tomto oboru. Několika zásadním labelům z té doby je věnován závěr knihy. Kniha je rozdělena podle geografického hlediska. Na jihozápad s kapelami jako VICE SQUAD, DEMOB či DISORDER. Střední Anglie a GBH, VARUKERS + mnoho dalších. Severozápad s kapelami jako BLITZ, XTRACT nebo THE FITS. Severovýchod a ANGELIC UPSTARS, TOTAL CHAOS........, sever a východ vnitrozemí s DISCHARGE, RIOT SQUAD či BROKEN BONES. Východ a jihovýchod ovládal klan UK DECAY, ENGLISH DOGS a třeba THE ADICTS. Londýn má samostatnou kapitolu s UK SUBS, THE DARK a spoustou dalších. Jih ovládali hlavně PETER AND THE TEST TUBE BABIES a ANTI-NOWHERE LEAGUE a nejen oni. Wales s THE PARTISANS nebo SOLDIER DOLLS. Severní Irsko zastupují jen dvě kapely a to THE DEFECTS a THE OUTCASTS. Skotsko s THE EXPLOITED nebo ANTI-SOCIAL. Poslední kapitola je o labelech a úplný závěr jsou dodatky o zinech a současném velkém festivalu Holidays in the sun. Ačkoliv nejsem posluchačem druhé punkové vlny až na pár výjimek, kniha mě velice zaujala. Radši bych si přečetl obdobnou knihu zaměřenou na anarcho punk, nazvanou THE DAY THE COUNTRY DIED - A History of Anarcho Punk 1980 - 1984, bohužel v češtině nevyšla. A naprosto bych si užíval knihu TRAPPED IN A SCENE - UK Hardcore 1985-1989, taktéž v češtině nevyšla a všechny tři jsou od stejného autora. Škoda, třeba se někdy mi lemplové na jazyky dočkáme českých vydání. Nevím o dalších podobných knihách, kromě švédského punku, ta ale také vyšla jen v angličtině. Recenzovanou knihu seženete v jakémkoliv knihkupectví a pokud chcete anglický originál, tak se obraťte na Barváka. >ŠA<[ Top ]


*****************************************************************************************************


vinyly

6 MAS - Rape the earth... 2011 LP (GRF Rec. & Noise Mafia Rec. & Hellbeat Rec. & Rarach Katus Rec. & Everydayhate Rec. & Aback Rec. & Člověk Rec. & JN The Beast Rec.)
Musím hned z pravdou ven. Od 6 MAS jsem čekal grindcore desku, možná s drobkama hc a crustu. Skutečnost je trochu vedle. "Rape earth..." je jasným příkladem, jak hrát crust / grind. Když se smířím se stylem, můžeme se vrhnout na 11 válů zahraných ve středním tempu. Chytlavé sem tam až houpavé pasáže občas zasahují do metalového nebe (nejvíc v posledním výprasku "Liebe Heidi"). Ale velkou výtku mám k první části skladby "The Masks", tam je totiž tak blbá melodie smrdící zkurveným severem (rozuměj hnusy typu ROTTEN SOUND a dalšíma sračkama co lezou od Finska po Švédsko), hrůza. Naštěstí od druhé půlky se celej základ změní a už to jede. Dokonce můžu prohlásit, že 6 MAS dokázaly vymyslet takový skladby, co se snadno zapamatují a to se mi už dlouho nestalo. Texty česky a anglicky, jeden v němčině. Témata pestrá a srozumitelně napsaná. Ať už o emo děckách (hodně profláklý song nebo se mi tak zaryl do hlavy až od poslechu 6 MAS?), o diktatuře v Číně (pasuje to přesně na Severní Korei a další země), přes ódu na hluk (skvělá melodie, kurva, kde sem to jen slyšel) až po šílenství zvané nakupování v supermarketech nebo netečnost k Zemi. Barevný obal s č/b skládacím bookletem. Nic tu nechybí. 6 MAS se pohybují v dost podobných kolejích jako HIBAKUSHA a tak nějak bych si dovolil napsat, že "Rape the Earth..." je skoro dvojče alba "Mordparta" od zmíněných mistrů, HIBAKUSHA. Outro od 6 MAS mě mile překvapilo, jedno z mála, kam se skutečně hodí použít nekonečnou stopu (proč je za tohle příplatek u Loděnic, to mě poser). Tyhle děsivé zvuky mi kdysi hučely z repráků při seknutí se PC her v historických dobách, např. v té době skvělé hry Quake. 6 MAS: 6mas@centrum.cz / www.bandzone.cz/6mas * N.M.Rec.: obstik@centrum.cz * H.Rec.: hellbeat@seznam.cz * R.K.Rec.: krist666oko@ishw.cz / krist666oko@seznam.cz / www.rarach-katus.wz.cz * E.Rec.: www.everydayhate.ovh.org * Č.Rec.: Mates Prokop, Kapraďová 6, Praha 10, 106 00 / ismit6@gmail.com * JN T.B.Rec.: jnthebeast@seznam.cz >ŠA<

AFTER THE LAST SKY - And this is progress? 12"LP (DIY kooperace)
Tuhle desku jsem vyměnil totálně naslepo s reklamním sloganem: Black metal mixlej BRUTAL TRUTH a anarchistickými texty. Takže popořádku, 2/3 zvuku kapely je černočernej black metal, ten zbytek opravdu evokuje grindové zhulence z B.T. (sypanice, technický pasáže, záhrobní vokál), ale z jejich pozdějších alb, ne ty z přímočarého "nátěrového" debutu. Texty mi přijdou víc než anarcho, spíš o ničení planety rukou člověka, takový temný vize s reálným základem. První vál prosviští během necelých stodvaceti sekund, a přichází první epický kousek, přes devět minut plných černoty, skřehotu a řevu zoufalce, hypnotické melodie a pravidelných výbuchů rychlých grind pasáží. Následuje asi nejkratší grind vypalovačka s totálně black vokály. Druhá strana, krátkej svižnější vál, pak intro ala NEUROSIS a je tu poslední sakra dlouhá skladba první 2/3 temnej black, pak slušnej fast a tak a konec v ponuré melodii. Takže… dobrá black metal deska co nenudí. A.T.L.S.: www.afterthelastsky.co.uk * 6AM 7AM Rec.: timeskimo@hotmail.com * Blastwork Rec.: myspace.com/blastwork * Circus of the Macabre Rec.: myspace.com/cotmrecs * Crucificados Rec.: www.crucuficados.de * Right to Refuse Rec.: myspace.com/righttorefuse * Super Fi Rec.: www.superfirecords.co.uk * Zaraza Rec.: www.zaraza.ovh.org >SY<

AGATHOCLES - Abrir las puertas 2010 LP (Bringer of Gore Rec.)
Jak se píše na obalu, nahrávka pochází ze studia v Brazílii, pro TV show nazvanou "Rock forever", když AG brázdili Brazílii, Peru, Chile a Argentinu na jejich turné v roce 2007. Po dlouhé době slyším nahrávku AG na velké desce s otáčkami na 45. Bohužel na zvuku to moc znát není. Ten je moc vysoký, divný, vůbec se mi nelíbí. Radši bych hutnější nebo jejich typický zahuhlaný sound než tohle. Navíc zvuk bicich mi připadá jak pomatený automat. Zvuk kytary je super, ale celkový zvuk to sráží. Škoda. Na druhou stranu bych nerad, aby má kritika na zvuk vyzněla jako že je to totální sračka, to teda ani náhodou. Samozřejmě neočekávejte nové vály, tady máte k poslechu takový provařený šlágry jako "Lay off me", "Razor sharp daggers", "Open the gates" či "O.S.L.". Takže stará dobrá a poctivá AG škola a to 22x. >ŠA<

AGATHOCLES - Matadores del libertad LP
Druhá velká deska AG nahraná při jihoamerickém turné v roce 2007. Strana A nahraná ve studiu v Limě, Peru a strana B je živák z peruánského města Tacna. A celkem sem narvaly 55 skladeb! Zvuk ze studia je dost dobrej. A živák má zvuk sakra dobrej, jsem mile překvapen. Kdo album vydal netuším (na discoqs je uveden Sick Rec.), neexistuje žádný vnitřňák, jen údaj 250/16. Ano, mám šestnáctej kus z dvěstěpadesáti. Strana A a B je téměř shodná co se týče skladeb. Jsou tu vybrány ty nejlepší skladby a tak bych se mohl opakovat, protože jsou shodné ze songy z alba "Abrir las puertas". Jediný co k tomu můžu říct, že tohle je už fakt plejtvání penězi a vytahování dalších peněz od fans. Uvítal bych jakýkoliv hluk než slyšet tisíci první kopii těch samých písniček. Být členem AG, tak tohle nepovolím. >ŠA<

AGATHOCLES - This is not a threat, it´s a promise 2010 LP (Goat Grind Rec.)
Uf, AG vydaly nové LP a narvaly na něj 27 kusů jejich typického mincecore. Album This is not threat..." je kombinací klasických mincecore postupů z dob, kdy vycházela alba jako "Razor sharp daggers (1995)" či "Humarrogance (1997)" a posledních nahrávek s modernějším zvukem, např. album "Grind is protest (2008)" nebo split LP s ROGER MOORE (2006), s tím, že převládá stará škola. Tj.pomalejší, houpavější a chytlavější skladby. Dva vály jsou převzaté a výběr padnul na skutečné mohykány hluku. Pro mě nepříliš známá belgická fastcore úderka RONALD RUCK (osobně bych teda řekl hardcore punk - ten song je strašně známej) a druhá pocta je finský obskurní elitě KUOLEMA. Barevný obal se u AG stal jakýmsi standardem, zde navíc rozevírací obal. U kytary zůstal Honzík Agáčů, basu hrne jistý Bram a bicí drtí Nils. Typický AG obal / koláž fotek z riotů, válek, punx (po dvou turné v jižní a střední Americe převládají latino punx) s texty, které tentokrát jsou jak v angličtině, tak i v rodném jazyce. A na obalu AG nesmí chybět vinylová a CD diskografie, což je pro mě vždy utrpením, když zjistím, že tohle a tohle mi ještě chybí. Album ubíhá jak valící se řeka a je tak milým zjištěním, že AG ani po těch X nahrávkách nenudí, ačkoliv nic nového vlastně nehrají. Vypíchnout by se dalo dost skladeb, ale to už nechám na vás, abyste si vybraly ty vaše oblíbený. Fakt tuhle desku doporučuji a těm, co by AG nějak moc neznali jí doporučuji dvojnásob. "Comrades of all fucking nations kick back capitalist domination it´s always time to kick down cleptocracy of the rich elite". AG: mincemania@hotmail.com / www.agathocles.com * G.G.Rec.: www.goatgrind.tk / goatgrind@gmail.com >ŠA<

AGATHOCLES - Minced in Piracicaba, Brazil 2007 2009 7" (B.O.G.Rec.)
Naplánoval jsem si po několika poslechnutích tohoto 7", že napíšu nejkratší recenzi, v dobrém slova smyslu, ale až dopíšu tenhle vysvětlující úvod, tak ta recenze už tak krátká nebude. Nahrávka pochází z jihoamerického turné roku 2007, záznam pořízen live z Piracicaba city na klasickou kameru! Zvuk ovšem patří mezi to lepší co AG na vinyl dostaly. Hm, tak ta recenze už nebude ani náhodou krátká. 20 kousků poctivého starého AG umu, parádní zvuk, parádní nasazení a energie číhá z této nahrávky. Plno barevný obal s texty a fotkami z turné. Ltd. 529 kusů. Jsem spokojen. AG: www.agathocles.com * B.O.G.Rec.: myshit.com/bringerofgore >ŠA<

AGATHOCLES - Bombing the shelters of Delémont 2010 7" (Grinding Rebellion Rec.)
Mladý švýcarský label Grinding Rebellion vydávající jen vinylové nahrávky stáhnul do své stáje belgické mince core veterány AGATHOCLES. Nahrávka vyšla hned po nahrání v limitované edici 350ks. Samozřejmě jde o živák, a už název tomu napovídá. Koncert proběhl ve městě Delémont (Švajcary). Složený oboustranný A4 formát nás zasvětí nejen do textů (kde ten Honzík Agáčů furt bere inspiraci? - ne že by se jednalo o nové skladby, ale i tak, když si uvědomíme kolik už napsali AG skladeb...), ale i do nezbytné diskografie. Čteního po dobu poslechu 12 songů co se sem vměstnaly je tedy dost. parádní zvuk, řádně hutnej, v uvozovkách nástroje srozumitelný, jsem spokojen. Ale AG kývnou snad na každej návrh, co jim přijde do pošty. Jsou tu skladby jako "Electrifarce", "Grind is protest", "Not a bit" či A for arrogance" nebo další známý hit "Axe the tax". Řekl bych, že další zbytečný kus od AG, ale sbírka se rozrůstá, tak budu držet hubu, že? G.R.Rec.: www.grindingrebellion.com / info@grindingrebellion.com >ŠA<

ARCHAGATHUS / ONANIZER 2011 split 7" (Coffee Grinder Rec. & Pan Del Muerte Rec. & Bovine Rec.)
Oh, když jsem se bavil s Karlem / Onanem na malém obscínu v Pardubicích o novém materiálu, říkal, že část by měla vyjít jako split sedmipalec s kanadskými ARCHAGATHUS a teď to mám doma, super. Kanaďani tu předvedli old school mince core poměrně věrně kopírující AG. A to nejen hudebně, ale i přístupem. Tuhle tří písňovou nahrávku si kapela nahrála sama a tak zvuk je dost špinavý. Mince core pochod ve skladbě "Horrible experience" je asi nejvěrnější podobou AG songů, ve kterých se kloubí houpavost s melodií. Naopak první a druhá věc trochu vyznívá v krátkých intervalech death metalově (stále mi to evokuje MORTICIAN), díky kytaře a hrozivě znějícímu zvuku. Jinak se drží v mantinelech hutného, špinavého grindcore ve středním tempu. Mezi skladbami běží neustálý šum, zřejmě schválně. ONANIZER udělali velký kus práce a vykročili správným směrem. Vím od Karla, že on by zůstal aspoň částečně věrný nejrůznějším vsuvkám jak tomu bývalo u ONANIZER zvykem, ale zbytek posádky tíhne k přímočařejšímu grindcore útoku zahraného do maxima. A já souhlasím s většinou. Nová tvář ONANIZER rozseká nejednoho věrného grindcore posluchače. Na grindcore používají dost melodií (takový to vyznění extrémního hardcore), ale stále je to odpal jako kráva. Zvuk téhle nahrávky je výborný a jasně čitelný. Docela by mě zajímalo, jak by stejné skladby zněly s noisy soundem. ONANIZER mě velice potěšili. U obou kapel mi chybí texty, ale dle názvů skladeb u ONANIZER lze předpokládat, že řvou v angličtině, takže bych věděl zase hovno. Obal ONANIZER mi moc nesedí, dva naprosto rozdílný obrázky. Jestli mě oči neklamou, vidím zelený mramorový plast na gramofonu. K desce mám nášivku, samolepku a placku ONANIZER. Archaghatus: archagathus@hotmail.com * Onaizer: myshit.com/onanizer * C.G.Rec.: coffeegrinderrecords@gmail.com * P.D.M.Rec.: pandelmuerterecs.blogspot.com >ŠA<

ASMODEUS - Prosincová noc blíže neurčeného roku 2010 LP (Magick Disk Musick)
Už samolepka hlásí spoustu nej. Pravda je, že album "Prosincová noc..." vyšla jen na CD a kazetě. Zřejmě proto, že tehdejší labely přestaly vydávat vinyly, proto některé z roku 1992 - 1993 jsou těžce sehnatelné. Jestliže už v té době něco vyšlo, tak v malém nákladu, o některých se mluví, že se snad zlikvidovaly po vylisování (tomu se mi ani nechce věřit). Zpět k samolepce. Striktně limitovaná ručně číslová de luxe edice, hmmm. Nahrávka je remasterovaná z originál kazety, obsahuje dva bonusy a to srandovní "Veselé vánoce" a "Rolničky" s klávesami. Obal je přemalován a přibyl obrovský plakát se stejným motivem. Tady bych si představil spíš vyfocenou kapelu či menší koláž dobových fotek. ASMODEUS na svou dobu předváděli velice technický thrash metal, ale nemyslete si že v duchu SADUS či THERION. Tyhle kapely to dělaly zase jinak. ASMODEUS si udržuje svojí thrash metalovou základnu, do které roubuje krátké, přesto významné milníky tohoto metalového žánru. Tu a tam zaslechnete klarinet, klávesy nebo harmoniku. Navíc ASMODEUS se nebál ploužákových partií jak kdyby od KERN vypadly. Album "Prosincová noc blíže neurčeného roku" je tak pestrá, v zásadě melodická a přitom thrashová, že je potřeba si trochu zvyknout. Zvuk parádní a co miluji, je český zpěv, srozumitelný, takový specifikum československého metalu, super. M.D.M.: www.madmusick.cz / vinyl@madmusick.cz >ŠA<

ATOMCK / PAUCITIES 2010 split 7" (Killing Art Rec. & Rauha Turva Rec. & Selfish Satan Recordings & Ill neglect Rec. & 7 Degrees Rec.)
ATOMCK byla kapela o dvou členech používající automat. Po příjezdu Marka z HIBAKUSHE se zanedlouho k nim připojil a automat šel do koše. ATOMCK v té době produkoval rozházený grindcore. S živým bubeníkem se kapela trochu srovnala a zde nám zanechala 5 vlastních skladeb. Ty se dají zařadit ke grindcore stylu, ale s notnou dávkou… Prostě basa tam chybí, aby zahutnila netradičně pojatý grindcore. Některé rify zní velice dobře, některé moc death metal. Dalo by se uvažovat o p/w, díky rychlým a pomalým pasážím a hlavně nekorigovanému souladu jednotlivých pasáží. Fakt bych chtěl slyšet tyhle skladby s basou. Několik způsobů jak řvát. Nejlepší jsou fakt asi bicí. Kapela se dá zařadit mezi krkolomné kapely pohrávající si s grindcorem jako jsou např. němečtí VERGE OF REASON. PAUCITIES jsou z Ameriky, kapela hraje ve stejném složení jako ATOMCK, takže bez basy a jak maj napsáno na obalu, "no bass, no problem", tak u nich je celkový zvuk tak dobrej, že basa tu skutečně není potřeba. No dobře, neztratila by se tu a výsledek by byl asi masakrující, takhle aspoň nahrávka jde do dob, kdy se nahrávalo jen na analog a do studia se moc nechodilo. Takže super. Škoda, že tu maj jen dva vály. S trochou nadsázky se dá říct, že maj něco okoukáno od AG. A chlapci se neztratí ani v thrashových vodách, je to takový grindcore s thrash metalovou kytarou, fakt že jo. Zní to dobře a bicí mi hodně připomínají staré ROOT, hlavně v pochodové "Solitare….". Zajímavá to kapela. Žádná rychlá sypačka, spíš klídek. Docela v pohodě obal, ale jen strohé údaje. Jak psal Marek, zhruba takto, "tady se texťáky, vnitřňáky moc nenosí…". Atomck: www.kcmota.com / atomck@googlemail.com * Paucities: myslit.com/paucities / meatalulcer@aol.com * S.S.Rec.: www.selfishsatanrecordings.com * 7 D.Rec.: myslit.com/7degreesrecords / 7degreesrecords@gmx.net >ŠA<

BACKSLIDER / CHAINSAW TO THE FACE 2010 split 7" (Blastcat Rec.)
Už jsem psal recenzi na obě kapely. BACKSLIDER je duo kapela o bicích a kytaře. Jojo, je to fakt kytara. Na tomto splitku mě BACKSLIDER potěšili středovým kolečkem. Nota přeškrtlá meči v kruhu jak mají SLAYER. Celkem jedenáct krátkých výbušných grindcore - power violence rozbušek s vokálem alá LACK OF INTEREST. Jasný odkaz na americké p/v kapely nebo v současné době kanadské, kde se s podobným stylem roztrhl pytel. Skvělá práce. Texty uvnitř, v chaosálním složení, u dvou skladeb je dokonce napsáno, že text nebyl nalezen (?). CHAINSAW TO THE FACE v deseti nekompromisních grindcore detonacích. Krátké stopáže jsou velkým plusem, ačkoliv skladby mají možnosti dalšího opakování a rozvětvení v další riffy. Snad se mi líbí víc než BACKSLIDER. Některé skladby zní opravdu jednoduše, ale bicí kulomet a hrubost nahrávky udělá z jednoduchosti vraždící vál. Hodně povedený splitko a obal se mi tuze líbí, připomíná mi staré horory případně obaly CRIPPLE BASTARDS, kteří hodně čerpají z italských kultovních filmových děl plných vražd. CH.T.T.F.: myshit.com/chainsawtotheface / chainsawedbacktolife@gmail.com >ŠA<

BAD TASTE / TOTÄLICKERS / HIJXS TARADXS / ENTIERRO split LP (Kooperace labelů)
Kvarteto Barcelonských kapel na společném albu….,mám rád lokální kompilace. HIJXS TARADXS svižnej hardcore/crust s uječeným naléhavým zpěvem, v takovým tom duchu ala VICTIMS třeba. Tři celkem v pohodě kousky. Že to má výbornej zvuk, je u tohodle stylu tak nějak povinost. ENTIERRO to rozjedou intrem, který v nejlepším přerušený namísto toho aby to rozjelo regulerní song. V podstatě je to dost podobný HT, ale lepší! "Popovej" crusty/hardcore v solidně rychlé verzi, a opravdu důraznou rytmikou. Ty předehry a vyhrávky kytaristů, to je prostě paráda (taková romantika sice hehe, ale supr). Takže intro+taky tři skladby a vál "Future is still black" nejen že má skvělej název, ale je to hit jako prase. Celej tejden mi to duní v hlavě, výbornej song. BAD TASTE hrajou hardcore ala80tý léta a je to "šmrncnutý" FUCKED UP. Takže z toho vychází ten jak já říkám rockovej hardcore. Čtyři celkem chytlavý vály se zvukem na jedničku. TOTÄLICKERS to je D-beat jak poleno, klasickej model ´82, přímočarost, žádný kudrlinky a vyhrávky rovnou k jádru věci. Rychlej, uječenej, s výborným zvukem…. nečekej distort ala DISCLOSE…hrubý, ale vše naprosto čitelný. Nejhutnější ze všech kapel na téhle placce. A stejně jako ostatní mají tady tři kousky. Entierro: myshit.com/entierro * B.T.: www.badtastepunk.com * Totälickers: myshit.com/totalickers * Grita O Muere Rec.: www.gritaomuere.net * I Feel God Rec.: www.jbhs.propaganda.org * Angry Voice Rec.: captain-hock@t-online.de * Taradxs Rec.: taradxsrecords@gmail.com >SY<

BEER CORPSE - Keg nuts 2011 7" (Give Praise Rec.)
Roztáčejte piva, tohle bude velký. Australská opilecká sebranka se s tím nesere a pivo teče proudem nejen do nich. Celá nahrávka je pivu věnována. Obal plný sudů, na barevném plakátu se poleví a k vidění jsou lahváče s mrtvolou a vysmátým týpkem, kterej jí zrovna zakopal. Po pěti "pivech" na každé straně totálního old school grindcore a death metalu. Slušnej murmur, ale do gore murmuru bublajícího má ještě daleko. Žádné zběsilé sypačky, kapela se drží středně rychlého tempa. Nevím proč, ale tady se mi ta kombinace s metalem líbí, fakt že jo..., nic s tím nenadělám, haha. Zvuk má nahrávka dost hutnej, odpovídající stylu. BEER CORPSE znějí skutečně jak z dob dávno minulých, což je super a dlouho jsem podobně znějící nahrávku v tomto stylu neslyšel. B.C.: myshit.com/beercorpse * G.P.Rec.: www.givepraiserecords.com >ŠA<

BLOODY PHOENIX - Death to everyone 2010 LP (Obscene Prod. & 625 Thrash Rec.)
Už se vám někdy stalo, že se vám nahrávka líbí natolik, že ani nevíte co o ní máte napsat? Tak tohle je ten případ. Desku už poslouchám týden a stále nechce z plotny gramofonu dolu. Uchcávám si při poslechu téhle desky jak malej kluk. Mám radost převelikou. BLOODY PHOENIX drtí rychlej grindcore bez kdejakých serepetiček. Občas zní kytara kapánek crustověji (je v tom cítit hrubej zahuštěnej E.N.T. stroj, např. v posledním songu na straně A), ale to je nepatrná odchylka. To spíš větší rozdíl je od některých válů zabředávajíc do pomalých hlubokých vod, "Pyramid of manipulation". Kapele hodně dodává na agresivitě a intenzitě songů Aarona Ramoseho vokál. Podobně jako u DROPDEAD. Schválně si zkuste očesat obě kapely od zpěvu a poslouchejte jen muziku. Celkem 20 grindcore výplachů, jedni z těch lepších válů jsou "Curse of the dragon", "Conrete grave", "Killing for sport", "Mask of deception" či geniální vál "Visions of death", to je naprostá bomba. B.P.: tplp61cd@sbcglobal.net / myshit.com/bloodyphoenix1 * O.Prod.: www.obscene.cz >ŠA<

CALIFORNIA LOVE - Post mortem emanations 2010 7"
Proč nemůžu americké mlátičce CALIFORNIA LOVE přijít pořádně na chuť? Už týden mi to vrtá hlavou... Bezmyšlenkovitě přehazuji strany, zesiluji zvuk, pak zase zeslabuji, a nakonec to mám. Zvuk. Zkurvenej zvuk. Nahrávka zní hrozně. No dobře, zas tak hrozně ne, ale stačí... CALIFORNIA LOVE - thrashcore kytara, power violence postupy a grindcore náklep. Kombinace to je dost divná a se zmíněným, slabým, nevýrazným zvukem podprůměrná. Pro mě obrovské zklamání, kapela je určitě super masakr, na živo určitě, tady bohužel nikoliv. Shazuji desku z plotny gramofonu a dám jí další šanci za dva týdny. Přiznám se, nikdy jsem tohle ještě neudělal. Každá nahrávka ve mě aspoň něco zanechala, CALIFORNIA LOVE bohužel velké NIC. "Post mortem..." vyšel ve dvou verzích a předpokládám, že kapela si sedmipalec vydala sama. Uběhl týden, další pokusy se dostat nahrávce pod kůži. Zase ne. Jsem tu s další pauzou, možná lepší, ale stále nic moc. S touto nahrávkou definitivně končím. >ŠA<

CANCER SPREADIND / CRUEL STORM split 7" (konspirace více labelů)
Dvojitá porce z Itálie, a tentokrát ne jak to bývá většinou zvykem rychlý a ukřičený hardcore… Tentokrát to bude pomalejší, hutnější, metalovější a vokály pojedou v hrdelním řevu.Tohle je stenchcore v nejlepší tradici stylu. Cancer Spreading: Střední, občas rychlejší tempo, kytary až moc čitelný, za což asi může jeden z kytaristů s "extreme high distortion", ale druhej se to snaží zmírnit "funeral sickness soundem" o zpěvákovi co řve "proti životu" nemluvě hehe. Co jinýho napsat než metal hranej jako punk, anebo naopak (vyber si). Chce se mi říct crust, ale tohle slovo všichni používaj na švëdskë pop spolky. Cruel Storm: "Zahulenej" a mnohem těžší (rozuměj hutnější) sound než kolegové z druhé strany (a to je tu jen jeden kytarista). Tohle už je čistokrevnej propad do 80tých let ke kořenům stylu. Obě kapely tu mají dva pohřební vály parádních melodií, ale sorry Cruel Storm strana u mě jasně vede! C.S.: cancerspreading@hotmail.it / myshit.com/cancerspreading * Cruel Storm: visitor-q@libero.it / myshit.com/cruelstorm * NKTN rehorz: Ricci Andrea, via Bisenzio 11, 50127, Firenze, Italy / roccianktn@interfree.it * Death Crush: myshit.com/deathcrushdistro * Goodbye Mankind Rec.: myshit.com/gbmkdistro * Last Decay Rec.: mikyhc@yahoo.it / myspace.com/lastdecay * Nuclear Chaos autoproduzioni: zanpunx@email.it / nuclearchaos.tk * Poseido: natomorte@email.it / peaceend@libero.it >SY<

COLD WORLD - Bloody nights 7" (Deep Six Rec.)
Hrubý německý hardcore přirovnávaný k INFEST a to dost právem. Sice nemaj tolik hutnej zvuk, ale zbytkem a stylem zpěvu to doženou. Rychlé, hrubé a uřvané. Povedenej singl, jo a vyšlo na bronzovém vinylu. C.W.: myspace.com/coldwarhc * D.S.Rec.: www.deepsixrecords.com >SY<

COLD WAR / VÖETSEK split 7" (Deep Six Rec.)
COLD WAR lepší / hutnější než na samostatném singlu. Parádní nahrávka korunovaná skladbou od pionýru stylu SIEGE. VÖETSEK valej svižně a thrashujou co to dá, taky nic jinýho se od nich asi čekat nedá?! Haha. První vál je takovej měkounce / melodickej, ale druhej to je čistokrevná thrashcore nakládačka. VÖESTEK: myspace.com/voetsekthrashers >SY<

CRUCIFIED MORTALS - Converted by decapitation 2010 picture mLP (Doomentia Rec. & Korek Rec. & T.Váchal)
A je tu asi nejstarší recenzovaný titul. Nahrávka byla totiž pořízena už v prvních měsících roku 2004. Jde o reedici alba, které mají na svědomí mimo jiné dva lidi, Reaper a Zack z NUNSLAUGHTER. Titul vyšel v limitované verzi 333ks, s oboustranně potištěným obalem, ve kterém je výsek a booklet (insert) je tvarovaný dle urvané hlavy. Vypadá to pěkně. Tři skladby na každé straně. Uslyšíš parádní thrash metal, na kterém není nic nabaleno. Old school jak prase. Vokál mi trochu připomíná Cavalerův zpěv z raných alb SEPULTURY, hlavně ve skladbě "Sentenced to...". Zvuk je parádní. Stopáž je tak akorát, aby těch šest válů nenudilo. "Converted by decapitation" bude těžko k sehnání, ale zkus to! D.Rec.: www.doomentia.com / info@doomentia.com >ŠA<

CRUX - Řev smrti 2010 LP (Doomentia Rec. & Korek Rec. & T.Váchal)
CRUX je další vinylová skládanka ze série Czech demo. "Svatá jihočeská trojice" vydává velice často různé limitované edice a u CRUX tomu není jinak. Prvních 100ks je na průhledném oranžovém plastu a dalších 200ks je klasických černých. Setkáme se taky s ne moc často viděnými rytinami, právě strana B je s rytinou - logo kapely + název dema v češtině a angličtině. Bohužel je to poprvý kdy musím říct, že jsem zklamán z ltd. A proč? Protože rytina na průhledné oranžové je blbě vidět. Měl jsem možnost vidět rytinu na klasickém černém vinylu a to je jiná! "Řev smrti" je demo, které bylo nahrané ve statutu projekt s názvem CRUX, za kterým nebyl nikdo jiný než Blackie, R.Kříbek a R.Kostelňák. Pro mě docela zapadlá kapela. A proto jsem sakramentsky rád, že můžu dnes držet v ruce tenhle skvělej kousek. Jakási podoba s ROOT tu je a to bez debat. Dokonce vokál se trochu blíží Bigbossovi. To vše v úvodní "Zvony návratu". Ale CRUX měl větší cit a zakládal si na pestřejší struktuře skladeb, což v době vydání dema "Řev smrti", na konci roku 1991 bylo už trochu rozjeté stylové téma Československého metalu, ale přesto CRUX to dělal trochu jinak. Oni totiž co song, to jiný styl. Poloha hlasu a občas i muzika vypovídají o vzhlédnutí se v MASTER´S HAMMER, v některých okamžicích skladby "Démoni temnot", jinak zahrané v death metalovém duchu s určitým vlivem alba "Temple in the underworld" od ROOT. V další skladbě"Klíč první" je jakási spojitost s BATHORY hozená hodně do doom/death metalu. Z předposledního válu nazvaného "Prázdnota" vylezl melancholický střet SADUS a DEATH. Ale poslední song mě sere, jakási ukázka ze zkušebny. A to jako proč? proč to do piče není celý? Takhle to zní jak outro. Okolo CRUX a jakýchkoliv reedicí se točí záhadné hádky. Trochu se do toho dostanete po přečtení divného prohlášení / rozhovoru na bandzone kapely. www.bandzone.cz/revsmrti >ŠA<

DEATH - Let´s all die 2010 LP (Fanclub Rec.)
Uf, když jsem se dozvěděl, že Čurby má tohle LP v distru, byl jsem zrovna v Malajsii, kde jsem šmejdil kšefty s muzikou a držel jsem zkušebnovou nahrávku z roku 1985 právě v rukách. Omrknul jsem si desku, chvilku jsem popřemýšlel a psal Sykymu, ať udělá objednávku u Čurbyho. Je konec března a já jsme zpět z Asie a poslouchám kdysi mojí nejmilovanější kapelu. Sere mě jedna věc a to že většina bootlegů popř. vydání od Fanclubu, což jsou asi bootlegy taky, neobsahují kus papíru s dobovými fotografiemi, psaním... Fakt škoda. Nejinak je tomu tady, prostě nic. Na zadní straně obalu seznam písniček a tím to končí. Pardon, jedna malá krvavá fotka, ta je pěkná. Což takhle plakát? Fanclub určitě neřeší otázku peněz. Tahle nahrávka je určena jen pro věrné fanoušky. Z poslechu "Let´s all die" si toho moc neužijete. Zvuk je dost špatnej (ale po dvou dnech si zvyknete a když to uděláte jako já, že místo do práce, si ráno pustíte DEATH, budete spokojeni i s tím zvukem co tu je), jak se píše na obalu, nahrávka je ze zkušebny. Nesestříhaná, neupravená, takže fakt nic pro hudby lačnící zájemce. A navíc se vydavatel vůbec nesral s rozdělením skladeb na stranu 1 a stranu 2. Jednoduše tam fláknul nepovedenej song "Baptized in blood" jako závěrečnej na stranu 1 a ten samý song, už v celé jeho délce snad 10 minut (beztak zase nepovedenej a přeseklej), lupnul na začátek strany 2. Rozjíždí ho asi 6x a pořád se nemůžou chytit. Ona celá strana 2 o třech písničkách je jakási pokusná. Nevím, jestli všechny písničky se dají vypozorovat, ale třeba úvodní "Infernal death" určitě. Některé vály, samozřejmě mnohem lépe nahrané a zahrané se ukázaly na debutu "Scream bloody gore". Docela slušně zahraný je vál "Corpse grinder". Matroš pochází z kazety jednoduše nazvané Rehearsal #5 (rok nahrání 1995). V roce 1995 vyšlo celkem dvanáct takto označených kazet. Jen se měnila pořadová čísla, velice často samozřejmě songy a hráči. Ale tyhle informace se z desky nedozvíte. >ŠA<

DEBUSTROL - Protest live 2010 LP (Doomentia Rec. & Korek Rec. & T.Váchal)
Oh, další skvělej zářez na jihočeských labelech Doomentia a Korek, plus za pomoci Váchalíka. Kašírovaná obal. Nic extra, pokud nejsi fajnšmekr. Obal je tvrdší, jakoby bez hřbítku. Samotný motiv je vytištěn zvlášť a tato část je nalepena na podkladovou vrstvu. Většinou na lepenku, která je v tomto případě hladká. Kašírování je velice drahé, pro běžné punx a metloše nezajímavý. Ale samotné kašírování je fakt na vzestupu a tak se zřejmě s ním budeme setkávat čím dál častěji i v punkovém a metalovém odvětví. A formát obalů na LP je ždibíček větší než klasický obaly na LP. Deska je klasická černá a obsahuje 7 sakra našlápnutých thrash metalových hitů. Jednoznačně vedou songy "Protest" a "Vyznání smrti" a "Nekrokrematoriem". Titulní "Závrať" mi není moc povědomá, každopádně je to jasný odkaz na SLAYER. Zvuk je na tu dobu dost dobrej, nahrávalo se na koncertu v Čáslavi. DEBUSTROL byl v době vzniku této nahrávky, v roce 1992 jednou z nejvyhledávanějších kapel. Kapela měla neuvěřitelnou sílu a dravost a právě teď máme možnost nostalgicky zavzpomínat na jejich neuvěřitelné koncerty. Deska vyšla vlastně tak jak se to dělávalo, kvůli překlenutí pauzy mezi jednotlivými alby. Skvělá práce. Červený obal, jednoduchý bez obrázku, na zadní straně s vytištěnými texty. Vinyl taky červený. >ŠA<

DEMARCHE - Maybe tomorrow 2010 7" (Hardcore Attack Rec. & Papagájův Hlasatel Rec.)
Nahrávka dost stará, nahrávalo se v Kuřetovo Professional Sound studiu, koncem roku 2008. Čtyři skladby. Líbí se mi plakátek, škoda jen, že není aspoň 2x větší. Jde o spodobnění členů kapely na zřícenině hradu, jednoduchá malba, snad jí podezřívám, že je počítačově vyrobena. Černý vinyl, 33 rpm. Barevný obal, možná, že zbytečný. V č/b provedení by splnil asi stejný účel. To by byly povrchní údaje a co muzika? Potěšila mě, jsem spokojen. Takhle si představuji rozjetý rychlý punk as fuck, ve kterém se najde prostor pro melodičtější vyhrávku, ale bacha, žádnej pop, OK? Tohle ti urve palici od začátku dokonce. Bicí šlapou jeden rytmus, neubírají na rychlosti a do toho kytara stíhající rychlou salvu bicích. Basa pěkně sedí tam kde má a nevyčnívá. Líbí se mi i Splinterův zpěv (by mě zajímalo, jestli ještě někdy vydáš Splinter zin), kterej je někdy česky (2 songy česky, 2 anglicky), není nijak výrazný, přitom to žene kupředu. Navíc je rozumět snad každý slovo. Texty o stavu naší planety, o zkurvených volbách, psané v klasických rýmovačkách. Pro punx co neskončili u punk rocku, povinnost. Docela bych si poslechl novou nahrávku, jestli nějaká existuje, nasazuji okovanýho křiváka a stavím pár zbylých vlasů. Demarche: www.demarche.cz * H.A.Rec.: hardcoreattack@post.sk / myshit.com/hardcoreattackrecords * P.H.Rec.: info@phr.cz / www.phr.cz >ŠA<

DETERMINATION - Leave it all behind LP (See Winkel Hardcore Rec.)
Před nějakým časem jsem s Mírou Kokavcem naslepo měnil debutní singl téhle bandy kterej se mi dost líbil. Takže když mi kytarista Pavilionul 32 nabídl výměnu jejich prvního alba nebylo co řešit. D jsou z Rakouska a i když už mají venku tři singly řekl bych že je skoro nikdo nezná (tedy alespoň v čechách). Ihned od první skladby to jede jak odbržděná mašina. Rychlej hardcore klasického střihu někde v mixu MINOR THREAT / OUT COLD. Bubeník to žene někdy až v neuvěřitelném tempu na old school. Punk riffy, hardcore sound ala 1982 sborový refrény, chytlavý skladby s rozumnou stopáží, a rozumnou stopáží celého alba. Dvakrát osm skladeb nadupaného hardcore s naprosto suverením zvukem který tomu dává "koule". Výborné album, a pokud na něj někde narazíš a máš rád starobu určitě si to vezmi neprohloupíš. Determination & S.W.H.Rec.: determination@gmx.at / www.determination.tk/ >SY<

DISBEATLESS / MARCH OF THE HORDES 2010 split LP (Chyba Rec. & XbastaX Rec. & Aback Rec. & Forced Expression Rec. & Papagájův Hlasatel Rec. & Pope´s Ass Prod. & Bažina Rec. & GRF Rec. & Olga Hepnarová Rec. & ABC & DIY Piraten Rec. & Vegan Food Rec. & Radios & Destroy After Use Rec. & MMZ Crew)
Co mám psát o DISBEATLESS... 7x crust co je zabalen do melodií. Já už to začínám nenávidět. Sorry. Dal jsem si práci a poslechnul si jejich stranu tak 8x. Zvuk je velice dobrej. Některý postupy nezní vůbec špatně, maj tah na branku, podobně jako ENT či někde tady recenzovaný KRUSH. Pohromadě to drží fakt dobrej zvuk. Jsem v podstatě spokojen, jen mi DISBEATLESS nepřináší maximum. Nic víc k tomu nemám. Obal je příšernej, přímo nesnáším tyhle malůvky. Nemám špatnou náladu, že bych zkritizoval na úkor mého rozpoložení desku, na které se několik lidí snažilo makat od nevidím do nevidím..., ale tohle neberu. DISBEATLESS mě ovšem velice potěšili texty, ke kterým maj komentáře. Obojí v češtině. Ale kolegové z druhé strany se s tím neserou a maj tu jen anglický texty, ty mi jsou k hovnu. MARCH OF THE HORDES - 5x metal. Zvuk z Hellsoundu, zní pekelně dobře. Údery do basy jsou ohromný, kytara je dobře seštelovaná, ale hraje moc melodicky, škoda, moc velká škoda. Mám radši jednoduší a surovější death metal. Ale hned musím uvést na pravou míru, že M.O.T.H. není jen o metalu, mix death metalu s punkem nebo kdo chce crustem. Převládá metal! Musím tomu dát více prostoru, osobně jejich muziku nemůžu vstřebat napoprvý. Dalo by se říci, že po dlouhý době vyšlo tak různorodý splitko, ale po pořádném průzkumu si kapely zas tak dalecí nejsou. Disbeatless: http://bandzone.cz/disbeatless * M.O.T.H.: http://bandzone.cz/marchofthehordes * Ch.Rec.: http://chyba.a-punk.cz / chyba@riseup.net * XbastaX Rec.: www.xbastax.cz * A.Rec.: www.aback.bloguje.cz / peta.aback@centrum.cz * F.E.Rec.: stfh@seznam.cz * P.H.Rec.: www.phr.cz * P.A.Rec.: http://sites.google.com/site/popesass/ * B.Rec.: Ladislav Oliva, Na Bažinách 12, Šternberk, 78501 / bazinator@email.cz * GRF Rec.: grf.maska@seznam.cz / www.grfrecords.estranky.cz * O.H.Rec.: copywrong@gardener.com * ABC: abc@anarchistblackcross.cz / www.anarchistblackcross.cz * DIY Piraten Rec.: tirana@seznam.cz * V.F.Rec.: jurasmatejkus@seznam.cz * Radios: www.radios.cz * D.A.U.Rec.: psychovidlak@centrum.cz >ŠA<

DISHAMMER - Under the sign of the d-beat mark 2010 LP (Parasitic Rec.)
Vzpomene si na DENAK a určitě se vybaví jméno Inaki. Tak teď drtí basu v tomhle špinavém "orchestru" nazvaném DISHAMMER. Jednou tak šmejdím v kanceláři Doomentia Rec. a Lukáš mi pouští demo kazetu téhle partičky ze Španělska. Pokyvuji, že muzika je dobrá. Ale když si prohlídnu obal, hltám z něj každý centimetr. Lukáš vytahuje LP desku a tak se kochám většími obrázky. Jestli jsi úchylák, tak tě obaly a booklety od DISHAMMER budou bavit. Všechno maj hozený do zašlých fotek, obnažený ženský, pro někoho kočky, pro někoho těžká bída. Hodně tajemně se to všechno jeví, do toho si pustíte tenhle 12" a uchcáváte si rozkoší. V Japonsku vyšel na CD, v USA na vinylu. DISHAMMER dokázali skloubit to nejlepší od VENOM a HELLHAMMER. Od druhých zároveň čerpají tak trochu grafiku. Špinavý blasphemic punk metal s trochou rock ´n´ rollu. Šlape to jak správně prochcanej stroj. Hlavně "Outlaw psychopath" je skvělej kolovrátek se silným nábojem a venomovská "Sexwitch" zní taky výborně. Kompletní materiál byl sice nahrán už v roce 2008, ale dočkal se vydání až o dva roky později. Kapela toho moc nemá, vím jen o debutním LP a split 7" s WARWOLVES. Nepočítám účast na dvou CD kompilacích. Nejsem si zcela jist, ale DISHAMMER snad zahráli pro harlejáře - Angels. myshit.com/dishammer >ŠA<

DISTURBANCE PROJECT / TERRORISMO MUSICAL split 7" (D.I.Y.)
DP je všem známá euro grind veličina z Madridu, která sice s nahrávkami "šetří", ale v rámci stylu je to vždycky nadprůměr. Tady mají pět válů, sice s žádným výrazným hitem ale o to nejde. Hudebně je to stále old school grindcore ve svižném tempu s tradičními vokály ala řev a jekot. Slušná práce. Druhou stranu "proslunily" řečtí TM kteří valej takovej mix "tanečního" goregrindu ala Gut a trochy ranného Carcass-u, ovšem většinu válů u mě shazují právě "dechovkové" vokály ala Gut (chrochtačky) dokázal bych si to představit s "normálními" grindcore vokály a myslím, že by to znělo líp. Hudebně celkem ok, i když bych jim přehodil tempo z "33rpm na 45rpm" haha. D.P.: myshit.com/disturbanceprojectband * T.M.:P.O.Box 50616, 54013, Thessaloniki, Greece / Terror_music@yahoo.gr >SY<

EVIDENCE SMRTI - Demo 2008 - vydáno v roce 2011 LP (Insane Society Rec.)
"Ve smrti jsme si rovni - v průběhu nikoliv".... Původně toto demo vyšlo na CDr, ale díky velkým ohlasům a za pomoci Barváka, se teď, my, milovníci vinylů můžeme těšit z jednostranného LP (na druhé straně byl použit sítotisk!). Bravůrní zvuk z jihočeského Hellsoundu (jeden z nejlepších co jsem odtud slyšel) vyzdvihává kapelu do výšin. Zasraně dobrej zvuk kytary a basy, tyhle nástroje to táhnou na jedničku, bicí, který kapánek rozdrbávají crustový základ a geniální vokál, vymykající se všem ostatním dělají z EVIDENCE SMRTI jasně nezaměnitelnou kapelu na téhle planetě. Pravda, po bližším prozkoumání snadno zjistíte, že kytara hraje od začátku do konce furt stejně, ale díky bicím a hlavně vokálu, navíc perfektně srozumitelnému a v češtině se jednotlivé songy dají rozlišit. Výjimku tvoří poslední skladba "Záblesk", která hlavně v začátku odkazuje na starou tvorbu MORGOT a DEATH. A to je pocta jak piča! Jednoduchý, ale pěkný obal s velkým výřezem, pro viditelnost sítotisku, aniž by se deska musela vyndavat z obalu je už zaběhlý trik, ale účinný. Jsem nadmíru spokojen. Šťasten a ukojen. E.S.: evidencesmrti@centrum.cz / myshit.com/evidencesmrti >ŠA< >ŠA<

EXCRUCIATING TERROR - Expression of pain 2010 LP (Insane Society Rec.)
Jestli mi něco udělalo velkou radost, tak určitě tohle album ve vinylovém LP formátu, za což letí velké díky Barvákovi. Plakát se shoduje s motivem zadní části obalu, ale potěší. Líbí se mi hrubost papíru. Je to částečně klam, už samotný válečný motiv je zřejmě z novin a tak je sloučená hrubost novinového papíru s papírem použitým pro obal. Dost často se používala druhá, hladká strana pro tisk, ale poslední dobou se rozšířila naopak hrubá strana. Myslím, že Doomentia s tím přišla jako první. Vnitřní kapsa na vinyl je černá, potištěná, což vypadá pěkně. Kdysi by to byl regulérní obal, na klasické čtvrtce. Nyní se používá přímo pro vinylovou desku místo klasického igelitu. EXCRUCIATING TERROR tohle album nahrály jako debut v roce 1995 a o rok později ho vydala firmička Theologian (na kontě má takové zápisy jako E.T. / AG split 7", HIRAX / SPAZZ split 7" nebo Cry now cry later vol.1 double comp.7" s takovými jmény jako CROM, SPAZZ, GRIEF, DESPISE YOU a dalšími) na CD. Ale až po 15 letech se těch 17 zásadních grindcore skladeb zarylo do vinylu. Zvuk je i po těch letech zadupává do země. Je to zahulaný, ale tak to bylo a doposavad je ten správný prvek pro grindcore. Murmur a uřvaný hlas, těžce zbustrovaná basa a kytara jakbysmet. Mohutnej zvuk ze kterého číší smrad staroby. Pomalý pasáže - ano, ty, co dnes jsou hojně využívány v power violence, ale byly i v začátcích, kdy vznikal styl p/v. Jasně identifikovatelný volný místa pro kytaru, aby se po chvilce sešly všechny nástroje a nastala nekompromisní rubanice. Geniální album co se nedá jen tak z gramofonu sundat a odložit. >ŠA<

EXODUS - Exhibit B: The human condition 2010 double LP (Nuclear Blast)
Mám rád thrash metal, však jsem se k němu dopracoval už v roce 1988 přes heavy metalové kapely a k těm jsem se dostal v roce 1985. Taky můžu potvrdit, že částečně se na mém znovuobjevení podílel nový thrashový boom hrnoucí se celým světem. Proč si to nepřiznat, že? Jenže je tu druhá stránka věci a tou je několik základních thrash metalových pilířů. Těmi jsou např. KREATOR, SODOM, DESTRUCTION nebo zde recenzovaný EXODUS. Kapely, které uhnuly z vytyčených kolejí a v posledních letech se pomalu a jistě vracejí do osvědčeného a ničím nenarušeného thrash metalu. Samozřejmě musíme brát v potaz jiný zvuk. Osobně mám radši ten starý. A z těchto důvodů se na nová alba těchto mohykánů dívám s velkou opatrností a pořádně si je před koupí prověřím. Album "Exhibit B: The human condition" jsem si poslechnul a bylo jasný, že dřív nebo později musí album být ve sbírce. EXODUS se nikdy neubíraly rychlým, hrubým thrash metalem, ale stavěly se spíš po boku techničteji zahraného metalu jako byla té doby METALLICA nebo TESTAMENT či MEGADETH. A přesně tak zní toto nové dvoj vinylové album. Celkem 13 skladeb, a v pořadí jedenáctá skladba "A perpetual state of indiference" je pěkná instrumentálka, na kterou hned navazuje "Good riddance" a poslední vál je bonus track "Devil´s teeth". Ten se objevil na americké verzi alba a zní jak nová METALLICA. Japonská verze obsahuje jiný song a to cover od SCORPIONS. Celkem vzato je "Exhibit B:..." prošpekované zručností muzikantů a velkolepost jednotlivých songů si hraje s vaším časem, protože těch 75 minut, co album trvá, si budete chtít poslechnout několikrát po sobě den co den. Ale nenajdete zde žádný hit, "Exhibit B:..." je ucelená deska, na které není slabé místo ani extra výrazné. Někdo o desce napsal, že je nudná díky své délce, lituji recenzenta, že to poslouchá z CD. Já mám dva velké vinyly a ještě si musím každou stranu ručně otočit a vzniklé pauzy mi tak přijdou vhod a dalo by se napsat, vlastnit vinyl je výhoda, haha. Album je věnováno Michael "Mike" Alexanderovi, bývalému basákovi anglických thrashers EVILE (hráli v Praze) a Brian Redmanovi (nepleťte si ho se slavným automobilovým závodníkem), členovi skvělé kapely 3 INCHES OF BLOOD. Oba zemřeli v roce 2009. N.B.: mail@nuclearblastusa.com / www.nuclearblastusa.com >ŠA<

EXTORTION / COMPLETED EXPOSITION 2010 split 7" (RSR)
Osmdesátým osmým titulem RSR byl někde tu recenzovaný sedmipalec skvělých američanů MINDLESS. Pořadovým číslem RSR osmdesát devět je tento titul. Obal EXTORTION jednoduchý kruh složený z prášků a tablet. C.E. maj obal alá starý úchylný japonský obaly technického rázu. Už to samo o sobě něco vypovídá. Vypovídá o splitu, kterej nebude o žádných melodických sračkách, ale o pořádnej dávce brutality. EXTORTION pochází z australského Perthu a na kontě mají spoustu nahrávek, většinou na Deep Six. EXTORTION se objevili jako blesk a zasévají jednu zkázu za druhou svým extrémním podáním hardcore, ve kterém je probuzen životabudič jménem power violence. Tady ty grindcore postupy nehledejte. EXTORTION vychází z kapel jako MIHOEN!, SEEIN´RED či INFEST a dalších. Svou stranu uzavírají coverem od MAN IS THE BASTARD. Z Japonska jsou COMPLETED EXPOSITION a se sedmi vrypy ukazují, jak se hraje potrhlý fastcore vs. power violence se silným vlivem starých LOCUST. Ty tam jsou jak po zvukové stránce, tak po hudební. Dost komplikovaný nářez. Sakra zdařený split a navíc limitovaná edice 100ks k turné s různými obaly, což se mi nezdá, protože jsem splitko sehnal velice snadno. Extortion: equalizing_extort@hotmail.com * C.E.: info@completedexposition.com / www.completedexposition.com >ŠA<

FAN ZUI XIANG FA / SS20 2010 split 7" (Bullwhip Rec. & Crapoulet Rec. & Destination Unknown Rec. & Kawaii Rec. & Nic Rec. & Narm Discos Rec. & Pope´s Ass Rec. & Revulsion Rec. & Undislessed Rec. & W.I.F.A.G.E.N.A. Rec. & World Won´t Listen Rec.)
Avízované ukázky na toto splitko mě nenechaly v klidu a obal mě učaroval. Skutečně nádherná kresba, decentně barevná. Nemůžu přesně popsat, co mě na obrázku nejvíc zaujalo, ale asi to je ta asijská kultura. Už jenom kvůli obalu ta koupě stála zato. Jenže ona i muzika je povedená. Z Číny toho zas tolik neznám, natožpak tak silnou muziku jakou předvádí Pekingští FAN ZUI XIANG FA. Kapela sice vznikla v Číně, ale je to mezinárodní kapela, protože v ní působí kdosi z DS13 (ke kterým má hudebně dost blízko) a někdo z USA. Tři songy rychlého thrascore - hardcore s jasnou punkovou dávkou, hlavně díky bicím. Povedená nahrávka, dokonce tu řve na chvilku ženská, hodně uječená a tím mi to připomíná zase Japonsko a jejich hardcore/punkový úderky. Ale Japonsko mi připomíná hned první song "D.I.Y.". Fakt super. Z Německa SS20, kurevsky provokativní název, jak už tomu tak v punk/hc bývá. Tohle je sice název rakety schopné nést jadernou hlavici, Rusáci je rozmístily po Československu, ale i tak. U mikrofonu stojí Rohnny z IDIOT SAVANT. Partička hraje hardcore / punk, do kterého vmíchává metalem ovlivněnou kytaru. Muzika nezní kostrbatě, jak by se mohlo jevit a SS20 mě mile překvapily. Celé splitko je povedené a musím ho doporučit. Poprvé se setkávám se stahovacím kódem. Doteďka nechápu, k čemu mi jako tahle píčovina je, když už jsem si nahrávku koupil a rozhodně nehodlám poslouchat jakoukoliv muziku na sluchátkách v nějakém zapíčeném MP3 nebo jak se ty sračky, přístroje jmenují. SS20: www.ss20.net / ss20@wifagena.com * B.Rec.: bullwhiprecs@yahoo.com / http://bullwhiprecs.blogspot.com * C.Rec.: http://crapoulet.fr / cool@crapoulet.fr * D.U.Rec.: www.destinationunknownrecords.com * K.Rec.: www.kawaiirecords.com * N.Rec.: xkudnicx@poczta.onet.pl / www.distronic.ovh.org / http://nic.ayz.pl/ * N.Rec.: www.narmdiscos.com * P.A.Rec.: http://sites.google.com/site/popesass * R.Rec.: revcords@gmail.com / http://revulsionrecords.blogspot.com * U.Rec.: thrashattack@dbmail.com / http://undislessed.e-monsite.com/ * W.I.F.A.G.E.N.A.Rec.: www.wifagena.com * W.W.L.Rec.: http://worldwontlisten.bigcartel.com/ >ŠA<

FESTA DESPERATO - Život ve hříchu 7" (Waking The Dead Rec.)
Tak, label Waking The Dead se dočasně odtrhnul od kooperací a vypustil malou desku ve třech verzích. Rozdíl není moc velký, ale určité obecenstvo potěší. A abych jen tak nekecal, pořídil jsem si aspoň dvě verze (černý vinyl - 1.verze, bílo/černý vinyl s plackou a plakátem - 2.verze a ta placka je větší než ty co známe). Myslím, že 3.verze je stejná jak dvojka, ale bez plakátu a placky. "Život ve hříchu" není nová nahrávka. Vyšla původně na kazetě v roce 2005 ve 300ks na Gasmask Rec., ale díky současnému boomu, vydávat na vinylu nahrávky, co byly pouze na CD nebo kazetě, se můžeme těšit i my, vinylový posluchači. Nahrávka prošla masteringem v Hellsoundu. Oproti tady recenzovanému 12" je tato nahrávka bordelovější, což není vůbec na škodu. Vyzařuje z ní určitá punková rozvrzanost a to já rád. A na 7" je 10 věcí. Špinavý crust, kde se objevuje hodně sólíček. Ty bych ubral, snad bych vyštípal kusy melodií a byl by to pořádnej bordel. Ale jinak spokojenost. Všechny verze jsou ukryty v rozevíracím lesklém obalu. W.T.D.Rec.: Petr Hladný, Uherské Hradiště - Vésky, Na Dědině 156, 68601 / www.wakingthedead.cz >ŠA<

FESTA DESPERATO - Psi Vatikánu 2011 LP (Insane Society Rec.)
Na Nuclear Winter Tour 2011 si od Barváka přebírám balíček, ve kterém je mimo jiné také album "Psi Vatikánu". Netrvá dlouho a u distra se řeší obal. Ano, mírně provokativní, ovšem v souladu se vším, co album má vyjadřovat. Druhý den si desku pouštím jen tak a hned mě při vyndávání obalu z ochranné fólie praští přes oči netradičně složený obal. A sakra, gigantický plakát. S tímhle jsem se setkal snad jen 5x, u zahraničních kapel, které byly dost politické a radikální a v dobách dávno minulých. FESTA DESPERATO se určitě může k těmto kapelám taky řadit a tak si říkám, udělala by podobný obal i méně zapálená kapela? Obal mě ještě potěšil tím, jak je hozen do staroby díky použitému papíru a tisku (fontu) včetně koláží. A v neposlední řadě jsem rád, že texty obsahují komentáře a veškeré detaily včetně katalogového čísla vydávajícího labelu. Prkotina, mě se ale zamlouvá. Zvuk, perlička na úvod. V bookletu stojí heslo "Mastering is hippies - noise not mastering!". I přesto, je zvuk na desce, která se točí na 45 otáček parádní. Jasně, můžeme srovnávat s jinými deskami jiných kapel, ale proč. Zvuk je takový, jaký má být. Těžké riffy kloubící metalovou tvrdost a crustovou razantnost tvoří hlavní atributy tohoto alba. Ke kytarám je potřeba zpěv a ten je srovnatelný s hutností kytar. Poměrně srozumitelný, v určitých momentech zhuštěný, někdy zase sbor. Bicí uvádí celý stroj do mírně punkové kanonády. Celek je pak osobitý styl, který ocení širší publikum. I když určitou podobu mezi S.Y.I.H. a Festou slyším. Album "Psi Vatikánu" nemá jasný hit, deska je zcelená. Nemá špatné či slabé chvilky a mě navíc těší stopáž skladeb, která je dost krátká, což hodně oceňuji. F.D.: Český Herálec 71, Herálec, 592 01 / fes.ta@seznam.cz / www.festadesperato.com >ŠA<

FETUS EATERS / UNHOLY GRAVE 2010 split 7" (Beat the Meat Rec.)
S tímto splitkem se možná setkáte ve dvou verzích. S jiným obalem a ltd.79 kusů včetně čirého vinylu. Moje verze je na černém vinylu. A dále vydávajícím labelem je správně americký Morbid Reality, ovšem jakousi záhadou tento můj kus vydal výše napsaný label, mimochodem také z USA. FETUS EATERS jsou amíci, maj tu 5 stop a z nich leze grindcore. Grindcore se saxofonem co mi připomíná DIVNEJ PACH. Grindcore s divně posazenejma změnama, co tu ale sedí, ostřejší než podlazenější kytarou, intermezzama, občasným zpěvem jak od týpka co mu právě nakopaly koule. Hodně svojské pojetí grindcore. A této desce jasně dominují. U japonských ortodoxních mistrů DIY a grindcore napíšu jen to, že se nahrávalo už v roce 2005 a o rok později Takaho provedl master (co song, to jiný zvuk). Čtyři skladby zahuleného nikam neuhnutého grindcore. F.E.: vomitcore@hotmail.com * U.G.: grindfreaks@ybb.ne.jp * B.T.M.Rec.: myshit.com/beatthemeatrecords / beatthemeat869@sbcglobal.net >ŠA<

FROM THE ASHES / A DEN OF ROBBERS split 7"EP (I Hate Humanity Rec.)
FTA ze šwëdu už jsou sice po smrti, ale to je fuck ne?! Hrnuli "moderní" grindcore ala NASUM, ale mnohem víc přímočařejší s dávkou hardcore, a bubeníkem kterej bubnuje a má nazvučeno jak do fastcore kapely (tak teď z toho máte všichni v hlavě sójovej guláš). Prostě rychlej grind s jedním řvaným vokálem, bez zbytečných technických pasáží, to musí odsejpat kua. Kdo si je pamatuje na OEF ví že i na živo jim to šlapalo o 106. Mají tady pět kousků a než se rozkoukáš je konec. Takovohle modernu beru. S ADOR jsem tenhle vinýlek měnil a naživo taky dobrý. Takže jsou z belgie, a mastěj power violence. To zase není tak obvyklý co? Vzhledem k tomu že takřka všechny nový p-v kapely jsou ze států… no vlastně i většina starejch…. to je hozená rukavice… kdo jí zvedne a rozjede cz "pévéčko"?! No dost blbejch keců, osm kousků na epku to se částo nevidí. Zvuk je tak hutnej jak má bejt, řev tak zoufalej jak má být, pomalý pasáže se střídaj s rychlejma prostě klasika, no kytary na nahrávce zněj dost vysoko tak trochu "blackmetalově" možná moje sugesce? V tomhle stylu je strašně těžky překonat těch pár pinýrů který "udali" hranice, a být nepodobný "někomu" nelze. Pokud máš rád p-v nebudeš zklamán. F.T.A.: myshit.com/fromtheashesgrind * A D.O.R.: myshit.com/adenofrobbers * I H.H.Rec.: ihatehumanityrecords@live.nl >SY<

GLÖM DÄ! - ...I skuggan av eran stia... 2010 7" (Hardcore Attack Rec. & Undislessed Rec. & Aback Rec. & D-Takt and Rapunk Rec. & El Paso Rec. & Fight Back Rec. & Bombs Away Rec. & Kotze Tapez & Distroy Rec. & Scull Crusher Rec. & Smattra Käng Rec. & Head Noise Rec.)
Zemětřesení! Kdo viděl tuhle švédskou partu v akci, zajisté ho mrazý po celým těle ještě teď. Kurevsky dobrej koncert plnej surovosti a špinavosti. Spoj šest d-beat / crust ran do kurevsky nabustrovaného soundu, hlavně basy. Kytara řeže špinavý brus, ale stále s jasnými melodiemi. Nabušený zvuk. Vynikající vokál. Zkáza, špína a hluk, tři jasný prvky, na kterých stojí hudba GLÖM DÄ!. Bomba. Rozmrdaj ti palici... Zvířecí motiv na obalu "...I skuggan av...", se mi líbí. Připomíná mi obaly od staré thrashing kapely jménem RISK. Zaráží mě absence textů a dokonce tu nenajdete ani názvy skladeb!!! Kapela se zdárně rozjíždí. Venku tři sedmičky a v brzké době snad budou venku dvě dvanáctky. Apokalypsa. G.D.!: www.glomda.se / glomda@gmail.com >ŠA<

GO FITLH GO / ELECTRIC FUNERAL split 7" (Phobia Rec.)
Společné epko dvou ne až tak známých kapel, i když EF na sebe vloni / letos myslím dost upozornily sérií tři nebo čtyř demokazet vydaných v krátkých časových intervalech. OK obal je nějaká "noční můra" vize jíž vévodí Pinheadova kámoška ze série Hellraiser (alespoň mě se zdá že je jí podobná). A šup s vinylem (parádní modrej splatter) na "plotnu". Startujeme s řeckými GFG, ten zvuk není kdovíjak super.. představ si Disclose na jejich live / zkušebna nahrávkách. A když mluvím o Disclose tak tahle banda je jasnou poklonou právě Kawakamimu a spol. A to jak hudebně / zvukově tak textově. 3x D-beat as fuck! EF ze švédska je (pokud se situace nějak dramaticky nezměnila) 1 člená kapela Skitsylena z Warvictims (a plno dalších kapel) kterej obstaral všecky nástroje a vokály (no má tu jako hosta v jednom kusu dalšího člena Warvictims). A stejně jako GFG to beru jako poklonu Disclose, ale POZOR tahle "kapela" (myšleno EF) je minimálně o level vejš než většina jí podobných kapel! Párádní distort zvuk… ale všecko dostatečně čitelný, přesto stále "špína". A na "mantinely" stylu docela slušný melodie (tzn. na první poslech mi to hned něco nepřipomíná… na druhej jo hehe). Maj tady taky tři fláky a jasně tomuhle splitu vládnou (vládne!). Ovšem všichni pravověrní "díbíťáci" budou K.O. z obou kapel. D-BEAT! D-BEAT! D-BEAT! G.F.G.: gofilthgo@live.com nebo myshit.com/gofilthgo * E.F.: distorttheworldrec@gmail.com * P.Rec.: www.phobiarecords.net/ >SY<

HATRED SURGE - Bestial / Servant 7" (Deer Healer Rec.)
Na tuhle desku když jsem jí koupil jsem byl nadrženej abych už to hodil na gramec. Když jsem to udělal... chtěl jsem jí prohodit zavřeným oknem, tak moc mi hejbla žlučí v ten moment. Ale dvousklo je drahý tak jsem si jí nechal. A pustil si jí znova zase až s odstupem času. Lecos naznačuje už minimalistickej obal jen s logem labelu, a přiloženej pruh papíru stejné barvy s názvem kapely a dvou skladeb (tohle je totiž singl v prvém slova smyslu). Tentokrát žádnej fofr, je to takovej "sčuch" power violence kterej běžně hrajou (hlavně teda riffy - myslím tady ok) ale jen jeho ponurých pasáží, a sludgecore... ať už tím pohřebním tempem či opravdu těžkým brutal zvukem. Chtít si "hodit mašli" a na rozmyšlenou si pustit tuhle nahrávku... rozhodně si tu židli pod sebou podkopnu. Sebevražedný blues. H.S.: www.hatredsurge.com * D.H.Rec.: www.deerhealer.com >SY<

CHAROGNE STONE - Mr et mme stone ont une fille 2010 7" (Boumxcoeur Rec. & No Way Rec. & Undislessed Rec. & To Live a Lie Rec. & Selfish Satan Rec. & Wee Wee Rec. & Crapoulet Rec.)
Rok 2010 byl pro francouzskou hardcore rychlo úderku CHAROGNE STONE plodným. Stihly vydat tři 7", jedním z nich je právě tenhle. 16 záseků se nese víc ve stylu SCHTERN a tak je to víc údernější hardcore než sypec. Ale rychost tu nechybí. Krátký vály se silným důrazem na bicí a přiskříplým vokálem jsou silně politicky psaný (pár slov, co se několikrát opakují). Rozhodně kytara je tím nástrojem, který dělá z muziky CHAROGNE STONE nenapodobitelnou kapelu. Kapela je pouze dvojčlenná, ale mám zato, že tuhle nahrávku dal dokupy sám Bill. Budu se opakovat, ale francouzy maj na odlišný styl hraní a zvuk patent. Hudba nezapadá do jednoznačný škatulky a navíc pro spoustu lidí může být těžce stravitelná. Ovšem pro mě je SCHTERN a CHAROGNE STONE tím lepším, co Francie nabízí. Obě kapely jsou totálně DIY, skoro nikdo je nezná, pravda, CHAROGNE STONE se otevřeli světu trochu víc. Kus papíru velikosti A5 s texty a základními údaji, vše samozřejmě ve francouzštině. Minimalismus pokračuje. Obal je taky z těch jednodušších, ale mě se hodně líbí, ta ženština mě dostala a dostala by mě i kdyby nebyly vidět prsa. Moc povedený 7". Zkus ho, třeba poznáš sílu francouzského mírně ulítlého, zato hodně surového hardcore. C.S.: 0672141104@orange.fr >ŠA<

IDIOTS PARADE / SAYWHY? 2011 split 7" (TVG Rec.)
Jéje, mám to doma. Barevný obal mě vůbec nepřesvědčil, bída. Vnitřní část je už lepší, jen č/b a zapasovaná hromadná fotka kdesi v bordelu světa je v pohodě. Rozkládací booklet formátu A3 v č/b provedení mohl být oboustranný a tím pádem něco málo ušetřeno nebo naopak přidáno třeba více fotek, když už... Jinak v pohodě, s texty i v češtině / slovenštině, takže paráda. Dle zákulisních informací se obal tisknul na dvakrát. První verze byla nepovedená. TVG vydal dvě verze, limitovaná je myslím na červeném vinylu s plackami obou kapel a plakátem. IDIOTS PARADE žeru od prvního okamžiku. Skvělý fastcore. Nejlepší bylo snad první demo. Živá vystoupení jsou zabijácká. Teď tu jsou nové vály, znějící opět skvěle, ale mám malou výhradu k vokálu. Mužskej (nebo jsou oba od Petry) je utopenej a hlavní zpěv od Petry je snad hozenej přes nějakej kompjůtr. V hudbě se jakoby ztrácí, nehodí se, je prostě nevýraznej. Velká škoda, protože právě zpěv by popohnal kapelu do maxima. Dost mi připomínají předposlední session ve studiu našich LYCANTHROPHY, po zvukové stránce. Což znamená až trochu uměle. Více surovosti by nebylo od věci, jinak super. P.S.: Mám za sebou asi třicátý poslech a na zpěv jsem si docela zvykl. SAYWHY? s pěti údery, tj. maj o jeden méně oproti I.P. Taktéž neuhly ani o píď a drtí grindcore údernost s rychlým hardcorem, kombinace co dokáže divy, když se umí. Výsledkem je grindcore zahraný na hraně fastcore a power violence. Dva doplňující se vokály dodávají kapele grády a basa jako pořádnej buldozer skladby pěkně zevňuje. Dost podařený splitko, s výhradami. I.P.: janixpx@azet.sk / http://bandzone.cz/idiotsparade * Saywhy?: saywhy@seznam.cz / http://bandzone.cz/saywhy * TVG Rec.: tvgrecords@gmx.de / www.t-v-g-a-x.de >ŠA<

INSECT WARFARE / FLAGITIOUS IDIOSYNCRASY IN THE DILAPIDATION split 7"ep (Six Weeks Rec.)
Deska která vyšla jako příloha kultovního fanzinu SHORT, FAST AND LOUD. A jdeme na to, první na holení holky japonský (kua není to sexizmus?), který maj dobrej název: Zločinná výstřednost v chátrání, takže se máme asi všici navonět a koupit nový černý trika kua. Když hráli na OEF tak byly prezentováni jako old school grindcore, a to teda ne! Vokály ano, bicí v určitých partech ano, kytara nějaký riffy - ale zní jak D-beat… ale ten tvuk… Na první poslech jsem si říkal, to je nějakej starej japan hardcore smíchanej se SHITLICKERS a s řevem. Takže asi tak: crust.. grind občas…, ale s hardcore soundem a zabijáckýma vokálama. Prostě to je moc sladký / uhlazený… sorry. Jo maj tu tři kousky. I.W. tak to ke kua pravej opak, tohle je grindcore! (no Šakal vám v závorce vysvětlí že není… že to je technicky a bla bla haha). Jedna z finálních nahrávek. Hodně rychlej, hodně hutnej a hodně nápaditej nářez, obsahující všechny klišé stylu…, ale narozdíl od spousty dalších mě tohle nenudí. Zvuk je excelentní, bubeník je hovado! (myšleno v dobrém!). Trochu mi to evokuje N.D. v období "From enslavement…", ale žádná kopírka ok!!! Pět vlastních válů a cover japonců 324 navrch. Supr! Škoda, opravdu velká škoda že to zabalily. I.W.: 1846 Richmond ave, Houston, TX 77098, USA / insectwarfare@gmail.com * F.I.I.T.D.: fidgrind@gmail.com / myspace.com/fidgrind * S.W.Rec.: www.sixweeksrecords.com/ >SY<

INSOMNIA ISTERICA / AGATHOCLES 2010 split 7" (L´é Tütt Folklor Rec. & Jennifer Grind Rec. & Murder Rec. & Zas Autoproduzioni & Erba Trista Rec. & Eatshitbuydie Rec. & NHDIYST Rec. & Crushing Cassettes & Grind Ambush Rec. & Produzioni Sospette & Nuclear Alcoholocaust Rec. & Estrangulation Rec. & End of Silence Rec.)
Tak tohle je docela zvláštní split sedmi palec. INSOMNIA ISTERICA je pro mě neznámý pojem (kapela sice pár let hraje, ale počet nahrávek odpovídá tak 15ti letům hraní), kapela pochází z ne moc plodné země a tou je Švýcarsko a tady maj 4 skladby, ty jsou původně od jiné kapely, která dřív fungovala před zmíněnými I.I. co dřív hrávala punkověji (si teda myslím, že tomu tak je, znáte mě, ne? Moje angličtina je bídná...). Chlapci vzaly songy a nahrály je znova víc do grindu. Výsledkem je slušný grindcore v silném punkovém duchu, ve kterém se občas objeví debilní gore kvílení, ale naštěstí jen v pozadí a na chvilku. Jeden song snad převzaly od AG a jestli mám pravdu, tak AG ho musely taky odněkud převzít. Ta melodie je tak známá a já tak blbej s alzheimerem. Že by nakonec INFEST? AGATHOCLES mají o skladbu méně, nahrávka je novější (2008 a 2009), přitom se držíme staré klasiky. Zvuk taky není kdoví co, takže tu máme jasný AG songy, spokojenost. Taková perlička na závěr, při rozjezdu skladby "Gaszilla" je slyšet velice slabě jakési zvonění, v současné době mi připomínající vyzvánění na Skypu. I.I. & L´é T.F.Rec.: myshit.com/xinsomniaxistericax / insomnia_isterica@hotmail.com * M.Rec.: murder.records@yahoo.com / myshit.com/murderrecords * E.T.Rec.: myshit.com/erbatrista * E.Rec.: ariedeparia@hotmail.com * NHDIYST Rec.: noizemhaker@free.fr / http://nhdiystrec.free.fr * C.C.: myshit.com/crushingcassettes * G.A.Rec.: myshit.com/grindambushrecords * P.S.: produzionisospette@gmail.com / myshit.com/produzionisospette * N.A.Rec.: chamo666@hotmail.fr / myshit.com/nuclearalcoholocaust * E.Rec.: myshit.com/estrangulationrecords * E.O.S.Rec.: info@endofsilence.net / myshit.com/endofsilencerecords >ŠA<

KINGTERROR / AGATHOCLES 2010 split 10" (Amber Rec. & Filth-Ear Rec. & Crash Landing Rec. & Useless Rec. & We told you to play fast Rec. & Chaos is ours Rec. & Shove Rec.)
Dalo by se říci, že v půlce roku 2010, vyšlo další "normální" split s AG. Jenže tentokrát je to víc než splitko. Belgičani KINGTERROR jsou totiž hodně upovídaní, což je dobře. Jelikož angličtina kolem mě proletěla světelnou rychlostí, nemůžu rozebrat jejich psaní. Ale i takovej blbec jako já pozná hned z bookletu, že tahle kapela chce něco říct. Prvně se seznámíte s kapelou v pěkné slohové práci, že jim nezáleží jen na přesných riffech a blablabla, ale jde jim taky o sdělení. Texty maj sakra dlouhý a když jsou kratší, vynahradí to dlouhý komentář, beztak je maj skoro u všech textů. A to je sakra dobře. KINGTERROR se řadí do škatulky rychlého hardcore punku, poslední dobou thrashing. No, za chvíli se z toho asi všichni poserou a budou říkat thrash i dechovce. Co to asi bude, thrashing dechovka v podání Budvarky? Nebo se slovo thrashing používá z jiného důvodu než z odvození sousloví thrash metal. Ale zpět, Belgičani tu maj 12 kousků a takový vál jako "I am not a rasist, but..." mi připomíná japonskou úderku FUCK ON THE BEACH. Bohužel půlka skladeb je průměrných. AG sem daly 8 skladeb a někde jsem četl, nikde nevydaný. Hm, zjišťovat to nebudu. Nahrávka pochází z roku 2008 a 2009. Tady nemůže být řeč o žádném novátorství, ale naopak o návratu zpět, ke klasickým houpajícím mince core skladbám, takže si zase uchcávám, zvuk na AG vynikající, tudíž, naprostá spokojenost. Texty o závislosti na PC, o jakési "finanční krizi" či o policajtech v ulicích, si teda myslím..., a taky něco o sportu. Kingterror: stefvuur@gmail.com / myshit.com/kingterror666 * AG: mincemania@hotmail.com / www.agathocles.com * A.Rec.: amberrecords@gmail.com * F.E.Rec.: www.filthear.be / filthear@gmail.com * C.L.Rec.: www.crashlandingrecords.com / crashlandingrecords@gmail.com * U.Rec.: www.useless-hq.com / useless@helipunk.de * W.T.Y.T.P.F.Rec.: wetoldyoutoplay@gmail.com * Ch.I.O.Rec.: www.chaosisours.deolv.be / joachimanseeuw@gmail.com * S.Rec.: myshit.com/shoverecords / manpia@tin.it >ŠA<

KLINIKA - Karate pogo 7" (Nikt Nic Nie Wie Rec.)
Polský punk / hardcore s parádním zvukem a pekelně vlezlejma melodiema. Takovejhle by měl bejt ten střední proud co by měl znít z rádií : šlapě jim to fakt o 106. A jejich zpěvačka opravdu zpívá (teda bavíme se pořád o punku okey). Velkou zvláštností je viola v sestavě punk kapely, ale musím říct, že to tam teda fakt sedí, žádnej rušivej element. Pokud chceš slušnej punkrock singl, jdi do toho. Klinika: myshit.com/klinika * N.N.N.W.Rec.: P.O.Box 53, 34-400, Nowy Targ, Poland / www.nnnw.pl / info@nnnw.pl >SY<

KRUSH - s/t 2010 LP (Power It Up Rec. & Insane Society rec. & Roadkill Rec. & Fast and Furious rec.)
Tak další nahrávka, která mě mírně zklamala. A to mám KRUSH kurevsky rád a na živo z nich mám posraný trenýrky, jaká je to síla. Docela pěkně vyvedenej obal, na černém podkladu zlatý tisk a tak vypadá i vnitřní kapsa na vinyl a samotný vinyl je naprostá bomba. Luxusní vzhled, tohle do hc/punk nezapadá ani náhodou. Zlatavo zelený mramor, nádhera! KRUSH, to je 21 crust kompozic s výborným zvukem a kratší stopáží. Strana A je rychlejší. Z jednotlivých songů je možné vypozorovat starý dobrý postupy KRUSH, ale tu obrovskou energii přenesenou do jednotlivých válů postrádám. Dokonce se kapela překonala a pro zpestření zasadila občasný sólo jak od DISCHARGE a melodický partie dostaly taky prostor. Obojí je chyba, fakt že jo. Na druhou stranu si dokážu všechny nový vály představit na živo, tam prostě KRUSH nemůžou zklamat. Celé album mi vyznívá jak pocta ENT. Krush: www.krush.info * R.Rec.: www.roadkillrekordz.nl * F.A.F.Rec.: www.fast-furious.nl >ŠA<

LACK OF INTEREST / CAPITALIST CASUALTIES split 7" (Six Weeks Rec.)
Splitko, které vyšlo jako příloha SHORT, FAST and LOUD magazínu numero 23 (Recku na časák vám určitě napsal Šakal). Těžko psát něco o dvou kapelách, který jsou absolutní ikony extrémního hardcore. Začnu tou která je vždycky "ve stínu" té druhé "slavnější" . LOI (Fungují od roku 1990) mě přikovali k zemi hned první nahrávkou co jsem od nich slyšel a tou bylo smrtící album "Trapped inside", od té doby toho pravda zrovna moc nevydali, ale pokud už ano stálo to za to! Rychlý hardcore s "přidušeným" řevem a thrashující kytarou, doplňené opravdu hodně hutným soundem. Inspirace INFEST byla a je víc než zřejmá. Čtyři skvěle odsejpající vály, kua tohle bych mohl poslouchat do zblbnutí SUPER. Pokud někdo nezná, směle postav mezi veličiny jako DROPDEAD, starý HELLNATION nebo DESPISE YOU. Kdysi se tomu říkalo crustcore, pak možná fastcore já mám rád škatulku co prosadil Chris Dodge (pokud se nepletu?) POWER VIOLENCE! CC zná každej kdo tenhle plátek drží v ruce...a pokud ne, tak posledních 20 let dělal Tarzana na plnej úvazek a poslouchal jen řev slonů. CC hrajou vlastně hodně podobně jako LOI, ale tím že nemají tak "těžkej" zvuk tak znějí krapet rychleji, ale protože jejich kytarista má thrashovější styl hraní a sází tam "kudrlinky" tak sem oproti LOI nacpali o skladbu méně (jen 3). Ve sportovní terminologii to u mě vyhráli LACK OF INTEREST, v globálu je to parádní splitko. L.O.I.: myshit.com/lackofinterest * C.C.: myshit.com/capitalistcasualties * S.W.Rec.: www.sixweeksrecords.com/ >SY<

LAHAR - Umění strachu 2011 LP (Doomentia Rec.)
A máme tady druhé album jižanů z "Lazar", a oproti poslední nahrávce kterým bylo společné album se Stolen Lives kde měli sedm válů, tak tady na samostatném albu mají "jen" osm skladeb. Copak se to děje?! Hehe. První dobrá zpráva je že hoši rozhodně nezpomalily (i když to ještě v této době občasné označování této kapely jako fastcore je nemístné, tyhle doby už jsou nenávratně pryč). Druhá dobrá zpráva v Hellsoundu udělali pro mě rozhodně nej zvuk ze všech svých nahrávek. A třetí zpráva metal už dohnal poměr s hardcore 50 na 50 hehe prostě plnokrevnej thrashcore. Jdem na to "Ďábel je hovno" otvírák jak víno! Rychlej kousek s ironickým textem a přímočarým refrénem (V pekle jsem zjistil že ďábel je hovno, člověk ho srazil z trůnu). "Pohřbeni zaživa" + "Dva hroby" klasické hardcore texty o vysávání systémem (jasně Banán to rozvedl do takřka básní jak je u něj zvykem) hutný kousky ve středním tempu. "Řecko" refrén tohohle válu budou doufám na koncertech všichni křičet s kapelou (Hoří bankovní domy, padají zasraný zákony, pohlcují je plameny, my všichni jsme řecko, tad y všude je řecko!) opravdu velká škoda že ve studiu nebyl "podpořen" hromadným sborem. Úvod druhé strany obstarává regulerní blackmetal text "Navždy nepřátelé" (ten bych tedy od Lahar nikdy nečekal, ale je dobrej, a žádnou agitku typu 666 rozhodně nečekej). A konečně taky jeden krátkej kousek (všechno ostatní 3+) a to třetí ze série "Život tě naučí". Finální vlastní kus "Fekete Peter" provařenej song kterej se hraje už od Banánova nástupu. A nakonec cover od Kritická Situace, kultovní to české hardcore bandy, jako je to fajn vál, uhrančivá melodie... ale já bych tady mnohem raději slyšel ještě jeden vlastní kousek! Prostě mi nabořuje atmosféru desky, nemůžu si pomoct... thrashing jak hovado a najednou punk. Rozhřešení: Kandidát a desku roku 2011! Jo pěkně vyvedenej obal má stejně jako na split se Stolen Lives na svědomí Andrei Bouzikov a líbí se mi o moc víc. Parádně udělanej booklet / design je už u Doomentia samozřejmost. Ltd verze má navrch slipmat s černobílým potiskem kde je plná verze motivu na středových kolečkách z dílny páně Gisberna, a motiv je to výbornej! Navrch "půlenej" modro / černej vinyl. Lahar: myshit.com/laharfastcore * D.Rec.: www.doomentia.com/ >SY<

LOS REZIOS - Miseria hecha vida 2010 LP (Alcoholic Desaster Rec. & Ratas Del Extraradio Rec. & Subwix Rec. & Anarkopunx Rec. & Helvetet Rec. & Paska Rec. & Rauha Turva Rec. & Wolfdrunk Rec. & Kotze Tapez Rec.)
Tohle je hodně stará nahrávka, už z roku 2006. Někdy v roce 2007 ji vydalo pár evropských labelů na kazetě a v roce 2010 s asi ročním skluzem, za masivní účasti dalších evropských labelů, se zrodilo LP. LOS REZIOS sleduji poměrně dlouho a jak už to bývá, jednou se něco pokurvit musí. Album "Miseria hecha vida" má dvě tváře. Dobrou starou crust nakládačku a špatnou - novátorskou, melodickou hardcore crust punkovou. Převažují tvrdší a rychlejší vály. Dvojka na béčku je postavena na disbeatu jak poleno a čtyřka taktéž na béčku je zabalena do metalového oparu. A bonusový vál je předělávka od DISRUPT, který vyšel na tributu zmíněné veličiny. Jsem nespokojen s melodickými songy, to je bída, třeba takový "De que bando estats?" nebo "Putrefaccion" či "Libertad de...". Rychlé více do crustu jsou v pořádku, hlavně v duchu DOOM / DISRUPT vál "Sin salida", to je bomba. Zvuk nahrávky je velice dobrej. L.R.: rezioeres@hotmail.com / losrezios2005@yahoo.com / www.losrezios.8m.com * A.D.: alcoholicdesaster@espiv.net / http://alcoholicdesaster.espiv.net/ * R.D.E.Rec.: ratas_extraradio@yahoo.es / myshit.com/ratasdelextrarradio * S.Rec.: subwix@arcor.de / www.subwix.de.vu * A.Rec.: www.anarkopunxreord.webs.com / anarkopunxrecord@gmail.com * H.Rec.: helvetetrecords@hotmail.com / www.helvetetrecords.com * P.Rec.: dissipedcrust@yahoo.fr * R.T.Rec.: honzaherbert@centrum.cz * W.Rec.: wolfdrunk@seznam.cz / myshit.com/wolfdrunk * K.T.Rec.: crust-n-grind.l@web.de >ŠA<

LYCANTHROPHY - s/t 2010 LP (Insane Society Rec. & I Feel Good Rec. & Grind Block Rec. & Sumoggu Rec. & Noise Attack Rec. & Zaraza Prod. & Circus of the Macabre Rec. & Amertume Rec.)
LYCANTHROPHY to už táhnou pěknou řádku let a po 12 letech nahrály první velkou samostatnou desku. A můžeme se těšit na spoustu dalších split 5", 7", 10" a 12". V posledních letech se kapela vypracovala mezi špičku extrémní hardcore / grindcore scény. Hodně se mi líbí bicí (ty ženou muziku nekompromisně vpřed s razancí kulometu) a střídající se vokály. Hlavní zpěv se za ženský nedá ani náhodou považovat, kromě světlých výjimek, ale to vůbec nevadí, ba naopak. Zpěvy - výkřiky špíny co se dějí kolem nás vyznívají jak na soutěži. Hlavně Šupinův vokál mi občas připomíná jisté americké extreme hardcore kapely. Nevím, jak tahle partička dokázala vykouzlit tak dokonalou muziku, ne nepodobnou na německé YACÖPSAE, ve kterých je určitá přísada starých GRIDE, ale klaním se. Strojově přesné stopky se střídají jedna za druhou. Ve dvaceti skladbách nemáte ani chvilku na oddych. Bomba. Zvuk ze studia Shaark udělal nahrávku hodně nasranou a přitom stále čistou. Celé nahrávce excelují bicí. Vnitřní list s texty, sláva, jsou tu i české překlady, pěkná fotka a dlouhá děkovačka. Zadní strana obalu je bída. Přední je kreslená, v barvě, ale jaksi mi to k LYCANTHROPHY nesedí, fakt že jo. Na obal ale seru. Muzika je hlavní. A vinyl je průhledný červený. Lycanthrophy: fastcore@centrum.cz / myshit.com/lycanthrophy * >ŠA<

LYCANTHROPHY / F.U.B.A.R. 2010 split 7" (Bones Brigade Rec.)
Uf, to jsem si ale pořídil super nahrávku. Říkal jsem si druhý den, když jí poslouchám. Jenže k poslechu pro recenzi se dostávám až teď, když mám za sebou popsání samostatné velké desky, mluvím pořád o LYCANTHROPHY. Samozřejmě prvně vyšla tato nahrávka..., zvuk není tak dobrej jak na LP, ale musím zapomenout na chvilku na LP, protože chci napsat. Kurva, 5 ultra rychlých extrémních hardcore bomb s power violence záseky a pasážemi. Parádní zvuk, ty doplňující se vokály celou akci ještě zvyšují, nasazení obrovský, stopky, rozjezdy, výsypy, super. Mrdám opět za české překlady = nejsou. F.U.B.A.R. se na téhle nahrávce ze všech jejich doposavad vydaných podobají na totální klon NEEDFUL THINGS. Holanďani se s tím fakt neserou a drtí songy v krátkých intervalech. Zvuk trochu prasáckej, nabustrovaný nástroje, ale tak je to dobře. Parádní dva vokály. Nemá cenu psát dál. Parádní splitko, kterému vévodí F.U.B.A.R. Červený vinyl v počtu 100ks, dalších 400ks je černých. F.U.B.A.R.: www.fubargrind.com / lfavie@gmail.com * B.B.Rec.: www.bonesbrigaderecords.com >ŠA<

MALIGNANT TUMOUR - Earthshaker 2010 LP (Power It Up Rec. & Metal Age Prod.)
Tak Vám teda povím, nemám z "Earthshaker" moc dobrej pocit. Doposavad jsem byl s jakoukoliv tvorbou M.T. spokojen. Tentokrát je to šlápnutí na okraj propasti. Zvuk, kterej stál šílený peníze v německém Stage One studiu je sice parádní. Jako že čistej, a je z něj cítit ta profesionalita a mohutnost, ale taky je vyhlazenej, což M.T. uškodilo. Navíc ani jeden song nemá tu hitovost, vygradovanost jako tomu bývalo u předchozích nahrávek až na pár světlých momentů, hlavně ve skladbě "Satan rise" a "Earthshaker". A tyhle dvě kombinace nehitovosti a vyhlazenosti zvuku, sráží automaticky skladby dolu. Jsem zklamán. Dobrý si to tak poslechnout 10x a desku zahodit. Jakože metal, hm... O obalu se nebudu vyjadřovat, hrozná píčovina. Výseky jsou pěkný, tenhle jsem ale nepochopil ani trochu. Pochválit můžu obrovský booklet, páč se mi líbí jak jsou jednotlivý členové M.T. obletováni "děvkama". Nevím jestli to píšu jen u M.T. nebo i u jiných československých kapel, ale český překlady textů jsou kde? Angličtinu odmítám! M.T.: bilos@malignanttumour.com * P.I.U.Rec.: www.power-it-up.de * M.A.Prod.: www.metalage.sk / info@metalage.sk >ŠA<

MALIGNANT TUMOUR - In full swing LP + SP "Ltd" (Insane Society Rec.)
Už pár dní přemejšlím nad tím, jestli je tahle deska tak neuvěřitelně vlezlá anebo dobrá… Při prvním poslechu mě moc nebavil ten hodně velkej posun víc k metalu, ale zase když jedna z největších pecek se jmenuje "We are metal" :. Zbylo tu ještě něco crustu z předchozích nahrávek, ale ten metal má regulérně navrch. Ale není to ten teď tolik moderní thrash (beztak většina novejch kapel stojí za prd)… tohle je PARTY METAL na pařby, kterej málokoho urazí, je otázka zda je to plus nebo mínus. Jedenáctka vlastních kousků "krastové metly" s parádním zvukem, a z toho ? jsou jasně zapamatovatelný hity. Navíc je tahle ltd. edice na čirém vinylu s obalem vytisklým přímo na igelitovém přebalu alba. Dalším bonusem je 7" singl se skladbou "We are metal" kterou na rozdíl od albové verze nezpívá Bilos, ale kamarád kapely Tomáš Hradil, a pěje to pekelnou fistulí ala speed metal kapely. Ale musím říct, že je to ok. Na béčku je "beat box" verze skladby "Inferior" z alba "Burn in hell", kterou odbručeli všici členové kapely, jako nápad dobrý… ale sorry mě to nebaví. Dobrá deska, vem jí sebou na večírek! PS: A co mě vážně sere u takhle "vychytaného" obalu je absence vnitřního obalu vinylu! M.T.: Robert Šimek, Cujkovova 50/2727, 70030, Ostrava - Jih / www.malignanttumour.com * I.S.Rec.: P.O.Box 18, 50401, Nový Bydžov / www.insanesociety.net >SY<

MINDLESS - Human conditioning 2010 7" (RSR)
Pouštím si MINDLESS. Pro mě absolutně neznámá kapela a poslouchám jí po "Post mortem..." od CALIFORNIA LOVE. Do piči, to je takovej rozdíl, že mám šok. Kurva dobrá kapela tihle MINDLESS. Díky Otto za doporučení. To si totiž na malém obscínu šátrám u Psychocontrol distra a Otta mě furt otravuje se slovy "a tohle znáš? a tohle máš? a tohle ti doporučuji...", tak odcházím bez peněz s hromadou sedmipalců převážně p/w a grindcore stylu. No a MINDLESS jsou zástupci těžkotonážního grindcore - p/v s ženským řevem. Rychlý blast grindcore výstřely s pomalým bahnem a špinavým, hutným zvukem. Obal plnej mrtvol jak z patologie, ručně psaný texty, to znamená, že obal vypadá jak kdyby nahrávka vyšla kolem roku 1995. Čtyři a tři skladby. Nahrávalo se v roce 2009. Mindless: mindlesstexas@gmail.com * RSR: myshit.com/rsrec / skrupel@web.de >ŠA<

MONDO GECKO / TIME OF MY LIFE 2010 split 7" (Urban Decay Rec. & Twin Toe Rec. & Dead Roe Rec. & Trenchcore Rec. & Carpath Bears Rec. & Different Rec. & Burina Rec. & Totalitarianism Still Continues Rec. & Bad Entertainment Rec. & Randall Rec. & DIY Piraten Rec. & GRF Rec.)
Už pěkných pár let je pro svět známá izraelská hc/punková scéna a MONDO GECKO patří k těm nejvýraznějším co tamní scéna nabízí. Prvně jsem se s nimi setkal na živo ve Svojšicích na Playfastu. Od té doby je registruji poměrně pravidelně. Z konce roku 2009 tu je nahráno pět songů. Poslední se dokonce jmenuje podle slovenského distra. MONDO GECKO drhnou ostrý thrash hardcore. Hodně podobný na brazilskou úderku SICK TERROR, se kterou to pojí svou urvalou rychlostí. Ze Slovenska se třemi skladbami taky dost známí TIME OF MY LIFE. Ti mi ale nikdy nepřirostly k srdci. Hrají dobře zvládnutý youth crew hardcore. Ale bacha, na téhle černé malé placce hrají punkovej hradcore. Fakt ničím nenarušený punk, jen tou hardcore tvrdostí. Ke konci se už punk trochu vytrácí. A pro mě je tahle nahrávka zatím nejlepší co jsem od nich slyšel, přestože to není můj oblíbený styl. Hodně se mi líbí barevný obal, kombinace náhrobků, kytary a blesků se sytě zbarvenou vyprahlou krajinou a jakýmsi dědou "Krakonošem" se skutečně povedla. Zelený průsvitný plast celé dílo sceluje. V jediném slovensky psaném textu o náckách jsem našel spoustu chyb, nebo to je speciální nářečí ? M.G.: myshit.com/moondogecho / mondogeckohc@gmail.com * T.O.M.L.: www.jeboviazlesa.com / timeofmylife@jeboviazlesa.com * T.T.Rec.: myshit.com/twintoerecords / abomgard@gmail.com * D.R.Rec.: myshit.com/deadroelabel / zlocinec@gmail.com * T.Rec.: sanberg@centrum.sk / trenchcore.punkgen.sk * C.B.Rec.: myshit.com/carpathbears / carpath.bears@gmail.com * D.Rec.: ozdifferent.sk / zdruzenie@ozdifferent.sk * B.Rec.: klemodasa@gmail.com * B.E.Rec.: bad.entertainment@yahoo.com * R.Rec.: randall.records@gmail.com >ŠA<

MÖRKHIMMEL - Sheep in the labyrinth 2010 LP (Up Yours Rec. & State Fucker Rec. & Svoboda Rec. & Undislessed Rec. & Phobia Rec. & Death Trap Rec. & Waking the Dead Rec. & Hardcore Attack Rec. & Slave of Beer Foam Rec. & Forced Expression Rec. & Totalitarianism Still Continues Rec.)
MÖRKHIMMEL jak pravý internet je starogermánský slovo pro zatažení oblohy ještě než nastane vikingský konec světa, r?ngarok. V začátcích se jednalo o projekt Slávy (MASS GENOCIDE PROCESS) a Maťka (BETON, SIKA), ale po nějaké době se MÖRKHIMMEL stává právoplatnou kapelou. Debut na vinylu "Sheep in the labyrinth" byl nahrán už v roce 2009 ve studiu Šopa. Zvuk je povedenej. Celkem 8 kousků + outro. Pouze jedinej song v češtině, usuzuji podle názvu songu. Záhrobní Slávův vokál, černá jednoduchá grafika a zvuk temnější než temnota sama jsou jasným odkazem na prvopočátky HELLHAMMER či dnešních vládců DISHAMMER. Muzika je temná, na metalu postavená, kytary to jasně dokazují, ale jako celek se ubírají crustem díky tempu bicích. Tahle kombinace se povede málokomu a MÖRKHIMMEL dokazují, že na to mají. Najdou se jak black metalová čarování s melodií, tak těžkotonážní crust útoky a disbeatové kolovrátky, vše zastřené kytarou někde na pomezí thrash a heavy metalu s notnou dávkou blacku (občas si myslím, že poslouchám starý norský black metalový veličiny). A nesmí chybět převzatý song, takže si kluci zahráli DISFEAR. Rozevírací obal, kde jsou texty jak v angličtině, tak i v češtině (kromě jednoho). Jsem spokojen. Nedávno vyšlo na vinylu jejich debutní album, ale trochu se ho bojím, údajně je na něm použit automat a to si nedokážu představit. Mörkhimmel: slava.t@seznam.cz / matkooooo@gmail.com / myshit.com/morkhimmel * U.Y.Rec.: upyoursrec@hotmail.com / www.upyoursrecords.info.se * S.F.Rec.: www.state-fucker.com * S.Rec.: svobodarecords@orange.fr * U.Rec.: thrashattack@dbmail.com / http://chaoshardcore.site.voila.fr / http://undislessed.e-monsite.com/ * P.Rec.: www.insanesociety.net/phobia / phobia@insanesociety.net * D.T.Rec.: myshit.com/524733531 * W.T.D.Rec.: www.wakingthedead.cz * H.A.Rec.: hardcoreattack@post.sk / www.hardcoreattack.eshop-zdarma.cz * S.O.B.F.Rec.: galka666@email.cz * T.S.C.Rec.: punkgen@gmail.com / www.label.punkgen.sk >ŠA<

NEGATIVE APPROACH - Self titled 7" 1982 re-press 2010 (Touch and Go Rec.)
Reedice debutního singlu, jedné z nejinspirativnějších USA hardcore kapel všech dob. Devět songů = Devět hitů. K tomu se nedá říct víc. Tohle mě baví i po sté, i po dvousté…. tohle je povinnost! Pamatuju se, když jsem jel vlakem na poslední koncert Mrtvé Budoucnosti, tak jsem kazetu s jejich diskografií slyšel 7x za sebou a bavilo mě to furt… pak někde nastoupil Kubánec, tak jsem to teda že vypnul…., ale doma po příjezdu to jelo zase… N.A.: myspace.com/negativeapproach * T.A.G.Rec.: www.touchandgorecords.com >SY<

N.I.B.I.R.U. - War before extinction 7" (Rescued from Life Rec.)
Tuhle placku mi dohodil Broňa Fastcorista, takže to nemůže bejt žádnej průser. Takhle hutnej chce se mi říct až "deathmetalovej" grindcore jsem dlouho neslyšel. Na svědomí to má hlavně fakt brutální "americkej" zvuk, a fakt kanální hlavní vokál, to není až z paty, to je níž. Koho vystrašilo slovo deathmetal… tak klid, na tohle epko nasekali jedenáct kousků, tím pádem je všecko v pořádku. Protože to dokážou jen grindeři haha. Jinak v téhle kapele hrají Frank a Neal kteří dříve tvořily páteř INSECT WARFARE. Jak jsem říkal zvukově brutus, songy kratší a krátké a hlavně dobré. Kvalitní záležitost. Nibiru prý byla planeta odkud přišli stvořitelé světa…. a tahle planeta nás prý zase přijde "ukončit" i takové zkazky najdeš na netu hehe. Jo a ještě, výborná grafika od týpka co maloval i pro INSECT WARFARE respektive 50/50. N.I.B.I.R.U. : 4200 Pinemont Drive, Houston, TX, 77018, USA / myshit.com/nibirugrind * R.F.L.Rec.: http://rflrecords.blogspot.com/ >SY<

OLHO SECO - Lutar, Matar 2010 LP
Uf, prostě jsem neodolal, když jsem tohle LP viděl. Sice je to nově vydaná věc, ale podstatný je obsah a ten je sakra starej. Konečně si na vinylu vychutnám první dvě dema a živák s docela dobrým zvukem, s ohledem na brazilské poměry té doby. Plus nevydaný studio skladby z roku 1982. Strana B mi vrací vzpomínky na koncert TELEXU ve Všemyslicích, v tehdejší jezeďáckej - kancelářskej budově, kdy v rámci protestů proti výstavbě ETE se odehrávali mýtinky a koncerty právě tady. Živák je z června 1982, kdy vyšlo druhé demo. Najdete tu pecky jako "Nada", tenhle vál hraje KATARAKTA, nebo hit "Isto e olho seco". Skutečně výborná vzpomínka na starý dobrý časy OLHO SECO. Ale postrádám booklet. Rád si prohlížím dobový fotografie, naskenovaný obálky fanzinů nebo přímo stránky s rozhovory dotyčných kapel, miluji dobovou grafiku.... Škoda, velká škoda. Takhle je to jen vydaná deska a možná i bootleg bez informací, ale díky za ní. Středový kolečka - fotografie favelů (chudinský čtvrtě, řečené v Evropě slumy) ukazují odkud O.S. čerpali pro psaní textů. Špinavej, jednoduchej punk vládne! >ŠA<

PARLAMENTARISK SODOMI / BLODSPRUT 2010 split 7" (Crucificados Rec.)
Doprdele, po poslechu PARLAMENTARISK SODOMI jsem rozsekanej na kousíčky. Výbušky, celkem jich bouchne 10 mají mohutnou razanci a explodují bez slitování kurevsky rychlý grindcore. Naprosto dokonalý, ničím nerušený útok z Norska. Od první chvíle, co znám tenhle projekt (jo, je to jeden člověk, blázen a muzikant v jedné osobě, angažujíc se ještě v grindcore elementu nazvaném PSUDOKU), můžu říct, že ještě ani jednou nezklamal. BLODSPRUT jsou bývalý KRYBBEDÖD (CRIB DEATH - zajímavé jméno pro kapelu), jde o duo band a Anders Hana = MOHA! (zběsilost v duchu THE LOCUST a NAPALMED protočená v mixéru). O MOHA! psal, jestli se nepletu Skulda, že na nich byl v Olomouci nebo možná kecám, ale někdo o nich psal. Mimochodem tahle partička odehrála koncerty snad po celé planetě. Zpět k BLODSPRUT. Kořeny právě zmíněného seskupení MOHA! tu jsou evidentní. Jde o bezejmené skladby v jednoduchém noise až noisecore, pokud tedy se to dá považovat za noisecore, protože BLODSPRUT jsou jen dva hráči a oba mají jako nástroj bicí a řev. Zvláštní, ovšem ničím hrozná muzika, poměrně sehrané ubíjející bicí a do toho nelidský řev. Fakt to zní dobře, ale na P.S. nemají ani náhodou. 7" vyšlo ve dvou odlišných barvách. Ltd. edice je na žlutém plastu. U P.S. najdeme texty (jen v rodném jyzyce, jako vždy) a další info, u "hlukařů" jen stručné info. P.S.: myshit.com/sodomi / parlamentarisk@hotmail.com * Blodsprut: director31_@hotmail.com * C.Rec.: www.crucificados.de / info@crucificados.de >ŠA<

PATHOLOGIST - Putrefactive and cadaverous odes about necroticism 2011 LP (Crush the Silence Rec.)
Kdysi Pavel Ďuriš psával o tomto pozapomenutém albu. Poté odmlka a nedávno další záplava mejlů a informací na webu: venku je LP PATHOLOGIST. Naštěstí jsem se k desce dostal rozumnou cestou a tak jsem neváhal. Pro spoustu lidí nezajímavý počin, protože vlastní CD nosič z doby, kdy tohle album vyšlo, v roce 1992 na M.A.B. Dva roky po vydání kultovního dema "Sexual cadaveric Mysophilia", čítající 385 skladeb. V roce 1993 se vydavatelství M.A.B. rozhodlo vydat album "Putrefactive and..." jako limitovaný picture LP. Ve stejném roce vyšlo druhé album "Grinding Opus of Forensic Medical Problems", mající dost podobný obal a hudebně se toho taky moc nezměnilo, fans tak mohli být spokojeni. A roku 2011 se podařilo vydat na černém vinylu "Putrefactive and..." znova (vše při starém, žádný nový mastering). Nyní, je tak tohle nesehnatelný album k dispozici za rozumný peníz. Trochu rozpixelovaný obal, což by mi až tak nevadilo, pokud se nad tím ale zamyslíme, myslím, že s trochou štěstí a zkušeností se to dalo udělat v lepším provedení, aniž by to stálo nějaký peníze a čas. Škoda. Vnitřňák je taky obyčejný papír - kde fotky nevypadaj opět nijak slavně, další škoda. Hudebně pro skalní fans a ty, co aspoň trochu znaj PATHOLOGIST je tohle album neoddyskutovatelným fenoménem československé grind/death scény. Pro někoho čistý grindcore, pro někoho více death metalu. Pro ty, co by se setkali s PATHOLOGIST poprvé, doporučuji internet. Po děsuplném intru se roztočí pásy buldozeru s těžkým grindcore válcem hnaným před sebou smrt v podobě death metalu. Těžce kanální vokál dodává muzice na patřičnosti. Znáte první album DEAD INFECTION? Myslím, že by to mohla být další cestička k PATHOLOGIST. Možná, opravdu jen možná se dá ještě LP sehnat u Romana z Bizarre Leprous. Dle vydavatele o album v ČR nikdo nejevil zájem. Myslím si, že ČR potřebuje trochu času, přeci jenom ještě ne všichni o této reedici ví. C.T.S.Rec.: myshit.com/crushthesilencerecords >ŠA<

PAVILIONUL 32 / LA SOCIETE ELLE A MAUVAISE HALEINE split 7" (Kooperace labelů)
Po velice energickém vystoupení PAVILIONUL 32 na Paranoya festu jsen "naběhl" k jejich distru a mojí brilantní angličtinou (Šakal vysvětli v komentáři haha) jsem se domáhal vinylu no a povedlo se (dokonce i nějaké to trade are more velcome proběhlo). A ještě pochvala produkce Rabies….Takže P32 rumunskej punk/hardcore, kterej byl už nejednou v čechách a několikrát křížoval evropou. Přímočaré, velice svižné, něco v duchu latino amerických kapel. Představ si "prasáčtější" LOS CRUDOS. Musím říct že naživo měli pro mě lepší zvuk, tohle je hrubost, syrovej zvuk oholenej na dřeň. A stejně ostrý a nekompromisní jsou texty. Supr. Mají tady šest kousků. LSEAMH jsou francouzi, nahráli "jen" čtyři songy (hehe) je to trochu propracovanější, ale v podstatě mají k P32 hudebně hodně blízko. Mají teda "namakanější" hutnější zvuk, ale trochu jim to ubírá energii. Lehce mi to připomíná ZEMĚŽLUČ. Stejně jako P32 mají oboupohlavní vokály (u P32 kytaristka ve studiu celkem v normě, naživo hrubej řev divoké medvědice), LSEAMH jedou v tradičním "anarcho punk" stylu zpěvu ala FLEAS AND LICE třeba, kdy vokály jsou rovnoměrně rozložený mezi oba pěvce, a baba má celkem čistej hlas (mluvíme pořád o punku ok). Bohatej booklet s texty v rodných jazycích + v angličtině. Kdo jede v CD tak P32 maj&ia cute; tyhle plus další songy na "Thrash nation" a LSEAMH mají venku ještě split LP s ABATS. Poctivej DIY product. P32: myshit.com/pavilionul32 * L.S.E. A M.H. & La Societe Pue Prod.: http://lasocietepue.propagande.org/ * Gluga Neagra Rec.: myshit.com/gluganeagra * Drink and Be Merry Rec.: http://drinkandbemerry.noblogs.org/ * Kawaii Rec.: David Carville, 38 rue Dubois, 58110, Chatillon en Bazois, France / www.kawaiirecords.com * Asso Domi Rec.: kak40@hotmail.com * Alterys: www.alterys.com * We Told You to Play Fast Rec.: wetoldyoutoplay@gmail.com * Bruit Age Rec.: http://bruitage.net >ŠA<

PRÜGELKNABE / VOCATION INTERNA 2011 split 7" (625 Thrash & Olga Hepnarová Rec. & Dead Heroes Rec. & Killing Art Rec. & Forced Expression Rec. & Totalitarism Still Continues Rec. & Tribe of Eternal Sun Rec.)
Pokud možno za levný peníz nejlepší produkt, to se povedlo na tomto sedmipalci. Etikety (středová kolečka) jsou bez potisku. Jen fixem napsaný jména kapel, písmo je pěkný a kde kdo si může říct, že to je jak vytištěné. Na druhou stranu, proč plýtvat papírem a penězi, když hlavní obal mohl být potištěný z obou stran, myslím, že by se to tam vešlo, ale co už... Na pětačtyřicet spouštím černou desku, stranu A, kterou okupují PRÜGELKNABE. Donedávna pro mne neznámá kapela, pokud nepočítám zaregistrování její existence atd., nikoliv poslech hudby. Výborná kapela. Za bicími Viki, kterej má ten svůj styl hraní zmáklý už pěknou řádku let a jeho hutný tlumený vokál jen zdůrazňuje zběsilou jízdu plnou převratů. Skuldova kytara pasuje do celého konceptu bravůrně. Basa nechybí, ale mohla by být. Nápady v krátkých a rychlých skladbách jsou na svém místě. Nečekaně srozumitelné zpěvy jsou třešničkou na tomhle skvěle upečeném powerviolence dortu. PRÜGELKNABE vycházejí z hardcore oproti novým americkým a kanadským p/v kapelám, což nic nemění na faktu, že všech 9 krátkých vypalováků zní opravdu skvěle. Obsah textů je dalším vykouzleným dílem ostravského dua. Na nic si nehrají, srozumitelný v pár řádcích a doplněný o komentář. Nadsazený, srandovní? Možná, ale parádní. Jsem nadšen z obětního beránka. VOCATION INTERNA přichází ze Slovenska, ale na basu maj Skuldu, Československo. Tři skladby co mi chtějí od začátku říct, že i grindcore, noisecore, hardcore, metal a to vše zabalené do dobrého zvuku, potrhlého zvuku, respektive to, co z této směsi vychází, je mírně potrhlé. Zvláštně podaná muzika, ale dobrá. Psycho, to je ta správná formulka na VOCATION INTERNA. Hned na úvod bych si řekl, francouzská kapela, kdybych neznal původ V.I. Frantíci maj totiž patent na tenhle mírně chaotický, prazvláštně smíchaný hudební styl. Nezní to vůbec špatně, ale tentokrát duo z Ostravy má hodně navrh. Prügelknabe & O.H.Rec.: prugelknabe@seznam.cz / copywrong@gardener.com * V.I.: potomokcloveka@centrum.sk * 625 Thrash: www.625thrash.com * D.H.Rec.: doomsday@centrum.cz / http://deadheroeslabel.blogspot.com/ * K.A.Rec.: hiba@seznam.cz * F.E.Rec.: stfh@seznam.cz * T.S.C.Rec.: punkgen@gmail.com / www.distro.punkgen.sk * T.O.E.S.Rec.: nihildoomfreak666@centrum.cz >ŠA<

RADIOLOKÁTOR / BLACK MARKET FETUS 2010 split LP (Dead Heroes Rec.)
Moc pěkný obal od našinců RADIOLOKÁTOR. Ale od amíků B.M.F. (na bicí zde hraje Haroldo z CATHETER, DOLDRUMS, DÖDSFÄLLA a C.CASUALTIES a zpěvák Nate a basák Andrew jsou oba z CATHETER) se mi moc nelíbí. Navíc nikdy se mi nelíbilo jejich logo. Muzika na tom je skoro stejně jako obal. B.M.F. mají hlavně divnej zvuk kytary (starobní leč vyblitej či sem tam nepovedenej zvuk alá BLACK SABBATH) a hlavní zpěv se mi sem vůbec nehodí. Něco jako od LIVER GARNISH, moc black metal. V drážkách je k poslechu cover verze CELTIC FROST, docela zajímavě zahranej song co mě tu baví nejvíc. B.M.F. mě chvilku trápil na gramofonu a ve chvíli, kdy jsem už chtěl desku nekompromisně sprovodit ze světa, našel jsem si aspoň pár rifů, který se dají poslouchat. Můj vinyl je krásně zeleno - černo zbarvenej, jak já tomu říkám "batikovaný", jinak mlžný či rozvířený. A tady se zrovna barvama nešetřilo, pěkný. RADIOLOKÁTOR znaj všichni - všude, tak co napsat. Nemůžu se zbavit pocitu, že poslouchám SLAYER, prostě tam ten zvuk slyším ať dělám co dělám. Našel jsem vadu hned v prvním válu, ať dělám co dělám, tak v půlce "Bhut Jolokia" v části textu "1 000 000 Scoville...." vypadává kytara nebo něco takového. Divný. Zkoušel jsem to na druhé gramci, stejná chyba. Hitovou a věrnou old school vypalovačkou je jednoznačně dvojka "Capsaicin of death" s výborně odvedenou zpěvovou částí. Líbí se mi i následující "Chilli and thrash attack", protože tahle věc je postavená na kostře jednoho válu od ARAKAINU a sbor v refrénu a s pěknou melodickou pomalou vyhrávkou dělá song osobitým. Dnes poslouchám RADIOLOKÁTOR stranu po páté a poslední vlastní song proti náckům "Vindaloo panzerfaust" mě háže ke KRYPTORU. Tečka na závěr je sypačka od DEBUSTROL, song "Protest". Loučím se nadmíru spokojen se stranou RADIOLOKÁTOR slovy "chilli & thrash guerilla... vindaloo panzerfaust... neprojdou". Radiolokátor: inozuk@seznam.cz / xkorekx@seznam.cz * B.M.F.: 1107 27th St., Des Moines, IA 503 11, USA / fetusface69@yahoo.com * D.H.Rec.: doomsday@centrum.cz / myshit.com/deadhoroesmusiclabel >ŠA<

RAS / DISTURBANCE PROJECT 2010 10" (Corrosion Cerebral Rec. & Khhapspmch Rec.)
Uf, Španělsko, Baskitsko. Uf, grindcore. Uf, nadupaný zvuk. RAS - 12 ničících grindcore výplachů. Na chvilku je v "Militando en el..." black metalová kytara. Předělaný song "Zombie Apocalypse" od MORTICIAN zní dost dobře a nejinak tomu je se songem "Sick boy" od GBH. Kanonáda bicích je kurva těžká. Basa celou nahrávku uzemňuje do stavu těžkého buldozeru a kytara vše rozřezává nezastavitelnou silou. DISTURBANCE PROJECT - 13 grindcore útoků rozjetého grind rychlíku. Čistá rubanice bez šance na zpomalení a případné vyhrávky, kolikrát jsem to už o pohrobcích DENAK psal? Hymnou D.P. je závěrečná "Su objetivo". Hodně silná nahrávka od obou kapel a ačkoliv si jsou kapely dost podobné a staví na stejných základech, nenudí. RAS je kapánek nápaditější ve skládání skladeb oproti D.P. Ras: basquegrind@gmail.com / myshit.com/rasgrind * D.P.: disturbanceproject@hotmail.com / myshit.com/disturbanceprojectband * C.C.Rec.: corrosioncerebral@hotmail.com / myshit.com/corrosioncerebral * Khhapspmch Rec.: khhapspmch@yahoo.es / myshit.com/khhapspmch >ŠA<

RISPOSTA / DEFY split 7" (Miruus Levyt Rec.)
Risposta hudebně pokračuje v linii druhého alba tzn. crust s výraznou melodií a "ponurou" atmosférou. Už tradiční je posun ve zvuku (vždycky k dobru věci) tentokrát možná nejhutnější produkce ze všech jejich nahrávek. Tři skladby ve středním (občas i rychlém) tempu, s dobře "namixovanými" vyhrávkami které nenudí, a kytarovým sólem (v "My a oni") které "neprudí". Texty nepozitivní, tady vše při starém. Opravdový crust. Defy jsou z Brazílie, a v čechách myslím předtím než vyšlo tohle epko velká neznámá. Ihned po intru velice rychlej nástup, kterej nepoleví do konce první skladby. Oni v podstatě hrajou hodně podobně Rispostě… A protože jsou mnohem přímočařejší (čemuž notně napomáhá hrubej zvuk jak z levného studia, anebo proč jak?) tak tohle je fakt špína, což není myšleno špatně. Tady nečekej žádný "okliky", rychlej crust… sice mi z toho v hlavě nic nezůstalo, ale špatný to není to vůbec. Standard, dva vály. Kdyby byl zvuk lepší, možná bych byl příjemnější? Pokud si pořídíš ltd. edici dostaneš navíc SMRT č.4. zine, jak bylo psáno v reklamních letácích jen pokud umíš číst samosebou. Pěkný počtení to bylo. Risposta: risposta@seznam.cz / http://bandzone.cz/risposta * Defy:myshit.com/antisocialcrust * M.L.Rec.: kiljusystem@seznam.cz >SY<

ROSKOPP / DOUBLED OVER 2011 split 7" (Psychocontrol Rec. & Nuclear Ass Rec. & Give Praise Rec.)
Obal, titulní strany obou kapel mě vrací do devadesátých let, jen ten lakovaný papír se k tomu nehodí. ROSKOPP (USA) v pouhých 4 kopancích ukázali světu, že starý duch grindcore je stále schopný tavit svou sílu. Pořádně těžký kytary, growling vokál, bicí neúprosně tlučící jak automat, stopáž akorát. Známé postupy, které nikdy nemůžou omrzet. Chceš grindcore jak se hrával před lety, ROSKOPP je tvá volba do světa drcení. DOUBLED OVER maj jasně zahuhlanější zvuk a tudíž není tak výrazný. Nahrávka se snad nahrávala o deset let nazpět (to sice není pravda, ale zní podobně). DOUBLED OVER jsou jak srážka starých REGURGITATE a DEAD INFECTION. Skvělý > těžkotonážní grindcore - p/v. Oproti ROSKOPP se Australani táhnou jak asfalt. Čtyři skladby + předělávka od HAYMAKER. Christoph, bubeník DOUBLED OVER hraje ještě v ROSKOPP, myslím, že taky na bicí, ale tyhle druzí ROSKOPP jsou samozřejmě z Austrálie. Hodně povedený splitko, ve kterém má prsty český label. Už bylo na čase, domluvit se s někým z USA a spolu-produkovat takovýhle skvosty a to nemyslím na cenu nahrávek, ale hlavně na dostupnost. Pokud nejsem pracháč, nemůžu si dovolit ani píču > objednávat desku po desce z ciziny a jsem odkázán na distribuce, takže jde vlastně o peníze, seru radši na tyhle debaty a jdu si asi po dvacátý pustit ROSKOPP / DOUBLE OVER. Roskopp: tdubbs303@gmail.com * D.O.: doubled.over@hotmail.com * P.Rec.: www.psychocontrol.com * N.A.Rec.: nuclearassrecords@hotmail.com * G.P.Rec.: www.givepraiserecords.com >ŠA<

ROXOR - Požierač duší 2011 7" (Wolfdrunk Rec. & Totalitarianism Still Continues Rec. & Voltage Rec. & GRF Rec. & Miruus Levyt Rec. & Hluboká Orba Rec. & Undislessed Rec. & Hardcore Attack Rec.)
Po kurevsky vydařeném split LP s HOW LONG?, kde ROXOR zněl dle jejich popisku, kterým se dnes honosí, skutečně "noise chaos and disharmony". A to byla bomba, i když řeči o špatném zvuku nebraly konce. Omyl, nyní je to pravý opak a já říkám, chyba, dobrej zvuk to pokurvil. S disharmonií můžeme koketovat jen my alá RABIES, ale ne umělci jako ROXOR. Já vím, recenze vyznívá v neprospěch ROXOR. Není tomu tak - šest skladeb co tu odezní, se dobře poslouchají, ale na zesilovači musíte víc pootočit kolečkem doprava, jinak ztrácí nahrávka grády. Poctivý disbeat s dobře nabroušenou, spíše bych měl napsat distortion kytarou vyzní opravdu jen s volume na max. Nezbytný kolovrátek, možná s trochu utopenými bicími, nezbytnými sóly jak od skutečných profesorů polahodí každému disbeaťákovi srdéčko. Z některých skladeb, např. z "Požierač duší" je poznat sklon k finskému hc/punku. Pěknej obal, snad jen text je trochu utopen. Vinyl je červený a malá samolepka je součástí každého kusu. Za velké mínus považuji absenci kontaktů na labely (to platí i pro jeden 7" od C.STONE), které se spojily a společnými silami vydaly další kus do skládačky slovenských hc/punkových vinylů. Roxor: myshit.com/roxorraw / disbeat161@azet.sk >ŠA<

RUNNING FOR COVER - Dark well LP (Kooperace)
Od první chvíle naprostá smršť! Syrovej extrém zvuk, ale naprosto čitelnej vše je dokonale slyšet. Nahrávka která tě přenese na přelom 80/90 let, mix rychlého hrubého hardcore s pomalejšími pasážemi a křikem zoufalce. Prostě power violence, prvotřídní jakosti. Rychlost převažuje, ale ani těch "emo" náletů není málo. Dvacet velice návykových kousků. Doporučuju! 625 Thrash: www.625thrash.com * Unholy Thrash Rec.: P.O.Box 20274, San Jose, CA 95109, USA / www.unholythrashrecords.com/ * Art of Underground Rec.: P.O.Box 250, Buffalo, NY 14205, USA / www.artofunderground.com >SY<

SAKATAT / CUT YOUR THROAT 2010 split 7" (Jennifer Grind Rec. & Trenchore Rec. & Grind Block Rec. & Scull Crasher Rec. & Alcoholic Desaster Rec.)
Kurva, SAKATAT z Turecka už nejsou neznámou exotickou kapelou, každej je už určitě zná. Tady maj 7 novejch věcí, z toho je jeden song od S.O.B. Vlastní vály jsou ultra rychlý grindcore výplachy, ve kterých není sebemenší poškození grindového jádra. Kurevsky našláplá nahrávka s texty v mateřštině s anglickými překlady. Na nahrávce se podíleli jen bubeník Kaya, u zpěvu samozřejmě Semih a kytaru s basou nahrál Onur. CUT YOUR THROAT jsou z Řecka a dlouho se o nich mluvilo. Zvukově jsou mnohem horší než Turci. Řekové drtí taky grindcore, ale maj dost špatný zvuk, hodně zahuhlaný a hodně mi připomínají DISTURBANCE PROJECT. Šest vlastních skladeb, poslední je jen hluk. Celkový náklad 1000 ks se mi zdá hodně, ale jelikož to je tak dobrý split, zřejmě se po něm zapráší. Sakatat: sakatat.atwebpages.com / cesettur@hotmail.com * C.Y.T.: kurathator@gmail.com >ŠA<

SEE YOU IN HELL / SYSTEMATIC DEATH 2010 split 7" (Insane Society Rec.)
Druhá srážka Brněnských ninjú s jejich senseii (pro ty co nerozumí… sensei=učitel). SD od začátku naplno, dřevní japonskej punk/hardcore (aby ne… když jsou japonci haha) ve svižném tempu s typickým japonským frázováním zpěvu, sborovými refrény a zvukem 80tých let, žádné upgrade soundu do třetího tisíciletí tady se "zastavil čas". Prostě japonsko "tak jak to má být" jak ho známe a máme rádi. Celkově se jim nedá moc vytknout vzhledem k tomu že jsou jedni z tvůrců stylu. Tři kousky, všechno celkem chytlavý věci, fandové Gauze nebo Lip Cream si určitě nadělaj do kalhot (ale oproti SYIH mi to nehraje v hlavě celej den). SYIH nastoupí ihned po hororovém intru a spustí svůj všeobecně známý pop, myslím že v čechách jsou jednou z mála kapel kterou požnáš na první poslech (hutnej hardcore mocně inspirovanej japonským, ale nejen jím, hc/punkem 80tých let, a momentálně mě napadá i česká klasika Kritická Situace). Plus jako vždy dobrý texty, psány jednoduše "punkově" ale přesto oproti většině tak nějak líp ("Krize" tady se dalo fuckovat "imrvére" ale tady nepadne jediný sprostý slovo… "Od narození" mi evokuje "Hear nothing…" od Discharge, ale květnatěji samosebou hehe). Stejně jako v případě splitu s Crow u mě vítězí Brno, ale tentokrát o prsa. S.Y.I.H.: orba@seznam.cz / www.seeyouinhell.cz/cz/ * S.D.: myshit.com/systema045 >SY<

SEE YOU IN HELL / CONTRAST ATTITUDE split 7" (Insane Society Rec.)
Do třetice Brnö vs. Japonské císařství, protentokrát žádnej kult osmdesátých let. Ale současná kapela (no současná už taky "pár let" hrajou) Contrast Attitude. SYIH nechci se opakovat (pokud o to stojíš mrkni vejš na split s Systematic Death) výbornej hardcore oba vály těžce hitový ambice, solidní texty. Očividně každej vycítil že se mi to líbí (nebo ne?). CA od prvního momentu silnej "na branku" pěkně rychlej a odsejpající punk. Inspirace Disclose je naprosto očividná, včetně podobného zvuku. Dva kousky čirej D-beat japonské školy. Myslím že naživo tohle musí bejt supr. Přímočarý a hrubý tak to mám rád. Z textů nejsem ani po překladu moc moudrej, takže si je přelož sám (haha). Výbornej vyrovnanej split. C.A.: Gori, 3735 Nishikurobe-cho, Matsuka city Mie, 515-0103, Japan / contrastattitude@yahoo.co.jp >SY<

SODOM - The Final sign of evil 2x LP (SPV music)
Debutní EP německých thrash veteránů znovu kompletně nahrané, plus navrch 50% nevydaných skladeb (které měli původně být na LP než ho firma zredukovala na EP) a to vše navíc v původní sestavě. Nahrávka byla navíc labutí písní bubeníka Witchhuntera, který už není v této dimenzi. Neznám přesně důvod… nejspíš jim "nevoněl" původní garážovej zvuk. Sice mi to na jednu stranu přijde zbytečný, původní nahrávka má takovej sound, kterej byl v té době maximum, takže bych volil spíš remaster…, kterej chtěla firma, ale Tom to chtěl celý znova nahrát v plné původně plánované verzi. Deska nacpaná klasickými hity jako "Blasphemer", "Outbreak of evil", "Witching metal" nebo "Burst command til war" a novejma (teda v té době nenahranejma) peckama, kde vládne "Ashes to ashes" a ""Sin of sodom". Zvuk má nejblíž k soundu třetího alba "Persecution mania" ovšem v pohřebnějším tempu, a na dvou 12" to zní báječně. Dvanáct kusů od jedné z mála thrash kapel která v devadesátých letech nepropadla mámení "prokletí Metallica" a hrála pořád thrash metal a ne stadiónovej "Hevík". A když novej sound, tak i obal, a původního kata s mečem teda zastoupil "namakanej" kolega se sekerou…. starej design je lepší!!! Moc hezká deska… vlastně desky! PS: Tak jsem si pustil CD s původní verzí, zvuk je absolutně v pohodě! Takže asi chtěli nahrát vydaný i nevydaný skladby s jednotným soundem. SODOM: www.sodomized.info/ * SPV: www.spv.de/ >SY<

SPOSA IN ALTO MARE / DEPROGRAMMAZIONE 2010 split 7" (Aback Rec. & Aima Rec. & Beggar God rec. & C.O.P.S.A.Rec. & Deny Everything Rec. & Gusto Rana! Prod. & Attack Rec. & Jennifer Grind Rec. & Militanz Rec. & Unnamed Rec. & Wizard Of Noise Rec. & Zas Autoproduzioni)
To se tak motám po areálu na Bojišti v Trutnově, hraje asi nějaký nezáživný death metal a odchytává mě stále vysmátej Herbert, že sedí v čajovně se Sykym a nějakým Italem co by chtěl měnit. Aha, tak asi mě odchytil Syky, to je teď jedno. Vlezu do stanu, seznámím se s italiánem jménem Sica a obchody roztáčí svá ozubená soukolí. Super. Kecáme a kecáme.... Vyměnil jsem si s ním ještě pár mejlů, společný fotky je třeba šířit a poslouchám tohle split 7" co jsem vyměnil. Neznámý kapely, samolepka avizující grind/black mě neláká, ale jdu do toho. Začínáme se SPOSA IN ALTO MARE, tady Sica hraje bicí. Zvláštní ti italiáni. Oni drtí grindcore v silném metalovém ovlivnění. Kytara zní jak od MACHINE HEAD a BLACK SABBATH dohromady. Tenhle prehistorický sound se projevuje v hudbě. Na to se nabalují kravinky, jak od kapely ze školky. Intermezza se do tohodle blázince docela hodí. Stopáž songů je různá. Celkem jich špagetos zahráli quatro. Nebýt těch blbostí kolem a kolem, šlo by o poctivý grindcore se špetkou death metalu. DEPROGRAMMAZIONE pochází také z Itálie a jejich hudba ačkoliv jinak zahraná, spadá do škatulky grindcore / metal úplně přesně. Tady je snad větší vliv atmosférického black metalu, což neberte až tak doslovně (trochu jako IDIOT SAVANT. Obě kapely kombinují takové množství odlišných pasáží, že je z toho docela mišmaš. Nijak převratné splitko, mě moc nebaví. S.I.A.M. & Gusto Rana! Prod.: gustorana@libero.it / myshit.com/gustoranaproduction * A.Rec.: aimarecords@tiscali.it / myshit.com/aimarecords * B.G.Rec.: beggargod_rec@hotmail.it / myshit.com/beggargodrecords * C.O.P.S.A.Rec.: copsarecords@yahoo.com / myshit.com/copsarecords * D.E.Rec.: denydistro@gmail.com / denyeverything.splinder.com * J.G.Rec.: grindcore_jrecords@hotmail.it / myshit.com/jennifergrindrecords * M.Rec.: militanzrecords@gmx.de / myshit.com/militanzrecords * U.Rec.: unnamed_1997@yahoo.it / myshit.com/unnamedzine * W.O.N.Rec.: wizardofnoise@hotmail.it / myshit.com/wizardofnoiserecords * Z.A.: zasrec@alice.it / myshit.com/zasrec >ŠA<

THE AFTERNOON GENTLEMEN - Pissed again 2010 7" (Beefy Rec. & Keep Screaming Rec. & Cat and Owl Rec. & Undislessed Rec. & Divergent Series Rec. & Active Rebellion Rec.)
Jak si čtu různé reporty a zprávičky z U.K. o stavu koncertů a jejich návštěvnosti, což je dle všech hrozná bída, tak mě překvapuje poměrně dost skvělých kapel. Jednou z nich je právě THE AFTERNOON GENTLEMEN. Pravda, sebranka lidí z mnoha dalších kapel, ať už neexistujících či stále aktivních, ale i tak... K této nahrávce jsem se dostal stylem, hey Šakale, tohle si pořid, dobrá věc pro tebe. Hm, koukám, otáčím placku ze všech stran, nakonec jí beru. Asi po roce se k ní dostávám a kurva, dobře jsem udělal, že jsem si jí pořídil. T.A.G. totiž produkují výborně zahraný grindcore a extreme hardcore, což se skoro rovná power violence (ale s tím bych byl opatrný). Hutný zvuk, krátké stopáže (celkem 16 songů), občas pomalejší tempo a hlavně dávivý vokál alá LACK OF INTEREST dělají z T.A.G. totální válec. Tohle je krutá jízda! zasraně dobrý ípko. Barevný obal mě moc nebere, vnitřní část je sice taky barevná a když siodmyslím všudepřítomné chobotnice, tak pěkný obrázek (zašlý dřevený bar / hospoda). Vnitřnák obsahuje poměrně dlouhé texty a základní údaje o nahrávce včetně děkovačky. Musím se poohlédnout, hlavně po split 7" s kanadskými OSK, protože T.A.G. z Leedsu mě skutečně rozsekal a to "Pissed again" je jejich debutová nahrávka. T.A.G.: myshit.com/theafternoongentlemen / rethgrind@hotmail.com * B.Rec.: myshit.com/xbeefyrecordsx * K.S.Rec.: myshit.com/keepscreamingrecords * C.A.O.Rec.: myshit.com/catandowl * D.S.Rec.: forkses@gmail.com * A.R.Rec.: www.activerebellion.com / irena@activerebellion.com >ŠA<

THE AFTERNOON GENTLEMEN / OSK split 7" (Undislessed & Active Rebellion Rec. & Just say no! Rec. & Dead Heroes Rec. & Rawer Breath Rec.)
Angláni THE AFTERNOON GENTLEMEN mají oproti samostatnému 7" slabší zvuk, ale stále je dobrej! Zpěv, konkrétně ten uvřískanej je docela v převaze oproti druhému tlumenému, což si myslím, že je škoda. Hudebně se jinak drží stále svýho osvědčenýho grindcore s trochou power violence v některých momentech. Skvělé sypačky, nápady a táhlé pasáže se zvratem v pravé chvíli. Pět skladeb s texty o scéně, jeden např, o častějším stahování muziky než o podpoře kapely koupí hmotné nahrávky. Fakt skvělá kapela tihle angláni. OSK jsou z Kanady. Myslím, že Zbyňa o nich kdysi psal, když žil v Kanadě. Heleď Zbyňo, není to špatný, ale je tam metal hned v ůvodu, ta kytara jede us death metal, to není dobrá vizitka... Máš ale štěstí, OSK sice něco chtěli naznačit, ale brzo si to rozmysleli a dali se na cestu pover violence v grindcore základu. Nebo opačně, to máte fuk. Těžkej zvuk, až skoro metalovej, ale hodně hrubej, těžce se rozjíždějící kytary, sypačky se moc nekonají, jen chvilkově, ale OSK zní fakt skvěle. Kdoví jaký maj texty, ale řve se ve všech třech písničkách skoro furt. Další povedený splitko. KULTURNÍ VLOŽKA: Mimochodem, dnes slaví 60 výročí Lodenice, gramofonové závody. Je mi jedno jestli se to do této recenze hodí nebo ne, ale v jedné reportáži přiznalo vedení Loděnic, sekce vinyl, že za jejich existencí, kdy se kolem roku 1992-1993 téměř celé závody potopily, stojí DJ´s a metalový fanoušci, kteří stály za svou muzikou na vinylu. A nejkurioznější vydání Loděnic bylo pro jeden americký metalový label, který si nechal zhotovit železný obal, a tak jeden kus váží 2,5kg. Hádejte o jaký label se jedná a o jakou kapelu jde. Výherce dostane......, asi nic. No a když už jsme u těch desek, tak k nim patří gramofony. Dnes jsem viděl nejdražší a nejkvalitnější gramofon na světě. V ČR si ho ještě nikdo nekoupil, stojí 2 500 000kč a jen závaží zaručující mu dokonalou stabilitu má rovných 300kg. Je dokonce postaven pro vyrovnání při náhlých náklonech, takže si ho můžete dát do traktoru a jezdit po poli. Jinak gramec je to fakt pěknej. A vrátíme se k recenzovanému titulu. Barevný obal u anglánů je asi nutnost, ani si nedokážu představit, jak by vypadaly jejich obaly alá č/b. Takže opět překrásný a netradiční obal, ovšem jako maj např. IRON MAIDEN či motoráci svá nezbytná znamení - maskoty, apod. tak angláni maj kohosi mutanta - člověka / chobotnici. Obal OSK nevypadá špatně, ale už moc dětsky. Kurva, poohlédněte se po téhle nahrávce a ještě jedna věc. Když tu brázdil Marek z Hibačky s jeho současnou kapelou ATOMCK, měl na sobě právě triko THE AFTERNOON GENTLEMEN a to už by pro dnes v téhle recenzi stačilo. T.A.G.: rethgrind@hotmail.com * A.R.Rec.: www.activerebellion.com / irena@activerebellion.com >ŠA<

TROPIEZO / LA VIRGEN DEL POZO 2010 split 7" (Crapoulet Rec. & Kawaii Rec. & DIY Piraten Rec. & Rauha Turva Rec. & Aback Rec. & Undislessed Rec. & Tercer Mundo Rec. & Corazon Defuego Rec. & Läjä Rec. & Maldita cruz Rec. & No Queriamos Hacerlo Rec. & Discos de Hoy Rec. & Corrosión Cerebral Rec. & Puer Rec. & Alcoholic Desaster Rec. & Xaninho Discos Falidos Rec.)
Dostávám poměrně dost nabídek na spolupráci při vydávání desek, ale v drtivé většině odmítám. Většinou si dotyčnou desku následně po vydání koupím nebo vyměním z některých kooperujících labelů. A nebo je zčista jasna dostanu jen tak. Tak tomu bylo u této malé exotické placky. TROPIEZO jsou v našich končinách poměrně známí a to díky už postaršímu split 7" s OPUS DEAD (popravdě, nic moc). Ale kapela toho má vydaného mnohem a mnohem víc, převážně na CD. TROPIEZO pochází z Porto Rica, myslím, že spousta lidí ani neví kde se tenhle ostrůvek nachází. Karibské moře, nedaleko Dominikánské republiky, OK? Jinak pod vlajkou USA. Hudebně se TROPIEZO pořádně vyšvihlo, vysypalo tady 6 rychlých latino hc/punkových pecek. Takový LOS CRUDOS v punkovějším provedení, ale se stejným nábojem. Zní to výborně. LA VIRGEN DEL POZO jsou také z Porto Rica. Hrají směs "grindcore" (záměrně to dávám do uvozovek) s dalšími prvky. Ale mě zní hodně hardcore. Možná to dělá thrashovější kytara. Je to takový ten starodávný, surový hardcore s grindcore kanonádou. Ten grindcore je tam hodně ukryt, hlavně bicí to táhnou. Něco jako přímočaře zahraný VERGE OF REASON. A kapela je dost politicky zaměřená, ale tak tomu je téměř u všech kapel z podobných končin. Vnitřní papír, tzv. booklet (i když booklet znamená menší knihu než kus ohnutého papíru) je jen ve španělštině, což je hlavní jazyk Portorikánců, ale dobře zvládají i angličtinu, tak nevím, proč tu nejsou anglické překlady. Mě jsou teda k hovnu, ale anglicky mluvící by to ocenili. Na druhou stranu chápu, že rozpočty jsou rozpočty a jestli si někdo myslí, že 1000kč je pakatel, tak asi spadnul z višně. Tropiezo: tropiezo_hc@yahoo.com / myshit.com/tropiezo * L.V.D.P.: lavirgendelpozo@yahoo.com / myshit.com/lavirgendelpozo * T.M.Rec.: www.tercermundo.es.tl / www.polvoradistro.es.tl * C.D.Rec.: corazondefuegorecs@gmail.com * L.Rec.: www.laja.com.br * M.C.Rec.: malditacruz@hotmail.com / myshit.com/malditacruz * N.Q.H.Rec.: desorden72@hotmail.com * D.D.H.Rec.: discosdehoy@yahoo.com * P.Rec.: puercords@yahoo.com.mx * X.D.F.Rec.: myshit.com/xaninhodiscosfalidos1 / xaninhodiscosfalidos@gmail.com >ŠA<

TUPAK AMARU - Fuck the system!!! A co dál? 2011 LP (Blindman Melodies Rec.& Bažina Rec. & Realita.TV & Buryzone Rec. & Sreaming Mind Rec. & Killing Art Rec. & Olga Hepnarová Rec. & Rauha Turva Rec. & Papagájův Hlasatel Rec. & Kořeny Baobabu Rec. & Burina Rec. & Chyba Press Rec. & DIY Piraten Rec. & Follow Your Dreams Rec. & Hitchin to Revolution Rec.)
Tyto dvě slova TUPAK AMARU najdete v článcích o incké kultuře. TUPAK AMARU je orlovská anarcho punková kapela. Na oranžovém vinylu s masivní bookletem formátu A4 a plakátem navrch dostanete ucelenou představu o kapele. Texty v bookletu jsou přeloženy nejen do angličtiny, ale i do polštiny a španělštiny. Zbylé sloupky jen do angličtiny. A kromě písmenek zde najdete spoustu kreseb a fotografií. V deseti skladbách se budete prokousávat silnými melodiemi hc/punku, jednou sklouzneme až k folku. Rychlých pasáží tu moc nenajdete. TUPAK AMARU se drží pomalejších, občas středně rychlých poloh. Různé polohy hlasu, silné texty. Jenže pro mě je tahle hudba příliš melodická, příliš pomalá a nezáživná. Sorry. Realita.TV: www.realita.tv * B.Rec.: buryzone@seznam.cz * S.M.Rec.: t.homolik@gmail.com * K.A.Rec.: hiba@seznam.cz * K.B.Rec.: korenybaobabu.blogspot.com / mr.bao@seznam.cz * B.Rec.: myshit.com/burinarecords * F.Y.D.Rec.: mackasklabka@seznam.cz * H.T.R.Rec.: zbpunk@riseup.net >ŠA<

UNHOLY GRAVE - Grind hell 2010 10" (Death Agonies and Screams Rec.)
Jako vždy, celé grafické zpracování od zpěváka Takaho. Když už nic jiného, tak podle grafiky pozná japonské bohy UNHOLY GRAVE, každý. Nahrávka z roku 2008, opět nic nového, starých nahrávek je, že? A těch opakujících skladeb taky, tak proč nevydat další desku s další verzí té či oné písničky. Tak jako u AG, nebudu ani tady kontrolovat zda už ta či ona skladba někde nevyšla, ale "Murderer", "Confession" a další bych měl znát, haha. Ale Grind hell mě i tak překvapil. Vychutnávám si zvuk. Živák! Nemůžu si pomoct, ale líbí se mi to moc. Dostávám se ke kostře jednotlivých skladeb, paráda. Některý pasáže jsou tah na branku. Nezbývá než "play bloody loud!". Předělaný vál od MIND OF ASIA a krásný vinyl s rozlitými barvami (přesně red / orange swirl) je jen třešničkou na povedeném deseti palci. Vyšlo ve 200ks a dalších 100ks ve stříbrno černém splatteru. U.G.: myshit.com/unholygrave * D.A.A.S.Rec.: deathagoniesscreams@gmail.com >ŠA<

UNHOLY GRAVE - Grind killers LP (Agipunk Rec.)
Zase jednou velké samostatné album od UG (poslední dobou se v tomhle formátu nějak "rozjeli"). A tentokrát mě avíza na netu strašily studio nahrávkou.... no není to tak úplně fáma. Album se nahrávalo v Holandsku během jejich evropského turné 2008, ve zkušebně/D.I.Y. studiu kapely F.U.B.A.R. Nahrávka je na první dojem "čitelnější" než obvykle, ale na druhej je to prostě klasickej "unholygrave" zvuk, i když ano je to víc "studio" než obvykle, myslím tím že jednotlivé nástroje jsou jasně rozpoznatelné, ok takže ano je to zvukově nadprůměr v diskošce UG. A jak už je zvykem je tu mix starých a novějších skladeb, prostě aktuální "live set" v době nahrávání. Celkem dvacet kousků, a prolog a epilog (trochu přepych, začínat desku proslovem že je to nahrávací session v Holadnsku hehe). Najdeš tu jak hity "Confession", "Buried alive" nebo "Murderer" tak i novější kousky jako "Freedom to eat" anebo "Grindfaith". I když mě trochu mrzí že tu není víc novějších skladeb, tak tahle nahrávka patří rozhodně k tomu lepšímu co Takaho a spol. v poslední době vypustily na svět. GRIND IS NOT TREND! GRIND IS ATTITUDE! UNHOLY GRAVE FOREVER! U.G.: grindfreaks@ybb.ne.jp / myshit.com/unholygrave * A.Rec.: www.agipunk.com >SY<

UZI SUICIDE - Comin´at cha 7" (625 Thrash & Unholy Thrash Rec.)
Už jsem to psal v nějakém starším čísle… Ale tahle kapela miluje LACK OF INTEREST a INFEST, a já taky zbožňuju LACK OF INTEREST a INFEST = TOHLE JE PECKA! Rychlej a zběsilej thrash/power violence, seru na škatulky, NONSTOP NÁTĚR! TUHLE KAPELU PROSTĚ ŽERU!!! U.S.: P.O.Box 675, Santa Crus, CA 95061, USA / myspace.com/unholythrashbrigade >SY<

VIOLATOR - Chemical assault LP (Iron Bonehead & Metaleros Rec.)
Brazilská kapela, kterou jsem prvně zaznamenal na "Thrashing like a maniac" kompilaci a byla jednou z několika která mě tam opravdu bavila. Klasickej starej thrashing žádný pokusy o "současnej thrash" sound, prostě ´80tky. Celá deska jede ve fakt svižném tempu, řekl bych, že tady není vysloveně pomalá pasáž. Jen snad použít slovo thrash v textu takřka v každé skladby se mi zdá dost…, ale srát na to. Jak už jsem naznačil vejš, hudebně přímočarej thrash, kdybych to měl nějak "připodobnit", tak snad KREATOR v období kdy zpomalovali po prvních dvou "naspeedovaných" albech a mixlý crossoverem ala MUNICPAL WASTE. Deseti skladbová nálož která může málo koho nechat v klidu, ale jo s Boříkem nějakej thrash nehne že ne?! (haha). Jo zapomněl jsem že se jedná o euro edici která vyšla v limitu 666 kusů, ale nejsem si jistej zda to v Brazilu nevyšlo jen na CD?! A pravděpodobně ano, takže neváhej. VIOLATOR: myspace.com/viothrash * I.B.Prod.: P.O.Box 49 02 25, 12282, Berlin, Germany * M.Rec.: Rainer Krukenberg, Am Trebelsee 3, 14669, Ketzin, Germany / krukenberg@freenet.de / www.metaleros.de >SY<

VÖETSEK - No bullshit european thrash assault 2008 7" (RSR)
Nadprůměrné od první chvilky. Zaprvé naprosto fantastickej zvuk (čisťoučkej / čitelnej / hutnej…, ale pořád punk!) a za druhý dva chytlavý vály kvalitního thrashcore. Singl je jednostranej na bílém vinylu a z druhé strany je natisklej motiv z přebalu desky. Tohle ber! RSR: myspace.com/rsrec >SY<

VÖETSEK / MIND OF ASIAN split 7" (Deep Six Rec.)
VÖETSEK tu maj víc "underground" zvuk než na "No bullshit thrash assault" singlu, ale žádnej odpad jen to je prostě víc "špína" haha. Valej tady hodně rychle, skoro jak na debutním albu "The castrator". Thrash jak poleno! MIND OF ASIAN jsem slyšel naposled na samostatném singlu a přišlo mi to víc fastcore…? To co tady předváděj to je TOTÁLNÍ JAPONSKO! Však jsou taky z Tokya :. Japonský hardcore 80tých let na plný pecky a nezaměnitelné frázování, specialita japonských kapel. Navrch mají výbornej kraválovej zvuk nahrávky, ale žádnej chaos! Všecko šlape jak pověstný švýcarský hodinky. Na tomhle singlu Japonci nepřeválcovali jen Pearl Harbor, ale i Vöetsek! Jo vyšlo na čirém vinylu. M.O.A.: http://mind-of-asian.chu.jp/ >SY<

v/a PRAGUE & DISORDERLY 2011 LP (Wolfdrunk Rec. & Véva Rec. & Nuclear Madness Rec. & L´inphantile Collective & ??? Rec. & Togue sol distribución Rec. & Slavery and Resistance Rec. & Člověk Rec. & ABC & Úchylný koš Rec. & Emergency Rec.)
Údajně první pražská kompilace na vinylu. Tak nějak to má Peťa / Aback napsáno v distru. Ať tak či onak, jsem rád za tyhle lokální záležitosti. Kdyby to bylo možný a zmapovala se celá ČR po jednotlivých krajích, byla by to bomba. Pražský výběr je zaměřen na punk/crust a hardcore. Všechny kapely mají po dvou skladbách. Myslel jsem si, že kompilace se chystala dost dlouho, snad několik let, ale prej tomu tak nebylo. No, čert to vem. Obal parodující asi určitě pražský erb, povedená práce a v barvách. ANGRY BRIGADE slyším po dlouhé době. Vždycky jsem prošel kolem nich, přeci jenom se nezaměřuji na tento druh mírně melodického punk/hc. Druhej vál se mi líbí víc. Vokály v angličtině (nenajdete v bookletu ani český překlady). GOMORA, metalový zvuk (výbornej), špinavý, ale dost melodický crust. Nelíbí se mi ani jeden song, melodie mě dost ničí. Vynechat melodie, byla by to bomba. Bylo by to hrubý, nasraný (to je i teď), prostě pro mne by to bylo lepší. CRIPPLE KORPS otvírají svojí část coverem od OLHO SECO, ale s vlastním textem o nerovnosti, konkrétně bílý a cikáni (romové - jak kdo chce). Miluji OLHO SECO, a tak miluji CRIPPLEKORPS. Druhej song je už ze soudku punk rocku, ale šlape jim to dobře. Sborový refrény jsou dokonalý. Poslední kapelou na straně P (rozuměj, strana A) jsou V.O.H. Jeéé, uf, tak takhle ne. Zvuk ENTOMBED a hardcore crust = leze mi z toho skoro metalcore. Dlouhý stopáže. Tak takhle ne. Tohle nezvládám. Jméno SCHEISS BÖHMEN slyším poprvé a vlastenečtí jedinci by asi neměli radost (srát na ně). Doposavad jsem o existenci téhle party neměl tušení. Jeden vál v němčině (zní do piče tak zlostně - nemám slov, v dobrém smyslu slova) je ukrutnost hc/punkuového nebe, podobné trochu na S.Y.I.H. Ta němčina je zabijácká. Docela bych si poslechl v češtině ten song. Druhej je v českém jazyce a nějak nepobírám tu nesehranost ve zpěvu, ty dvoj vokály jedou jak prase se srnkou na závodech. Tenhle song by se vyjímal na porevoluční kompilaci Hardcore rebelii. Zní to tak..., nechci napsat špatně..., zní to prostě zajímavě, a proto mě to dostává, líbí se mi tahle partička. Navíc texty jsou fakt zvláštně poskládaný slova, výborná práce. DEMARCHE je další kapelou, která se neráčila s českými překlady. DEMARCHE znám ze všech zůčastněných kapel nejvíce. Jasný punk s hardcore úderností. Kapela se nezastaví, jede od začátku do konce v nasazeném rychlém tempu, protočí dva tři riffy a je konec. Sice starý songy, ale co už, no. GINNUNGAGAP je hardcore formace s punkovejma prvkama. Old school zvuk, provedení. Tak takhle si představuji evropský hardcore. Nekonečný text a stále se hrnoucí vál, jen to ukončení nezní dobře. Druhej song je trochu slabší, ale stále dobrej. Poslední SANITÄR jsem poprvé slyšel na Festa de la Pohoda. Zněly výborně. Tady maj dvě odlišné skladby. První crust punkový "Wolves Attack" šlape výborně. Druhej, je snad ještě rychlejší, a zapomenu-li na jeho začátek, kterej je víc než příšernej, tak jsem spokojen. Víc thrashing kytara, ale stále v dobré kombinaci ve spojení s punkem. Deska mě potěšila tím, že vyšla, některé kapely jsou slabší, na můj hudební vkus odlišné, ale věřím, že bude dobrým průvodcem pražskými zákoutími. A napadá me myšlenka, rozšířeného bookletu o místech, kde se slézá nazi špína, bydliště a tak podobně. Třeba příště. A.B.: office@emergency-rec.cz * Gomora: http://bandzone.cz/gomoracrustbeat * Cripplekorps: www.bandzone.cz/cripplekorps / cripplekorps@seznam.cz * V.O.H.: tel.: 733 567 179, 723 185 178 * S.B.: scheiss.b@email.cz * Demarche: www.demarche.cz / http://bandzone.cz/demarche * Ginnungagap: ginnungagap@seznam.cz * Sanitär: sanitaer@email.cz / www.bandzone.cz/sanitar * N.M.Rec.: nuclearmadness@seznam.cz * L ´inphantile C.: neonarcis@seznam.cz * ??? Rec.: prasep@seznam.cz * T.S.D.Rec.: jc.zebra@seznam.cz * S.A.R.Rec.: sangrec@gmail.com / www.a-kniznica-zh.blogspot.com * ABC: abc@anarchistblackcross.cz * Ú.K.Rec.: vranis@centrum.cz * E.Rec.: www.shop.emergency-rec.cz >ŠA<

v/a SHORT FAST & LOUD 2011 10" (příloha stejnojmenného časáku)
Čas od času vyjde kultovní časák extrémní muziky s bonusem v podobě vinylu. Tentokrát se formát zvětšil ze 7" na 10" (konstanta 10tého výročí časáku). Paráda. Obsazení je taky velice dobře zastoupeno, proto s chutí do poslechu. Stranu A otvírají VÖETSEK a thrash se valí, docela se jim povedl starobní zvuk. "Stigmata", tak se jejich skladba jmenuje, se mi dost líbí, i když to není žádná sypačka. COKE BUST jsou zástupci méně známějších kapel co se tu objevily. Rychlej hlučnej hardcore amerického střihu (WORLD BURNS TO DEATH a podobný). LÄRM je totální ultra rychlá hardcore bouře se sakra špinavým zvukem. Návrat do historie a INFEST jak poleno, bomba. SEEIN RED jsem nějak nepochopil. Prostě tu nejsou. No dobrá, chvilku mi to trvalo, a vypozoroval jsem je jen díky textu, kterýmu je docela rozumět. Maj totiž song ve stejné drážce jako LÄRM a hrajou úplně stejně s identickým zvukem. Jen SEEIN RED ten vál maj kapánek punkovější. GRIDE s novou tvorbou, ale furt je to dobrý. Jsem spokojen. CONQUEST FOR DEATH jsou další kapelou co je pro mě ne tak moc známá. Našláplý hardcore punk, trochu mi připomínající staré hardcore úderky z Austrálie nebo takový OUT COLD, W.H.N.?. CATHETER - kurevsky podladěný grindcore sypec s pomalou pasáží co se táhne jak hovno a navíc má silnou melodickou linku. Dost dobrá věc. SUPERBAD je další partička z grindcore obce s kytarou co se nebojí na death metalových vlnách drhnout smrt. Naštěstí jde o grindcore převahu, song valí jak blázen, zvuk zahuhlanější. NOISEAR jedou svůj, alespoň dle bicích a komplikovanosti, osobitý grindcore s death pasážemi (nebo opačně…) a blbým murmur vokálem. Nejsem s tímto songem spokojen. T.F.D. jsem nikdy nemusel, no, tady ten vál docela jede. Zvláštní hardcore punková směs s utopenejma bicíma oproti zpěvu. Asi si budu muset poslechnout ucelenou nahrávku a třeba je začnu poslouchat… Poslední australská extrémní fast hardcore sebranka EXTORTION, super. Strana B zahájená kapelou, kterou taky nějak extra neposlouchám, BRUTAL TRUTH - nakonec mne překvapila tahle partička ostřílených grindcore veteránů. On ten jejich hardcoring grindcore není tak špatnej. I když znám období, kdy to bylo naprosto neposlouchatelný. LACK OF INTEREST maj slabej zvuk nebo nevím. Kytara jak z punk rockové sebranky. Takovej RUPTURE. Song je dobrej, jen mi nesedí úplně nesedí zvuk. ENEMIES OF INERTIA je další kapela, se kterou se tu seznamuji poprvý. Táhnoucí se death/grind, co šlape jak sviňa a zní dost dobře. Možná víc zvratovější grind, na to ale sere v tuhle chvíli pes. Já jsem spokojen. LAHAR s výborným zvukem. Zpěv mi prostě nesedí, je to takový nehodící se, jako když zpívá Syky u RABIES. Představoval bych si v jejich muzice vokál typickém pro thrash až thrash/death. TORTURE UNIT opět neznám. Odsekávající surovej hardcore s řádně vybrnkávající basou. Poměrně netradiční pojetí, ale dobrý. Co dobrý, ten vál jede jak buldozer, kurva dobrej song. P.L.F. je grindcore sypec s thrashovou kytarou a celkovým velice hutným, až metalovým zvukem. Jinčí zvuk kytary (více hutnější - silnější) by nebyl na škodu. SLIGHT SLAPPERS nezklamou, potrhlostí a šíleným pojetím hardcore punku s fastcore dohromady, prostě Japonsko. BRODYS MILITIA natočily speciální song, kterej je fakt v úvodu sakra v jinej hudební dimenzi - rock pop, jenže pak se to zvrtne do extrémně rychlý jízdy a je to v pořdáku, fast a ještě větší fast. Super, super, super. Japonská partička FLAGITIOUS IDIOSYNOCRASY IN THE DILAPIDATION tu má skvělej grindcore song, jenže basa je tak čurácky nad vším a tak jde celej song do hajzlu. Jednou ty basáky (tady basačka) všechny pozabíjím, haha. WASTEOID jako jediná kapela ukazuje svůj um ve třech skladbách. Skvělej old grind až grind/noise a to i co se týče zvuku. Poslední je STREET PIZZA a grindcoring - power violence. Nic světobornýho, ale rozhodně neurazí. Coke Bust: www.cokebust.com * Lärm: distortiontodeafness@gmail.com * Gride: gride.core@tiscali.cz / myshit.com/gridecore * S.R.: seeinred@planet.nl * C.F.D.: www.conquestfordeath.com * Catheter: myslit.com/catheter * Superbad: colormesuperbad@gmail.com * Noisear: myslit.com/noisear * Extortion: equalizing_extort@hotmail.com * L.O.I.: PO Box 6911, Burbank, CA, 91510-6911, USA * Lahar: lahar@email.cz * Torture Unit: tortureunit.blogspot.com * F.I.I.T.D.: www.geocities.jp/inthedilapidation/ * Wasteoid: PMB 145-3201, South St., Lincoln, NE, 68502, USA >ŠA<

v/a THRASH METAL BLITZKRIEG vol.1-3. 7" (Deathstrike Rec. & Iron Bonehead Rec.)
Part I. SKULL (Kolumbie). Rychlej nářez s dost melodickýma kytarama, který stále mastěj "kudrlinky", ale dvoušlapka a zpěv to ženou nekompromisně a rychle vpřed, slušnej start. HANGÖVER (Polsko). Parádní a rychlej thrash metal řízlej trochou core, prostě něco v duchu TOXIC HOLOCAUST. Vál "Fighting for hell" je můj hit poslední doby,ta melodie a refrén ti prostě uvíznou v hlavě ať chceš nebo ne! PYÖVELI (Finsko). Hodně rychlej thrashing, se štěkavým vokálem. Není to špatný, ale dost tomu ubližuje automatickej bubeník. Ale ta rychlost je skvělá! :. PAGANFIRE (Filipínské ostrovy). Tak tuhle kapelu doufám thrashers v Čechách znají vzhledem k tomu, že jim tu vloni vyšlo LP! Stará škola stylu, svižný tempo (žádná zběsilá rychlost) parádní zvuk a další hitovka s pekelnou melodií a refrénem "Metal thrashing militants"!! Part II. BLOODTHIRST (Polsko). Tak tohle je totální hitovka, s bicíma v "dupajícím" tempu. Velice svižný, pěknej starej zvuk. V refrénu mi to jak zpěvem tak i melodií strašlivě připomíná jeden vál od CARCASS z jejich desky "Heartwork", ale jak říkám hit. WITCHTRAP (Kolumbie). Když latinská Amerika, tak totální retro ala 80tý léta, páč tam se thrash nepřestal hrát nikdy. Parádní rychlej vál se zpěvem ala Schmier z DESTRUCTION a ono i hudebně je to podobný. Fakt dobrý. DEATH THRASHERS KUOPIO (Finsko). Střední tempo ale svižně, a hned v úvodu sólo 9… štěkavej spíš deklamovanej zpěv. Starodávnej zvuk, není to špatný, ale zas nějak moc mě to nechytlo. HANGMAN se zpěvákem, kterej to bere do sakra vejšek (až tak že to nepobral ani vinyl, a v těch vyšších polohách to chytá vazbu). Takže tempo je velice svižné, trochu mi to připomíná HIRAX, ale ne zas tolik ok…, jo jsou z Izraele. Part III. VIOLENT ATTACK (Paraguay). Tak tohle je starobní thrash ve svižném tempu s velice hutným takovým "old school deathmetal" temným zvukem (je to ze zkušebny takže je to vlastně dost ok, na ty podmínky). Zpěvák to valí ve vejškách, nejni to špatný. DISASTER (Brazílie). Tak tohle je rychlej thrashing, přesně jak to mám rád. Lukáš z Doomentia měl jejich album v distru takže předpokládám, že v Česku kapela, kterou znalci znaj. CRIMSON STEEL (Německo). Tak tohle je jízda! Zběsile rychlej začátek pak hutnej střed a rychlej konec. Parádní zvuk, vokály, skvělej song! CRUCIFIER (Řecko). To nej na konec, nenápadnej začátek a pak se to rozjede… Rychlej a slušně hutnej thrashing, výborný riffy a přesně "sedící" zpěv. Výborná banda. SKULL: chatarradura@latinmail.com * HANGÖVER: myshit.com/hangoversucks * PYÖVELI: pyoveli@hotmail.com / http://personal.inet.fi/musiikki/bhs * PAGANFIRE: paganfire13@yahoo.com * BLOODTHIRST: Piotr Szymanski, Os. Wl. Jagielly3/3, 60-694, Poznan, Poland / bloodthirst@poczta.fm / www.bloodthirst.metal.pl * WITCHTRAP: Hugo Uribe, A.A., 52196. Medellin - Colombia / witchtrap666@hotmail.com * DEATH THRASHERS KUOPIO: death_thrashers_kuopio@hotmail.com / www.diehardmetalcult.tk * HANGMAN: hangmanband@hotmail.com / www.hangmanband.com * DISASTER: www.disasterthrash.tk * CRIMSON STEEL: Andreas Lutz, Sebastian-Kneipp_Gass 12, 861 52, Ausburg, Germany / www.crimsonsteel.de.vu * CRUCIFIER: crucifier_grrece@hotmail.com / myshit.com/crucifiergreece * I.B. Rec.: P.O. Box 490225, 12282, Berlin / info@ironbonehead.de / www.ironbonehead.de * D. Rec.: deathstrike@deathstrike.de / www.deathstrike.de >SY<

v/a TO SJORT TOE HÄNDEL 2010 7" (Midnight Sea Rec. & Eatshitbuydie Rec. & Sludgesicle Rec. & Urban Decay Rec. & Fanzine Beneficio Interno Rec.)
Asi tak před rokem psal Samuel, že bude mít v distru tuhle prácičku v nagličtině uváděnou jako TOO SHORT TO HANDLE a jelikož mám rád výběry a počet skladeb, celkem 44 na 7" je dost, neváhal jsem. Jednoduchý obal, na který jsme zvyklý několik let a u těch postrádám většinou více informací o jednotlivých kapelách. Aspoň že tu jsou kontakty na kapely. Čirý zelený vinyl (vyšlo v pěti barevných verzí) ukrývá nejrůznější druhy toho extrémnějšího hardcore, když to napíšu všeobecně. Zvuk není nejlepší, ale i na to jsem zvyklý a někdy mi více sedí ten chlívácký šum, než nabušená monstrózní nahrávka. Více jak polovinu kapel jsem do těchto chvil neslyšel. Některé jsou hodně bídné, ale většinou je vše v pořádku. TEA WITH SATAN jsou z Izraele dejme tomu že hrají death / grind. Belgičtí P.O.S. se podobají na AGATHOCLES, jsem spokojen. Z Holandska je KUGRA - slabší zvuk a fastcore / grind. SLAPENDEHONDEN (spící psy) jsou potrhlou holandskou mlátičkou hrající americký rychlý grind hardcore. Kapela má na kontě dost nahrávek, na to, že jí vůbec neznám. Nejstrašnější jsou FINGER DEATH PARTY z USA, zvuk katastrofální, noisecore ale příšerný díky zvuku. Kupte si sluchátka nejnižší kvality, hodně do toho nejhorší noisecore nahrávky a máš to. MAE NAK je jednočlenný projekt z Itálie. Jasný gore grind a zvracečka, bída. Další dva údery jsou od americké party DON GARNELLI. Možná jde o jednočlenný projekt. Docela v pohodě noise. TERRORAZOR z Německa taky už něco pamatují. Dva povedený grind/noise vály s dobrým zvukem. GORGONIZED DORKS z USA není potřeba představovat. Maj asi miliardu nahrávek a drtí odjakživa noisecore. Druhou stranu roztáčí FLEISCHWALD z Itálie s dobře zmáklým, ovšem mě moc neříkajícím death / grindem. Andreas Eder je jediným členem tohoto projektu, tvrdící, že hraje opravdový grindcore, ta drzost! Alespoň tady tomu tak není. CUM SOCK je bordeloisní noisecore z Kanady, nic moc. Dokonce maj na kontě split CDr s filipínskou thrash stálicí PAGANFIRE. HENRY FONDA je už známější pojem a tady maj tři skvělý grind / fastcore údery s trochou power violence a povedeným zvukem. Pochází z Německa a jsou také známý vydáváním nahrávek na disketách. EL MARIACHI mají svou domovinu v USA je to ta partička, co se dá přirovnat k INFEST a jim podobným, ale EL MARIACHI na to jdou trochu jinak, víc od grindu. EXACERBACION z Costa Rici hrají grindcore, ten starej hnilobou nasáklej s kytarou, která to poměrně dobře řeže, avšak stále jde o dost primitivní pojetí. A bacha, tahle partička není neznámým pojmem a na kontě už má pár nahrávek. FLUX CAPICATOR pochází z USA, jako jediní tu maj jen jeden vál a kdyby měly pořádnej zvuk, znělo by jejich thrashing fastcore peklo dost dobře. Takhle je to hybrid noisecore vmíšeného do W.H.N.? Ze Skotska je tu mladá partička WHEELCHAIR WHEELCHAIR WHEELCHAIR WHEELCHAIR WHEELCHAIR je sakra rychlý hardcore violence. A poslední vál patří opět GORGONIZED DORKS. S touto druhou stranou mám problémy, rozeznat jednotlivé songy dá hodně úsilí. T.W.S.: myshit.com/teawithsatan * P.O.S.: myshit.com/allpos * Kugra: myshit.com/kugracrusties * Slapendehonden: myshit.com/slapendehonden * F.D.P.: myshit.com/fingerdeathparty * M.N.: myshit.com/maenaak * Terrorazor: myshit.com/terrorazorgrind * Fleischwald: myshit.com/fleishwaldgrindcore * C.S.: myshit.com/cumsock * H.F.: myshit.com/henryfondapowerviolence * E.M.: myshit.com/elmariachiviolence * Exacerbacion: myshit.com/exacerbacion * F.C.: myshit.com/fluxcapgrind * W.W.W.W.: myshit.com/4wheelchairs * G.D.: myshit.com/gorgonizeddorks * M.S.Rec.: myshit.com/mnsrecs * E.Rec.: myshit.com/eatshitbuydiedistrolabel * S.Rec.: myshit.com/sludgesiclerecords * U.D.Rec.: myshit.com/urbandecayrecs * F.B.I.Rec.: myshit.com/subsuelo >ŠA<

[ Top ]


*****************************************************************************************************


koncerty

TÝN NAD VLTAVOU, TENIS KLUB 18.6. 2011
B.S.E.
Pokud se chcete vrátit do starých časů, musíte se pohybovat kolem Vltavotýnska. Tahle akce byla již druhá v pořadí, z těch jakoby utajovaných. První se odehrála týden nazpátek na zahradě kytaristy B.S.E. Někteří členové kapely se dozvídají o hraní 2 dny předem a jakási 100% účast se ukazuje necelý den před vypuknutím. A tak si opravuji pomník u nás na vesnici, přijede týpek, co dost času tráví prací hlavně ve Švédsku a říká, zda jedu na koncert do Týna. Kroutím hlavou co to mele za píčoviny, ale nedá mi to, volám bubeníkovi B.S.E., kterej momentálně maká v Praze. Nedostupný. Kytarista má neexistující číslo. Zpěvák, kterej se už několik měsíců neukázal na zkoušce nebere telefon. Na basáka nikdo nemá číslo. OK, zkouším to v den koncertu a nakonec se daří. Bicman říká, že by jako akce měla být, ale že vůbec nic jinýho neví. Tak teda na sedmou večer v tenisu. Tenis klub jak název napovídá je hospoda rozlehlých prostor, kde by byly koncerty fakt ve skvělým prostředí. Zázemí suprový, ale lidi - majitelé neochotní. Kolem jsou tenisové kurty. Vyzvedávám Sykyho. H-punk nejde, se divím a v pršce jdeme do klubu. Jaksi si dělám prdel, že koncert bude na tenisovém kurtu a Syky říká, v tomhle počasí? Přijdeme ke klubu a tam už pár okovanců poletuje a tak se ptáme, kde že ta akce bude, pokud teda bude. Prej se neví, zda se bude hrát, protože chčije. Tak přeci, akce bude venku. Obcházíme klub a pod bambusovým přístřeškem se má odehrát akce. Jde o něčí narozeniny. Pár návštěvníků přichází zcela na blind, že jen slyšeli nějaký bordel, hold narozeniny nejsou nikdy oficiálně nahlášený. Někdo přináší plachtu (bambusák propouští vodu ve větší míře než je zdrávo) asi 2x2 m a to prej bude stačit. Do hodiny je vše připravený a B.S.E. neboli BRUTÁLNĚ ZCVRKLÝ EMBRYA rozjíždí v pozměněné sestavě svůj našlápnutý punk rock. Za bicími sedí bývalý basák, Heda. K base se vrátil Kášek, dříve působící ve ZTRHLÉM ZÁWYTHU, zpěvák nedorazil, ale kytarista Řízek zvládá i zpívat a jde mu to moc dobře. Hlavně v rychlých punkovkách je to kurva námrd. Tenis klub se nachází u křižovatky, výpadovky na Milevsko / Tábor a tak projíždějící auta, pár cyklistů a chodců mají kulturní šok. Na místě je kolem 25 lidí a okovanci do nás perou jeden song za druhým. Městská policie pomalu vypadne z auta, státní si málem ukroutila hlavu a místí obyvatelé z nedalekých domků zavírají dveře a občas jakoby nenápadně okukují z povzdálý, co že to je za rambajs. B.S.E. hrnou klasický punk rock, někdy zahrají pomalejší "ploužáčky", padnou i cover songy, TELEX, jejich nezbytný repertoár tvoří taky několik skladeb od Z.ZÁWYTHU a snad i CLASH nebo co to bylo. Původního kytaristu Z.ZÁWYTHU, který dorazil se nedaří ukecat na pár songů, ale nevadí. Heda za bicími si to užívá do maxima, třepe se tam na židličce jak v transu. Řízek dává punc agresivity do songů a Kášek vysmátej a stále zápolící se stojanem na mikrofon, kterej je přidělanej na cep, ten je u kusu trubky od plotu a spojený to je pletivem do králíkárny. To vše je prostrčený jakousi další tyčí s půlkruhem dole, na kterém závisí celá stabilita stojanu. Bohužel průměr je tak malý, že váha cepu je převažující. Lidi si to užívají a kapele to dávají silným potleskem a výkřiky najevo. Pár jedinců paří a to tu jsou nespecifikovatelný osoby a hip hopeři. Dorazil dokonce Vosa (náš Vosa, RABIES) a po poslední písničce, což byl asi 26 přídavek i samotný Cu-Koloděj a prej, to je kurva konec? B.S.E. hráli neuvěřitelných 100 minut. Další akce by se měla odehrát oficiálnější cestou někde u Baráčníků. Konečně křest jejich dema, který je už rok nahraný. Mimochodem, za dva měsíce kapela odchází opět do studia, plodná to kapela. >ŠA<

TEMELÍN, TEMELÍNSKÁ HOSPODA, 25.6. 2011
KRWAWÝ KOLENO, MINERAL COLLAPS, K.Z.O., PATHEROYE ROYE, FLAŠKA VISOČINI, ŠOKOVÁ TERAPIA, TABULA RASA, KATARAKTA, HIROSHIMA NIGHTMARE, LA MIGRA
Klobouk z Flašky rozjel asi rok, dva nazpátek tenhle malej festivalem. Dříve se tomu říkal bežnej koncert. Sešlost o 10-12 kapelách je docela záhul pro každýho. Osobně bych spatřoval pozitiva v menších akcích od 3-7 kapel. Tož asi tak. Akce začíná od 15 hodin, což bude tak o hodinu později. Mám teda docela dost času na rodinný záležitosti, ale jaksi stejně nestíhám a z plánu, že bych vyrazil na kole je blesková jízda autem, když už ho mám půjčený… A tak dojíždím do Temelína, kde je kupodivu docela dost lidí, ale s porovnáním velkého sálu je to stále nic. První kapela už odehrála, snad pop punk od KRWAWÉHO KOLENA a stíhám tak větší část druhé kapely a tou jsou čím dál známější punx z Českobudějovicka, MINERAL COLLAPS. Dost dobře zahranej punk, říznej, rychlej a útočném. Zvuk docela v pohodě. Basák je větší ďábel než kytarista, hraje ty riffy snad rychleji…. Po dlouhé přípravě táborští K.Z.O. Zlitý jak hovada, ale svůj set dávají přes pár výpadků v pohodě. Už kdysi jsem psal, že novější tvorba se mi zdá míň hitová, ale stále je útočná a to hlavně v textech. Zvuk neměly zrovna nejlepší a i když vím, že kytaristi maj nastavený distortion tak nějak šíleně, tady to byla ještě větší koule. Jinak koncert v pohodě. PATHEROYE ROYE je šílenej název a vzhledově týpci nebudí moc raw punku. A taky že ne. Kapela má skvělej zvuk, své nástroje ovládají dost dobře a jeden kytarista hraje na booginu kombíčko jak hovno. Jsem nevěděl, že booginy tohle dělají. Partička ze Štěkně hraje punk rock a dokážu si je představit normálně na zábavách. Nic pro mě, ale jako poslechovka k pivu dost dobrý. Už se mi blíží čas odjezdu, ale dávám ještě domácí FLAŠKU VISOČINI, která tu dnes bude křtít podruhé split CD se spřízněnými slovenskými punkery ze ŠOKOVÉ TERAPIE. Prvně se split křtilo na Slovensku. Pípa má vykloubený rameno a tak na basu zaskakuje mladej temelínskej kluk. Myslím, že hraje v black metalové kapele TEMNÁ VÁŠEŇ a má za sebou jen dvě zkoušky. Přesto zvládá vystoupení velice dobře. Pípa je jen u mikrofonu a užívá si to naplno. Škoda, že kytara byla málo vytažená. Bylo vidět po celou dobu, že zvukař má problémy s kapelami, který valý buď rychleji nebo používají moc distortion. Padly starý i nový vály, na závěr cover od TELEXU. Slováci kteří asistovali u křtu a který jsem zaregistroval jako každej tady hned od začátku se s ničím moc nesrali a tak jsem dal ještě pár skladeb od nich. Jakmile jsem vstoupil na sál po příjezdu, bylo mi sděleno, že Kozel (první bubeník RABIES) tu včera chlastal s těmito velice drobnými Slováky. Ti se drželi statečně a dnes byli nasračku. Kytarista se neudržel ani na nohou, basák vytuhlej na stole a tak jsem si před jejich vystoupením říkal, zda vůbec budou hrát. A jak jsem naznačil, vůbec se s tím nesrali. Během chvilky nazvučíno, nejlepší zvuk za celej večer. Ve třech, basák s metalovou (tvarem) basou vypadal jak pidižvík. Fakt že ta basa byla větší než on. Drtil se jeden punk rockový riff za druhým, jejich hudba měla energii a to, že jsou naplech, jim nebránilo ve spanilé jízdě. Po asi třech skladbách odcházím. Nedalo mi to a pustil jsem si ráno TABULA RASA, kapela, složená jen z holek. No, hráli punk rock, takže nic co by mi vadilo, že jsem neviděl. Ale je třeba říct, že jim to jde skvěle. KATARAKTA dnes odehrála poslední koncert s Kubajzem a je škoda, že jsem neslyšel HIROSHIMA NIGHTMARE, protože poslední vystoupení, nový playlist, je super. LA MIGRA jsem taky musel oželit, tento večer údajně bez zpěváka, takže to asi všechno odeřvala sama zpěvačka. Kloboukovi se povedla opět dobrá akce. Lidi byli kapelám věrní, poměrně se pařilo a taky jak jinak v Temelíně, chlastalo. U vstupu bylo pár věcí na prodej, na koncertě se objevilo pár lidí, co bych tu nečekal. Dokonce přijel i Pája z GRIDE, kluci z ROTTEN BRATS…. >ŠA<