<<< zpět

   


Noise master zine no.29

Commodore 64 rozhovor
Nakopalypsa rozhovor
Kunta Kinte rozhovor
Death Wish Kids rozhovor
Encore rozhovor
biografie COPE, MAUS, BLOODROCUTED, IN VAIN, DISSECTOR, ORATOR, BESTIAS, BOMBARDER, WAGESLAVE, SACRIDOSE, NARAYAMA, LXS JUGADXS, AUGURS, KRUDS
recenze CDs
recenze tiskovin
recenze kazet
recenze vinylů
reporty z koncertů*****************************************************************************************************


Commodore 64

Na jihu Čech (nejen tam) už nějakej ten pátek hraje vysoce oktanový hc/punk, C-64 aneb COMMODORE 64. V kapele působí známý tváře jihočeský scény. Jejich start byl obrovskej a proto jsem je musel vyzpovídat. Jde o třetí a poslední kapelu, která odpověděla z původních pěti dotázaných. Díky.
1. Nemůžu vynechat Jižní Čechy, takže zdravím C-64. Vyhovuje Vám současný počasí? A jak jinak, jste přežraní po svátcích?
Radek: Čau Šakale. Jo, zimu mám docela rád. Mohlo by ještě víc mrznout a sněžit, aby se dalo lyžovat. U nás doma se o svátcích přežíračky moc nekonaly. Tak kurva, z čeho mi tak roste to břicho?
Lukáš: Čau Šakale. Počasí je jaký je, takže se snažím si s tím moc nelámat hlavu a ctím heslo svojí babičky: "Neexistuje špatný počasí, ale jenom špatně oblečení lidé." Tím pochopitelně nechci zlehčovat dlouhodobé změny klimatu, které asi vnímáme všichni. Po svátcích jsem už vytrávil, ale během nich jsem zdárně podléhal všem nabídkám na ochutnání, takže jsem většinu času, přežraný byl.
Sochy: Čau Šakale. To počasí je šílený, ale co nadělat. Po svátcích jsem ještě nevytrávil, protože pokračuju furt ve stejným tempu a cukrový mám stále plnej mrazák. (smích)
Čapíno: Čau Šakale, počasí lepší neřešit. Doby, kdy jsme mu vládli, jsou ty tam. Svátky a to kolem prostě klasika. Přežírací tempo přetrvalo i po novoročních předsevzetích... :D

2. Vezmeme to pěkně po staru. Historie kapely COMMODORE 64. A co je pro Vás lepší uvádět, C-64 nebo COMMODORE 64?
Radek: Historie Commodore 64 se začala psát někdy na přelomu let 2012/13, kdy jsme se domluvili (já, kytara) s Lukášem (basa, Conoped), že bysme dali dohromady něco ve stylu americkejch hard core kapel. Na jaře 2013 jsem přijel do zkušebny ve Strakonicích a tam už čekal i bubeník Martin. Vlastně ani nevim, jak se k nám dostal. No, a chyběl nám už jen zpěvák. Lukášovi se líbilo, jak Sochy řve ve svý kapele Nuclear Bastards, tak ho zlanařil. Zní to hrozně jednoduše, ale když teď vidím, jaký problémy ohledně zpěváka řeší Mururoa, tak je to vlastně malej zázrak, že se ta kapela poskládala tak snadno. Já mám radši, když se uvádí celej název, když už Sochy vymyslel to pěkný logo...
Lukáš: Bubeník Martin se k nám dostal tak, že můj kamarád sháněl bubeníka do svý metalcoreový kapely. Sehnal tři, takže ty dva zbylý kontakty mi předal, jeden z nich byl Martin, kterej byl pro vizi Commodore-64 nadchnutej, takže to bylo jasný. Celkem vtipný je, že veškerý tyto domluvy (včetně domlouvání s Radkem) probíhaly mailem přes půl Světa, páč já byl zrovna v Malajsii a chtěl jsem se vrátit rovnou k dohodnutý věci a vletět do toho pln elánu. Což se, Světe div se, podařilo. Jestli C-64 nebo Commodore-64 je mi jedno.
Sochy: Na jaře 2013 za mnou na křestu IPS přišel Lukáš (v tu dobu pro mě neznámý člověk) a zeptal se, jestli bych jim nechtěl řvát, neváhal jsem. Kluci už pár zkoušek měli, takže už byli i nějaký songy. Pár emailů a proběhla první zkouška, na které jsem měl už pár textů, vše tak nějak sedlo a bylo rozhodnuto. Radši Commodore-64, zkratek už bylo dost.
Čapíno: Nemám co dodat, Lukáš řekl vše :)

3. Co by měl název COMMODORE 64 vyjadřovat? Proč zrovna COMMODORE 64?
Radek: Chtěli jsme něco, co bude odkazovat na 80. léta a ty já mám právě spojený s pařením na těhle osmibitovejch kompech. Já osobně jsem taky nechtěl nějakej jakože brutální nebo tvrďáckej název v angličtině.
Lukáš: No víceméně to přines Radek- dvě alternativy: Dyna Blaster a nebo Commodore-64. A ten druhý název mi přišel víc charakterizující ty osmdesátky, resp. že to zná i víc lidí, kteří třeba ty osmdesátky, ať už kdekoliv, moc nezažili. Např. já, kterej má z osmdesátek asi jedinej prazážitek a to, když nám v mateřský školce, měnili obraz Husáka za Havla. A číslovka v názvu kapely je fajn.

4. Určitě se moc nepletu, že jste byli nějakej čas spíš zalezlý a nebylo o Vás moc slyšet. A najednou BUM a je tu skvostné uskupení, které po krátké době vydává split 7".
Radek: Jo, zkoušeli jsme docela dlouho, než jsme vylezli před lidi. Myslim, že všichni jsme stáli o to, aby první koncert nebyl úplně rozhašenej. Ten proběhnul v listopadu 2013 v Písku a mimochodem to byl Sochyho maturák.
Lukáš: A přes všechny snahy rozhašenej byl...:-)
Sochy: Právě ty začátky ve zkušebně jsou na tom nejlepší.
Čapíno: Rozhašenej byl, ale i přes to jsme si ho užili jak my, tak lidé v kotli....

5. Snažili jste se během zkoušení, než jste vylezli na veřejnost, nahrát si demo, a případně ho i šířit veřejnosti? Jaké bylo vůbec očekávání v kapele, když jste si řekli, jo, tohle bude zřejmě dobrý?
Radek: Jo, takovou privátní nahrávku jsme si udělali, ale spíš jen, abysme věděli, co hrajem špatně, než abysme to někde šířili. Jeden song (myslim, že "Radši chcípnem") z toho je někde na youtube a zní to jak CO-CA. V jeden moment jsme byli schopný na každou zkoušku přinést novou písničku, včetně toho, že jí Sochi hned otextoval. To mi teda kurevsky vlilo čerstvou krev do žil a začal jsem mít pocit, že to fakt stojí za to...
Čapíno: A stojí Ráďo! :) Je fakt , že je dobré si nahrát pár songů ve zkušebně, poslechnout to doma a vědět, kde to vylepšit, ale na šíření veřejností to není ono. Hrajeme poměrně dost koncíků a lidé mají možnost nás slyšet živě. A za chvíli už nás budou moci mít i doma a poslouchat. A v kapele přišlo to, sedlo to, hraje to.... :D :)
Sochy: Jo to tenkrát Čapíno přinesl diktafon a nahráli jsme celej set, pár songů z toho docela i ujde, i zvuk neni nejhorší. Prostě první garážovka :D

6. Povězte více o split s RESTRICTION. O téhle kapele jsem taky neměl tušení. Kdo stojí za plánem na toto split, kdo ho vydává, apod.
Lukáš: Celé to vzniklo během dvojkoncertu v Č.B. (bří Maxové) a Táboře (R. Oliva), který jsme spolu absolvovali během jednoho dubnového víkendu. Hlavní iniciativa byla z jejich strany. My už měli domluvený termín nahrávání ve woodland studiu v Táboře, tak nám bylo ctí, že nás, jako zelenáče takhle někdo oslovil a chce s námi něco vydat. Takže bylo jasno. Split tak nějak pytlíkujeme sami za podpory Hluboká orba rec., Raw zine rec. GRF rec., Ultima Ratio rec., Papagáje a L. Párala (Doomentia rec.).

7. Nahrávalo se ve Woodlandu, tam se pomalu, ale jistě stahuje víc hc/punkových kapel. Myslím, že průkopníky byly KRAOST. Zvuk je výbornej. Jak jste Vy spokojeni se studiem. Jaké jsou cenové podmínky, technické podmínky a kolik materiálu bylo nahráno?
Radek: Tohle studio mi doporučil Skálik z Mururoa, který tam natáčeli věci na svůj 12" split s Baixo Calao. Vychválil ho ve všech ohledech a zpětně mu musím dát za pravdu. Michal, kterýmu studio Woodland patří, má skvělý ucho, dobrý vybavení, se kterým umí zacházet, a má i dobrej hudební vkus. Navíc nechce ani moc peněz. Nahráli jsme během necelých dvou dní zhruba 15 minut muziky a dali za to zhruba 6000 i s masterem pro lisování vinylu. Navíc mixování jsme řešili přes mail, což je dobrý v tom, že si od tý nahrávky odpočineš, získáš od ní odstup. Asi třetí verze, kterou nám Michal poslal, byla super. Ale vim od kluků z Mururoa, že mu nedělá problémy udělat třeba dvacet různejch verzí. Jestli ještě budeme něco nahrávat, byl bych pro se tam zase vrátit.
Čapíno: Ve Woodlandu a vůbec ve studiu jako takovém jsem byl poprvé. A musím říci, že to byl neskutečně příjemný zážitek a skvělá pro mně nová zkušenost. Bavilo mi to tam hodně. Michal byl vstřícný ve všech ohledech a vzhledem k jeho dobrému uchu, jak už podotkl Radek, šlo všechno skvěle. Makali jsme na tom a bylo to prostě famózní. Pak nás Michal vzal na oběd a jelo se dál. Večer jsme si pak sedli v místní hospůdce a shrnuli to. Já byl ve studiu značně unavený, protože jsem jel z noční směny rovnou do studia a rovnou sedal za bicí, ale i tak jsem to v momentu hraní zapomněl, jakoby žádná noční nebyla. :) A na závěr musím říci, že s Michalem udržujeme vztahy i nadále a já bych se tam rád vydal někdy znovu.

8. Popisek 80's hc-punk je velice výstižný. Je víc než jasný, že tohle byl plán. A ne nějaké přirozené vykrystalizování... Co pro Vás znamená 80's hc-punk?
Radek: Jak říkáš, byl to plán. Je to skvělej ventil, jak vypustit ven veškerou frustraci, nasranost a vztek, který se ve mě časem hromadí. Tenhle druh hc-punk je mýmu srdci nejbližší. Líbí se mi na tom dravost, rychlost a nasazení těch kapel, kterou vidíš třeba jen na internetu, když sleduješ jejich koncerty z tý doby. Zároveň je to i dost chytlavý a melodický. Má to i tu výhodu, že nemusíme vymejšlet žádný riffy. Stačí vždycky vykrást nějaký nápady ze starejch desek.
Lukáš: Než jsme se shodli na názvu Commodore-64, tak jsme i laškovali s názvem Ian MacKaye complex, to mluví asi za vše.:-) A 80's hc- punk je prostě pořád hlavně punk. Když porovnáš text Suburban Home od Descendents z roku 1982 a text Koloběh od Rabies z roku 2004, tak je to pořád to vlastně pořád to samý. A to proč zrovna tuhle formu popsal skvěle výše Radek.
Sochy: Pořádný přehled o 80´s hc kapelách jsem dostal až po setkání s klukama a jsem jim za to do smrti zavázanej byl to pro mě stejnej posun asi jako od E!E k LAHAR před 5 lety. (smích)
Čapíno: Vše je to o srdci. Dnes je mnoho kapel, které hrají určité styly jen proto, že je to takříkajíc populární. Ale důležité v hudbě je vždy, cítit to srdcem. A v hardcorepunku z 80. let to srdce a jeho síla je více než cítit.

9. Perfektní uštěkaný a řvaný zpěv. Přitom je slovům slušně rozumět. Sochy je asi nejmladší člen. Přesto mu to jde moc pěkně. Co texty?
Sochy: Jojo jsem rapidně nejmladší člen skoro o 10 let se všemi členy.(smích) Texty většinou píšu až po vzniku songu jako takového. Dá se říct, že je to je to spontánní souhrn všeho co mě v danej moment sere v týhle společnosti. Čím víc nasranej riff tím víc nasranej text.

10. O čem tedy jsou jednotlivý texty?
Sochy: Texty píšu hlavně o tom, co mě zrovna jednu chvíli sere nebo nějak podvědomě provokuje. Hlavně jsou to texty proti válce, drogám, systému, rasismu a komunismu. Takže převážně nasraný :D

11. Proč se nezeptat, už se to omílá delší dobu, což je jedině dobře. Z textů se vytrácí jasný odkazy na veganství, vegetariánství, ale i typický proti songy... A celkově ze scény mizí polemiky, letáky, informace a vše se přesouvá k čistému konzumu hudby, což sice není úplně pravda, ale jistej přesun tu je.
Radek: Hele, já ten pocit nemám. Podle mě je tady spousta kapel s dobrejma textama, ať už s vyloženě politickejma, tak s těma, který jsou víc, řekněme, v osobní rovině. Hodně se mi líbí texty všech těch kapel z okolí Rožnova. Iny z Gride píše dobrý texty a čím dál tím víc mě berou Brožíkovo texty ve Sviních! Vegetariánství není téma pro mě, protože já maso jím. No, musím říct, že takový ty politický věci kolem hard core punku moc nesleduju. Vždycky mi na tom všem byla bližší ta osobní rovina, snaha dělat věci po svým a tak, abych se nemusel stydět sám za sebe. Nechodim na demonstrace a protinacistický blokády. Mám prostě jen svý limity a hrany, za který nejdu. A to je pro mě punk.
Lukáš: Líp bych to neřek.
Sochy: Souhlasim s Radkem.

12. Jak jste na tom s koncerty a jak reagují lidi? C-64 je hodně našláplá a chytlavá muzika. Chodí spíš typičtí punx?
Radek: Zatim jsme odehráli asi 12 nebo 13 koncertů a myslim, že na žádným z nich nepřevládali takový ty typický krocano-pankáči. Publikum ale vůbec neřešíme; rádi zahrajeme pro všechny normální lidi. Osobně jsem fakt rád, že hrajeme s kapelama hodně různorodejch stylů: od Sheeva Yoga, přes Tummo a Dezinfekci po Kaar nebo Ünfarkt. Co se týče ohlasů, tak nejvíc mi utkvěl ten od basáka Průmyslový smrti: "Basa moc čistá, kytara na hovno, ale dobrej zpěv!" (To si to s ním vyřídím, kytara je skvělá, pozn.N.M.´zine, haha).
Lukáš: Publikum chválí, protože je to (minimálně tady na jihu) něco nového, co nikdo nehraje. (I když Jens z Hiroshima Nightmare říkal, že je to přesně mezi Dezinfekcí a Sviněma! :-).) Jak to půjde dál, ukáže čas a je to hlavně na nás, na nikom jiným. A za největší úspěch pokládám to, že na Sochyho maturáku se na nás přišla podívat Sochyho babička a vydržela i celkem dlouho poslouchat.:-)
Sochy: Avšak řediteli centra kultůry Písku, který byl na onom prvním koncertě a zvukaři jsme moc do oka nepadli. (smích)
Čapíno: Popravdě, já ani nevím, většinou se soustředím na bicí a na hru, ale když letmo můj zrak zabrousí i mezi lidi, myslím, že nás mají lidi rádi a rádi na nás i chodí a to třeba mě osobně hodně posiluje.....

13. Dá se říct, že často koncertujete. Kápli jste do míst, kde osmdesátkový styl je nedostatkový zboží. Ale otázka je, jaký výhledy má COMMODORE 64 z Vašeho pohledu? Rozjezd je dobrej, zatím vše šlape dobře...
Radek: No, my tenhle styl hrajeme proto, že nás baví, není to žádnej kalkul. Nikdy to nebylo tak, že bysme přemýšleli nad tím, kterej styl frčí a po čem je hlad. Plány? Hrát co to jde, možná se podívat i někam za hranice - to by mě dost lákalo. A hlavně vydat ten split s Restriction. Dál do budoucna moc nekoukám. Šakale, víš, jak to je, stejně žádný dalekosáhlý plánování budoucnosti nemá moc smysl. Nějak žiješ a druhej den už metáš kotrmelce úplně jiným směrem...
Čapíno: Víš, jak se říká v budhismu, Šakale. "Není žádné včera a není žádné zítra, je jenom tahle chvíle." A tak to beru za bicíma. Samozřejmě plním si svůj sen a jsem rád, že mám k tomu a okolo sebe lidi jako je Radek, Lukáš a Sochy. Mám určitou vizi možná sen o nějakém tom tour nejen tady, ale i v zahraničí. Ale sny se snažím žít, né o nich mluvit, proto co přijde dál s Commodore 64 nijak zvlášť neřeším. Hrajem protože to tak cítíme srdcem, baví nás to a je to moc fajn...
Sochy: Hlavně hrát, nic jinýho nechci.

14. Mají členové i jiné aktivity, kapely? Minimálně dva z Vás jo, CONOPED a SVINĚ!
Radek: Společně jsme zatim udělali v Písku jeden koncert a sice Fuck that noise, což je projekt lidí z Thalidomide, ve kterým se baví přehráváním starejch americkejch hard core punk songů a naživo je to fakt velká zábava. Koncerty budem asi pořádat i do budoucna, ale určitě ne v nějakým šíleným tempu. Já teď momentálně zařizuju společnej koncert pro táborský Kalle a Unkilled Worker. Bude to 6.2. v Písku U Vavřiny. Je to country, nic pro Tebe.:) No, a pak ty Svině!
Lukáš: Krom Commodore-64 tedy hraju na basu v Conoped.
Sochy: Pokud se dá počítat trápení mé starostlivé maminky... (smích) Jinak nic.
Čapíno: Má práce na směny mi sežere hodně času a tak zbytek věnuji kapele a rodině.......

15. Co je nového u CONOPED a u SVINÍ! a co se chystá?
Radek: Sviním! teď vyšel 7" split se slovenskou Pivnicou (Máš ho schovanej) a jinak pořád stejný, snažíme se hrát koncerty a dokonce máme i nějaký nový věci, což je na Svině! dost závratný tempo.
Lukáš: S Conoped jsme teď pustili do Světa cca. rok starou nahrávku z Hellsoundu. Je to udělané úplně minimalisticky - vypálené CD, jednoduchý překládací obal do slídy + vnitřňák. Jmenuje se to "Dotek civilisace" a k dostání je to na koncertech za pivo, nebo poštou za známku. Teď jsme se taky dokopali k tomu dát dohromady pár starších nápadů a vzniklo tedy pár nových songů.

16. Otázka pro Sochyho. NUCLEAR BASTARDS, škoda, že se nedochovala žádná nahrávka. Proč vlastně kapela skončila a jak dlouho vlastně fungovala? Chvilku tam byl i Banán, ale to byla velice chvilková záležitost, že?
Sochy: Nuclear bastards nikdy nic nenahrála mimo zkušebnu, pár songů je na bandzone, ale ty stojí za hovno. Kapela skončila kvůli odchodu bubeníka, který ho prej ta muzika nebavila a hlavně možná taky pár našich osobních problémů přitopilo a konec byl na světě. Fungovali jsme asi rok a půl měli jsme asi 8 koncertů. Banán zaskakoval pouze na prvním koncertě, jelikož nám odešel zpěvák asi dva týdny před touto událostí, a na koncertě LAHAR v Milevsku mi Banán řekl, že to odzpívá. Proběhla jedna zkouška asi 4 hodiny před koncertem a Banán to pak z fleku vysolil v Papíráku. Super zkušenost, celej průběh tý kapely. Díky všem lidem, který nám s tím vším pomohli!

17. Drby z vaší lokální scény, města, vesnice..., vznik nových kapel, míst pro hraní, rozpad kapel...., bylo by něco?
Radek: Hele, my moc nemáme info o nějakejch hard core celebritách. V Písku to jede tak nějak po stejný lajně. Jen ty Mururoa to nakonec asi fakt zabalí, protože Aleš má Kaosquad, Skálik nahradil Gizberna v Lahar a Zebra něco prej kuje s basákem z Gride. Víc ze mě ale fakt nedostaneš.
Čapíno: O drbech v lokální scéně moc nevím. I když Strakonice jsou nebo byly jedním z měst průkopníků hardcore scény a vzešlo odtud mnoho dobrých HC/punk kapel. Jen řeknu, že možná se můžeme těšit na minimálně jeden návrat v podobě pár koncertů jedné skvělé HC kapely ze Strakonic... No a kuje se opět nějaký ten setík live coverů od F.A.T.S. (sešlost lidí z ST scény na jednom stagy hrajících několik známých fláků od známých kapel). Ale to je ještě za dlouho. Nicméně těšit se už můžeme teď.
Lukáš: V těsný blízkosti strakonickýho hradu je relativně nově super prostor "Jedárna". Je to takový polovenkovní, nevytápěný prostor, takže spíš sezónní záležitost od dubna do listopadu, ale fakt super. Byl jsem tam na pár koncertech, spíš alternativy, než paly a dost dobrý. Třeba se tam časem něco spáchá.

18. Co Vás potěšilo v poslední době a co naopak nasralo (všeobecně)?
Radek: Hele, mně pro oba tyhle póly stačí málo. Za poslední dobu mě hodně potěšil křest nový desky Dezinfekce, kterej proběhl v budějovickým Velboudu, a na kterým jsme odehráli jeden z nejlepších koncertů, i když samozřejmě nevím, jak to vnímali lidi v sále. A sere mě, že poslední dobou kvůli práci nestíhám rodinu a vůbec užívání si takovejch těch příjemnejch stránek života.
Čapíno: Potěšil mně koncík ve Velbloudu na křestu desky Dezinfekce a i z mého pohledu to byl námi odehraný jeden z nejlepších koncíků. Těší mně třeba i moji synovci. Je s nima sranda. No a užívám si konečně života po dlouhém temném období. Mám rád život a lidi, které na té cestě potkám. No a sere mi, teď ani nevím. Momentálně asi nic. Ale myslím, že to, nemít se s kým podělit o to krásné. Ale to přijde také... Takže jsem vlastně happy man...
Lukáš: Nasralo mě, že vykradli 17 zkušeben/chlastacích garáží ve Strakonicích. Trochu sobecky mě potěšilo, že mezi nima nebyla ta naše.
Sochy: Potěšil mě koncert v Brně v Yacht clubu, Killed by Brno vol.13. A nasral mě konvoj mířící z USA k Rusku.

19. Lukáši, tvá návštěva Malajsie. Co sis odtud vzal se sebou za pocity z téhle země, z lidí. Kdes všude byl? Cestuješ často? Kam tě už vítr zavál?
Tohle byl první z nějakých větších výletů. Jinak jsem před tím makal asi rok ve Skotsku. K tomuhle jsem se dostal trochu jako "slepej k houslím" - kámoš tam stavěl pro nějakou Číňanku stavbu ve stylu superadobe (nějaké info na www.prirodnistavitel.cz, koho by to zajímalo). Takže 2 měsíce jsem dobrovolničil v Cameron Highlands na této stavbě + nějaké víkendové výlety po okolí a poslední - třetí měsíc bylo týden v Taman Negara - nejstarší deštný prales na Zemi, pak relax na ostrově Tyoman a poslední týden v Kuala Lumpur + nějaké zastávky při přejezdech pochopitelně. Hale a zkušenosti s lidma fakt jenon a jenom pozitivní, jak s původníma Malajcema, tak s Číňanama i Indama - toť z hlediska národností, tak jak s hinduistama, budhistama, muslimama, křesťanama. Když sem asi druhej den v Malajsii viděl v jedné ulici přímo vedle sebe mešitu, budhistickej klášter a křesťanskej kostel, tak sem si říkal, že to musejí být pohodáři, ti Malajci. A pak se potvrdilo ve všech situacích, do kterých sem se dostal - doprava, jídlo, ubytování, průvodcovství, zdravotnictví (tuhle zkušenost bych si klidně odpustil a sousloví Cirit Birit asi nezapomenu do konce života :-))

20. Docela mě šokují častější protiakce nebo spíše bych to nazval strašením (ačkoliv podceňovat se taky nevyplácí) veřejnosti o Islámu. Co vy na to? Jakoby teď za vším byl jen Islám.
Radek: Jo, taky to teď sleduju. Asi máš na mysli výroky Tomio Okamuri z Úsvitu, ne? Je to podle mě jen čistě rétorický cvičení, jehož cílem je zajistit si podporu u takovejch těch klasickej čecháčků, co čtou zprávy ze Seznam.cz a pak o tom plkaj v hospodě. Jasně, že radikální islám je nebezpečnej, asi tak stejně jako radikální katolicismus, bolševismus nebo nacismus. Za vším hledej lidi.
Sochy: Na tohle mám podobný názor. Náboženství je jako systém, ve špatných rukou se stavá extremistickou skupinou lidí, kteří si ho překrucují k ovládání "spících" neprozíravých občanů. Islámofobie?=fraška.
Čapíno: Všechno je to zase jen o moci a o penězích určitých lidí. Nic jiného v tom hledat nelze. Vemte si, že na jednom konci světa umírají lidé, média o tom píší mnohdy to nafukují a na druhém konci světa na tom pár jedinců vydělává ne jen peníze ale hlavně vydělává hlavně mocí.... Islámismus. Hovno... Jen zase mediální plán velkých ropných korporací, jak si podrobit menší podnikatele, nebo chce-li společnosti a mít tak větší moc nad trhem... Vsaďte se, že po čase vyhlásí malí živnostníci s ropou krach, zkoupí je určitá firma v tu chvíli utichne tzn." islámistický boom" a benzín který dnes máte za 26 korun na pumpě rázem vylítne na čtyři pětky..... Je to hnus.....

21. Vytrácí se mi otázky..., jaké máte koníčky, co hudba, ještě to jde zvládat nebo je to s přibejvajícím věkem horší?
Radek: Muzika je pro mě ten největší koníček. I když je to vlastně spíš už životní styl nebo celej náhled na život. Starat se o dvě kapely určitě jde, i když máš pravdu, že s věkem a tím, jak přišly děti a takový ty věci okolo, je to čím dál tím těžší. Na druhou stranu mě to nutí k tomu, abych si vážil každý chvíle, kterou můžu muzice věnovat. Taky jsem došel do bodu, kdy je nutný hodně rozvažovat, čemu se věnovat a s čím neztrácet čas. V kapele jsme si třeba řekli, že serem na vytváření nějakýho profilu na bandzone nebo na webovky. Pak jsme teda trochu vyměkli a udělali ten bandcamp, no:). Když nedělám něco, co se týká muziky, tak trochu sportuju, právě zima je super kvůli běžkám. Když není hnusně, tak se snažim běhat a lézt po skalách, ale v tom jsem fakt úplnej začátečník a nýmand. Velká vášeň je pro mě cestování; jen mě sere, že jsem toho neprocestoval víc, když jsem ještě neměl děti. Moje nej země jsou Španělsko a Kanada. A nesmim zapomenout na čtení, od tý doby, co nemáme televizi, jsem přečet tuny knížek.
Lukáš: No já jsem takovej magor, kterej se nedokáže ani vteřinu nudit. Víc než standartní třetinu života mi zabírá moje práce, která mě ale stále baví (ne, nejsem uhlobaron), takže mi to nepřijde jako nějakej nevyužitej, zabitej čas. Po práci buď tvořím něco v kuchyni, dílně, kolem chalupy, na zahrádce, v lese a tak. Jinak teda 2 kapely = 3 zkoušky týdně, allkampf-jitsu 1 trénink týdně a crossfit 3 tréninky týdně. Pak s přítelkyní o víkendech celkem dost výletíme, jezdíme na kolech a tak.
Sochy: Mým jediným koníčkem jsou hudba a táva. (smích) (že by tráva?, pozn. N.M.´zine).
Čapíno: Mým velkým koníčkem je hudba. Při mé práci je to víc než něco, co mě dokáže odpoutat od problémů všedního dne nevšedního člověka. A o věku to není. Je to o tom, co člověka baví a v čem dokáže najít svoji vnitřní sílu a klid.

22. A další vytrácející se otázka..., Vaše oblíbený kapely, časáky, apod.
Radek: Jo, moje oblíbená otázka. Hele, miluju spoustu alternativních noise-rockovejch kapel kolem americkejch labelů jako Amphetamine Reptile, Touch and Go, Sub Pop, Neurot records, Southern Lord nebo českejch Silver Rocket. Když budu mluvit čistě o HC punku, tak moji favoriti jsou: Minor Threat, ExTxA, Tear It UP, Down In Flames, Void, Faith, Terrible Feelings, Masshysteri, Career Suicide, Outcold, Outlast, Black Flag, Dag Nasty, Stooges, Limp Wrist, Los Crudos, No Means No... Od nás se mi nejvíc líbí Dezinfekce, Innoxia Corpora, MacGyver, Telefon, Thalidomide. Nesmim zapomenout vychválit novou moravskou kapelu Apolita. Podle mě nejlíp zahranej hc punk americkýho střihu u nás. S vlastím ksichtem, samozřejmě. Ty jo, takhle bych to moh´ vyjmenovávat od hc punku přes rock and roll až do rána... Nejlepším českým časákem je pro mě Hluboká Orba, tour reporty otištěný v tomhle zinu jsou pro mě to nejzajímavější čtení. Vždycky se u toho zasním:) Baví mě i Trhavina, tvůj Noise Master, Buryzone, Choroba Mysli. Je super, že pořád vychází relativně dost tištěnejch zinů. Mám je mnohem radši než čtení na netu, už kvůli tomu, že si je můžu brát s sebou na záchod.
Lukáš: Oblíbený kapely..., to je strašně těžký, já to mám podle aktuální nálady, počasí venku a tak... Teď, konkrétně v 7. týdnu 2015 vládnou OM, Cácory, Henry Fonda. Šílená to kombinace, když to člověk vidí vedle sebe takhle napsaný. :-) Vzhledem k této mojí náladovosti poslouchám v rámci UG (často i mimo něj) napříč styly víceméně vše. Ale tedy jmenovitě ze zahraničních - Descendents, Minor Threat, Limp Wrist, Black Flag, CIV, D.S.13, Electric Wizard, Everlast, Good riddance, Strife, Unbroken, z českých - Master´s Hammer, Esgmeq, Alamogordo, Evidence smrti, March of the hordes, Bonus, Prago union (sorry, ale z toho jeho hraní se slovy, fakt seru), Inoxia Corpora, Telefon, Co-Ca, Kultra!, VVB, Dezinfekce, Svině!, Apolita. Časáky - nejoblíbenější asi Trhavina, pak HCLKKYD, Noise master a Hluboká orba. Zahraniční nečtu, páč zahraničně neumím moc číst a jsem línej.
Sochy: Mám rád veškerou undergroundovou, rychlou, alternativní, noisovou i extrémní muziku takže to jsou: Limp wrist, Los crudos, Career Suicide, Charles Bronson, Napalm death, Slayer, Minor threat, 7seconds, Black flag, Entombed, Wolfbrigade, Fall of efrafa, Dag nasty. Poslední dobou mě baví Russian circles, Kylesa. Mám taky rád stoner a doom jako Electric wizard, Sleep, Red fang, Mendozza. Z český scény mám rád Balaclavu, Co-Ca, Thalidomide, Malignant tumour, MOTH, Tummo a v neposlední řadě celou JČHC jako Gride, Lahar, Radiolokátor, Liver Garnish, Svině!, Conoped a další. Čtu hlavně internetový ziny jako fobiazine.cz, czechcore.cz, periferia.cz .
Čapíno: Já vyrůstal pod křídly mého staršího bratra (bubeníka z ex-Landmine Spring, nyní Face Tomorrow a Lika), takže oblíbených kapel mám spousty. Mezi ty ryze hardcorové patří třeba Refused, Snapcase, H2O, Shield, Agnostic Front, Comeback Kid a mnoho dalších. Z hardcore punku jsou to pak Minor Thret, Black Flag, 7 seconds, Gorilla Biscuits. Ale nesmím zapomínat i na mé kořeny jako byla a je nesmrtelná Kritická Situace v čele s Robem Vlčků, Delusion s Rusák, Better Way, Underfire, Landmine Spring, Svině! a další..... Kdybych je zde měl všechny vyjmenovat bylo by to na hodně dlouho..... Prostě a jednoduše jak řekl jeden ze známých amerických hardcorových zpěváků: "V našich srdcích a našich duších cítíme, že by hardcorová hudba měla zůstat mimo velký biznys a měla by zůstat v ulicích, kam patří. Všichni mladí tam venku, vždy máte moji důvěru!".

23. Díky moc za Váš čas, závěr, klasika.
Radek: Šakale, díky za rozhovor a ať vám to s Rabies valí. Kdo chcete, napište nám na c-64@seznam.cz.
Čapíno: Díky Šakale. Lukáš: Díky za prostor. Sochy: Díky za rozhovor.[ Top ]


*****************************************************************************************************


Nakopalypsa

1. Čau NAKOPALYPSA. Pojďme se podívat hned na začátek na název kapely. První dojem může být zavádějící, přestože i jiná varianta se po chvilce nabízí. Čí to byl nápad, nazvat kapelu takto, má to hlubší význam pro autora? A setkali jste se někdy s kritikou na jméno kapely?
Čau, v první řadě díky moc za to, že si nás oslovil a dal nám prostor v Noise Masteru k tomuhle rozhovoru. Název NAKOPALYPSA může být pro mnohé dost zavádějící, toho jsme si vědomi. Původní myšlenka je vlastně vcelku jednoduchá přesmyčka slova APOKALYPSA, což by myslím trefně vystihovalo to, co hrajeme. Jen jsme to trochu poupravili, nic víc za tím není. Takže žádné nakopávání psů, od toho se distancujeme, i když se to očividně nabízí. Název původně vymyslel jeden z našich zpěváků - Konťas. S kritikou na název jako takovou ani spíš ne, stačí vysvětlit lidem původní záměr a málo kdo je takovej tupec, aby to nepobral.

2. Na rovinu říkám, že jsem o Vás neměl do doby, kdy jsme spolu hráli, ani ponětí. A jedním dechem říkám, byl jsem nadšen, když jsem Vás slyšel. Jak to máte s koncertováním? Myslím, že jste spíš kolem domoviště…
Za to my jsme o vás ponětí měli, ještě před tím než jsme spolu hráli :D a díky za kompliment. Zahrajeme víceméně kdekoliv, kam nás někdo pozve. Ale řekl bych 2/3 koncertů si točíme tady v našem bližším okolí jako je Olomoucko, Šumpersko, Šternbersko, Prostějovsko, Jesenicko…, plyne to z toho, že se tady všichni tak nějak známe. Zbytek cestujeme i dál, např. Znojmo, Ostrava, Frýdek-Místek, jen ty Čechy jsou pro nás pořád nějak zakletý. Tam jsme hráli snad jen v těch Pardubicích s vámi.

3. Snažíte se hrnout kapelu kupředu přes různé mediální toky, aby se o kapele vědělo, anebo to spíš necháváte osudu? Reklama, letáky, cokoliv…
Nikdo z nás nemá potřebu se někam tlačit, takže to necháváme spíš plynout samo. Rozhodně žádný reklamy v médiích nebo něco podobnýho. Letáky rozhážeme po pár místních hospodách, tak když pořádáme nějaký koncert, ale vylepovat je po městě, od toho už jsme upustili před časem. Virtuálně existujeme na http://bandzone.cz/nakopalypsa a facebooku - skupina nakopalypsa. Tam se objevují všechny naše akce a aktuální dění kolem kapely.

4. Ještě se vrátím ke koncertům. Čekáte, až Vás někdo pozve nebo se snažíte dostat na akce co to jde? Vy taky pořádáte koncerty, tak se nabízí, že by výměnný koncerty? Pokud ano, jak nyní probíhají výměnný akce? Vyplácí se cesťák anebo to je jako doby dávno minulé, že se neplatí nic?
Jak jsem psal k minulé otázce, nikam se netlačíme a to platí i o koncertech. Hrajeme jen tam, kam nás někdo pozve, nikdo z nás nemá ambice kapelu protlačovat na koncerty. Necháváme to osudu co přinese, hrajeme hlavně pro zábavu a ne abychom si na tom udělali kariéru, což ani není snad možný s tím, co hrajeme a to všichni moc dobře víme. Koncerty pořádáme a výměnný koncerty stále fungují, čehož využíváme nejvíc asi s kapelama hlavně tady z okolí. A třeba ty Pardubice zrovna byly taky výměnný koncert. Doby dávno minulé už pominuly a cesťák se kapele zaplatí vždycky, už to není tak, že by se vůbec nic nedalo, občas se dá třeba část peněz s tím, že si kapela zbytek doplatí sama a až dojedeme my, tak scénář bude stejný. Dát aspoň část peněz kapele na cesťák berem jako slušnost, i když se domluví výměnný koncert.

5. Vaše koncertní crew má název? Kde pořádáte akce, jak často, podle čeho si vybíráte kapely a jak to máte s návštěvností? Osobně si pamatuji + z doslechu, že Uničov = perfektní atmosféra s moshpitem hned od první kapely.
Když to vezmu od začátku: už tomu dobrých bude pár let, kdy koncerty pořádal sám náš bubeník Kedžish pod názvem XXXStrejčekKedžaXXX. Ještě před tím tady nějakou dobu fungovala crew pod názvem Demokracie*158, která uspořádala pěknou řádku koncertů. Byla složená z kluků z místních kapel, žádná z nich však již nefunguje. To jsem ale odbočil, zpět k nám… po nějaké době jsme se ke Kedžovi přidali a začali dělat akce pod hlavičkou GARAGE CREW. Takhle už to frčí pár let, pět možná šest, zhruba od té doby co jsme dali dohromady kapelu. Pár koncertů jsme ze začátku dělali na zkušebně, kterou jsme měli na garáži v okrajové části Uničova. Tam nám to ale zatrhla Městská policie a zatrhla nám i celou zkušebnu, takže následovalo stěhování do jiné části města. Opět do garáže, nic jiného tady na zkoušení sehnat nejde. Od té doby jsme už benga raději nepokoušeli a všechny koncerty jsme začali pořádat v místní hospodě Na střelnici - známé spíš jako "4ka". Hospoda je to legendární, už za komančů se tam pořádali koncerty mániček a my pokračujeme v tradici a snažíme se tam stále udržet punx akce v duchu D.I.Y. Dřív jsme koncerty pořádali tak 1x do měsíce, takže kadence akcí byla dost vysoká, kapel se tam vystřídaly mraky a lidí chodilo dost, i když jsme akci udělali v týdnu. Pak se to nějak zlomilo, lidi přestali na koncerty chodit/jezdit a s tím jsme i upustili od tak častého pořádání. Teď to máme nastaveno tak 4 až 5 akcí do roka, což nám vyhovuje i kvůli rodinnému a pracovnímu vytížení. Občas uděláme akci s kapelama z okolí, jednou zase něco známějšího co dotáhne lidi. Kapely vybíráme jednak podle toho co se nám líbí, co na 4ce dlouho nehrálo, nebo nehrálo vůbec a taky podle toho co si myslíme, že dotáhne lidi, aby se nám to zaplatilo. Vždycky se snažíme skloubit tyhle proměnné a podle toho vybrat kapely. Teď je to s návštěvností asi jako všude, kdo tyhle koncerty obráží, asi ví sám. Jednou lidí hromada, jednou míň…, ale i když je těch lidí na 4ce občas málo, tak atmosféra je tam vždycky parádní a bez stagedivingu a pořádnýho mot pitu se tam neobejde snad jediný koncert. To se prostě musí zažít.

6. Když jsem nakousnul Uničov, všichni jste odtud? Rýmařov byl / je taky dobrou zastávkou pro hc/punk. Což se o Olomouci, velkém to městě nedá říct. Kde je zakopanej pes? Jsou ve Vašem okolí další dobrý místa pro hraní?
Z Uničova jsme všichni, popř. z jeho nejbližšího okolí. Základnu máme na garáži v parku asi 300 metrů od 4ky, což je super kvůli převážení věcí, když pořádáme koncert. Rýmařov je stále dobré místo kde se HC/punku daří. Akce tam dělá párkrát do roka náš dobrý kamarád Bleky a protože jsme měli možnost si tam párkrát zahrát, tak můžeme říct, že návštěvnost v Rýmařově je opravdu vysoká a atmosféra pekelná. Myslím, že my si na Olomouc stěžovat nemůžeme. Taky jsme si tam párkrát měli možnost zahrát a vždycky to bylo dobré a lidí dost. Vím, že koncerty se dělají v Olomouci "na rampách" teď už vcelku pravidelně, v Ponorce taky občas něco a našlo by se i pár dalších míst, třeba Galerie u Mloka a další. Je to spíš daný tím, že v Ol. jede spíš hc a ne kapely našeho ražení, takže fastcore akcí je tam pomálu. Ale myslím, že tam jinak hrávají dost dobré kapely, jen je to tam trochu jinak pojaté. Co se týče našeho okolí, tak je tu rozhodně dost dobrých míst pro hraní. Víceméně v každém trochu větším okolním městě je klub nebo hospoda kde se pořádají koncerty, ať už je to Echo nebo Černoch v Prostějově, Maják ve Šternberku, H-club nebo Kotelna v Šumperku, tak by se dalo pokračovat, je tady toho dost.

7. Mohli byste nám, čtenářům Noise Masteru napsat scene report z Vašeho okolí (kapely, místa pro hraní, další aktivity, ziny)?
Pár míst jsem vyjmenoval výše, je jich tu samozřejmě ještě víc kam se dá zajít na koncert. Když vezmu ještě pár dalších, tak třeba U Hrozna, nebo Na Růžku v Rýmařově, Hugo ve Starém Městě a nebo Plíživá kontra v Jeseníku…, je z čeho vybírat. Některé kluby už zanikly, za zmínku stojí např. U Sapera ve Šternberku, tam bývaly skvělý akce. Kapely z okolí: Personality Lapse - crust/punk z Rýmařova, Bi-La Kaifa - crust/punk Šternberk, M3 - power/violence ze Šternberka, EmptyHallofFame - hardcore z Libiny, Tarpeia - emo/hardcore z Uničova, Kriminalität - crust/metal z Uničova, Rachot Petky - punk Loděnice, Iluze svobodné vůle - hardcore/punk Jeseník, Bad Age - punk Prostějov, EasingDaze - hardcore/punk ze Šumperka, Unna - big-beat Prostějov, další a další…určitě tyhle kapely stojí za poslech. Ziny tady nedělá nikdo. Před časem byly nějaké pokusy, ale nikdy se to nedotáhlo do konce.

8. Kapela NAKOPALYPSA působí již nějaký ten pátek, ale jak jsem psal výše, až nedávno jsem se o Vás dozvěděl. Proto si myslím, že by nebylo na škodu napsat historii kapely a šepty - brebty kolem…
Úplný začátek kapely se datuje někdy podzim 2009, takže nějaký pátek už to bude. Za celou dobu máme jednu jedinou změnu v sestavě a to na postu basy. Kapela začínala v sestavě: vokál: Karl von Újezd a Lan, bicí Kedžish, kytara Havlos, basa Šusta. Na jaře 2013 se na nás vykašlal Šusta a začal mít jiné zájmy. Tím pádem my jsme oslovili našeho nynějšího basáka Mr. Kaliče. S tím spolupráce funguje stále a bez problémů, takže oboustranná spokojenost.

8. Co už jste všechno vydaly, nahrály? Plány do budoucna a liší se tvorba kapely od prvopočátků do současnosti?
Naše první nahrávka na sebe nenechala dlouho čekat. Bylo to kvůli tomu, že Kedžish pracoval v Anglii a byl půl roku tady a půl roku tam. Takhle kapela fungovala asi první tři roky než tu zůstal na stálo a nechal se zaměstnat na ÚP jako nezaměstnaný. Takže když přijel, tak jsme dali dohromady skladby a než odletěl, šlo se to zvěčnit do studia. První nahrávka tak vznikla v srpnu 2010. Bylo to spíš takové demo s názvem "Piče to nechcou". Další návštěva studia proběhla rok na to - srpen 2011. Tento náš potomek dostal jméno po mamince "Kurvy to chcou taky". Opět rok utekl a my jsme ve studiu stvořili "Čurákům je to jedno". Tímhle jsme v roce 2012 uzavřeli naši trilogii. Všechny nahrávky jsme vydali na CD s D.I.Y. obalem na vlastní náklady. Od každého cca 50 kusů, takže je to spíš sběratelský kousek. Přiznám se ani já je doma nemám všechny tři. Plány jsme od začátku neměli nějak velké, děláme to hlavně, protože nás to baví. Od začátku jsme chtěli hrát koncerty a něco nahrát, což se nám podařilo. Ambice někam prorazit a mít desky na e-shopech nikdy nebyl náš sen. Plány do budoucna máme zhruba takové, že chceme letos jít zase něco zvěčnit do studia ZIKI records v Prostějově. A materiál vydat jako split s Personality Lapse. Určitě jsme se od začátku posunuly ať už v plánech do budoucna, anebo v muzice kterou děláme. Záměr je ale stále stejný a to hrát rychle a krátce. A hlavně hrát.

9. Texty, to bude zajímavá stránka kapely, že? Co si tak vybavuji z koncertu v Pardubicích, tak názvy byly zavádějící / odlišné od obsahu. Taky se k nim podával krátký komentář? Kdo píše texty? Máte vzory textařů?
To je hodně zajímavá otázka. Mám pocit, že v tomhle se hodně odlišujeme od jiných kapel. Texty nikdo nevymýšlí předem, ty vznikají přímo na zkouškách při tvorbě hudby, a nebo, při našich seancích u dýmky míru při pauzách mezi hraním. Vyplývají z hlubokých debat, při kterých klesáme až na samé dno lidského vědomí, při čemž si zachováváme nad tím vším nadhled potřebný, abychom nezešíleli z toho všeho hnusu kolem. Když tohle všechno spojíš s dostatkem inteligence, trávy, obrovské dávky ironie a satiry, tak vznikají naše až někdy absolutně filozofické texty. Nic nebereme až moc vážně a nic před námi není svaté. Občas dojdeme zajímavých konců a prozření a to se promítá do našich textů. Aby se naše texty trochu osvětlili lidem na koncertě, většinou je ke každému podáno krátké vysvětlení, jak to je nebo není myšleno. Je docela možné, že vlastně text je úplně o něčem jiném než vysvětlení textu před skladbou, to je ale jen první dojem, při hlubším zamyšlení je dosti pochopitelné jak jsme k té dané věci došli. To kdo a jak píše texty budiž vysvětleno, stvoříme to vlastně nějak společně a zpěvová kavalerie si to už uspořádá do konečné formy. Z toho plyne, že vzory textařů nemáme, ale k textům se necháváme inspirovat děním kolem nás a různými legálními i né úplně drogami, ale to jen zlehka :D

10. NAKOPALYPSA, jak tuhle kapelu představit lidem, kteří o Vás ještě neslyšeli? Vzory, ať už kapely nebo styly anebo konkrétní hudebníci?
Ahoj, jsme Nakopalypsa z Uničova, dívčí kapela s tvrdým y. Hrajeme rychleji než tvůj stín a jestli se půjdeš vychcat, tak projebeš celý náš set. Toliko k představování, netřeba dlouhých slov, třeba se podívat na bandzone.cz/nakopalypsa a nebo živě někde na koncertě…, ale bez chcaní! Vzory máme rádi pruhované…, a z kapel vyjmenuju pár za všechny, každopádně každý z nás poslouchá něco jiného: Öpstand, Spazz, Drop Dead, Infest, Seeyou in hell, Lycantrophy a hromady dalších.

11. Jak jste spokojeni s vývojem kapely a šlape kapela v tom, co jste chtěli anebo je to souhra náhod, že NAKOPALYPSA hrají tak jak hrají?
Budu mluvit za všechny jednotným demokratickým názorem když řeknu, že v kapele vládne spokojenost s tím, jak to funguje. Nikdo na to vyloženě netlačí a takhle nás to baví a vyhovuje nám to. Za těch pár let jsme se posunuli i v ovládání našich nástrojů aspoň malinko dopředu, takže i po technické stránce to docela jde. Není to žádný zázrak, ale proto hrajeme fast a néheavy metal se sólama. Od začátku jsme chtěli hrát rychle, krátce a hlasitě, čehož se držíme stále. Navíc jsme k tomu přidali kurvy, chlast a chlebíčky (pro Kežduvegekurvy), takže souhra náhod to není, je to záměr že hrajeme co hrajeme.

12. Teď bych odbočil, Rýmařov byl před pár lety v hledáčku nácků? Jaká je situace nyní a to nejen v Rýmařově?
Pár let zpátky pořádali do Rymáku nájezdy náckové z Bruntálu a okolí. I na akce, kdy naházely dovnitř dýmovnice a slzák, a když lidi vybíhali lidi ven, tak je řezali jak psy…, dobytci zkurvení. To ale už utichlo, od nikoho jsem dlouho nic takového neslyšel. V Prostějově to bylo podobné, ale ne až tak drsné. Ale jak říkám je to už pár let, teď jakoby se po nich zem slehla. Naštěstí. Tady v Uničově se nic takového nedělo, byli tady všeho všudy asi tři takový exoti, ale ani to už není pravda. Ve Šternberku nácky vymlátili punkáči. Teď je tady od toho svinstva klid. Snad už se nenajde žádný takový vypatlanec co by to tady začal verbovat.

13. Je potřeba dělat protiakce a porůznu se projevovat vůči náckům a dalším svinstvům anebo je lepší to nechat proplavat víceméně do ztracena?
Tady i v okolí to tak nějak samo vyšumělo, není co řešit… SMRT NÁCKŮM!

14. NAKOPALYPSA, mají koníčky? Jaký? Pracujete, studujete? Spokojenost s Vaším životem či nikoliv?
Vezmu to obecně - pracujeme všichni, čas žene dopředu a doby studijní jsou již dávno minulé. Kedžis má koníčka přímo koně a je vášnivým sběratelem LP, jeho sbírka už je docela solidní, možná si za to jednou koupí barák až to prodá. Jinak je šťastně zaměstnán v továrně na německé sny v Miele. A taky je to zatím jediný rodič mezi námi. Karl von Újezd je obchodní zástupce sama sebe, aspoň to tak má na dveřích a jeho koníčkem je jeho práce v dílně, protože na nic jiného už mu čas nezbývá. Kde bere čas na kapelu nechápe nikdo z nás. Kalič ač na to nevypadá je úplně typický IT, který má orgasmus, když vidí grafickou kartu se dvěma větráky. Jeho práce je mu i koníčkem, někdo si umí vybrat. Havlos pracuje jako THP ve stavební firmě sídlící u skládky odpadu, takže má lepší výhled než na dovolené v Tatrách. Koníčky nemá, ale má BMW. Navíc je to největší vesnický metrosexuál z celé kapely. Jednou se stalo, že si po dvou dnech vyměnil ponožky…, co si o tom myslet? O Lanovi toho nikdo moc neví, ani nevíme, jestli je to člověk. Víme jen, že jeho brácha je STIG. Jeho koníčky jsou nechat si probodnout nohu roxorem a pěstování rostlin co se dají vykouřit. Mimo to pěstuje každý rok neuvěřitelně obrovské množství chilli paprik. Budiž mu velký respekt a dík za to, že nás všechny každý rok pár kily papriček všechny obdaruje. Tuhle zálibu v pěstování různorodých rostlin máme vlastně všichni společnou. Kdybychom neměli společně kapelu, tak máme určitě zahradnictví :D Všichni mají právo na můj názor a proto musí být spokojeni se svými ubohými životy.

15. Díky za Váš čas, závěr patří Vám. Čus.
Hlavně nás neberte moc vážně a neberte nám drogy. Závěr patří nám!!! hlavně na baru :fuckoff OSA a podobné sračky!!! Ještě jednou díky moc tobě za rozhovor!!! Rozhovor vedl Havlos za přispění zbytku kapely ve složení Kedža, Kalič, Lan and Karl. Snad brzy na nějaké akci na viděnou. http://bandzone.cz/nakopalypsa / nakopalypsa.punk@seznam.cz[ Top ]


*****************************************************************************************************


Kunta Kinte

KUNTA KINTE
Je rok 1988, bolševismus se v Československu chystá pomalu zdechnout a v tu dobu spatřuje šestý a poslední netvor, šero světa. Přesně do těch dob lze neomylně dopátrat první stopu otrokářského seskupení potulných muzikantů Kunta Kinte. Tenkrát ještě nikdo z nich netušil, že se jejich cesty spojí, osudy prováží, a že budou o čtvrt století později trápit sluchovody nevinných civilistů. Už se přesně neví, jestli to bylo oko Sauronovo nebo pach vylitého piva a psích výkalů, co přilákalo šest podivínů do jednoho města, do jedné čtvrti, na pražský Žižkov. Ano, právě v těchto končinách se dalo jméno tomu, co bylo v knihách už dávno psáno. Wassil opustil po dlouhých letech čtyři struny a dostal geniální nápad, koupit staré bubny, které si dá do sklepa a kolem nich založí kapelu, která bude jezdit k němu domu. Jediná podmínka byla, že všichni členi musí mít maximálně 160cm, aby se do sklepa vešli. Takoví hudebníci byli na Žižkově jenom dva a ti už svou kapelu měli, takže z tohoto geniálního nápadu sešlo a tudíž už omezení nebylo žádné. První nadšení opětoval chvaletický bard zvaný Mlok, který se rozhodl mučit basu. I pán z Pardubic, zvaný VArju, v tuto dobu přislíbil účast a přes naše obavy, že neumí na nic hrát, dupl na post kytaristy. Zatímco VArju pilně cvičí svůj první akord, přibíhá od Unhoště jakýsi Jeník a mocným Urrrrrrrrrrrááááááááááááá se nominuje na post zpěváka. V této sestavě se stroj rozjíždí a první hlukové zkoušky probíhají. To, že se bude hrát rychlý a neučesaný punk, bylo všem nadmíru jasné už dávno. Něco tomu chybí, říkáme si. Že by ještě jeden řev, při kterém padá omítka? Jo, to je ono. Až z dalekého Komárna angažujem tento mocný nástroj zla. Mistr Tudo, tomu dodává to pravé………. krásnou tvář a libozvučný hlas. Ale že by to chtělo ještě jednu kytaru štěbetali vrabci v Bohdaleckém hvozdu. Teda ti vrabci, kteří se stihli zaseknout zobáčky dostatečně hluboko, aby je vlna hluku nesundala ze stromu. Posloucháme hlasu přírody a oslovujem pana Kubu, jehož výhoda je, že ovládá svůj nástroj a žije za kopcem. Od té doby to jede. V březnu 2014 nahráváme 8 skladeb ve zkušebně v Crossu, odkud se kanální zvuk přesouvá rovnou na kazety. Je duben 2014 a my se chystáme na první živé vystoupení. Pokud někdo neohluchne, je to jasná zpráva o tom, že děláme něco špatně…………………………………………..Wassil-04/2014


1. Hoši, zdravím Vás z jihu Čech. Jak se vede? Co hluk, pořád dobrý?
>H<: Čágo Šakale, dlouho sme si nepsali, hehe. Jaxe vede? U mě dobrý, čekám na pár kusů split EP Klutz/Rabies, jak to vypadá? "Řekl bych, že stále v procesu finalizování, pozn. N.M.´zine". Hluk u mě pořád dobrý, viz moje předchozí otázka (+ už jsi slyšel ty běloruský Masspollution? a co teprv nový Icon of Evil - Pokora!!!!). "Mám já čas na hluk?, nemám, ale poohlédnu se po těch kapelách, pozn. N.M.´zine".
Jenda: Čest! Dík za zájem o rozhovor s námi. Jooo, hluk je fajn, ale ticho léčí…
Wasil: Ahoj Šakale, daří se dobře. Momentálně sháním dříví na zimu, prý bude tuhá jako lejno po červeném víně. Poslední dobou mě baví hluk víc dělat než poslouchat, ale myslim, že je to přechodný.
Jakub: Nevím co hluk, příde mi, že už jsme tak měsíc neměli zkoušku, ale spíš za to můžou vánoce a silvestr, než že by jsme se rozpadli.
Mlok: Z hluku občas bolí uši, snad nedojde na krev, a proto ho raději užívejte po malých dávkách ;). Zdravím na jih Šakale.

2. Symbolem Gambie, je Kunta Kinte. Proč jste šli tak daleko pro název kapely?
Wasil: Symbolem Gambie je pivo Gambrinus. Kunta ho pil moc, usnul pod stromem a tam ho chytli lovci lidí. Tohle jméno mi leželo v hlavě dlouho a myslím, že nám pasuje.
Jenda: Název vymyslel Wasil. A myslím, že pro něj šel tak maximálně z Modřan na Žižkov do hospody. Čímž nechci říct, že by málo chodil… To naopak. I když po městě spíš taxál, viď ? Takže opravdový důvod proč se tak jmenujem, řekne asi on. Mě to přišlo vtipný a přitom to má odkaz na boj za svobodu, což je asi to hlavní. Každopádně seriál Roots sem nikdy moc nesjížděl.
>H<: Nejsem až takovej znalec místních symbolů - název kapely beru jako symbol proti otroctví, útlaku, chování se k lidem jako k věcem. No a samozřejmě je v tom nadsázka jinak bysme si vybrali asi nějakou skutečnou postavu bez toho seriálovýho vocasu, hehe.
Mlok: "Tvoje jméno je Tobi. Takže znovu. Jaké je tvoje jméno?" "Kunta. Kunta Kinte !" křičí při bičování právě prodaný otrok. A v podstatě se dá říct, že ho nezlomili celej jeho život. Vnitřní vzdor vněm zůstal až do smrti. Každej bychom si měly udržet určitej vnitřní vzdor, nemyslíte? Všichni jsme ve své době tak trochu Kunta :
Jakub: Je to podle seriálu roots... o černochovi, kterej se nechtěl smířit s tím, že je otrok a tak se pořád snažil utéct, až mu jednoho dne usekli nohu... dál si to nepamatuju ale myslím, že i potom utíkal dál. Myslím, že tohle mluví za vše. (To je taková metafora na to, že posluchači naší party taky utíkaj, když hrajeme..., pozn. >H<)

3. Pojďme si trochu popovídat. Ten Váš ansábl, KUNTA KINTE mi přijde jako docela potrhlý band s pěknejma nápadama. To dětský logo mě fascinuje. Barevný texty se změnama tužek, v opět dětským provedení. Jen tak dál...
>H<: To sedí. Potrhlost je to co nás asi nejvíc spojuje v kapele, hehe. Z potrhlosti občas vznikaj ty nejkrásnější myšlenky, jen se u nich nesmí zůstat a to už pak musí trochu potrhlosti stranou. Jaký dětský logo? Máme jich několik tak abys neurazil všechny tvůrce loga najednou!!! Grafickou stránku textů má na starosti Jenda tak ti napíše asi víc on. Já bych to shrnul tak, že děti si na nic nehrajou a o upřímnost nám jde především.
Jenda: No jo… Jak někde není 20 lebek, atomovej hřib, bomby a jeptiška s plynovou maskou, tak je to dětský, co?!?! Natož, když si někdo dovolí použít víc, jak 2 barvy a ani jedna z nich není černá… : Taky by mě zajímalo, který logo přesně myslíš. Ale tuším… No mě prostě baví si s tím takhle pohrát. Stříhaný koláže, uhly, střídání tužek a písma… Pro mě zajímavější, než jen stáhnout obrázky někde z netu a celý to dělat v kompu. Ty originály co mám doma, než to šlo do scanu, mám fakt rád. Určitě největší peklo bylo přepisovat růčo maďarský texty do kazet. Dělal sem to na A3 a pak se to teprve zmenšovalo. Nesmím taky zapomenout, že s touhle grafikou mi taky pomáhá občas přítelkyně. Hlavně s prvním texťákem. Ty šneci a tak… To je její práce. Teď už si něco připravuju i v počítači a už to jen dolaďuju v ruce. Uvidíme, jak se povedou texty do EP.
Wasil: Jsme holt profíci. Myslim, že logo máme každej své a každého to docela vystihuje. Většinou je to celkem chaos, jen pan Mlok používá pravítko a úhloměr. Teď ho praštil do oka v hospodě Marek Vašut, tak se mu to snad trochu srovná : Nevim přesně, který logo si viděl. Ten barevnej texťák Honzovi taky všichni chválíme a na rukou ho nosíme. Mám rád věci, na kterých je vidět, že je dělal člověk.
Jakub: Pokud jde o moje obaly, tak ty vypadaj dětsky, ne proto že by měli, ale proto že moje výtvarný umění je na úrovni prvního stupně základní školy…, ale baví mě to. I ty dětský loga se mi líběj, ale mám celkem problém, když tam narazím na slovo "sipec". Akorát bych reagoval na Honzu, chápu, že často ty obaly s válkou, hřibama a tak už působěj jako klišé..., ale válka je svinstvo a myslím, že stojí za to to lidem furt ukazovat.
Mlok: No jo, je to psina. Jen já na tyhle věci nejsem moc "nadanej". Jak píše Wasil, mám už asi nemoc z povolání, takže to bez pravítka a kružítka dávám jen těžko. Proto u mě grafika většinou vázne. Snad to ale vynahrazuju hudební tvorbou :. Pokud jde o motivy, je fajn občas rozbít stereotypy.
>H<: No a, který logo teda myslíš??? (to co máte na BZ profilu v titulce, pozn. N.M.´zine).

4. Ha, to jste mě dostali, ani jsem nevěděl, že každej člen dostal úkol vymyslet grafické zpracování loga. To byl zase čí nápad? Nebo jste se nechtěli hádat? Já se z Vás zblázním, se mi začínáte líbit ještě víc...
Wasil: Úkoly si nezadáváme, celkem spontálně to funguje. Když má někdo chuť něco vytvořit, prostě to udělá a přinese. Není třeba se zavazovat nějakým jedním nápisem. Život by měl být pestrý a akční. Toho se snažíme držet.
Jenda: No on nikdo žádnej úkol nedostal. Všechno vzniklo spontálně a nezávisle na sobě. Nejvíc teda asi používáme logo pana H (kua má to bejt >HH<), ale není to žádný dogma, co by se muselo cpát všude… Na trikách je zase třeba logo od Verči, který je taky výborný… Když jsem dělal na texťákách, tak sem se na nic nikoho neptal. Prostě sem je přinesl, jako hotovou věc. Pár grafik, už se ale taky zavrhlo, když se nelíbily většině… Třeba když tam byly sprostý obrázky, nebo byly podle pravítka. O grafice EPka se ale docela diskutuje. Ale už je skoro hotovo a bude to zase něco úplně novýho.
>H<: Jaxes dozvěděl už vejš tak úkoly o grafice si moc nedáváme. Za to se zařizováním koncertů, aparátu a hlavně dopravou bysme asi nějakýho logistika upotřebili, nemáš na někoho fuckbook? Taky se ti líbí slovo "spontálně"??? hehehe. Jeden z původních nápadů byl, že na každej koncert bude nový logo, ale nějaxme těch koncertů stihli domluvit víc proudí tvorba loga ale to nás stejně nezastaví!!!
Mlok: Myslím, že o úkolech to není. V tomhle vládne volná ruka a demokratickej proces schvalování. Holt ne všichni jsme ale políbení touhle múzou. A když máš rád geometrii už od školy,… :D
Jakub: Nikdo úkol nedostal, ale spíš se na tom chtěl každej podílet, já třeba žádný logo neudělal, stejně tak Tudo a Jankyč (teda Jankyč vlastně jo, ale neuspěl s tím, jelikož strojaři nejsou moc dobří ve vyrábění kostrbatejch ušmudlanejch nápisů).

5. A co ty hadry KUNTA KINTE, co kus, to originál hadru se stejným motivem, že? Nebo se pletu? S kým spolupracujete při tisku trik a jaká je spokojenost?
>H<: Sice máme taky rádi "čiernobiele v krastovom" ale proč nevyužít starý hadry, no ne? O sítotisku více Wasil.
Wasil: Sítotisk máme doma a děláme to pro sebe a své kámoše. Pokud chceš, ozvi se a taky ti potisknem pulovr nebo sváteční šat. Samozřejmě i dalším kapelám, atd. Na fotce, cos asi viděl, je potištěn celý můj šatník. Byly to první pokusy a já neměl na co tisknout a na čem se to učit. Teď mě to sere, protože chodit mezi lidi s hadrama své kapely mi přijde blbý, ale nemám moc nazbyt. Jinak při tisku spolupracuji se svou přítelkyní Verčou nebo spíš ona se mnou. Celkem spokojenost.
Jakub: Já už si chci půl roku (možná dýl) nechat od Wasila potisknout mikinu… myslím, že z týhle partičky jsem nejneschopnější čurák.
Mlok: K hadrům jen jedno, velký dík patří Wasilově přítelkyni Verče, která dává fakt profesionální grafiku. Ostatně uvidíte na chystaným vinylu.

6. Pokračuji v dalším pěkném nápadu, Vaší první demo kazetě. Co obal to originál. Super nápad, někdy pěkný motivy. Kdo za tím stojí, kam chodíte na ty nápady?
>H<: Výše zmíněná potrhlost se projevila už v tom, že sme se vůbec odvážili něco nahrávat, pak tím, že uděláme kazetu a skončilo to tím, co nazýváš super nápadem. Obaly sme dělali sami s notnou pomocí všech, co do toho měli chuť a kterých sme se nebáli na to zeptat. Nápady se roděj v hlavách lidí, co maj fantazii, přece! Hehe.
Jenda: K tomuhle bych jen dodal, že všechny obaly co vypadaj dětsky, jsem dělal já. A hodlám v tom pokračovat, protože mě to tak baví. Ne teď vážně… Akce obaly kazet je super. Všechny, co jsme zatím udělaly, máme nafocený a baví mě občas si to prolistovat. Ted´ bude hodně koncertů, tak na tom musím zase trochu máknout a něco přidělat. Já si totiž dám vždycky někde pár pivek a pak ty kazety začnu rozdávat. Ráno se pak divím, jak to, že v krabici nejsou kazety, ani peníze… Na závěr bych rád řekl, že co se týče obalů, tak máme v kapse ještě pár grafických trumfů. Někteří kapelníci na svoji chvíli teprve čekají…
Wasil: No udělat každý obal originál napadlo nejspíš mě a myslím, že mě za to někteří i prokleli, ale myslím, že to tuhle kapelu celkem vystihuje. Navíc to propojilo dost lidí, otevřeli se nová témata a tak a o tom by měl život podle mě být. Mě osobně každá takováhle píčovina obohacuje, otvírá nové možnosti seberealizace, a tak. Taky se na to dost lidí ptá, nadává, že je to na hovno nebo je to naopak baví. Tyhle všecky reakce jsou prostě super, je to předehra k další komunikaci, pivku, přátelství na celý život, projektům, páření, bitce….. : Nechceš nám taky jeden namalovat?

7. Jestli se nepletu, tak dalším bláznovstvím bylo ke kazetám prodávat kazeťák. Je tak?
Wasil: Podařilo se jen jednou. Nápad je to super a mluvíme o něm, takže to jednou musí klapnout. Vidím to na ozbrojenou loupež v nějakém žižkovském bazaru.
Jenda: Náhodou tenhle nápad se docela uchytil. Škoda, že sme jich nesehnali víc… zatím. Ten první se prodal asi za 5 minut, co se otevřelo distro. Lidi by měly mít kazeťáky…
>H<: Já kazety miluju, a když mám možnost tak je kupuju. S kazeťákem to dopadlo tak, že vzhledem k tomu, že často nosím walkmena a slýchám hlášky typu "Tý wole, to sem neviděl už tak dlouho...", že sme se rozhodli, že když je to tak špatný s walkmenama tak to asi nebude tak horký ani s kazeťákama, no a rozhodli sme se to změnit. O tom, že uděláme jednou VHSku a budeme k tomu prodávat i video přehrávač snad ani mluvit nemusím, ne? Vracej se vinyly taxe vrátěj i kazety, tomu věř!!!
Mlok: Jó kazeťák. Kde bych bez něj v pubertě byl. Bohužel už mi zůstal jen walkmann. Mimochodem ten je ještě lepší. Nezačneme je taky prodávat? Klidně nějakej pošli. Bude se hodit ;)
Jakub: Jojo, kazeťák byl parádní nápad, ale vyštrachali jsme jen jeden - každopádně šel na dračku

8. Předpokládám, že další titul, mělo by se jednat o split 7", bude další perličkou, což? Něco o hadrovém obalu jsem zaslechl už dávno.
>H<: Jo máš pravdu je v plánu a už i v procesu příprav a výroby split EP 7" s rakouskýma Kaschorros Wiciados. Potrhlost nás neopouští a tak zase plánujeme něco míň tradičního, ale tentokrát trochu mírněji než s kazetou. Něco o hadrovým obalu tam je.
Jenda: Co se týče EPka, tak jsme si ohledně obalu, vnitřňáku, atd., ukrojili celkem velký krajíc, ale dáme to!!! No válí se mi doma celkem velkej kus látky… Naštěstí na to nejsme sami. Hodně nám s tím pomáhají holky a pár kámošů též.
Wasil: Bude to zkrátka nádhera. Plátěný obal a na něm sítotiskem motivy od obou kapel. Myslím, že uděláme i víc variant barev potisku. Osobně preferuji měděnou barvu, otázka je jestli i ostatní budou tak odvážní :
Mlok: Odvaha nám myslím nechybí : A já tak strašně rád šiju. Ze singrovky se jen kouří. Myslím, že tohle i přes průvodní bolesti a stahy bude slušný děcko. Však uvidíte a uslyšíte.

9. A co že to bude za kapelu na druhé straně 7"? Jak došlo ke spolupráci a kdo to vše koordinuje?
>H<: Tady je to nejvíc na Wasila. Koordinaci sme si nějako rozdělili víceméně všichni v kapele, někdo obstarává komunikaci s rakušákama, někdo s labelama, s lisovnou, výrobu vnitřňáku, hadrovýho obalu, potisku atd.
Wasil: Jsou to kluci z hor a nějak jsme si padli do oka. Byl si někdy v Innsbruku? To je prostě nádhera. Kaschorras Wiciados jsme dělali dva koncerty a vlastně se známe přes mistra Zebru. (JC pozn. >H<). Mě jejich živej thrash punk s brazilcem Rodrigem za mikrofonem fakt baví (to můžu potvrdit, viděl jsem je v Písku, pozn. N.M.´zine), jsou to pohodáři a hlavně do toho s náma s nadšením šli. Jinak veškerou komunikaci momentálně obstarává Honza, jenž nejlépe vládne jazykem mordoru.
Jakub: Jak bylo řečeno, jedná se o KW, sympaťáci z Innsbrucku (Rakousko)… Wasil s klukama je pořádali na Marjáně a takhle to dopadlo. Nicméně rozhodně z toho vyjdeme my jako špinavci, jelikož KW nahrávali v nějakym profi studiu (alespoň podle fotek) a my v crossu na notebook s ožralým švédem, kterej se 3x poblil, než jsme začali nahrávat (parádní chlapík ten Švéd).
Mlok: Jo jo. Byla to velká zábava na nás po ránu kouknout, jak se svíjíme před nahráváním tohohle materiálu. Možná i proto ty tři švédský rychty. Kaschorros Wiciados na tom budou zvukově určitě líp. Jsou to chlapci léty hraní protřelí, o čemž jsme se mohly přesvědčit už dvakrát, když se nám poštěstilo je společně Wasilem udělat v Praze v Bunkru a pak ve Stříbrné Skalici. Poprvé jsme si hned padli do oka. Tahle spolupráce to myslím jen podtrhla. Tak doufejme, že se nám s nima podaří připravit zas něco. Třeba společný křest. (antikřest, antikřest, antikřeeeeest! nebo chřest??? pozn. >H<)

10. Na 7" budou nový vály? K desce jste natočili klip. Vaše aktivity kolem kapely jsou úctyhodný. Je pro Vás jednoduchý domluvit se na konkrétních věcech anebo dochází ke kompromisům či hádkám? Znáte se mezi sebou už dlouho nebo až se vznikem kapely?
Wasil: Na naší straně bude 5 songů a jedno falešné opilecké country. Ten výtvor, cos viděl není opravdový klip, je to jen natočenej koncert a pár fotek. Co se týče aktivity, tak je to všecko čistá zábava. Nejde o nějakou cílenou propagaci nebo co, prostě si to užíváme. Hádat se nepotřebujem. Známe se od narození, máme společnou kojnou.
Jenda: No jak už jsem psal… O grafice EPka se docela diskutovalo, i o dalších věcech kolem toho. Myslím ale, že z 99% to bylo bez hádek… Spíš sem tam je nějaký nedorozumění. Třeba kolik těch desek vlastně bude… Estli 400, nebo 1500. Jo, vály budou nový, ale na koncertě už ke slyšení. Jinak od vzniku kapely znám pořádně jen Kubu a Tuda. Zbytek už dýl… Nejdýl asi Wasila. Ty naše rozverný puberťačky sou nejlepší kámošky, takže jsem už dlouho nucen snášet jeho chrápání po chatách a tak…
>H<: Jo nový kousky - nejni to zase tak dlouhý a nejsme takový lenoši (teda aspoň né úplně všichni) abychom neudělali nový vály. Klip - opakování je matka moudrosti, že jo Wasile - prej mu třikrát kleknul stroj, když to dával do kupy, hehe - je to šikulka!!! Má na svědomí vlastně všechny naše hejbající se obrázky..., už bych měl začít shánět prázdný VHSky !). Jóo vlastně né šecky. Jedno máme od kluků z Chrudimi od Martina a Honzi - to sou proti nám profíci, kerý maj na svědomí už taky video tobě známých semtínskoparamáckých fastnoise pardubáků Klutz. Žádná domluva - každá buňka našeho komanda funguje jako samostatná terroristická jednotka s vlastním způsobem boje a zbraněma. WOJNA!
Mlok: Není co dodat jinýho. Takhle mi to prostě máme. No a známe se +/- … dlouho.
Jakub: Neřek bych úplně nový, budou tam songy so jsme vytvořili až po nahrání kazety, takže už sme je naživo hráli hodněkrát, akorát zatím nebyli nikde zaznamenaný. Já sem zbytek kluků poznal až když si pro mě přijeli károu domu (měl jsem v prdeli kotník), jinak jsem je znal tak spíš od vidění... s Honzou sem byl na bowlingu, Jankyče sem si pamatoval jako vtipnýho opilce z poteplí a tak... prostě jsem nikdy nepatřil do tý crustový smetánky, taky jsem z nich nejmladší... Jo a občas se hádáme jak ve školce.

11. V kapele je Vás jak sarančat. Kdo teda na co...?
>H<: Sem otrokem svojí Jolany a pekelný krabičky - Aircraft aka Concorde expres na onen svět. Pomalu sháníme druhýho basáka a bicmena, nevíš o někom potrhlým?
Jenda: Já tam vřeštím, jak smyslů zbavenej… Občas to i někdo nazve - zpěv..?
Wasil: No je nás akorát na dodávku, kterou nemáme a nikdo nám jí nechce půjčovat. Mlátím do bubnů.
Jakub: Hraju na kytaru (ta co je většinou slyšet), Havran je mým otrokem… ale ve skutečnosti je celá kapela otrokem havranovy krabičky. (já to věděl!!! ta pravda jednou musela ven... pozn. >H<:)
Mlok: Já tak nějak škrtím 4 dráty. Je to trochu fuška, protože mám prohnutej krk a tím pádem pekelnej dohmat skoro centimetr. Vlašáky louskám jednou rukou :D
>H<: No a na koncertě ve zkušebně Klutz v Rosicích sme nakonec museli zpívat ve třech (Jenda, Tudo /to je ten co se mu strašně líbili tvoje otázky až z toho chudák na ně neodpověděl../ a já) páč Tudovo zesilovač věhlasné značky Behringer, kerej mám pučenej, páč na vlastní nemám, se na to vysral a tak sem byl nucenej Jolanu odložit ale jen tak čumět jak zbytek hraje se mi nechtělo.

12. Minimálně polovička z Vás má prsty v dalších projektech. Pojďme se podívat na pořádání koncertů. Punx piknik a další menší akce, což?
>H<: Trochu sem se vybrečel v minulým čísle Noise Mastru tak to nebudu protahovat: kapela Gomora (crusbeat, Prágl), newsletter Marast (A4 list novinek), pomáhám s Punxpiknikem z východu Čech, No Control Scooter Punx (sjezdový koloběžky). Víc toho v tuhle chvíli nemá cenu ...... na sebe práskat.
Jenda: S Wasilem a Mlokem (a pomocí dalších fellaz) jsme dělali 2x Fest na Poteplí, což je v lese za mou rodnou vískou. Naprosto perfektní místo. Leč lidi to tam asi moc netáhne (za to fízly jo). Poslední 2km musíš jít pěšky z kopce lesem, pokud nemáš auto, takže pro někoho zřejmě nepřekonatelná překážka… Nevim, jestli má cenu v tom pokračovat. Pak bych ještě zmínil naší sk8punx bandu Herrna Boyz, se kterejma brousíme památky, po celý Evropě. Dělaj se z toho videa, fotky, píšou články na web, v létě sme pořádali závody na Kladně s koncertem. KK o půlnoci vypnuly poliši… Byla to legrace. Teď v lednu budeme dělat premiéru novýho celovečerního bijáku, kde budeme zase hrát, tak snad už nás nechaj ten 12-ti minutovej set konečně dohrát.
Wasil: Já vlastně dělám sporadicky akce už skoro 16 let. Teprve před dvěma lety jsme se spojili s Mlokem a Marťasem a dali jsme tomu hlavičku Schmeichel Kabinett 666. S každou akcí nám spoustu lidí všelijak pomáhá, takže to šlape. Děláme akce v Praze, na Marjánce na Sázavě. Ted plánujem druhý ročník koncertu na našich nejvyšších horách, bude to v květnu na Dvorské boudě, skoro 1400m/n/m. Poteplí fest u Unhoště je super, ale lidi nějak nechodí nebo co. Na východočeském Punx pikniku už pár let vařím šlichtu pro kapely a tu zvěř okolo. Je to skvělej fesťák, snad v tom budou kluci pokračovat.
Jakub: Já mám eště dvě kapely, z toho jedna (Dead City Radio) je zrovna v hybernaci a doufám, že jí probudíme až se bicák vrátí ze Zélandu. Plus samozřejmě s Havranem terorizujeme svahy Evropy s naším No Control Scooters Punx… a občas klukům pomáhám se zvukem na koncertech (dělám to pro radost a abych se něco naučil, takže je moc nestojim), ale moc mi to nejde.
Mlok: Jak už píše Wasil, děláme spolu akce v rámci Schmeichel Kabinett 666. Dál jsem jeden z jádra Punx Piknik bandy, se kterou se staráme už spoustu let o východočeskej Punx Piknik. Taky jsem se před dvěma lety seznámil se super týpkem z Brazilský booking agentury OnFire Alexem. Ten vozí do Evropy Brazilskej thrash metal a podobný styly, takže pro kapely, který veze, čas od času udělám koncert v Praze. Letos už domlouváme pár vydařených kousků. Tak snad to zase vše klapne. Díky všem co pomáhají!
>H<: Ale přece přisadím páč s Kunta Kinte hrajeme cover od mojí první kapely Demarche ještě z jejího Pardubickýho období. Kawalek se menuje Ochránce režimu - sypačka původně na 28 vteřin v Kunta Kinte zkrácená na demokazetě na 25 a naživo občas až na 20 sekund - miluju ten song!.

13. Schmeichel Kabinett 666 se specializuje na určitej styl nebo je to jedno? Marjánka je profláklý místo, ale pro přespolní ne. Můžete tohle místo představit? Jaká bejvá návštěvnost?
Wasil: Schmeichel Kabinett 666 je nejaktivnější v pořádání malých koncertů až pak je naše malé distro a přispívání na desky spřátelených kapel. Hudebním stylem se přílíš nezasekáváme, musí se nám to líbit. Všecko funguje na těžce undergroundových principech, přesto se snažíme pro každý koncert udělat maximum, co se týče propagace, občerstvení, noclehů, popř. různých nástaveb okolo akce. Marjánka je hospoda u řeky Sázavy. Pro mě je to srdcovka a akce tam dělám fakt dlouho. Bohužel se na to asi budu muset vysrat, protože lidi je čím dál méně a je těžký finančně vyjít. Je to hospoda, kterou si otevřeli lidi okolo klubu Bunkr v Praze, který tenkrát zavřeli někdy v devadesátkách. Byly doby, kdy jsem tam jezdil sám, každý víkend tam nasával a spal pod mostem, ale to už je pryč. Snad tam ještě někdy něco zpunktujem.
Jenda: Marjána je super, tak koukejte zvednout ty líný zadky a dorazit!!!
Mlok: Myslím, že se Schmeichlem se nijak výraznejc nespecializujeme. I když zatím v našem deníku akcí visí většina kapel z jihoamerickýho kontinentu. To ale není nijak daný. Děláme všechno, na co si troufneme a co se nám líbí. Takže do toho tak trochu promítáme vlastní pohledy na hudbu. Každopádně bez takové super spolupráce by se to vůbec dělat nedalo a tak díky všem, co spolupořádaj, pomáhaj a podporujou. Budeme se dál snažit dělat lidem radost. O to přeci jde. Není třeba vydělat, nebo si nahonit triko. Je třeba šířit myšlenky tak, aby se dostaly co nejvíc lidem. Proto budeme dělat akce kdekoliv, třeba na Marjáně, nebo na horách v Krkonoších. : Jakub: Já osobně jsem tam byl jen jednou a zvučil sem to, takže sem si to patřičně neužil, ale prostor je to parádní a to nemluvím o tom jak je to zasazený do přírody k Sázavě... Otázka na šmajchl je spíš na ostatní
>H<: No a taky bych chtěl klukům připomenout naše reviRvál-ový těleso, který se tak menovalo eště předtím než se vůbec SchK666 začalo používat jako hlavička pro pořádání koncertů. V průběhu posledních 3-4 let cca 20 zkoušek a dvě vystoupení - obě dvě v tragickým opileckým stavu ovšem za plný podpory podobně zrušených posluchačů a hlavně po každý v jiný sestavě. Hej dáme to zas někdy do kupy ne???

14. Dvorská Bouda. Jak tohle někoho může napadnout a navíc zrealizovat? Byl s tím problém? Došli lidi? Jak to celý probíhalo? Píšeš, bude dvojka, tak asi byl úspěch.
Wasil: To nás napadají i divočejší věci. No tohle se podařilo zrealizovat a my jsme nadmíru spokojeni. Udělat akci na hřebenech hor je krapet složitější než ve městě v klubu, ale o to větší je radost, když to klapne. Udělat koncert na horách jsem chtěl hodně dlouho, akorát jsem netušil, jestli by to někoho zajímalo. Klukům jsem to nadhodil, je to oslovilo a už jsme v tom jeli hromadně. Sám bych to nejspíš nikdy neudělal. Dvorská bouda se nabízela jak polohou, tak dostupnosti. Když jsme zjistili, že tam mají sklep, kde by se tohle dalo, rozhodli jsme se jim napsat. V meilu jsem to popisoval jako koncert kapel hrajících tvrdší rock. Nemyslel jsem si, že by odpověď ze strany chalupy byla pozitivní. Opak byl pravdou a oni nadšeně souhlasili a se vším (včetně spešl ceny) nám vyšli vstříc. Dohromady nás tam bylo kolem 70. Většina na pár dni a tak to spíš než večerní koncert byla vícedenní společenská událost plná výletů a alkoholu. Kapely, co hraji si všecko hradí samy, to jen potvrzuje to, že tam se nejezdi na "kšeft", ale za zážitkama. Přijeď se v květnu podívat.
Jenda: Nápad opět Wasila. Tak sme přiložili ruku k dílu a povedlo se. Zimu předtím jsme tam byli spolu 2x na běžkách, seznámili se s majitelem, což je velkej pohodář a otevřený člověk. Jeden půjčil apec, onen zase nazvučil... Účast byla super a myslím, že si to lidi užili. Procházky po horách. Jednou azůro, druhej den prší led. Děti, psí. Prostě akce, co v tobě něco zanechá, ne jen se jít ožrat na koncert. Dvojka bude, už se těším! Určitě všem doporučuju přijet na delší dobu a povejletit.
>H<: Myslím, že je taky nutný uvíst, že to byla naše premiéra, taxme si to prostě udělali hezký se vším všudy. Krom toho výstup na Sněžku v květnu, kdy ti namrzaj dready ledem je prostě k nezapomenutí!!! Upgrejd: co to udělat venku přes den... no to počasí na horách je hodně riziko...
Jakub: Je to jeden z mnoha ujetejch nápadů kde udělat koncert, ale bylo to tam parádní a i lidí bylo dost.

15. DEAD CITY RADIO je poměrně mladá. Trochu představení čtenářům NM...
Jenda: Fajn lidi s bizarníma přezdívkama… až na Kubu, ale ten je dost bizarní sám o sobě. Na Dvorský jsme s nima s H (kua řikám tě, eště jednou tam nebude >H< a něco se stane!! pozn. >H<) zpívali. Nějak jim nemoch přijet zpěvák, ale nechtěli to rušit. Vůbec sme neznali texty, takže Válkááá, Smrrrrrrrt!!!
>H<: Jo partička, jejíž celá třetina se snaží vnutit do "krastový smetánky" ale nechce pochopit, že by museli začít zbožňovat stenchcore, hehe. Jo na tý Dvorský se s nima vystřídalo hodně křiklounů - to bylo dost zajímací!
Jakub: No je to kapela, která vznikala dlouho a prošlo skrze ní víc lidí, ale v podstatě to od začátku táhnu já a bicák Kabel, kterej teď sbírá jabka na Zélandu a vydělává tam na vejlet po jihovýchodní Asii, teď zkoušíme s bicákem Michalem z Encore, Třetí stupěň tortury atd..., ale jen za účelem nahrání materiálu popřípadě pár koncertů, protože nám přišlo, že sme tomu dali spousty práce a byla by škoda nemít to ani na nějakým nosiči (kdo ví, co když Kabelovi na Zélandu ukousne ruce žralok a nebude moct hrát až se vrátí), byť by to bylo jen v kompu.

16. Ale kapely HARD TO SAY, CONFIDENT, AFTERCOME mi opravdu nic neříkají.
>H<: Mě taky moc ne, jenom matně. Odkud si to vyšťoural?
Wasil: Na tuhle otázku čekám celý život :
Jakub: Já je nikdy neslyšel, vim akorát že v AFTERCOME hrál kdysi chvilku Jankyč na basu (alespoň to říkal).
Mlok: Hard to say. No ty vole : Nečekal jsem, že se někdy o týhle kapele od někoho doslechnu. Je to moje první kapela, se kterou jsem začínal ve Chvaleticích, odkud pocházím a kde mám domov. Moc jsme toho na veřejnosti neodehráli, nebylo moc štěstí, ale na Přeloučsku by se o nás ještě mělo vědět. Jedinej koncert proběhl před lety právě ve Chwa, ale ty jo… to už je doba. Confident je projekt opět z Chvaletic. Dvoučlenná kapela bicí-kytara, která svýho času hrála docela dost na akcích pořádaných Žakoněm a spol. Já se k nim přidal na sklonku jejich fungování. Naučili mě pár fíglů a hlavně jsou to srdcový kámoši. Jó ty naše východní Čechy. Kdo ví, nezapomíná : No a Aftercome v hudbě vděčím zatím asi za nejvíc. Tahle grind/HC kapela ze Žižkova sice nemá moc štěstí na koncerty, trochu jim pár věcí vázne, ale jinak jsou to špičkoví muzikanti, kteří mě hodně naučili. Dodnes fungujou, tak si na ně vzpomeňte, až budete shánět kapelu na koncert. Nebudete litovat. Jsou na Bandzone, s kontaktem rád pomůžu.

17. Texty. Jsou jednoduše = srozumitelně psaný, alespoň většina. Jasný info o Kuna Kinte, srozumitelný vyjádření o chemii, řepka olejná - další jasný info, ale tady třeba by nebylo od věci podat odkazy či komentář, proč si to myslíte?
Jenda: No u Žlutýho moru radši říkáme o čem to je… aby si to někdo blbě nevyložil, což už se taky stalo, he he. Všechny tyhle texty, co uvádíš, sem psal já. Myslím, že ta myšlenka v těch textech obsažená je a nechce se mi to zbytečně nějak víc rozpitvávat, proč sem to psal, proč sem proti tomu. Ať už při koncertě, nebo třeba v texťákách. Moc to nemusím u jiných kapel, tak to sám nechci dělat. Každopádně diskuzím se nebráním a rád o tom dám kdykoliv řeč. Ale myslím, že v těch textech je to vyjádřeno dostatečně.
>H<: Souhlasím s Jendou - nejsou to texty, který by potřebovali víc vysvětlit - pak je to už jen otázka diskuze esli s tím textem nesouhlasíš a proč.

18. Co Vás fascinuje na hardcore / punku a dalších hlučných stylech? Jaký byl vývoj členů KK od základky po současnost v rámci hudby?
Wasil: Mám rád, když to odsejpá. Baví mě celý to fungováni okolo. Kapely na turné, co spěj u tebe na zemi, pomáhaj ti vařit, lidi, co si pomáhaji vydávat desky, dělat akce, vozit distra, psát ziny, hrát čistě pro zábavu. Je to prostě tak, jak by to mělo podle mě fungovat i v životě mimo punkovou scénu. Někdy se i to zadaří. V osmičce na základce jsem v rámci představování spolužákům svůj hudební vkus, pouštěl v hodině hudebky demo od Deicide. Paní učitelka Černá byla překvapena, že někdo umi hrát tak rychle. Skoro 12 let jsem drhnul basu v kapele V.O.H., kluci poslouchali různé styly a tak jsem se víc dostal ke grindu, crustu, death metalu a tak. Myslel jsem si, že na Dread 101 choděj jen metaláci a já bych tam nezapadl.
Jenda: Na základce to začalo Čerťákama a Exploited co sme poušteli z kazeťáku při výtvarce a holky to nesnášeli… V 8smičce sem přišel domu s oholenym čírem a to už mi zůstalo. Pak klasicky Antifesty, Pod Páry… trochu toho Oje a Ska tam taky bylo… No a na střední to chtělo furt rychlejc a rychlejc, až z toho je tenhle bordel. Půjde to ještě rychlejc? Ale jako kromě elektronický hudby si rád poslechnu ledasco. Třeba když někdo umí mastit na cimbál, tak to je pak taky po pár lahvích vína dobrý pogo!
>H<: Na HC/punku, když to takhle nazvu, mám rád to, že to nikomu nenutím a přesto jsou lidi, který to i přesto baví, aniž by z toho měli nějakej materiální zisk kromě dobrýho pocitu. To, že né úplně vždycky a mezi všema je to na stejný ideální úrovni asi jenom podtrhuje to, že to není podle šablony ale je to daný lidma a né strojema. Fascinovanej sem byl snahou lidí tohodle ražení o spolupráci, domluvu, solidaritu, pomoc - prostě lidskost v jejím nejlepším slova smyslu a tak sem tomu upsal svůj život. O svým hudebním vývoji od základky do vysoký bych raději pomlčel, je to dávno a z těch NKOTB, 2Unlimited, MC Hammer apod si už stejně pamatuju snad (doufám teda) jen ty názvy, hehe. No a pak Čertůf punk, NVÚ, HNF, Lies and Distrust, Disrupt, období XtremeHC/power violence, emoHC (Thema 11, Ravelin7, LVMEN), pak zase punk ala Casualities, Unseen, dokupy s Broken Bones, Discharge atd. No teď už je to prostě maglajz, do kerýho se silně zamíchal grincore, sludge, ale taky elektro a undrosh... prostě teď je toho už mraky.
Mlok: Fascinuje… Neřekl bych že jde o fascinaci. HC/punkem nejsem ani omámenej, ani okouzlenej. Je to to co žiju, co díky lidem kolem sebe se stejným názorem vytváříme. Snad jen doufejme, že tím naopak fascinujeme někoho my. A třeba ho tím nasměrujeme na cestu, kterou považujeme za správnou už tolik let. Pokud jde o kapely, už jich za těch ??cet let mejma ušima proteklo strašný hafo. Když si vezmu základku, tak to byly v tomhle směru strašný léta. Myslím, že tehdy jsem si na pásku nahrával z bedny esohity :D Tam jsem tenkrát poprvé narazil na věci jako Ozzy Osbourne, Merilin Manson ale třeba i Prodigy. Tím to tak nějak začalo. Taky jsem měl přes sestru docela slušnej přísun systémácký elektro muziky. Celý se to pak zvrhlo na střední, kde se mě ujali kolínští punx. Pamatuju si na první kazetu, co mi tehdá smontoval kámoš Krasty. Byl to Telex s Visáčema a dohrávkou z Epidemie. Ještě to někde mám. Pak to šlo rychle. Měl jsem kolem sebe dobrý lidi. V současnosti mě bavěj především exotický věci s neanglickým zpěvem. A taky dost vykopávky. Kapely co sjíždím? Namátkou třeba Abuso Sonoro, H.H.H., Silna Wola, Post Regiment, Hiatus, Extinction of mankind, pak taky metály mě docela bavěj,… Je toho strašnej mrak. Asi bych tím zaplácnul příliš místa, takže jindy. ;).
Jakub: Pro mě je to styl, kterej mě baví jak hudbou, tak sdělením, ale spíš se posadím na prdel, když je to podtržený dobře zahranou a promakanou hudbou. Jinak někdy na základce jsem objevil alkopunk, pak mě omrzel, ujížděl jsem si na elektronický hudbě, a pak sem se vrátil až k bordelu (což sem vlastně hledal celou dobu, protože texty o chlastání mě vždycky srali).

>19. Ještě se vrátím k Vašim tvůrčím schopnostem. Jasně vidím fanzin dělaný Vašima rukama, co vypadá jako Čtyřlístek s politickým obsahem protkaným hlučnými kapelami a osobnostmi ve speciálním obalu. Co ziny, čtete? Kde čerpáte informace kolem scény?
Wasil: Osobně bych to viděl spíš každý svůj plátek. Asi by to byly hodně odlišný časáky. Vlastně od toho není zase tak daleko. Havran dělá neúnavně na Marastu, Honza sbiral věci do jednorázového zinu v rámci koncertu na Marjánce (uvidime jestli bude někdy venku), Tudo taky o nějakém plátku mluvil. Já jsem vydal s kamarádem jedno číslo zinu Kopfrkingl, asi 10 let stará záležitost. Pak jsem dělal svůj zin Krkavec. Před pár měsícema jsem se do toho zase pustil, ale lidi mi přestali odpovídat na otázky a mě to zase nějak přešlo, tak uvidíme. Ziny kupuju všecky, na které narazím. Vesměs parádní, osobité kousky.
Jenda: No matroš na zin už mám doma skoro rok, ale sem vostuda a furt sem to nedal do kupy. Čtení mám rád obecně, takže ziny si taky rád počtu. Třeba se tam dozvím, jak správně používat menstruační kalíšek… To se hodí… Nee, dělám si prdel. Vážím si všech co ziny dělaj!! Jinak teď dělám na kronice Černého muže, to mě baví. K vidění bude poprvé na Dvorský…
>H<: Doufám, že se konečně sejdem, abysme dotáhli ten Marjána zin dokonce - byla by to škoda páč toho materiálu se tam sešlo docela hodně. Kde čerpám informace?: No přece v Marastu!!!. Ohledně Tuda, když nevodpovídá, dodám, že dělal zin s názvem Krízis Komunikácii (ten tam to KK měl už před lety, hehe). J
akub: I když moc zinů nemám je to pro mě příjemnější zdroj informací než z monitoru, ale mám radši ty kde je tak půl napůl hudba a to co se děje kolem nás než ty čistě politický... Jinak nejvíc informací kolem scény jsem vždycky nasbíral od lidí a z netu.

20. Oblíbený jídlo. Oblíbený pití. Oblíbený kapely. Oblíbený čtivo. Oblíbený místo na Zemi. Díky za rozhovor.
Wasil: Jídlo je super na hlad a pití na žízeň. Toho bych se držel. Kapely by se měly držet undergroundových kořenů, tím se pro mě stávají oblíbenými. Jednu knížku ze mě nevytáhneš. Moje oblíbené čtivo musí být na papíře. Mám rád kopce, ideálně bez lanovek a turistů. Diky moc za zájem, je to pro nás pocta. Ať se ti daří a třeba někde na společných prknech, zdar.
Jenda: Jídlo mám nejradši, když klouže do krku. Za poslední dobu můžu třeba doporučit specialitu Trutnovské pivovarské hospody: Krakonošovy bobky! K pití mám nejradši pivko, po kterým se ráno neposeru. Co se týče čtiva, tak to sou různý ujetý horory, fantasy, cestopisy, příroda, ziny,… toho je fakt hodně. Nejhezčí místo na zemi, kde jsem doposud byl je asi švýcarský údolí Avers a pak asi monte Dolcedorme v Itálii, pak Křivoklátsko je pro mě taková srdcovka, protože sem tam vocaď. Ale jinak prostě asi kde je nezničená příroda a málo lidí, tak je to všude pěkný. Jááááá děkuji za rozhovor a doufám, že někdy dáme řeč o tý řepce. Maj se!
>H<: Jídlo = něco na pánvi (bez mrtvol), pití = pivo venku, doma kakao, na kapely nejni místo, ziny a knihy prostě tištěný věci (melancholický ala A.E.Poe, L. Klíma ale nejsem vybíravej tuhle mě bavila i detektivka z druhý světový celá v polštině, hehe), poslední dobou sem si oblíbil kopce s lanem kůli sjezdování - No Control Scooters Punx!!! Tobě taky díkec a ať to šlape s časákem, kapelou a hlavně se stavěním baráku PS: V příštím čísle Noise Mastera se uvidíme s Gomorou? Hehehe!!! Hraj rychle, nesrozumitelně a hlavně nahlas!!!
Mlok: K jídlu mám rád všechno, co není hnusný a vyrobený ze sraček. Ideálně když znám lidi co si s tím dávaj tu práci. To se pak volizuju. Pití? Jasně že pifko jako křen, kdekoliv, kde teče ;) Kapely? Dneska už bohužel převážně mrtvý. Čtivo? Válka s mloky. Oblíbený místo? 50.0270144N, 15.4027264E. :D Nemáš zač, ať to zní, až v uších zvoní. Oblíbenejch jídel krom těch masovejch mám spousty, sem dobytek a žral bych furt, v pití taky nejsem moc vybíravej až na plzeň z lahve, vodku a meltu... Oblíbenejch kapel je samozřejmě spousta, hlavně rychlej bordel s vychytanejma melodiema ve stylu Murderess, Shades of grey, starejch From ashes rise atd..., ale kromě toho si rád poslechnu styly jako ambient nebo doomjazz, jo a v autě když není CD tak poslouchám country radio... jinak momentálně ujíždim na Dirge z Francie. Z knížek mě ani po pár přečtení neomrzela kniha Bratři od Jama Oščádala. Oblíbený místo nemám, ale mám rozhodně radši kopce než rovinu... Taky dík a ať... http://bandzone.cz/kuntakinte[ Top ]


*****************************************************************************************************


Death Wish Kids

Tento rozhovor představí mladou čáslavskou kapelu DWK, teda DEATH WISH KIDS. Hned z kraje se dozvíme, odkud tento název pochází. Pokud jste na DKW narazili na netu, tak jste jim možná nedali moc prostoru na hlubší prozkoumání. Mohli jste říci, další punk. Ale pozor, DKW je hodně našlápnutá partička s razantním projevem. A žádnej pop!

1. Čau DWK. Pro mě a myslím, že pro spoustu čtenářů Noise Masteru, je Vaše kapela neznámá, proto začneme klasickou otázkou. Jak to všechno začalo, proč, kdo, apod.
Death Wish Kids jsou: Vrb - zpěv, Vápno - kytara, zpěv, Manni - basa, zpěv a Richard - bicí. Před rokem se na jednom koncertě domlouvá Manni s Vrbounem, že by bylo fajn dát do kupy novou kapelu. Od začátku nám bylo celkem jasný, kdo v ní bude hrát, protože se mezi sebou dlouho známe a jsme z jednoho místa. Taktéž bylo jasný, jakou muziku asi budeme dělat.

2. Proč jste si vybraly název pro kapelu Death Wish Kids?
Je to název našeho oblíbenýho songu od POISON IDEA.

3. Jste teprve začínající kapela, dalo by se říci. Nicméně, platí to taky o konkrétních členech nebo ti už mají za sebou jiné kapely? A hrají členové DWK v dalších projektech? Dalo by se už teď porovnávat, co a jak se podařilo nebo naopak, oproti představám při vzniku kapely?
Jo jo, všichni už jsme předtím někde hráli. Manni s Vrbounem měli už někdy před 13ti lety kapelu William Wallace. Pak byly nějaký projekty a kapely, který měli jepičí život, a nemá smysl se o nich zmiňovat. Richard hraje ještě v SODOMAS (crossover) a AGAPER (thrash), Manni v PRAY FOR DEATH (metal crust). Od začátku jsme chtěli brousit rychlej syrovej punk. Krátký rychlý fláky kolem 1,5minuty, sborový zpěvy v refrénech a hlavně žádný složitý kompozice. Představy se asi naplnili, některý věci jsou teda víc punkrock jiný víc hc. Zas tak moc to neřešíme a spíš se snažíme užívat si samotný hraní. Proces skládání muziky je úžasnej, potřebujeme to, aby nám definitivně nehráblo z placení složenek a každodenních stresů.

4. Čáslav, ta je známá vojáky, letectvem, ale o punk/HC z těchto končin moc slyšet nebylo. Jak to tam u Vás a v okolí vypadá, můžete to shrnout do malýho scene reportu (kapely, místa na hraní…).
No není v podstatě o čem psát. Je tu několik kapel, které by se daly označit jako podzemní, ale hc/punk rozhodně nehrajou. V Čáslavi na periferii je komplex garáží, kde většina těchto kapel zkouší a jednou ročně v létě tu uspořádají společnej koncert. Pak je v okolí několik kapel, který se označují jako punkrock, ale s tím naším punkem nemají nic společnýho. Nemáme nic proti nim jako lidem, ale ty kapely nás serou. Nezapomeňme, že jsme v kraji, kde operuje pop punk Rybičky 48 (ty hráli třeba na předvolebním meetingu ODS a to se neodpouští, hehe) a většina těch zmiňovaných kapel, právě hraje podobnou muziku a těm reklamu dělat nechceme. Musíme to vzít trošku zeširoka, protože tohle je zkurvený město. Jako důkaz může posloužit fakt, že třeba takový PRAY FOR DEATH (takřka domácí kapela) tu za 9 let existence neodehráli ani jeden koncert. Sucháč (popesass records) a KONTUZE ze Zruče nad Sázavou, KOMPLEX VINY a další punx z Poděbradska, Mirek Phobia records, PUNX PIKNIK banda z východních Čech, KONTROLL a BLANK OUT z Kolína, BESTIA TRIUMPHANS z Havl Brodu nebo Moth Catchers Collective z Chotěboře, to jsou naši lidi z širšího okolí, který tvoří scénu, jejíž jsme součástí. Abychom nekončili úplně blbě, možná tu v okolí jsou nějaký zajímavý kapely, jen je třeba neznáme.

5. Možná je předčasný mluvit o nahrávce, ale doba se mění a všechno je urychlený. Takže se ptám, chystá se demo? Co na nahrávce najdeme, v jakém formátu by nahrávka mohla vyjít?
V tuhle chvíli je na našem bandzone profilu k poslechu pár nahrávek ze zkušebny pro ilustraci a nějaký sestříhaný videa z koncertu. Ano hodláme natočit demo, který bude obsahovat průřez našeho koncertního setu. Tak odhadem 5-6-7 válů, podle toho jak se nám bude nahrávka líbit. Budeme si to nahrávat sami ve zkušebně, všechny nástroje dohromady, zpěv zvlášť a mix bude dělat Otyn ve studiu Davos. Nápadů máme spoustu a pořád vznikají nový songy, díky čemuž náš set začal atakovat půlhodinu, kterou nechceme moc překračovat, protože pak už je to dost nuda. Nahrávka vyjde na kazetě + mp3 někde na netu a venku to bude někdy na podzim 2015.

6. Poslední roky je vzestup vinylu enormní, ale pomalu se začínají vynořovat i kazety, což je super. Nehledě na to, že originál kazeta se dá pořídit již za pár korun. Bez krabičky, ta je totiž poměrně drahá, tvoří 1/3 z ceny kazety. Jaké jsou Vaše oblíbený formáty. A jak se stavíte ke stahování muziky z netu?
Jsme ze starý školy a kazety máme moc rádi. Vyrostli jsme na nich. Kazety z Polska. Půjčování mezi kámošema. Později roztáčený kazety s xerox obalem od Barváka za 35 - 40Kč, reedice zahraničních desek (HELLNATION, DISRUPT nebo JOBYKRUST). Letní brigáda aby sis koupil novýho walkmana, přetáčení na propisce atd. Zajímavej kousek z poslední doby je split kazeta SEBESTŘET / NEZAPOMEŇ. Ve sbírání vinylových desek z nás nejvíc jede Vrboun a Manni. Se stahováním muziky z netu nemáme žádnej problém, snad jen, že mp3 jsou tak trochu na hovno a nemůžeme se zbavit předsudku, že pokud nahrávka nevyjde zároveň na fyzickým formátu jako by existovala jen tak napůl.

7. Líbí se mi, že zpíváte v češtině, a přestože zpěvový projev je spíš řvaný, což si kvituji, je slovům z větší části rozumět. Kdo se stará o texty, a o čem se v nich pojednává?
Tak nějak jsme si to představovali - agresivní zpěv, kterému je v rámci možností rozumět, žádnej growling. Jsme docela plodná kapela, protože ze 4 členů píšou texty hned 3 (Vrb, Manni a Vápno) a to se ještě někdy dohadujeme kdo k čemu, co napíše - máme toho hodně na srdci. Logicky každej píše trošku jinak - některý texty jsou takový apokalyptický v crustovým duchu, jiný zas v intencích klasickýho punkoše - "sereme na vás táhněte". Stejně jako s muzikou, ani s texty se nemažeme. Do nějakých hlubokých politických témat se moc pouštět nechceme, spíš se snažíme psát o tom, co přináší život ve středním věku. A taky nikdo z nás není žádnej velkej intelektuál. Přesto se snažíme dělat to nejlíp, jak dovedeme.

8. Jak byste představili Vaší hudbu lidem, co o Vás nikdy neslyšeli? Stačila by škatulka prdel nakopávající punk? Hodně se mi líbí, s jakou dravostí se jednotlivý songy řítí. Na kost osekaná surovost.
Definice "prdel nakopávající punk" jako hudby samotný bychom považovali za dostatečnou. Nicméně, rádi bychom zdůraznili, že nechceme být vepřoknedlozelo punk tak typickej pro českou kotlinu, ale ani šamponským punkem, kterej nás sere ještě mnohem, mnohem víc. Při vymýšlení skladeb většinou přidáme něco navíc, ale postupem času to zase vyhodíme, protože se ukázalo, že složitější písničky jsou většinou cesta do sraček.

9. Oblíbená muzika? Kdy jste přišli poprvé do kontaktu s muzikou a o jakou šlo?
Manni - Oblíbená muzika? - Nejsem úplně vyhraněnej, samozřejmě nejvíc jedu hardcore, punk, crust. Grind a další sypce mám nejradši naživo. Jednotlivý kapely vypisovat nebudu. Moc neposlouchám takový ty metalcory, NYHC. A co jsem zatím vůbec nepobral je hip hop. Zas ale můžu nějakej alternative rap - zpěvačka Dessa, to je můj objev z poslední doby. No a jak jsem se dostal k týhle muzice, to bylo asi tak: Po revoluci se dala elektronika v zahraničí pořídit levněji než u nás a tak se moji rodiče vypravili do Rakouska koupit nějakej mrazák nebo co a za zbylý prachy mi pořídili kazeťák. Taky jsem dostal pár kazet - vzpomínám si na Želvu od Olympic. Pak jsem slyšel u kámoše Visací Zámek a SPS, později Sex Pistols, Expoited, Sodom, Sepultura, Iron Maiden, Megadeth …..V prváku na střední mě to ale úplně pohltilo a začal jsem se pídit po všem, co smrdělo punkem. Jenomže to byly devadesátý léta, žádnej internet, a já bydlel v malý díře, kam nejezdil ani vlak. V tý době jsem ani žádný punkáče neznal. Ty dva co bydleli v sousední vesnici mi už neměli co nabídnout, všechny kapely, který oni znali, jsem měl už zmapovaný a tyhle kluky zajímal hlavně chlast a tak. No, kupoval jsem všechny hudební časopisy - Spark, Rock a pop a pídil se po punku. Jenomže v těch magazínech se toho člověk moc zajímavýho nedočetl. Až jednou jsem v časopice Rock Report narazil na inzerát, kterej si tam dal jeden kluk, co dělal klasický DIY distro a díky tomu jsem objevil celou tu podzemní hc/punk scénu. Dneska to zní neuvěřitelně, ty vogo to byla úplná kulturní izolace. Nejvíc jsem tenkrát žral fanziny, protože to byl jedinej informační zdroj, dodnes je mám ještě radši než desky. Na první koncerty jsem musel do Čáslavi na kole pokračovat vlakem po koncertě spát v zimě na lavičce na nějaký zastávce. Jsem fakt nesmírně rád, že jsem tohle mohl zažít a že mě takový podmínky formovali. Díky tomu dnes člověka nic moc nepřekvapí. No a někdy z tohoto období se znám s Vrbounem a s Richardem. Na basu jsem začal hrát, až když mě bylo něco kolem dvaceti.
Vrb - Tak já jsem poslouchal vlastně hudbu už od mala - Led Zepellin, Motorhead a další kvanta muziky co otec sjížděl doma. Potom jsem měl období The Cure. No a v osmé třídě to jsem všechno začal vnímat jinak. Moje první setkaní s hardcore a punkem bylo u babky na vesnici kam jsem jezdil na prázdniny, kámoši tahali muziku na kazetách a já začal nahrávat jak divej. Jednou jsem byl ve stodole, do uší mi řvali Youth of Today a já tam řezal na hrábě a babka si myslela, že jsem se zbláznil. Pak přišla Davovka, Telex, Šanov, Exploited a hromada dalších, pral jsem to do sebe pod tlakem asi jako každej puberťák. Vždycky jsem tíhnul k ostřejšímu punku, tak nějak jsem se v tom viděl a postupem času jsem začal kupovat od Barváka kazety Jobbycrust, Primitiv Bunko, Disrupt, Mindlock a spoustu dalších věcí. Další oblíbená muzika americký 80hc, anarchopunk, crust, je toho opravdu hodně.
Vápno - Já mám nejradši rychlou našláplou muziku skoro bez ohledu na to co je to za druh. Nejvíc je pro mě asi Kritická Situace, už proto, že jsou z počátku Český hc scény a jejich texty jsou na tu dobu dost politicky a antimilitantně postavený, a taky pro to, že jsem na tom vyrost. Nepohrdnu taky oi punkem, hc, psychobilly rockabilly ani nadupaným hardrockem. Říkám nemám vybranej styl, hlavně že to dupe a texty jsou o něčem. Na první konzík sem se dostal v 15. Bylo to v Berouně a tenkrát hráli Red Insect, Lycantrophy a třetí kapelu nevím, protože to byl pěknej výmaz. Taky to bylo dost bolestivý. Neměli jsme prachy, tak mi kámoš co hrál na kejtru prodal takovou starou španělu. Já to řek doma, dostal na ní peníze. Jeli jsme na konzík, všechno prolili a druhej den mě otec rozbil, že sem přilez až druhej den dopoledne. Ale stálo to za to a od tý doby tak nějak na kytaru hraju. Dostal mě k tomu kámoš co se známe už od školky. Jak říkal Manni, i u nás na vsi jsme byly jen mi dva a za punkáčema jsme jezdili do Berouna. To bylo místo kde to punkem žilo, ale taky i náckama. Po dvou letech nás byla asi 25 členná banda, co dovedla nadělat víc než dost bordelu. Pak už to šlo všechno samo. Celýho mě to spolklo. Sháněli jsme starý kazety HNF, Éček, SPSek, Pistolí a spousty dalších. Až se kazety změnily na CD. Přece jenom jsem nejmladší z kapely. Hodně měst sem v týhle republice projezdil, když sem byl na ulici a zevlil. Hlavně sever, ale domovinu sem našel až tady v Čáslavi. Je pravda, že na severu je víc oipunk, taky to tam bylo o dost drsnější než jinde. Párkrát sem vyfasoval od bandy nácků, jednou to bylo na sanitu, takže zlomenej nos fraktura lebky, modřiny podlitiny a tak dál, ale víte jak to je - Punk's not dead!, ještě že tak. Srdcem sem furt v Berouně, ale doma je tady a jsem rád, že mě nohy dovedli až sem a že sem potkal bandu muzikantů, se kterou to šlape.
Richard - No, u mě to začalo muzikou, co poslouchal táta. Desky jako párplové, zeppelin, Queen do toho Abba to u nás jelo pořád. Bral jsem pletací jehlice a mydlil to do polštářů, nebo jen tak do vzduchu na imagináry, moc to sice nehrálo ale ten pocit. Taky dobře zněla pračka, měla určitý místa, který fakt hrály. Po nějaký době, přišla na řadu výroba první soupravy. K tomu super posloužily krabice vod televize, to byl kopák zároveň s virblem, menší pak od bot jako přechody no a ňáká ta poklička, super patent na dřevěnou šlapku a už to jelo. I když to taky moc nehrálo, už sem měl vopravdický paličky. Do toho si pamatuju, jak jsem dostal walkmana s přetáčením i do zadu, fakt hustej a do něj kazetu s Creedence Clearwater Revival, to mě hodně bavilo a rád si to poslechnu i dnes. Postupně potom přicházely kapely jako Slayer, Maiden, Motorhead, Exploited, rebelie, davovka od kámošů a od táty k vánocům Sepultura nejlepší dárek nejvíc. V době kdy sem začal skejtovat sem přicházely videa třeba od Toy Machine a tam byla muzika pro mě do tý doby neznámá a pěkně svištěla - Misfits, Black Flag, Dead Kennedys… to mě dosti učarovalo a otevřela se nová klenotnice muziky. Pak taky na motokrosovým Crusty Demons. První vopravdický bubny sem si ale koupil až v devatenácti. Po jaksi takových muzikálních pokusech udělat kapelu jsme zkoušeli v Čáslavi pod nemocnicí, hustý, ale nějak mě to nebavilo, přeci jen hrát covery od Alekeholu jako buráky a ztráty a nálezy od Brichty mě fakt nebralo. Pak sme se potkali s nynějšíma Sodomákama (SODOMAS), v tý době se to jmenovalo Pohřební Hlídka a byl to punkoš, tak sem s nima začal, to byl rok tušim 99. Tak to u mě začalo a jede vlastně pořád a jsem moc rád, že to tak je a hraje se…… Postupně jak šel čas, tak jsem měl možnost zahrát si a hrát v různorodých seskupeních, možná za zmíňku stojí banda Sunagape, zpívala tam holčina a hrál původní kytarista Krucipísku Pýtrs - kytarovej mág. Pak taky thrashovej Agaper a osudové shledání s Pájou. Ted ale co hrajeme s DWK to je vlastně takovej splněnej se po tolika letech, takže díky! Jsem vlastně šťastnej bubeník.

10. Čáslav - já vlastně o tomto městě moc nevím, skoro nic, co bysme měli vědět z pohledu turisty, včetně okolí Čáslavska a druhá otázka, jaká je situace s náckama tam u Vás.
Poměrně silná náckovská buňka tu byla už dlouho. Každej z nás zažil v minulosti nějakou dramatickou chvilku. Dneska už je to klidnější, přeci jen místní náckové jsou dnes pánové ve středním věku s rodinama a tak. Nejsou to zrovna týpci, kteří by neměli co ztratit. Pokud vím tak podnikají na poli vymáhání dluhů a likvidace aut (starosta Strnad z ČSSD kdysi do novin uvedl, že od dob co s nimi městský úřad spolupracuje, nemá problémy s neplatiči popelnic) a do fitka vždycky chodili společně s městskejma policajtama. Pak je tu samozřejmě spousta vojáků. To je taková vyšší střední vrstva se spoustou benefitů a příspěvků na bydlení. Díky tomu je v Čáslavi dost draho, nájmy a tak. Zkrátka tohle není dobrý místo pro punkáče. Pokud se tu náhodou ocitneš - zastav se v místním muzeu. Je to jedno z nejstarších muzeí v Čechách - starý dřevěný vitríny se sto let starýma vycpaninama. Potom vylez na věž kostela sv. Petra a Pavla, rozhlídni se po okolí a to je to co stojí skutečně za to. Z jedný strany Železné hory a Vysočina, Střední Posázaví a Polabská nížina. Je fascinující, že se nacházíme v krajině, která je osídlená od pravěku, kde lidi kontinuálně obdělávají půdu už nějakých x tisíc let. V okolí je tolik zajímavých míst - vynechme běžné turistické atrakce. Naprosto magický je údolí Doubravy (na Youtube se o týhle říčce dá nalézt dokumentární film), stejně tak její přítoky jako Brslenka nebo Klejnárka tečou rozeklaným skalnatým údolím. Tisá skála u Bratčic, Slovanské mohyly u Chedrbí, jeskyně u Lomce, okolí vesnice Zbyslav - to všechno jsou skvělý místa, kde turistu za celý den nepotkáš. Je težký si vzpomenout na všechno. Případný zájemce odkazujeme na internetový stránky obce Opatovice u Zbýšova, který dělá nějakej nadšenec. Taky je fajn knížka Na kole okolo Čáslavi.

11. Vaše oblíbená jídla a pitiva? Oblíbený místa pro posezení u dobrýho piva. Oblíbený místa pro hraní s kapelou?
Nás v hospodě moc nepotkáš, určitě ne pohromadě. Nemáme nějakou knajpu jako základnu, kde bysme se scházeli. Taky tomu chlastání moc nedáme. Vrboun nepije už několik let, Richard to je takovej sportovní typ, Manni a Vápno mají zase rodiny s dětma, takže ty to taky moc nestrhají. Nejlepší místo kde jsme zatím hráli, byla HELLA v Újezdu u Hořovic.

12. Poslední otázka je otevřená, díky za Váš čas.
Díky za prostor. Přejeme ať se Noise Masteru daří a skláníme hlubokou poklonu, protože to děláš už tak dlouho. bandzone.cz/deathwishkids / p.manni@seznam.cz[ Top ]


*****************************************************************************************************


Encore

Poněkud ztrácím přehled a tak se o pražské mlátičce ENCORE dozvídám dost opožděně, na koncertě v Berouně. Tam mě ENCORE dost bavily. A tak jsem odeslal otázky...

1. Čau ENCORE. Žádný zbytečný přípravy a avíza o poskytnutí rozhovoru. Jdeme na to rovnou. Co je novýho v kapele od vydání "TotalDEMOlition"? Máte už reakce na nahrávku?
Kang: Čau Šakale. Kromě nový přepěťový zásuvky se toho u nás zas tak moc nestalo... Reakce na nahrávku zatím nemáme, protože poté co jsi si ji (předpokládám v Berouně) pořídil, se Honzovi vysrala vypalovačka a máš tak tu čest být majitelem prozatím velice limitované edice cca 10 kusů....
Šváb: Novýho nic...., celkem stagnace z důvodů svátečních a tak, čili teď moc nezkoušíme, uvažujem o druhý kejtře...., ale uvidíme....
Honza: Zdarec Šakale, od vydání dema už uběhlo pár dní, ale žádné významné novinky se u nás nestaly, jak už napsal Kanár, vydání je zatím velmi limitovanou záležitostí. Reakce zatím žádné, že by něco v novém NOISE MASTERU ? ? ? :-)

2. Baví mě název dema. Dobrej nápad. Dobrý zpracování obalu, je vidět, že tomu trochu rozumíte a baví Vás to. Kolik jste toho vydaly a nebyl by zajímavej merch, to dát rovnou na kazetu?
Šváb: Obal dělal Honza, na mě je moc takovej uhlazenej, ale ostatním se líbil, takže jsem se podvolil :-) - no kazety jsou fajn, ale nikde jsem se nedozvěděl, kde bych sehnal nějakou krátkou desetiminutovku...., nevíš?
Honza: Tak s názvem "TotalDEMOlition" přišel Kanár a já se toho hned chytil, je to fakt dobrý :-) Obal je zas moje práce, sem rád že se ti líbí.

3. Nahráváno u Kuřete, jde o levný studio nebo je to spíš proto, že to valí na 007? Zvuk je skvělej. Je to původní zvuk nebo byl doděláván někde jinde mastering?
Kang: Já osobně jsem s Pavlem "Kuřetem" měl vždycky jenom tu nejlepší zkušenost, a to jak z koncertů na Sedmičce, tak při jeho práci ve studiu (který zas tak drahý není mimochodem), takže když začal nahrávat demo nahrávky přímo na Sedmičce doslova za pakatel, bylo myslím rozhodnuto. Mix i master dělal přímo Kuře.
Šváb: Ani nevím, jsou tam nějaký známosti, já to prostě odbouchal, nikdo po mě nic nechtěl, takže asi dobrý :-) - zvuk je parádní!
Honza: Tak Kuře je mistr svého oboru, nezažil jsem snad na 007 jedinej koncert, kterej by byl špatně nazvučenej, a když je ta možnost s ním nahrát demo za dobrou cenu, tak myslím není o čem přemýšlet.

4. Další nahrávka, bude, nebude? Co můžeme očekávat? Jak to u Vás funguje..., máte plán udělat nahrávku, tak na ní připravujete songy anebo čekáte, až se něco nakupí a potom začnete řešit co s tím?
Kang: Momentálně makáme na novejch věcech, jak píšeš, čekáme až se nám to nakupí a pak to nahrajem....
Šváb: Další je v plánu na tento rok, a když se to podaří, tak už na epku, čekat můžeš rakev´n´roll crust punk :-) - teď vymejšlíme nějaký další věci a o nahrávce uvažujeme pořád průběžně, takže to prostě vyplyne....
Míša: Další nahrávka je rozhodně v plánu a očekávat můžete prakticky cokoliv...

5. ENCORE = přídavek... Má to větší hloubku, nebo název pro kapelu padnul náhodně?
Honza: S názvem ENCORE přišel Michal, takže to nechám na něm, ať vám to osvětlí.
Šváb: Pusť si dokument s názvem Začalo to v Los Alamos (amíci tam zkoušeli nějaký prskavky a jedna z nich byla Encore), nic hlubšího, pouze odkaz na zkurvenou válku a zbrojení....

6. Každej z Vás už prošel jinýma uskupeníma. Tak popovídejte, kde jsme Vás mohli vidět, případně kde ještě můžeme.
Kang: Minulost je minulost a netřeba se v ní hrabati....., nejlínější kapela ve střední Evropě BLINDED to ještě rozhodně nebalí, a pokud si přestaneme lámat ruce, nohy a jezdit na turné s metalovýma kapelama, snad se na jaře podaří odehrát první koncert BLACK ASPIRIN.......
Šváb: No já chtěl od mala hrát s Banjobandem, ale odmítli mě, že prej jsem moc crust, tak třeba mi to vyjde později :-)... (Mládka a Banjoband mám opravdu rád, to jako že fakt, ale při této otázce mi naskočila tato odpověď). Z mých mladých školních let, až do současnosti, mě můžete znát z kapely Třetí stupeň tortury (kapela ze samejch punkáčů), dále jsem se chvíli motal okolo Life Possession (cdr split s Victims of classwar), poté Encore (prkna co znamenají crust) a teď ještě nedávné zrození Mečem naplocho (krátce, rychle, nahlas), baví mě bubnovat, ale vždycky jsem chtěl bejt za mikrofonem, tak třeba jednou někdy něco, až mi třeba upadne nějaká nezbytná část těla.
Míša: Před mnoha lety to začalo úletem jménem DĚDOVO KOLO, kapela odehrála jediný koncert, ale pro většinu posluchačů nezapomenutelný (už proto, že jsem tam byla kytaristou), pak následovalo MOMENTÁLNĚ MIMO MÍSU a PROCESS OF DECAY.
Honza: Vezmu to stručně, před mnoha lety moje první kapela s názvem Jaderný Odpad (punk - Neveklov (Benešovsko)), poté následovalo uskupení s názvem Momentálně Mimo Mísu (punk - Neveklov), pak Rapida Muerte (crust - Benešovsko) a nakonec Process of Decay (crust - Benešovsko).

7. Ve Vašem výpisu odehraných koncertů převažuje Praha. Je to tím, že pořádáte koncerty a tak si tam zahrajete, nebo jsem úplně vedle, jak ta jedle?
Šváb: No..., vzhledem k tomu, že fungujeme prakticky chvíli a hrajem fyzicky špatně, tak nás nikdo nikam nezve :-) čili se pyrožíme pořád v hampejzu....:-)
Míša: Tak to vůbec netuším, povětšinou mě kapela upozorní na to, že mám v určitou hodinu přijít do určitého klubu a mít u sebe mikrofon a texty.
Honza: Tak hodně koncertů dělá v Praze Kanár, takže odpověď je asi jasná.

8. Nuclear Madness Records. Pojďme se mrknout pod pokličku tohoto malého labelu, distra.
Honza: V nedávném rozhovoru do Pražského Marastu jsem psal, že bude nový e-shop a celkově předělaný web NMR, což nakonec bude nejspíš trošku jinak. Momentálně přemýšlím o tom, že bych distro jako takové pustil a nechal si pouze label, přivydávat desky rozhodně přestat nechci, baví mě držet v ruce desku, na kterou jsem mohl jakkoliv přispět. Takže abych to uvedl na správnou míru, web nový bude, ale budou na něm jen desky, na kterých jsem se podílel.

9. To bude docela problém, nějaký malý distro asi vždycky bude. Já už se o to snažím dlouho, ale sem tam něco přibude, haha. Na jakých titulech najdeme logo NMR? Byly všechny tituly dle očekávání? Nastaly někdy problémy s kooperacemi?
---------------------------------------

10. Praha D-beat Maffia..., můžu vědět více o tomto spolku příznivců surové muziky?
Kang: Je to přísně tajná organizace zabývající se okultními vědami uctívající DISCHARGE a SKITSLICKERS.... pak taky občas zorganizuje nějakou taškařici... už teda bezmála 10 let....
Šváb: O tom mám zakázáno mluvit, po pravdě se bojím o svůj život, protože, když něco veřejně řeknete, tak se pokaždý stane nějaká ta nehofkgjemwnjgjtktktkk.....................

11. Co teda proběhlo pod hlavičkou D-beat Mafie? Spokojenost ve vlastních řadách? A co od ostatních?
Kang: Hele, za těch x let se toho dělo spousta, archiv akcí jsem si nikdy moc nevedl... Víceméně šlo o koncerty punk/crust/metal kapel, mezi lety 2005-2013. Teď toho děláme podstatně méně.

12. Máte nové objevy na hudebním poli? Baví Vás poslouchat i jiná muzika než tu, co hrajete? Dokážete si představit, že byste nikde nehráli a jen konzumovali jako běžný návštěvník?
Kang: Tyjo, otázka na tělo....já si bez produkce kraválu jakéhokoliv typu už asi život nedokážu představit...., hmm poslední objevy. Asi OBLITERATION This is tommorow EP (pozor tohle je d- takt jak prdel, neplést s OBLITERATIONS který jsou taky super, ale přece jenom je to trošku něco jinýho).... Já osobně poslouchám hrozný hovadiny..... například když jsem minulej rok našel u popelnice vyhozený desky Mozarta, Wagnera a Bethovena skákal jsem radostí 2 metry do vzduchu..... Kromě kytarovejch bordelů rozmanitého typu si poslechnu i nějaké to elektro....., tak a teď mě kamenujte....
Šváb: Mám opravdu širokou škálu chutí, pokud jde o hudbu, poslouchám prakticky všechno až na hip-hop a pop atd., za poslední dobu mě potěšili kapely: Bronco Libre (punk rock z Lipska), Bombatolcser (jejich split s Jack je zabijácký), Crutches, Halshug, Nezapomeň a Sebestřet (jejich split kazeta je skvělá), Kunta kinte, Aso Naga, Phobia (to je má nej banda) a asi milion dalších... Z těch "větších band" jsou to Black sabbath, AC/DC, první deska Limp Bizkit, Amen. Slut - potažmo Are you local?, již zmíněný Banjo band, Hendrix a tak bych mohl pokračovat do rána.... Dokážu si určitě představit a dokonce jsem někdy rád, že hrát nemusím a jen si zajdu na pivo a podívat se na kapely a že nemusím tahat aparát atd.
Míša: V mém případě je 80 % hudby co poslouchám úplně jiná, než co hrajeme. Asi nebudu jmenovat, protože žánrů v mém hledáčku je strašně moc počínaje starou rockovou klasikou, přes všechny možný demence až po HC.
Honza: Můj hudební žebříček je celkem rozmanitej a našel bys na něm věci, který bych tady asi ani neměl jmenovat :-) Né teď vážně, mám to podle nálady, někdy poslouchám NAPALM DEATH a někdy zase FALL OF EFRAFA, občas není na škodu dát uším od toho hardcoru odpočinout a pustit si něco klidnějšího. Asi už bych neuměl jen konzumovat a nikde nehrát, baví mě to všechno okolo co je s tím spojené.

13. Myslím, že na encorepunx jsem našel odkaz na výrobu placek a to i nestandartních formátů. Přijde mi to, jako by to byl oficielní job.
Šváb: Tak to bude zřejmě otázečka na mou osobu.... No ofiko job to je, ale pokud bych měl mít pouze tento směr, tak mě to nenakrmí, takže mám ještě nějaký věci k tomu, ale hlavním základem je výroba placek www.placky-buttons.cz, takže pokud mi chcete něco přihodit na rohlíky s nějakou pomazánkou a lahváče, tak mi můžete nějakou tu objednávku poslat, nebo šířit mezi kapelama a tak....:-) Jak už jsi zmínil, tak mám i nestandardní průměry (čtverec, obdélník, otvírák, klíčenka). Stránky jsou dělaný pro firmy a společnosti, s kapelama se domlouvám individuálně, takže cena je pak za malou placku 5,- Kč, což si myslím je ok ne? :-) kapely mi většinou píšou na osobní mail 123svab@seznam.cz

14. Určitě by si Praha - potažmo kapely působící v Praze, zasloužila/ly další díl kompilace mapující tamní scénu. Těch kapel, o kterých nevím anebo jen z doslechu, se najde v Praze dost. Což?
Šváb: Ano, to máš pravdu a dokonce už jsem na toto téma s několika lidma hovořil, takže se do toho možná obujeme i z vlastní iniciativy, ale těžko říct. Pokud tohle budou číst nějaký lidi z hampejzu (Prahy), tak se klidně můžou zapojit do této myšlenky a napsat mě (123svab@seznam.cz), nebo na Nuclear madness records....
Honza: O něčem jsem už zaslech, ale nebudem předbíhat běh událostí.

15. Pojďme zase k ENCORE, co texty. Měly by být jasně psaný, aby bylo hned na první jasno, o čem jsou anebo spíš jinotaj? Taky se hodně vytratily texty o konkrétních událostech, což mě docela mrzí.
Šváb: O texty se staráme napůl s Míšou a jsou většinou dost temný, asi nejsme příliš veselý lidé, ale spíš je to asi tak nějak o pocitech, nebo o tom co nás sere... O konkrétních událostech jsme zatím nic nenapsali, ale třeba na to dojde...., abych řekl pravdu, tak se s textama docela pereme, aby byly alespoň trochu o něčem....
Míša: Moje texty se snaží tvářit jako jinotaj, ale bohužel většinou jde o první jasnou.

16. Než vznikla kapela ENCORE bylo jasný, o čem by měla být anebo po prvních zkouškách se hudba vykrystalizovala do současný podoby? A co bylo tím hnacím motorem, dát dohromady ENCORE?
Šváb: No, tak nějak po pár zkouškách jsme se shodli, asi nic konkrétního v plánu nebylo, prostě někdo něco zahraje a buď to sklidí úspěch, nebo se to někomu nelíbí a předělá se to... Hlavní je, aby to šlapalo a bylo to svižný, jinak by mě to nebavilo. Tak hnací motor byla asi chuť hrát..., ani tak né z mojí strany, to spíš Honza neměl kde realizovat své nápady, páč mu všechny projekty nějak nevyšly, takže tak.

17. Když se poohlídnete za krátkou historií kapely, bylo vše ready nebo byste něco měnili? A je ňákej náhled do budoucna ENCORE? Nejen na hudbu samotnou, ale třeba i na propagaci, častější koncerty anebo turné a taky větší prezentaci na webu, zahlcovat ty facebooky, myspace, twittery a já nevím co ještě?
Kang: Já myslím, že je všechno ready :-)
Šváb: Ne vše je vždy podle mejch představ, ale naučil jsem se dělat kompromisy a pokud jde o propagaci atd, tak to spíše nechávám na Honzovi a ostatních, protože já všeobecně nejsem moc typ člověka, co by se snažil někam hrabat do předu vejš a vejš. Takže se spíš nechávám překvapit, s čím přijde zbytek :-) A ohledně plánů, tak určitě bude nějaká nahrávka, doufám, že už na vinylu a turné by bylo taky fajn..., ale uvidíme.

18. Dřívávějc bejval hardcore / punk, potažmo crust téměř vždy plný politiky nejen v textech, ale i členové fungovaly v různých organizacích a celkově celá "komunita" byla hodně angažovaná... Chybí Vám nebo spíš zajímají Vás nejrůznější přesahy v hudbě nebo se spokojíte jen s muzikou a pozlátkem kolem ní?
Kang: Hele, já myslím, že to je hodně o konkrétních lidech, když se koukneš, kdo všecho je schopnej hrát hardcore punk, je ti z toho občas na blití... Myslím, že dneska je nějakej přesah víceméně každýmu u prdele...
Šváb: Mě osobně politika nezajímá..., občas, když sleduju nějaký novinky a zprávy, tak mi je z toho akorát tak blbě a člověk je nasranej. Vrchol pro mě byl, když si náš tupej národ zvolil Zemana. To vypovídá o tom, jaká je většina Čechů. Jinak celosvětově to vypadá na třetí světovou a řítí se to na nás ze všech stran.... Rusko, USA a šílení islámisti..., do prdele s nima se všema! Zkurvený náboženství!!!

19. Díky moc za Váš čas a někdy na živo. Čus.
encore666@email.cz 123svab@seznam.cz[ Top ]


*****************************************************************************************************


biografie

DISSECTOR
Bangladéž, kolik tam funguje metalových kapel? Určitě dost, a jedna z nich je DISSECTOR. Potřebuješ evropskej osmdesátkovej thrash metal, kterej má svý kouzlo i v roce 2014? Určitě zkus DISSECTOR. Kapela byla založená v roce 2011, takže to není tak dlouho. Dal jí dohromady bývalý zpěvák Parvez Shetu s kytaristou Affnanem Bin Amanem. Později se ke kapele přidal na sólovou kytaru Pulok Haque a Muktadir Anzan si sednul za bicí. Kompletní sestava byla po příchodu Ahmeda Saeeda Ananda, ale po prvním koncertu odešel pro zaneprázdněnost. Do kapely tudíž přišel s basou Sameer Azmi z kapely THRASH. Parvez opustil kvůli neschodám kapelu a nahradil ho zprvu jako hostující zpěvák, Dip Demodulated z kapely ABOMINABLE CARNIVORE (mimochodem kapela v roce 2013 odehrála turné po Nepálu). První koncert kapela odehrála v polovině roku 2011 na mejdanu nazvaném Riot of metal. Proběhlo ještě několik koncertů a Sameer opouští kapelu kvůli své původní smečce THRASH. Nahrazuje ho Shakhawat Hossain Shiplu. DISSECTOR mají venku pěti songový EP nazvaný "Local maniac syndrome". Patnáct minut včetně instrumentálky. Surovej, rychlej thrash metal, kde nenajdeš žádný inovace, jen skvělou hudbu. Skvělou, pokud nejsi rejpal a nechceš hledat detaily. V tom případě můžeš bejt zklamán. V textech se mluví o korupci a politických hovnách... http://www.reverbnation.com/dissector

BLOODROCUTED
Teď sereme na exotiku, mrkneme do Belgie, kde funguje po celé zemi rozesetá mladá thrash metalová kapela BLOODROCUTED. Čtyři mladíci založili kapelu v roce 2010 v sestavě Bob Briessinck (Lead Guitar + Lead Vocals), Jason Bond (Rhytm Guitars + Backing Vocals), Daan Swinnen (Bass + Backing Vocals/Blackthrash vocals) a Gaëtan De Vos (Drums). Sestava se doposud nezměnila. BLOODROCUTED nahráli zatím jediné full album "Doomed to annihilation", které obsahuje 8 kusů poctivýho, středně rychlýho thrash metalu. Album má rozumných 28 minut, z čehož plyne, že jednotlivé stopáže jsou kolem tří minut. Album vyšlo v roce 2013 a o rok později kapela vydává demo kazetu o třech skladbách "Persecution of the misanthrope. Demáč s kresleným obalem v duchu DIY odpovídá spíš na rok vydání 1988. Nicméně těch slabých 12 minut je dostačujících a kapela si tak otevřela ještě větší šanci pro další velkou desku. Kytarista Bob Briessinck taky působí v další thrashové kapele IN VAIN. Jedná se o podobně zahranej thrash metal, ale s výraznějším, agresivnějším vokálem, kterej kapelu posouvá o kousek dál, avšak s více melodickou linkou. Kapela IN VAIN funguje od roku 2006, vydala demo o rok později se čtyřmi vlastními songy a jedním coverem IRON MAIDEN. Skladby jsou poměrně dlouhý, ale kvalitní poskládání jednotlivých songů pěkně odsejpá. V roce 2010 kapela vydává další demo "Living in a memory", které s téměř stejnou stopáží obsahuje sedm skladeb včetně intra. IN VAIN působí ve složení Fré De Schepper - kytara a zpěv, Bob Briessinck - kytara, Steven De Hertogh - bicí, Semir Brik - basa, který nahradil Roela Van Doorsselaera. Bloodrocuted: bob.briessinck@live.be / faceshit.com/BloodrocutedThrash * In Vain: http://users.telenet.be/in.vain/

ORATOR
ORATOR, již sám název zní tvrdě metalově. Death / thrash kapela z Bangladéže. Kapela funguje pod tímto názvem od roku 2008. Ale její začátky se datují k roku 2003, kdy fungovala pod jménem BARZAK a produkovala death / black. Začneme tedy BARZAKem. Ti stihly vyprodukovat čtyři nahrávky. První, nevydaný demo "Narabali" se třemi songy. To bylo v roce 2005. Ten samej rok vyšlo "Opocheshta" demo se čtyřma songy. O rok později kapela vydává full album "Qabiluhu", na kterém se objevují vybrané skladby z prvních dvou demáčů, znovu nahraných. Album obsahuje celkem devět skladeb, které jsou na ploše 38 minut. Na konci roku 2008 vychází kompilace předchozích nahrávek na jednom nosiči nesoucí jméno "Barzak". Pokud demo "Narabali" bylo více death metal, tak "Qabiluhu" se přiklání více k blackmetalu. Např. "Dozokh er nihshash", skladba je tvrdá blackmetalová smršť. Některé songy jsou obohaceny o melodické vyhrávky, ve kterých není nouze o tradiční bangladéžské rytmy, samozřejmě v rámci death/blacku. V tomto ohledu mi BARZAK v některých skladbách připomínají demáče ROOT. Avšak skladba "Khadhulu shaytan" z "Qabiluhu" je typická death palba. I demáč "Opocheshta" je hozen víc do death metalu, skladba "Tahader ghrina kori" budiž důkazem. Hudba BARZAK má prázdnější místa a zejména bicí by mohly být kvalitnější, ale právě to dělá z kapely těžkej underground. V rozjetém BARZAKU zůstává basák Vritra Ahi (působící mimochodem i v BLOODLUST, INFERNAL CURSE a KATHGOR) a kytarista, zpěvák Skullbearer (též WEAPON), přibírají o rok později bubeníka Mephistophelese, který přbral místo po Daarbeshovi a v roce 2010 vydávají limitované (300ks) 7"EP "Dominion of avyaktam" na francouzském labelu Legion of death records. Label se specializuje na vinylové tituly thrash, death a black metalových kapel z exotických zemí. Sedmipalec čítá sedm docela krátkých songů. V hudbě ORATOR se prolíná starý old schoolový thrash metal s lehkým závanem tradiční indické hudby. "Dominion of avyaktam" tak působí osobitým přístupem a v zástupu mnoha dalších skupin je lehce rozpoznatelná. Snad nejblíž ji můžeme přirovnat ke staré SEPULTUŘE a to hlavně zpěvem. Např. song "Immersing into kalagni", kde najdeme právě směs staré SEPULTURY s tradiční indickou kulturou. Následující rok kapela vydává demo kazetu v limitu 218ks na Eternal transmigration records, což je label z Bolívie zaměřen na kazety ve stylovém rozmezí death, thrash, black, ale i grindcore. Kazeta čítá devět skladeb, které se vtěsnaly do 24 minut včetně cover verze MERCILESS a TERRORIZER. Rok 2013 je pro kapelu klíčový. Vychází full album "Kapalgnosis", opět striktně limitováno na 300ks. Tentokrát jde o CD formát na labelu Armée de la mort records (francouzský label zaměřený na metal, převážně vydávající CD, ale výjimkou nejsou ani vinyly). "Kapalgnosis" obsahuje deset skladeb včetně již zmíněného coveru MERCILESS, tentokrát ale s jinou skladbou. Album dostalo velice pozitivní ohlasy a není se čemu divit. Posun od "Dominion of..." je jasnej. Kapela se vyhrála, působí ucelenějc a hlavně se skladby vykrystalizovaly do razantnějšího thrash/deathu, kterej je tak typickej pro starou tvorbu legendární brazilské SEPULTURY. Pravda, na druhou stranu už kapela nepůsobí tak exoticky (přesto v "Devoid of dharma" je exotiky dost), což je v dnešní době spíš na škodu, ale přesto ORATOR tím starým zvukem a parádní vokálem, rychlým tempem, má co nabídnout. "Kapalgnosis" je kurevsky dobrý album! Zatím poslední nahrávkou je živák zaznamenaný na kazetě u thajského labelu Hellhouse 666 production, který vydává víceméně jen kazety a na svém kontě už má mnoho titulů. Živák ORATOR pochází z Kuala Lumpur (Malajsie), obsahuje devět skladeb a objevují se na něm oba dva covery od MERCILESS. Když jsme u těch cover verzí, ORATOR hrají např. i song "Shiraj" od BARZAK nebo i od NUNSLAUGHTER. crematoration@yahoo.com / faceshit.com/pages/Orator/320273501690

BESTIAS
Přiznávám, že jsem o kapelách v Bosně a Hercegovině nic nevěděl a že jich tam je, pokud mluvíme o metalu všeobecně. Jednou z mnoha je BESTIAS. Kapela byla založena na přelomu roku 2010/2011. Od začátku bylo jasný, že BESTIAS bude produkovat jen na maximum nasraný thrash / death / black a to v nejlepší formě starého poctivého zvuku. Špinavý, surový, ničím neupravený zvuk je s parádními vyhrávkami a zběsilými tempy, tím co kapelu prezentuje. Zvuk mi lehce připomíná staré československé a brazilské demokazety. BEASTIAS nahráli první demo v roce 2012 "Paklena snaga". Pětiskladbová kazeta vyšla vlastním nákladem v ultra limitu 30ks. O rok později vychází druhé demo "Bestias", kde je po čtyrech skladbách, co vyšly na předchozím demu. Zřejmě došlo k přehrání skladeb pro lepší zvuk. Ať tak či onak, na obou demosnímcích se nachází cover verze HELLHAMMER (Crucifixion). Demo "Bestias" bylo vydáno v limitované 50ks edici na kazetě u malého labelu ze Sarajeva, Death Plagues Productions, který se specializuje pouze na kazety v rozmezí 50-100ks a jen na thrash, death a black metal v nejsyrovější formě a ve starém old schoolovém duchu. Moderní metal nemá šanci. Mimochodem na labelu vyšla kompilační kazeta srbské black/thrash kapely CATASTROPHY s dvěma demy a nevydaným válem ze zkušebny. CATASTROPHY: to je hlavně blackový vokál a thrash metalová kytara se znatelným heavy - speed metalovým vlivem. Zpět k BESTIAS. Aby se neřeklo, rok 2014 a třetí demo "Na krilima osvete", obsahuje šest songů, přičemž demo obsahuje jen tři nové skladby!!! Všechny ostatní vyšly na předcházejících demech. Kapela od svých začátků působí ve stejném složení, jen se změnil post bicáka. První dvě dema nabouchal Faris R. "Infernal Hammer". Poslední sestava je: Basa - Azer Malohodžič "Pervertor", kytara - Harun Pezo "Desecrator" (taky kytara a zpěv u RITUALI SATANAS - black/doom/punk), kytara - Naris Šatrovic "Penetrator Mizantrop" (jinak basa u RITUALI SATANAS), zpěv - Džafer Bavčic, bicí - Osman Ramadanovic "Crna Smrt". Kapela, jak se zdá, není až tolik aktivní pro živé hraní. http://bestias666.bandcamp.com/

COPE
V kanadském Edmontnu (Alberta), fungovala brutální hardcore kapela COPE, koketující s přesahy do p/v. Když si kapela sama vydala ručně dělané CD-R s bookletem včetně textů, které obsahovalo 9 drtících songů, brzo následovalo převydání na 10". CD-R bylo vyvedeno ve čtyřech odlišných obalech v edici 210ks. Převydání na 10" vyšlo ve 100ks na clearhaze a 400ks v black edici, roku 2009. Sestava na téhle nahrávce byla ML - kytara, DS - bicí, TS - basa, KW - zpěv. O rok později, opět v srpnu, vyšla čtyřskladbová kazeta "Canceris a gift" pro tour Summer 2010. Původně měly skladby být na kolaboračním vinylu s experimentálním drone umělcem St.Gilles, ale nakonec se narychlo vyrobilo 30ks ručně dělaných kazet, když se ukázalo, že vinyl je nemožný vyrobit (otázkou je, proč?). Sestava KW-vocals, DS-drums, TS-bass, NL-guitar. Ale skladbu "Shell" napsal původní kytarista ML. Koncem roku 2011 kapela vydává další titul ve stejném složení, co na poslední nahrávce a tentokrát se plní sen. Jde o kolaborát s St.Gillesem (Toronto). Splnění snu o dosažení maximální možné destrukce, brutálních riffů a zvuků spojených s ukrutným řevem. To se se zpožděním povedlo a to díky neutuchající vytrvalosti pro tento projekt. Bohužel tato kolaborace není fyzicky dostupná. Ale jako zadostiučinění kapela považuje společný live vystoupení a to hned dvakrát. Jednou na festivalu v Edmontnu a podruhé v Calgary. Obojí v roce 2010. Kapela se oficiálně nerozpadla, ale její aktivita je již pár let nulová. Kevin hraje v BOOK OF CAVERNS (www.facebook.com/bookofcaverns) a MAUS (http://maushardcore.bandcamp.com/), Matt je v TODOS CAERÁN (www.facebook.com/todoscaeran) a LANGUAGE OF ZUYUA, Nathan funguje v MOONS (http://moonscomecrashing.bandcamp.com/) a LANGUAGE OF ZUYUA, Durell nejvíc aktivní, působí v MAHRIA (www.facebook.com/Mahriaband), FALSEHOOD (www.facebook.com/Falsehoodhc), DYSPLASIA (https://myspace.com/dysplasia780) a CYGNUS (https://myspace.com/cygnusdoom), no a Todd hostuje v MAUS (http://maushardcore.bandcamp.com/). COPE: http://walkingthepath.bandcamp.com/album/cope-self-titled

MAUS
Město Edmonton ukrývámnohorůznorodýchkapel.Některé s jepičímživotem, jinéhrajídlouhéroky a ještěhrátbudou.Edmonton, potažmo Alberta máopravdujednu z nejsilnějšíchscén v Kanadě. MAUS, kapela, kterávydala v červenci 2009 čtyřskladbovou demo kazetu s otvírákem "Rotting death". Skladbainstrumentální, nesoucí se napoklidné emo vlně. Ale patrný hardcore zvuk se zeskladbytáhnejaksmrad, čehož je důkazemnásledující "Stepping blindly", která je jakzeřetězuurvaná, aby se v půlcezlomila do uřvaného emo hardcoru.Následujícídvěskladbyjsoutypickýtěžký hardcore nářezy s uřvanýmvokálemplivajícímkrev.Drtícíriffyjsouproloženýkomplikovanýmivsuvkami, lehcebouracípřímočarýnářezspadající do pomalýchauvřískanýchnaléhavostí. MAUS natomtobezejmennémdemuukázalyhrubej a uřvanej hardcore s razantními emo přesahy. Přesně o rokpozději, MAUS vydávajídalšíčtyřisongy.Posunnenínikterakvelký, snadlehce, ale opravdujenlehcemetalový. Tam kdekapelazpomalila, přidalanarazantním a brutálněagresivnímsoundu a riffech. Představa, jak MAUS drtíobecenstvoklubu, je mrazící.Kapelalehoučceubírá emo pasáže, ikdyžzávěrhneddruhéhoválu "Schadenfreude", tomuneodpovídá.Vícesekanýchriffůnenínaškodu a jenzpestřujíhlavníkostrusongů. Závěrečná "The robber bride" je spíšemluvenáskladbanesoucí se navlnáchpoklidněgradujících emo vln. MAUS rozvíjíhudbunapoměrnědlouhýchstopážích, kdyjimnenícizípřekračovatdvěminuty. Úvodnípecka "Horrors Manufactured Here" z druhénahrávky, se objevilanavyhledávanékompilačníkazetě "Alberta Hardcore", kde se MAUS objevilypobokukapel GIFT EATERS, GYRE + SPIRE AND SPINDLE, GROWN-UPS, SNIC, BAYONETS!!!, RED HOT DAGGERS, HIGH JINKS, COPE, STALWART SONS a FUCK THE TUNDRA. Pro doplnění, párkapel z Edmontnu, co zdenebylyzmíněny: GOOSE, FROM WITHIN, AS BOLD AS LIONS, RING LEADER, MESSAGES VIA CARRIER PIGEON, CAPTURE THE HILLS, PROSECUTION, NO PROBLEM a SUICIDE COP. MAUS: myspace.com/mausedmonton | http://maushardcore.bandcamp.com/

WAGESLAVE
První velké album amerického blázince WAGESLAVE vyšlo na Cult of Melancholia. Kombinace thrashové kytary, zběsilého fastcore námrdu, to je WAGESLAVE. Minutáž lehce přesahující 3 minuty také o něčem svědčí. Dlouhé skladby jsou poskládány z mnoha pilířů. Každý je jiného stylu. Kombinace překypující odvážností. Podobných kapel moc nebude, mix grindcore, thrash metalu a melancholického doom/black metalu může vyprodukovat jen chorý mozek a pokud je patřičný zvuk nahrávky, kde vyznívá technická hra kytary, dílo je dokonáno. Před albem o dva roky dříve (2010), vyšlo stejnojmenné EP o čtyřech skladbách. Přes jedenáct minut šíleného haluzu, si pod taktovku vzal kytarista Erol Ulug, který je zřejmě mozkem kapely pocházející z Los Angeles. EP je víc metal než grindcore, ale thrashová kytara se opravdu nezapře. EP se pyšní skvělým zvukem, kde má navrch kytara a bicí. WAGESLAVE není typický fastcore nebo power violence. Však si zkombinuj takový GRIDE (bezesporu jim jsou v některých skladbách fakt nejblíž), TURBOKRIEG, PANTERU a nejšílenější haluzy v duchu NIRVANY. WAGESLAVE tvoří Justin Moore - zpěv, Erol Ulug - kytary, Eric Netto - Basa a Griffin Figueroa - bicí. http://wageslave.bandcamp.com/

SACRIDOSE
Klasický grindcore. Zastavme se na Tampě, Florida + Gainesville (odtud je Palmer), kde sídlí SACRIDOSE. Tříčlenný tvrdý úder: Zell, Jaydee a J Palm Death (mimo jiné členové zaniklých CELLGRAFT - kytara, BASTARD DECEIVER a CROW´S FOOT). Kapela v roce 2013 nahrála jedenácti skladbový materiál "Anxiety Tremors", který vyšel na bílém 7" a MC u Financial Ruin Records. Zvukově hlubší, blíž hutnému grindcore, než o dva roky mladší matroš "Clouded Rituals". "Anxiety Tremors" je grindcore zahraný postaru, nicméně s kytarovým virtuozem (což dokazují nahrávky CELLGRAFT, skvělé to kapely), co dokáže z brutálního old school grindcore riffu vytáhnout pískající kytaru technickýho rázu. Ale převládají skvostný old schooly s perfektním grindcore zvukem. Krátké převážně půl minutové songy. Sype to slušně a cover RUDIMENTARY PENI (Only Human), což je nejdelší skladba, zní parádně. Mohlo by se říct, že tu jsou novodobé náznaky p/v, ale já se přikláním ke grindcore. Power violence nemůže být všechno, co se zpomaluje a následně zrychluje, že? Nasranost, zloba jsou základním kamenem pro každý song. SACRIDOSE nemusí složitě experimentovat, aby dosáhli ohromného výsledku, SACRIDOSE je jednoduše přirozená zlost přetavená do grindcore. Spíš punk než metal. Textově se kapela pohybuje kolem smrti, vědeckých faktů a civilizačních špatnostech. Již zmíněný matroš, "Clouded Rituals" je klasickej grindcore s uštipačným vokálem, co musí vyluzovat sto pro ženská. Zvuk tu není tak hutný, ale pro grindcore typu legendárních a již pozapomenutých RETALATION, tak typický. Materiál je ze splitu s další mlátičkou, TRIAC. Ještě bych dodal, že SACRIDOSE mají za rok 2014 zápich v podobě split kazety s WAGE SLAVE (nejedná se o WAGESLAVE, o kterých tu je taky řeč), což je dvoučlenný p/v námrd (klasika bicí + basa) z Gainesville. SACRIDOSE sem daly 7 kusů skvělýho masakru. Co skladba, to minuta a kousek grindcore. Živáky znějí jak prvotní nahrávky NAPALM DEATH. Co víc si přát. WAGE SLAVE daly na kazetu taky sedm songů. Kapela nemá extra distortion basu, což se už moc neslyší. Basová linka je dost čitelná a pestrá. Moc rychlých partií nenajdeme, WAGE SLAVE je středně tempová kapela. http://sacridose.bandcamp.com/album/anxiety-tremors / https://www.facebook.com/Sacridose / http://sacridose.blogspot.cz/

NARAYAMA
Brazilské čtyřčlenné tornádo, NARAYAMA, označované sloganem "Anticapital grindcore", je důkazem, že staré postupy, krátký stopáže a kombinace noisecore se špinavým zvukem, stále existuje. NARAYAMA jedou na dva vokály. Klasika, jeden uvřískaný vyšší, druhý ukřičený growling. Texty psané většinou v portugalštině, pár v angličtině. Hlučný band NARAYAMA ani nemůže znít jinak, pokud pocházíte z chaosálního mega města, jakým Sao Paulo bezpochyby je. Jedenácti skladbové demo "Terra Suja Vista Imunda", jsou dvacetisekundový výplachy se slabším zvukem, ne tak hutným. Hudba je postavená spíš na noisecore, přestože jde o grindcore. Výjimku tvoří poslední "Vista Imunda", což je 6-ti minutový noisecore chaos s občasným noise zpestřením. Další titul je pojmenovaný "Pró-Exploracao". Celkem dvanáct songů. Lepší, hutnější zvuk, a kostry skladeb, který maj opět pár sekund, jsou mnohem víc grindcore. Pár jich přesahuje minutu a půl, ale pořád jde o rychlý grindcore námrd v duchu NEEDFUL THINGS nebo THOUSANDSWILLDIE. Zběsilostí a zvukem mi je připomínají. Poslední nahrávka "Ao Vivo" vedená zřejmě jako promo, má nejlepší zvuk, i když ne čistý (ten byl na "Pró-exploraç?o"), spíš dravější a víc špinavější raw. Tohle je těžkej buldozer v rychlém námrdu. Je to materiál co ještě nevyšel (?). A já už vím, co je za tím špinavým zvukem, pod hudbou je hřmot jako bouřka, to je bomba…, ale s největší pravděpodobností jde o brutální efekt na base. Pokud chceš slyšet poctivej grindcore nášup, zkus NARAYAMA a nenech se odradit obaly, ty jsou divný. http://narayama.bandcamp.com/

LXS JUGADXS
Velice kladně přijímané demo 2013, argentinské (La Plata city) powerviolence / grindcore / metal hardcore úderky LxS JUGADxS, čítající pět krátkých songů je plné skvělých riffů. Kapela mísí v brutálních skladbách i death metalové elementy s divně znějícími bicími, hlavně šroťák má zvuk, co jsem ještě nikdy neslyšel (jak mlácení do plastové misky v digitální podobě). Znáš-li kapelu MARUTA, případně PRIAPUS, uděláš si snadnější představu o celkovém zvuku a hudbě a ano, můžu tu napsat i INGROWING. Směs growlingu a uječenýho vokálu dodává na zběsilosti celé demo kazety. LxS JUGADxS rozhodně neznají pomalý pasáže, hudba zní, jak kdyby vypadla z tornáda. Kapela funguje ve složení El Negro, El Rama, El Gede, El Shuo a El Gordo. Roku 2013 je vydáno ještě "Doscabra". LxS JUGADxS mají ještě split kazetu s ALTAR, která vyšla na argentinském labelu Frank Grimes. ALTAR mají na kazetě čtyři songy, LJ šest kousků. Další pěti songový demo vyšlo v roce 2014, je pomalejší a má přidáno na hutnosti. Lehce přidáno na metal/hardcore, kolize old PANTERA, MACHINE HEAD a INGROWING bude dost blízko pravdě. Víc se mi líbí Demo 2013. LxS JUGADxS jsou propojení s další méně známou kapelou HATEFUCK (hatefuck.bandcamp.com). http://lxsjugadxs.bandcamp.com/ / www.facebook.com/LOSJUGADOSGRIND

AUGURS
USA je velká země a tudíž se v ní nachází mnoho hudebních spolků. V Oaklandu, Bay Area, je jedna těžkotonážní kapela, mísící trochu crust, víc sludge a grind a nebojí se metalu a dokonce ani black metalu. AUGURS fungují poměrně krátkou dobu, za kterou však vydaly mnoho nahrávek. A po technické stránce není námitek, bravurně ovládaný nástroje dělají z AUGURS kapelu, která by se mohla postavit jakékoliv "velké" kapele. Jeden z posledních titulů, co zatím vyšel, je split 7" s DEATHGRAVE. Limitovaná nahrávka 500ks, kde AUGURS mají jeden song přes čtyři minuty dlouhý, na 45rpm. Split vyšlo sice v roce 2015, ale nahrávka pochází z konce roku 2013 ze studia EarHammer. Na nahrávce jsou Michael W. Treloar, Keen Ondra, C:roach a James P. Lord. Brutální zvuk - hutnej válec po srážce p/v a death metalu. Skladba je mix grindcore a melodií crustových kapel s notnou dávkou sludge. Ve stejnou dobu vychází split 7" s Wisconsinskými NO BRAINER (nobrainerdude.bandcamp.com), kam AUGURS daly dvě skladby. Jednu minutovou, druhou čtyřminutovku. Skladby pochází ze stejné session jako na split s DEATHGRAVE, jen mastering byl pod jiným člověkem. Zvukově je to více death metal a to jak bicí, tak kytary. Je to takovej grindcore, kdy se to zvrhne v taneční grind metal a death metal. Některý momenty bomba, jindy prazvláštní. Ale jako celek to drží. Druhej vál je spíš sludge s občasnými rychlými vyhrávkami. V roce 2013 vyšlo ve 300 kusech 7" Old ways ep se třemi songy, kdy mezi nahráním a vydáním uběhlo jen 5 měsíců. První song je typickej AUGURS, ale ve zbylých dvou se začínají v dost velké dávce objevovat black metalový části, až to přejde do sludge. Jak se uvádí, mixoval legendární James Plotkin. Na basu zde hraje Jesika "Christ" Gorton z kapely LUDICRA (r.i.p.) + zpívá a dělá samply. Úplná prvotina je demo 2012, které vyšlo na kazetě v roce 2013 v 99 kusech. Demo bylo zanedlouho převydané na další kazetě v počtu 150ks. Devíti minutová kazeta obsahuje tři songy. Nahrávka byla pořízena v zimě 2012, opět ve studiu EarHammer. Demo bylo nahráno v sestavě M.Treloar (kytara, samply, basa), K.Distefano (Dbeats), J. Lord (zpěv), N.Burrose (kytara, noise). Všechno začíná podlazeným sludgem, co přejde v grind / death technickýho rázu. Opět zvláštní mix. Serou mě tam hlavně ty pískavý kytary, co jsou běžný hlavně u death metalových kapel. Nějak se tomu říká, já tomu říkám sračka. Ještě bych se měl zmínit o jednom šesti minutovém songu, který pochází ze stejného nahrávání, co materiál pro DEATHGRAVE a NO BRAINER. Skladba "You are not evil" je skvělej sludge pohřeb se strašidelným vokálem. Skladba se dostane až do gradujícího grindcore, plynule přecházejícího v rockový vyhrávky, až skoro sabbatovský, a zpět do grindcore s blackmetalovým vokálem. "You are not evil" by měla být skladba od BLACK FLAG nebo co, moc tomu nerozumím, sorry. http://augurs.bandcamp.com/

KRUDS
Nepřeberné množství p/v kapel v USA nebere konce. Jednou z mnoha jsou KRUDS ze San Antonia, Texasu. Sinclair, Horse, Rots a Tofu čerpají z první i druhé vlny power violence, kdy základním pilířem je víc hardcore punk než grindcore, i když v raném období kapely se nebála grindcoreových riffů. V kapele působí ex členové GOOD GRIEF, MDK a HARSH. Nahrávky jsou poměrně rozdílné (zvukově a lehce i hudebně) a živá vystoupení jakbysmet (tam navíc coverují pop rockový hity, ze kterých přecházejí do ultra rychlýho fastcore trvajícího pár vteřin, hlavně v začátcích kapely). Nejznámější nahrávkou, bude zřejmě split 7" s RAMPANT DECAY z konce roku 2012. KRUDS tam umístily čtyři songy, R.D. dva crust hardcore válce. Split vyšlo na známém americkém labelu Patac. KRUDS nahrály další čtyři songy, která by měly vyjít nebo už vyšlo na split kazetě s NO COMPLY. myspace.com/kruds80 / last.fm/music/the+kruds / kruds.bandcamp.com/ / blastalotrecords@gmail.com[ Top ]


*****************************************************************************************************


CDs

CONOPED - Dotek civilisace 2014 CDr (Z6H Rec.)
Hned na úvod říkám, že čekám, kdy se už najde label, který by vydal vinyl téhle strakonické partičce. Na jihu Čech jsou dvě kapely, který ty vinyly by měly mít, druhou jsou SVINĚ! (těm se to v těchto dnech podařilo). OK, jdeme na to. Obal v barvách, ale motiv a provedení se mi vůbec nelíbí. Za to vnitřní A4 papír je super, tak jak to kdysi bývalo standardem u všech nahrávek, převážně na vinylu. A to i podklad pod text, co na papíru je použit. Zvuk, to Vám říkám, že budete srát magi v kostkách. Vůbec nechci vychvalovat studio Hellsound, ale musím. Fakt perfektní a zrovna jsem v rozpoložení, že mě ten čistej zvuk fakt baví. Dynamika na výbornou. "Dotek civilisace" obsahuje šest nadupaných hardcore punkových hitů s lehkou thrashing odezvou. Těch šest songů (nějakých 10 minut) je tak akorát, ale snesl bych i více. Otvírák je hodně chytlavá skladba "Jak 100 hoven?", kterou když jsem slyšel poprvý na živo před pár lety, zamiloval jsem se do ní. Refrén "Do prdele kurva práce, když to slyším, musím zvracet" se ti vreje okamžitě do paměti. Díky zvuku a samozřejmě tomu, jak je skladba poskládána, vyvstane hned TELEX, co by inspirace. To platí i o následující "Vlastní cestou", která tepe víc do crustu. Ono, poslouchat CONOPED, je jako kdybyste posbíraly nejlepší riffy, slepily s vlastními super nápady a okořenily parádním zvukem. Nahrávka "Dotek civilisace" je poskládána z hitů, oproti předchozí (též na CDr) nahrávce "Hovno hoří!", opravdu vládne každej vál. Díky thrashovej kytaře a jejímu zvuku, musím ještě jednou zmínit vodňanský SVINĚ!, ke kterým na tomto materiálu má CONOPED celkem blízko. Když jsem si pročítal booklet a našel jsem tam jako hosta ženskou u mikrofonu, byl jsem zvědavej, jak to dopadne (to Jíti frázování je skvělý). Song "Greenplease" se lehce vymyká z celkového konceptu nahrávky pro svou pomalost a jasnou hardcore razanci, snad někde na pomezí DELUSION / BALACLAVA. Závěrečná "Cixot draude" (že by lotyština?) opět rozproudí krev svou rychlostí a ukončí tak to, s čím se začínalo. Úžasná muzika, co snad nemůže omrzet, je podtržena dobrejma a jednoduchejma textama. Ty nemusíte louskat z papíru, protože Vencovi je skvěle rozumět. Jeho polohy hlasu padnou k muzice nádherně. "Dotek civilisace" považuji za kandidáta na nahrávku roku 2014!!! Oplývat penězi, už by všech šest válů bylo vylisováno do sedmipalce!!! zbyna.btcw@seznam.cz / bandzone.cz/conoped >ŠA<

EINE STUNDE MERZBAUTEN - 7305 CD 2014
Jestli je pro drtivou většinu noise (všeobecně) nestravitelný hluk, tak minimálně tvořivost a nápaditost je nutno vyzvednout nade vše a to po všech stránkách. Mnoho noise a industrial kapel vydává nahrávky v překrásných baleních, některý navíc s dalším přesahem, což je případ naší nejznámější a světově uznávaný mašiny, NAPALMED, potažmo Mr. všech zvuků, Radka Kopela. Např. na tomto disku se dočtete, jak zacházet s nahrávkou a vtipně vyřešený rozpoznávací znak, co je a co není promo nahrávka. Obal v luxusním mnohokrát se rozkládajícím digipacku s tiskem leskle černé na matně černou. Jestli to byl záměr, tak tu je bod navíc. A žádný strachy, i na fotkách rozpoznáte kdo je kdo, přestože na první pohled držíte v ruce jen černý obal. Aby toho nebylo na noise/industriální scéně málo, byl založen tenhle revival projekt. Sic NAPALMED přesně na den ukončil činnost, což bylo předem daný, Radka se nezbavíme. A tak tu máme EINE STUNDE MERZBAUTEN o třech cover verzích, kdy je jasný i přes neuvedení oněch mohykánů na obalu, kdo že to je. První je NAPALMED, druhý band je EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN a závěr patří MERZBOW. Jestliže jsem u ranných nahrávek NAPALMED psal, že jde o velice povedený harsh noise, kde naleznout klid je nemožný, vše rachotí, bzučí a nespočet zvuků tvoří perfektní lomoz, který sem tam navozuje atmosféru továrny, jindy scifi, posléze vesmíru, tak stopa 1 obsahuje vše výše zmíněné. Některé klidné části (zhruba v polovině) jsou tak strašidelný, že za klidný se považovat nemůžou. Perfektní. A ještě musím vyzdvihnout ten utopený řev, tam někde v povzdálí, sedí tam náramně, pokud to teda je řev. Plynulej přechod někde kolem dvacáté minuty do hodně vyklidněnýho industrialu je perfektním tahem. A pokud by to měl být onen cover na německou produkci, říkám, že tahle verze se mi líbí mnohem víc. originál nahrávky EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN nevyhledávám, jednoduše se mi na pár fragmentů, nelíbí. Zde E.S.M. předvádí krásný rozdílný zvuku, nárazy, ale tak nějak odděleně, žádnou, ani lehká bouře, nic. Jen relax železářství. Kolem jedné hodiny dostaneme další porci harsh noise alá MERZBOW. Jde o hodně podobnou věc co na začátku, ale tentokrát se mi zdá produkt kapánek víc vystředovaný, alespoň v začátku kompozice a ne tolik v kuse hřmící. Co říst závěrem? Jsem spokojen, dost jsem z noise vypadnul a proto mám asi o to větší radost. A na závěr... Ono jak to za ta léta v noisu sleduju, udělat v tomhle stylu kvalitní nahrávku, potřebuje zkušenosti. Ano, dokonce i v noise se dá rozlišit kvalitní od nekvalitního. A tohle kvalitní je. P.S. nenašel jsem 20ti stránkovou knížečku. bandzone.cz/merzbauten >ŠA<

ENCORE - totalDEMOlition 2014 CDr (Nuclear Madness Rec.)
Jaksi ztrácím přehled o domácí scéně, protože ENCORE je jedna z mnoha kapel, o kterých jsem nikdy neslyšel anebo si to aspoň nevybavuji. První setkání tak bylo live na společné akci v Berouně. A tam jsem byl spokojen. Profi obal dělaný na koleně (aspoň mi to tak přijde), a najdeme v něm vše, co potřebujeme vědět. Logo kapely je taky pěkný a koresponduje s obalem, kde se to hemží válkou a bojovými letouny. Z obalu vypadne ještě samolepka s logem a poznávacím znamení kapely, plus placka vydavatele, což je vlastně label kapely. Čtyři songy nahrávány na 007 pod dozorem Kuřete. Zvuk je maximální, dynamika jede na plno. Jestliže jsem byl na koncertě spokojen, tak můžu říct, že demáč je jako na živo. Totální mayhem d-beat peklo. Kapela má zpěvačku, sem tam řve i mužské osazenstvo. Když d-beat, tak je jasný, že bicí ženou neúnavně v jednom tempu dopředu zbytek kapely. Kytara, ač jen jedna, bohatě stačí. Basa perfektně sedí. V kapele se sešla parta lidí, fungující dříve, i nyní v jiných kapelách. Takže tu máme Michala za bicíma z kapely TŘETÍ STUPEŇ TORTURY, postavičku známou - Kanár (BLINDED) a kytarista + zpěvačka působili v PROCESS OF DECAY, Honza ještě v RAPIDA MUERTE. ENCORE daly na demo čtyři skvělý songy. To co má mít správný d-beat, tu je. Maximální bouře je zajímavá ještě v tom, že zpěvu je docela rozumět, což i při tom řvaném chrapláku je rozpoznatelný. Co text, to jiné téma, od pohledu na válku až po náboženství. ENCORE mě opravdu mile překvapily. Demáč jsem nechal uzrát a když se vyvalila prvotní bouře d-beatu, připomněla mi jihočeskou už neexistující kapelu KATARAKTA se zpěvem od Mařenky (HIROSHIMA NIGHTMARE). Kurva, Praha by měla vydat pokračování kompilačního LP, nebo ne? Encore: encorepunx.com * N.M.Rec.: nuclearmadnessrecords.cz >ŠA<

MASSOLA - Neanderthal jazz 2014 CDr
Na Playfastu jsem dostal od Vikiho toto CDr. Už předtím jsem okrajově četl o tomto duo projektu, ve kterém je Viki u bicích a Áda na ságo. Áda se pohyboval v mnoha různých alternativních uskupení, ale já se s ním seznámil právě až na Playfastu. Viki je aktivní v mnoha a mnoha hlučných kapelách. Každej je z jinýho těsta, ale láska k muzice přesahující určité mantinely, za které běžný posluchač nejde, je spojila. MASSOLA je vyústěním potřeb obou aktérů. "Neanderthal jazz" obsahuje dvanáct bezejmenných skladeb (jsou pouze očíslované) v průměrné délce 2 minut, což si kvituji. Přestože MASSOLA je pouze o bicích a alt saxofonu, jsou jednotlivé skladby pestré a nabízejí posluchačovi opravdové zážitky free jazzového šílenství. Některé části gradují do zběsilých temp a vezmeme-li v potaz několik hostujících umělců, jak na basu, tak na kytaru + efekty, což osobně beru jako velké plus, vzniká velice poslouchatelná nahrávka. První song je příprava na nadcházející smršť. Velice pomalé bicí s mnoha pauzami a do toho pohřební saxofon tě připraví anebo odradí. Dvojka je už odvážnější, trojka vygraduje v několikasekundový záblesk s upozadněným vokálem. Možná bych ty vokály, který se nacházejí ještě v několika dalších skladbách trochu vytáhnul. Čtyřka je už arabská odpověď na experimentální jazz, tak mi to přijde (jako když hrajete pro kobru, aby vylezla z košíku. Po troubení parníku v pátém songu se za pomoci skvělé Skuldovo basy přeneseme do těžkého lomozu. Šestka je nejméně výrazná. Ty vole, ale sedmá, díky skvělým pazvukům, geniální base mi připomíná francouzské filmy, do piči, ale nevím proč. Super song na 40 sekundách. V osmém tracku je směs všeho, jakési shrnutí celé tvorby. V deváté jde o slepené sekundovky, jasný odkaz na old school noisecore. Dobrej nápad včetně vokálu, kterej tu je už výraznější a téměř po celou dobu songu. Desátej masakr mě v první půlce neoslovil, na konci však ano. Předposlední noise za účasti Martina z PAREGORIK je milým zpestřením, včetně těch výkřiků, což je jak z nějakého masakrálního horroru. To je hodně povedenej vál. Závěrečná je spíš takovým přetahováním ve výkřicích. Nesmím opomenou zvuk. Jedním slovem luxusní. Opravdu precizní zvuk ze studia Mroš. Když mi Viki předával CDr, nebyl jsem si jist, zda to celé vydržím v kuse poslechnout. Sice mám rád NAKED CITY, ale hlavně hlučné období. Nyní můžu říct, že "Neanderthal jazz" se dá poslouchat vícekrát. Jsem zvědavej, s čím se dá přijít příště. Massola: 666bpm@seznam.cz / bandzone.cz/massola >ŠA<

MEČEM NAPLOCHO - s/t 2014 CDr
Jestliže jsem někdy a někde říkal, že by Pražáci mohli vychrlit další kompilační LP desku, tak jsem to neříkal jen tak. A tady je další důkaz, další existence..., kapela s divným názvem MEČEM NAPLOCHO. Klasická sestava o čtyrech existencích. Zvuk je raw a to jako fakt. Nejsem schopnej rozpoznat, odkud se bere ta špinavost (nečekej ATROCIOUS MADNESS a podobný hluky), ale připadá mi, že je to samotným nahráváním. Pokud by se nahrávalo ve studiu, zřejmě by šel skvostnej surovej a špinavej zvuk do hajzlu. Kde se nahrávalo nevím, ale zvuk je k hudbě, kterou kapela produkuje přesnej. Nasranej hardcore punk, mající intence nasraných latino spolků, a navrch uřvanej pěkně uštěkanej hlas Nely. Musím uznat, že je holce jednej docela rozumět, pro jistotu jsou texty uvedeny. Jestli je málo dbeatu, tak i zde se najdou místa, který jsou nadupaný tímto celosvětovým fenoménem. Obal je úplně obyčejnej, ale pro začátek dostačující. Jestli něco, tak určitě MEČEM NAPLOCHO. Totální špinavá a prdel nakopávající bouře. hromock@seznam.cz >ŠA<

STRIDOR - Demo 2014 CDr
Jako výhra za luštění křížovek jsem obdržel několik nahrávek. Demo pro mne absolutně neznámé kapely z Brna, STRIDOR, bylo jednou z výher. Černý rozkládací obal, kde najdeme jen název kapely, z druhé strany názvy skladeb a motto "Lepší bordel v hrsti, než hudba na střeše". Dobrý! Pěkný nápad je, že vše je nalepený, nikoliv následně nakopírovaný. Takže víte, jak celý proces výroby probíhal. Otevřeme obal, čtvercový jakoby dopisní papír, najdeme uvnitř očíslování. Celkem vyšlo 50ks. Vypadne samolepka s logem kapely a čtvercový černý booklet, knížečka, ve které jsou po otevření bílé stránky s texty, ke kterým jsou namalovány adekvátní obrázky. To se mi vždycky líbilo. Na texty je kladen velký důraz (a jsou psaný tak, jak to bejvávalo dříve, jasně na přímo a to je super) a je patrný, že to kapele věřím. Demo obsahuje sedm songů s rozumnou stopáží (11 minut). Po hudební stránce si myslím, že kapela má dobře našlápnuto a v tomto hardcore punkovém ghettu se neztratí. Vzhledem k tomu, že vyhledávám jiné styly, nemám takový přehled, a proto říkám, že STRIDOR najeli na styl, který se tu asi moc neobjevuje. Největší ovlivnění bych viděl v kapelách, co působily na severu Čech. Nechybí rychlé hardcore punkové zběsilosti ani melancholické emo pasáže, vyhrávky a zvraty. Zpěv je hodně nasraný a klidně by mohl být použit u thrash/blackových kapel. Občas dojde k mluvenému slovu. Zvuk je dost dobrej, ale kde se nahrávalo nevím. >ŠA<

v/a TÝNFEST 2014 CD
Festival Týnfest už má několik pořadových čísel za sebou. Tentokrát, 19.12. 2014 se uskutečnil speciál, na kterém vystoupily téměř všechny kapely, ve kterých je minimálně jeden člen z Týna nad Vltavou. CD je v jednoduchém provedení, booklet obsahuje jen strohé info, kde postrádám hlavně kontakty na kapely (ale docela bych rád měl přehled, kde jednotlivý kapely nahrávaly). Ale v době internetové to není zas tak velký problém, že? V bookletu se dozvíme pár souhrných informací. Pestrost nabízených kapel je obrovská. Kvalita některých kapel je na perfektní úrovni a to platí i o zvuku. CD má rozumně vyvážený zvuk a plynule se poslouchá. První dvě kapely, RENTGEN a DESIRE FOR SORROW jsou tím nejlepším, po všech stránkách co od kapely a nahrávky očekávat. RENTGEN je perfektní heavy metal, který čerpá od klasiků IRON MAIDEN nebo od našinců TITANIC. DESIRE... je krutej black metal s klávesami. Následujeme my, RABIES (tady je znát, že máme ne moc kvalitní zvuk). A5 z nahrávky se mi líbí o poznání víc než naživo. CARPATHIA s nekvalitním zvukem je velkou škodou, protože do téhle partičky jsem se zamiloval (kurevskej návrat na zábavy a tady ještě se zpěvačkou). GANG SAMA BOOGIE zní parádně a na živo byly tak fajn. MORAX, tahle lokální thrashová partička fungující rok a něco za sebou zanechalo demáč jak s vlastními, tak převzatými songy. Zahráno ultra rychle! Zde se nachází druhá verze demáče, nahrávána kdysi dávno ve zkušebně u RABIES, kde se hrálo už pomalejc, ale pořád jde o šlapavej dřevní thrash metal. Nečekej žádný kopírky, MORAX je totální raw old school s českými texty. Demo zvuk zde přináší asi nejmladší partička RAPE CORPSE, která na živo nebyla moc dobrá, ale nahrávka nezní až tak špatně. Když to přeženu, jak kdyby starej ROOT chtěl hrát thrash. TEMNÁ VÁŠEŇ se posunula o dost dopředu. Kapelu si pamatuji od samých začátků, zvuk povedenej, hudebně ani nevím, kam kapelu zařadit. TURANDOT je dobrá kytarovka, dá se člověče. Možná to dělá ten ženskej zpěv. UNITED FRONT, podlazeno a jdeme na metalcore či něco podobnýho. VLNA, tahle partička ukrývá bicáka, kterej dřív, mnoho let nazpátek fungoval v československé hardcore punkové scéně. VLNA však hraje pohodovku, těžkou pohodovku. Na živo občas zní kytara kurevsky drsně. VOTOM je taková rodinná sešlost a typická zábavovka, ve které hraje můj spolužák ze základky, Hasík. WITH je asi největší experimentální kapela na Vltavotýnsku. Směs všeho v hodně kostrbatej podobě není stravitelná pro všechny. MONOTONIC STEREOTYPE je slušně se rozjíždějící partička postavená na kytarách a anglickém zpěvu, dobrý! Hodně podobně hrají JIM, kteří zde nejsou, ale na Týnfestu vystoupily. To platí i o, DO UGANDY JEDOU PANDY. Jenom punx B.S.E. nejsou na CD a ani nevystoupily na Týnfestu. Poslední kapelou na CD je hodně stará kapela, KAPYBARA. Sekaný riffy, metal. Myslím, že pro představu, jaká scéna na Vltavotýnsku je, toto CD plně dostačuje. >ŠA<

DRAP - En naturlig död 2013 CD
Když jsem si prohlížel CD, prvně jsem myslel, že jde o japonskou kapelu, protože je zde půl japonštiny a půl angličtiny. Ale fotka čtyřčlenné kapely uvedla vše na pravou míru. Sever Evropy je domovinou kapely DRAP, teda Švédsko. Booklet bez textů a kontaktu na kapelu. Vše ostatní je zde. Jednoduchý, ale proč ne. "En naturlig" by mělo být debutovým albem téhle partičky. Celkem deset kousků je věnováno bratrovi zpěváka Joachima, který zemřel při Catharině. DRAP jsem pravděpodobně neměl možnost slyšet, ale řekl jsem si při prohlížení obalu, že by mohlo jít o kdejaký prach obyčejný crust. Nebyl jsem daleko od pravdy, řekl jsem si po poslechu prvních skladeb. Ale. Zvuk je dost metalový s basovými spodky, za které by se nestyděla kdejaká grindcore a death metalová kapela. Zvuk je skvělej. Riffy jsou kapitola sama pro sebe. Dá se říct, že co song, to jinej styl. V některých skladbách jsou silné death metalové partie (hned úvodní "Preparat" má v závěru jasnej odkaz na starý MORBID ANGEL), jindá zase grindcore a přes to všechno je v každé crust. Riffy jsou hodně nápaditý a mají tah na branku, což se o tuctových crust kapelách nedá říct. Jestli jsou riffy profláklý od jiných kapel, je něco jinýho. DRAP v globálu jsou jen další kapelou hrající crust s notnou dávkou metalu, ale jak bylo uvedeno, tady je opravdu co poslouchat, když se soustředíte. Já si zavzpomínal na učňák, kdy jsem si nechal za peníze nahrávat kazety a dostával se k novým neznámým spolkům, tak totiž na mne působí všech deset skladeb. Samozřejmě nebaví mě ty melodický - melancholický crustový kraviny, ale zbytek je skvělej. I když ke konci začíná trošku nuda. Názvy skladeb jsou v rodném jazyku, předpokládám, že tomu co je rozumět, se říká švédština. >ŠA<[ Top ]


*****************************************************************************************************


tiskoviny

BURYZONE zine #20, A5 / 144 stran
S těma tlustejma bichlema se roztrhl pytel. Nu což, čtu to už rok a furt nejsem u konce, haha. Bury k dvacátému číslu připravil anebo jak všichni říkají, nějak to samo vyústilo v ohromné dílo, pěknou porci čtiva. To, že číslo 20 mělo být o hokeji, si myslím, nevyšlo nejlíp, spíš to spočívá jen v otázce a kresbě na titulní stránce od Bena. Na to však sere pes. Mimochodem, každej rozhovor je dost dlouhej, čtivej a musím hned na úvod říct, že jak zpovídající, tak odpovídající podaly pěknej výkon, což ve finále ukazuje na jedny z nejlepších rozhovorů, co jsem četl a s podobnými výsledky se potkáte jen v Hluboké orbě a Trhavině. Smekám před všemi, přestože jak je zvykem, Buryzone obsahuje spoustu materiálu, kterej po hudební stránce vůbec nevyhledávám. Chválu můžu pět i na recenze, ale to už dělám dvě čísla nazpět (?). Bury na sobě hodně máknul a je z něj fakt dobrej pisatel. Tak a jdeme si představit obsah, ve kterém si každej najde to své. Otvírákem je skvělej rozhovor s THE RESTARTS. To jsem od nich nečekal. Následuje CZ pokec s PERFECITIZEN, s MY DEAD CAT (maj skvělý logo alá DEATH), pak si přečteme rozhovor s brněnskou partou INSANIA, kde je nakonec zpovídaný i Berry, co by vydavatel a jeho hláška kolem cen nosičů "historie se nebude ptát, kolik to stálo", se mi vryla do paměti. A určitě, teda jestli to bylo v tomhle rozhovoru nebo jinde (teď nevím), s penězma za OSU, to je síla. FISHARTCOLLECTION, divnej název pro kapelu (Slovensko). INNOXIA CORPORA je následující rozhovor. ESAZLESA další rozhovor, kde mi hudba nic neříká, pak tu máme rozhovor my, RABIES. Ze Slovenska ABORTION, následuje MASSOLA (sem ho plánoval do NM, tak nevím....), rozhovor GRACE DISGRACED mě mile překvapil, přestože mám pocit, že kapela se snaží až moc prosadit na vyšší level. TWISTED TRUTH jsou pořád stejní. Další rozhovor je s Harym, kterej hrál a hraje v mnoha kapelách, pro mne nejzásadnější byl PATHOLOGIST. KONFIDENT s Tondou v čele. LAHAR, ten rozhovor se mi líbí, jak se do všeho kolem kapely dal Žrout, má to jasnější obzory. Další kapela co jde úplně mimo mojí maličkost, UŽ JSME DOMA. Pak na to jde INGROWING.., mimochodem, stíháte? Těch rozhovorů je fakt kopice. Zajímavá je anketa, kde jsou zpovídáni jen lidé z branže, kteří se honosí jakými si tituly, ale největší zlo byly odpovědi od Bena, co si musel vytrpět. A jdeme na tour reporty. Začíná Beňo se svým pohledem na poslední turné SYIH v USA, kde to sice sedí s Filipovo psaním v Hluboké orbě, ale tady se dozvídáme méně kolem muziky, a více kolem toho ostatního a pár věcí na Filipa. OK, tohle mě baví. Následuje tour report HIBAKUSHA + 6MAS, což sice není doslova turné v kuse, ale budiž. Každopádně nejslabší report. Mnohem líp se čte report z Mexika od SPASM, což v době, kdy to lehce posrali s určitými náklonostmi kolem určitého baru v určitém městě, bych asi neměl zmiňovat. Tady ale zohledňuji to psaní samotné. ČAD, CONTRASTIC a BRUTALLY DECEASED taky není turné v pravém slova smyslu, ale jinak dobrý, leč málo rozepsaný. No ale dostaneme aspoň odpověď, jak vyslovovat posledně jmenový death metalový band. Na závěr spousta recenzí na vše možný a krátký komix. Velká, převelká spokojenost. buryzone@seznam.cz / bandzone.cz/fan/buryzone >ŠA<

ELENS #2, A5 / 60 stran
Chvilku to trvalo, nakonec je dvojka komikso-punkového fanzinu venku. Opět pár stránek větším fontem v pěkné grafické úpravě a zabaleno do barevné lamino obálky. Uvnitř je dost pestrýho čtení. Převážně se jedná o kratší články a rozhovory, doplněné kresbami, které dodávají fanzinu pěknou tvář. Špetka recenzí a spousta vlastních nápadů. Elens je totiž napsaný trochu jinak, než většina ostatních fanzinů. V některých otázkách je to patrnější, v některých méně, ale dost ve vlastních článcích. Rozhovory s ALIUSTERRA, VYSOKÉ NAPĚTÍ, ŠKODA 120, HANOI, Pavel Papagáj (PHR) a TOTAL KOMPLET ukazují pestrost. Články "Dobrovolná skromnost..." je i o mě, "Duch devadesátek ještě neumřel", "Maso není cool..." a Rómové a nazi punx 2013" by někomu mohly otevřít oči. A zpestření v podobě křížovek, který jsou vtipný, tak jako komix a některá další psaníčka. To lehké odlehčení je docela netradiční, avšak hodící se sem. Těším se na trojku. komiksmichael@seznam.cz >ŠA<

GARFWEEK #41, A5/48 stran
Neúnavný Jirka vychrlil už 41 číslo Garfweeku a stále zadarmo, respekt! Typická grafika a obsah složený z aktuální nabídky distra + převzatých článků, rozhovorů, textů... Nic, co by vybočovalo ze zaběhlé klasiky a tak to u Garweeku má být. Sice mělo tohle číslo vyjít dříve, ale vzhledem k opoždění vydání dvou titulů, na kterých se GRF taky podílelo, se posunul i tisk čtyřicetjedničky. Na tomhle čísle mě asi nejvíc bavil rozhovor s HIBAKUSHA, článek o vivisekci a rozhovor se STORMNOISE (zdravím Makovce).Makovec vždycky byl dobrej ve psaní a tak i rozhovor je dost dlouhej a na dřívější dobu hodně moc dlouhej, super. Neméně zajímavej je článek o švédské sekci Animal Liberation Front. Hodně jsem si vychutnal i rozhovor s Barváke / LIES & DISTRUST. Článek o fungování marketů je dost zajímavej a platnej současnej době. Článek o straight edge není špatnej, ale nevím, nevím.... Ovšem rozhovor, zde uveden pro představivost, jak to taky dopadalo, s kapelou PRÁDLO, stojí skutečně za přečtení. I mě se podařilo pár takových rozhovorů do NM. Mistři v odpovídání byli Kutloši, myslím, že delší odpověď jak o třech slovech z nich nevypadla. Krátký info článek o stavbě budov ze slámy je dost slabej. Kámoš Pepa (kdysi působící na hc scéně), si jeden takový postavil před pár lety v Týně. Závěr je o pár recenzích na ziny a ukázky ze starých novin, Šibeničky a Červen. OK, v listopadu vyšlo další číslo Garfweeku, ufuf... >ŠA<

GARFWEEK #42, A5 / 48 stran
Je to tak, pořád se opakuji do kola, neúnavný Jirka udržuje chod Garfweeku, zadarmo k dostání a s pořadovým číslem 42. Jedeme popořadě, rozhovor s THE FLAME STILL BURNS (dost obsáhlý), článek o vzbouřeném Chiapasu na mnoha stránkách je dobrým oživením. Rozhovor s NONCONFORMIST je taky dobrej, článek Tradgický sex-appel zaujme asi hlavně ženskou část. Jedna stránka receptů a jsme u dalšího rozhovoru, s Giuliem (C.BASTARDS). Následuje rozhovor se Sethem hrajícím na španělku. Je tu taky článek o hudebník klubu Za Vraty, rozhovor s Noamem Chomským, článek Punk není mrtvý, je zašifrovaný, nezbytná (na tom vznikl Garfweek) sekce distro list s novinkami, slevami... A ještě pár drobností. No neber to. >ŠA<

HLASATEL #2, čtverec / 232 stran + flexi 7"
Neortodoxní časopis pro ortodoxní lidi, to je profi tištěný časák se spoustou pěkný grafiky a textu. Už lakovaná obálka v barvě od Tofu Thrashera (na konci zinu je s ním rozhovor) vypadá moc pěkně. Obsah je dost pestrý a každý si najde kousek svýho. U některých rozhovorů se mi zdá, že jde o "normální" rozhovor, ale tak už to u některých dotázaných jednoduše je. Někdo je schopnej se pěkně rozepsat a někdo nikoliv. Přesto jde o povedený čtivo. Snad jen rozsáhlá převzatá historie DEAD KENNEDYS se mi četla nejhůř. Myslím, že za to může překlad anebo už samotný originál. Opravdu zvláštně psaný, ale informativní, to se musí uznat. Hlasatele jsem sice louskal hodně dlouho a vypadalo to, že se nedoberu konce, ale najednou šmitec a zavírám ho. Jsem zvědavej, jakého obsahu se dočkáme u dalšího čísla, který určitě bude, za dlouho, ale bude, věřím. Obsah prolítnu jen namátkově, je toho opravdu hodně. Hned první rozhovor, MALIGNANT TUMOUR jsem tu nečekal. Perfektní je "fanzinovina", což je sbírka recenzí na fanziny. Dost mě bavil rozhovor s Kellym (namátkou RESIST, SEVERED HEAD OF STATE). Bodzovo příspěvek "Sovy nejsou...." si kvituji. V "horkém křesle" byl zpovídaný Dan (např. TUPAK AMARU). To je asi nejlepší rozhovor v celém Hlasateli. Spis o punku v Indii, tak jako článek "Život v Číně" bych si představoval mnohem rozsáhleji napsaný, ale text jsem i přesto hltal jak o život. Dobrá je anketa dělaná v podobě rozhovorů s labelama. Na tohle téma toho není nikdy dost. Nejvíc se mi líbil rozhovor s pardálem Hoehniem. Hlasatel obsahuje o mnoho více, ale to si už přečti a podpoř. O příloze, flexi 7"EP GRIDE / ZEMĚŽLUČ, někde opodál. phr.cz >ŠA<

HOW CAN LIMO KID KILL YOUR DREAMS? #6, A5 naležato / 72 stran
Šestý číslo Československýho fanzinu HCLKKYD? je víc DIY. Přestože jde o profi tisk, teda xerox, ale jako profi, tak mi to vůbec nevadí, ale vadí mi obálka z kartonu, která je jen jako přední strana, což je nepraktický při čtení. Blbě se zin drží. Lepší by byl karton i jako zadní strana. Po otevření a prolistování si možná řeknete, že toho není moc, ale rozhovory a články jsou výživný. Hned první rozhovor s Blumem je rozsáhlý a zajímavý a je v něm probráno všemožné. Druhý rozhovor s Ondrou se točí nejen kolem Dead Heroes Records a byl jsem mile překvapen odpovědmi. Poslední rozhovor je s tajemným Mr.Nobodym, kterej je ze začátku o psech a z mého amatérského pohledu je dost solidně obsáhlý. Doporučuji přečíst. Po rozhovorech následuje tour report po východní Evropě s KUNGFU-GIRLZ a CIRGUZ. Tím končí česká část a začíná slovenská anebo by se hodilo uvádět anglická (?). Od nasranýho úvodu, právem, se lehce přesuneme k jakési anketě nebo sloupkům na téma sponzoringu v hc/punku, nad kterým se autor zamejšlí a nasírá právě v úvodu. Následuje rozhovor se Spikey (THE CITADEL) a rozsáhlý rozhovor s Tuleněm (O.B.D. / SLOBODNÁ EURÓPA). Pod článkem s názvem "Karmu nepreštíš" najdeme popis běžného dne v Anglii, z kterého se vyklube sounáležitost různých národností a náboženství proti zločinu. Poslední rozhovor je s izraelským bandem KIDS INSANE. Toť vše, uvidíme, zda další číslo nakonec bude opět komplet profi. Já jsem spokojen i teď. samuel.records@seznam.cz / fb/limokid.shitartfanine >ŠA<

CHOROBA MYSLI #6, A5 / 80 stran
Hned na rovinu říkám, že Bořík prodělal za ty čtyři roky zinařského ticha jakousi změnu osobnosti, že by to hulení? haha. Šestka CH.M. je čistě jeho práce, ve které je znát minimálně 100% zlepšení. To jak jsou psaný recenze a rozvětvené otázky u rozhovorů, ti jasně dokáže, že změna je patrná. on už samotný úvod naznačuje, že CH.M. bude hodně dobrý čtení. A když si na czechcore.cz přečtete rozhovor s Bořanem, jen se utvrdíte v tom, že čtyry roky byly k dobru věci. Vzhledem k mé zaneprázdněnosti jsem v současné době se čtením fanzinů v hajzlu, ale šestku CH.M. jsem přečetl snad za 4 dny. čte se jednoduše a skvěle. Přestože má 80 stran, tak toho textu tu není až tolik, díky peknej rozsáhlej fotografickej příloze k jednotlivým článkům. Ty nejsou sice do hloubky věci rozepsaný, ale jako startér pro další hledání informací postačující. Jedná se o články o chemické havárii v indickém Bhópalu a o havárii v americké jaderné elektrárně Three Mile Island. O článcích Punks in Aceh a Garáž v Budějovicích se nedá mluvit jako o článcích, protože jde vlastně jen o fotografie s úvodním slovem. Recenze jsou dobře psaný, přestože jsou na pár rádcích. Rozhovory s Jožkou ze S.Y.I.H. (jedna z odpovědí ohledně cigánismu je pravdivá, ale kdyby tohle napsal někdo méně známý, bude rozdupán HC policií), s kapelou V RUKOU OSUDU a BLOCKHEADS se fakt povedly, tak jako rozhovor s Ondrou fastcore, kterej ale dělal Samuel a rozhovor vyšel jen na netu. Samuel má na svědomí grafiku a CH.M. je díky jemu fakt pěkně zpracovaná. Myslím, že Bořík nebude s dalším číslem tak dlouho váhat a my se brzo dočkáme dalšího čísla. Věřím, že bude skvělý jako tohle. >ŠA<

KAWAKAMIHO RÝŽE #1, A5 / 64 stran
Nový vítr do zinařského podhoubí je vždy vítaným zpestřením a pokud je obsah přesahem nad muziku, o to víc. Rýže je navíc z Plzně, kde to považuji tak trochu za "ne moc aktivní" místo. Fanzine je od prvního pohledu v duchu starých zinů, kde se místem nešetřilo, kvalita tisku nebyla nejlepší a jednalo se samozřejmě o xerox. Ano, tak tohle je Rýže, kterou držím v ruce. Už titulní obálka napovídá, že obsah nebude jen o hudbě. Velký politický prase, mající místo peněz, hromádky rýže. Zadní obálka, kdy letoun shazuje místo bomb rýži, to jen dokazuje. Uvnitř několik pestrých sloupků včetně opisu, jak dotyčný pořádal koncerty. První a sáhodlouhý rozhovor je s KUNTA KINTE, kterej jsem původně měl dělat do minulýho čísla N.M., ale vzhledem k zeštíhlování, jsem od něj upustil a měl by se objevit v tomto numeru. Což nebude vůbec na škodu. Pamatuji si velice dobře, jak kdysi dávno vycházelo v polovičce fanzinů rozhovorové čtivo vždy s jednou a tou samou kapelou a tak se ti to vstřebalo do hlavy, což v současnej záplavě nebude na škodu, že? Druhým rozhovorem je aktivní kapela NEZAPOMEŇ!, kde k mému překvapení už nějakej pátek nefunguje Egy. Další rozhovor je s německými KOMMANDO KRONSTADT a poslední je s chorvatskou crustcore kapelou STIGMA. Další část fanzinu je o několika článcích, ten o kartičkách v práci je fakt hustej, zato "skinheadské okénko" se mi zdá zmatený na čtení. Následují reporty a výlety nejen po celé ČR a trocha recenzí. Na první číslo, povedený čtení, pro mladší ne moc hezký na pohled, tak jako se píše v jedné recenzi na kazetu... "dost povedený demo, sympatickej přístup, to vše za pár šlupek na nosiči, se kterým si lidi mladší 20 let neví rady", haha, dobrá hláška. kawaryze@seznam.cz >ŠA<

MALSTRÖM #4, A5 / 52 stran
Jsem mile překvapen dalším pokračováním fanzinu Malström, kterej od prvního čísla rozšířil zinařskou obec a hlavně ač jde o hudební zin, je v něm hodně politickýho podtextu, kterej se ze spousta jiných zinů vytratil. Není to o naivním pohledu na svět, Malström je už v jiném levelu. Jestli se nepletu, předchozí číslo bylo zahájeno texty kapel, zde to jsou dva texty od DIRT. V následujícím sloupku se dozvíme to, co my zaběhlejší víme už dlouho a to je jistá neochota odpovídat zinařům, tady např. kapela AFONIA, která pro mě neexistuje. I já se snažil a nejednou, ovšem odpověď žádná. Baví mě číst následující reporty z koncertů, na místech, kde jsem ještě nebyl a navíc tam vystupují většinou kapely, který jsem neslyšel, ba dokonce jsem o jejich existenci netušil. To je přínosný. Report z turné kapel THE BREED a HUMAN FAULT bylo obsáhlý, jak se nakonec ukázalo, problémy z něj udělaly jen pár zastávek. Přesto jsem si čtení užíval, ale jsem si jistý, že kostrbatou češtinou by bylo výživnější od organizátora Peťana (Aback). Ovšem report z MDF, teda Maryland Death festu 2014 mě mile překvapil a navíc psanej Čechem. USA je drahej špás, ale když se vychytaj letenky, dá se tento výlet pořídit za cenu návštěvy Obscene extreme a Brutal assault fesťků dohromady (když počítáte i útratu za desky, což je vždy tak 5 a více tisíc). OK, opět by mohl být report delší, ale já se spokojím s čímkoliv. A tak jako v každém popisu USA nechybělo upozornění na nebezpečnou čtvrť. Nebude to prdel. Už před mnoha a mnoha lety jsitej pan profesor, co u nás přespával, vyprávěl, jak procestoval celej svět po přednáškách a nikde se mu nic nestalo, ale jakmile si vyrazil někde v USA z rušné ulice pár kroků do vedlejší ulice, probral se až v nemocnici se šestnácti bodnými ranami. OK, dál si přečteme v Malströmu scene report, ty jsem už dlouho nečetl, tentokrát z Polska, z města Wroclaw. Není to nic rozvinutého, ale vzhledem k tomu, že jsem taky psával, držím hubu. To už čtu cestopis, jak se autor zinu poflakuje po jižních Čechách. Škoda, že jsme se nedomluvili předem na návštěvě. Dobrej rozhovor s francouzskými GASMASK TERRÖR doplněnej o pár textů a jsme v půlce zinu. Následuje rozhovor s pro mne neznámou českou kapelou EASING DAZE a opět slušně rozepsanej rozhovor. Další je sice převzatej od ZUDAS KRUST z Indonésie, ale je taky obsáhlej, což by se nestalo, kdyby byl rozhovor poskytnut běžnýmu fanzinu. Leda, že by se kapela otravovala tak dlouho, až by vzniknul rozsáhlej rozhovor. Reporty ze Zero Test festů nebo spíše koncertů a jsme u posledního rozhovoru, kterej je teď kratší a opět jsem kapelu neznal, MENARCHE. Intermezzo v podobě vege receptů a jsme u recenzí, na knihy, poté na fanziny a nakonec na muziku. Recenze jsou krátce, přesto výstižně psaný a je v nich vše. Pravděpodobně je Malström tištěn doma, kvalita je však v pohodě a vypadá to, že je na recykláku. Těším se na další číslo. wga161@centrum.cz >ŠA<

PUTRID´EMENTAL CHEESE #9, A5 naležato / 66 stran
Playfast or don´t je pro některé zinaře časem vydání nového čísla jejich fanzinů a Tom není výjimkou. A tak si vyzvedávám už deváté číslo s neměnnou grafikou. Spousta rozhovorů, nějaké recenze, reporty na koncerty a noise speciál, vše v malém fontu, s fotkama v mini provedení s ne moc dobrou kvalitou. To sice nasere, přesto PECH mám rád. A to díky pestrosti rozhovorů, přestože nejsou kdovíjak do hloubky rozvedený, tak i díky recenzím, který jsou většinou na singly, který se tu moc sehnat nedají a samozřejmě díky "noise extra" příloze, ve které je radost číst. V tomto devátém čísle jsou rozhovory s FINAL EXIT, HERMETIC BRISK a dlouhý report z českého Noise festu, který se uskutečnil v Brně po dva dny. Nechybí ani pár recenzí na hlučný nahrávky. Toť zmíněná "noise extra" příloha. V samotném zinu jsou rozhovory s CHEAP TALK, THE PUBLIC, TENDENCIE (asi nejdelší rozhovor v historii PECH), mini vyzpovídačka mistrů zvuku Dávida Fehéra z maďarského studia Noiselab, Honzy Kapáka z jihočeského studia Hellsound, Mrože z ostravského studia Mroš, Miro Speváka ze zvolenského SPK a Libora ze studia Vomitor Sound z Nových Zámků. Další klasický rozhovory jsou s CARL GUT, CIVIL OLYDNAD, labelem IMMINENT DESTRUCTION Rec., DISKOBRA, FOIBLE INSTINCT, CHIENS. Následují reporty, převážně z akcí, kde vystupovala Tomova kapela A.I.E., a jestli se nepletu, je zde poprvý za existenci fanzinu scene report z tour právě AIE a CONTROLLED EXISTENCE po Balkánu v roce 2013. Pěkný čtení. Konec je věnován recenzím. Tak zase za rok, jsem zvedavej, jaké kapely budou zpovídaný. >ŠA<

SHORT FAST & LOUD #28, A4 / 64 stran
Zase se čekalo, ale kdo si počká, ten se dočká. Na titulní obálce fotka rozdivočelých COMPLETED EXPOSITION. Klasický pouhý dva rozhovory. Zpovídaný byl band ACxDC a URBAN WASTE. Krátký rychlý a hlasitý byl vždy o recenzích a reklamách + jako zpestření rozhovory a samozřejmě bez sloupků by nebylo pořádnýho čtení. Vyzdvihovaný TOP TENS obsahuje spoustu známých a zároveň neznámých nahrávek. Foto příloha DISCLOSE je dobrá a pak tu je jeden z nejdelších rozhovorů, co si pomatuji v tomhle plátku, s ACxDC. Rozhovor s URBAN WASTE obsahuje pěknou galerii fotek, větší písmo a tak máme dojem, že jde o dlouhý rozhovor. Jsem spokojen. Sloupky od zaběhlých jmen a pro mě jednoznačně jsou nejlepší ty, ve kterých se píše o nahrávkách, tomu se dá trochu rozumět, když nevládnu angličtinou. Proto taky Short Fast & Loud kupuji, spousta obrázků, který se z běžný dopisový pošty vytratily do virtuálního světa a krátký, stručně informativní nádech celýho zinu. Recenze nejsou malým písmem jak tomu bylo minule, nechybí v nich spousta známých titulů, který se dostaly i k nám, ale pořád je jich dost, o kterých víme, nebo taky nemáme ani tušení a to je super. Ovšem nejlepší jsou reklamy, na mnoha stránkách s obrázky, no nádhera. Short Fast & Loud doporučuji každýmu, kdo rád hlučnější muziku, umí anglicky více nebo méně a popřípadě má rád spoustu reklamy. Jedno číslo za dlouhou dobu, cca rok s cenou kolem 100kc, nikoho nezabije. sixweeksrecords@comcast.net >ŠA<

TRHAVINA #4, A3 / 228 stran
Kdo si počká, ten se dočká a dvojnásob. To se stalo s tímto číslem Trhaviny. Pod barevnou obálkou na lakovaném papíru je tolik informací, že máte minimálně na půl roku vystaráno. Pravda, čtyřka vznikala dlouho a ne vše je aktuální. Jenže, jakmile je písmo hozeno na papír, aktuálnost jde stranou. Kniha, jak by se dalo tomuto zinu taky říkat, obsahuje perfektní téma "vinyl a jeho sběratelství". Oblíbený report z turné padnul na výlet GRIDE po USA v roce 2010. Druhý tour report by byl skvělej, kdyby byl napsanej tak jako ten s GRIDE po USA. Jedná se o popis dvou turné SS20 v Číně, bohužel Rohnny to vzal stručně. Jde sice o rozhovor, ale doplněný o report. Hodně mě baví číst články o fanzinech, zde druhý díl Vystřihni a nalep. Scene reporty jsou vždy super a tady je pod názvem DIY nebo smrt francouzský exkurz do anarcho punku. Když trhavina, tak článek o atomové bombě, u kterého jsem se bál nezajímavosti, ale opak byl pravdou. A k tomuto tématu je zde napsaný další článek "Boj s přízrakem jaderné apokalypsy" a jak název napovídá, je o boji proti eliminaci jaderných zbraní. Pěknej rozbor filmů mile překvapil, na jaké profesionální úrovni je psaný a platí to i pro knihy, kterých tu je spoustu. Rozhovory: s OI POLLOI je převzatý, s NOISE ASSAULT AGENCY BUDWEIS jsem měl v plánu do NM, tak ho asi vypustím. Třetí rozhovor s ASSHOLE PARADE by mohl být víc rozvedený, kdyby byl zájem ze strany kapely. To platí o dalším rozhovoru, s AHLEUCHATISTAS taky. Pravým opakem je rozhovor s THALIDOMIDE, ze kterého se dozvíš spoustu informací. To se dá napsat i o rozhovoru s Andrew, Nolanem. Rozhovor s Ondřejem Ježkem není dlouhý, ale i tak je čtivý a zajímavý. Skulda... to slovo samo o sobě je kouzelný fenomén, mega rozhovor, u kterého se krásně proberete a začnete přemýšlet. Rozbor MELT BANANA je parádní a další rozbor RIPCORD jakbysmet. Poslední rozbor je o Jacksonu Pollockovi co cáká barvama kolem sebe. Bodza má další pěknej článek. Léto vládne chlape, to je jasný. No na závěr nám Trhavina servíruje recenze na muziku, který jsou opět velkým rozborem jednotlivých titulů. Perfektní práce a říkám, že tyhle recenze musí bavit i ty, co je jinak vůbec nečtou. Na další Trhavinu si počkáme, v jaké podobě bude se neví, ale co se ví, je to, že obsah bude opět pestrý a zajímavý. >ŠA<

VYDĚRAČ #1, A5 / 20 stran
Tak titulní stránka sešitu prvního, Vyděrače, mi připomíná legendární Svrab zin. K pražskému plátku Vyděrač jsem se dostal čirou náhodou, přestože jsem o jeho existenci věděl. Vyděrač je naprostá klasika původních fanzinů, co zde vycházely v době, kdy většina děcek chodila ještě do školky. Ruční práce, velký písmo (stěžovat si na něj nebudu, docela mi takový písmo chybí). Pár článků (o Žitovi, tříděný boj o odpadcích a jejich třídění, to nemuselo bejt o volbě prezidenta Zemana), rozhovorů (o nakladatelství Pravěk, Nuclear Madness Rec.), report z koncertu, kraťoučké recenze, pár info novinek a texty. Pár stran, všehochuť, old school grafika, názory u článků nemusí každýmu sednout (hlavně o Žitovi, hrozná sračka), ale o tom to taky snad je, ne? 123svab@seznam.cz >ŠA<

VYDĚRAČ #2, A5 / 24 stran
A už čtu druhý číslo Vyděrače. Na grafice, která koresponduje s mnoha fanziny, co vycházely v republice od devadesátých let. Lehce ušetřit místo by nebylo na škodu, to by asi řekl každej, ale ono to větší písmo tak dobře funguje v době zmenšování a huštění. Po ůvodu krátký článek o psech a kočkách v útulcích a nadačním fondu Pes v nouzi. S tím souvisí přiložená samolepka. Report z festivalu Enemy of the sun se nekoná, jde o pohled na předražený pivo a jak se s tím vypořádat, jakou hospodu navšítiv. Zřejmě první článek, pokračování v trojce Vyděrače, o chovu pavouků. Zajímavý. Texty kapely ASO-NAGA, rozhovor s HAvranem a s Kuláčem, týpkem co funguje v milionech kapelách a rozhovor s ním je o textařině. Dobrý to téma. Špetka recenzí, náhled do Svab distra a na závěr pár novinek. Tak jako u prvního čísla, nic převratnýho, ale to by nemělo být překážkou k pořízení a přečtení. 123svab@seznam.cz >ŠA<[ Top ]


*****************************************************************************************************


kazety

UNATTENDED FUNERAL - s/t 2013 tape (AFR)
Chvíli mi trvalo, než jsem sehnal tuhel pásku. Nechtělo se mi psát na Slovensko, odkud kapela pochází a poté jsem na ní v českých distrech nenarazil. Až jednou, tenkrát na koncertě v Berouně, u Sláwy (V RUKOU OSUDU, KOBRA XI). Uf, limitovaná nahrávka ve třech variantách, celkem 100ks. Krásná domácí výroba. V kapele působí lidi z BOILING POINT a ještě jedné (si nevzpomenu). Demo si kapela nahrála sama u Bluma a vydala na svém projektu Analog Freaks. První vál má down tempo rozjezd v ukrutně hlubokém grindcore bahně. Super. To se ovšem zvrhne v melancholické píčoviny, jako kdyby LAKMÉ chtěly hrát grindcore. Ovšem k mému potěšení to bylo vše. Následující skladba je totální grindcore rubanice. V současném trendu by se dalo říci, grindcore - power violence, protože druhá polovina skladby je pomalejší, ale pořádně nakopávající. Třetí poukazuje na temnou old school dobu, připomínající mi demáče ROOT, jenže tohle se zvrhne v kostrbatý p/v. Zvukově mi tahle skladba s mnoha záseky připomíná zpomalenou verzi LYCANTHROPHY. K závěru vyzní geniální zvuk kytary. Poslední song je ultra rychlý grindcore nášup v duchu INSECT WARFARE, BLOCKHEAD... Trio UNATTENDED FUNERAL je perfektní pro všechny grindcore a p/v maniaky. Škoda jen, že kapela jede opravdu pomalý tempem a otázkou je, zda vůbec bude někdy další nahrávka. AFR: analogfreaks.net / info@analogfreaks.net >ŠA<

v/a UNDERGROUND NEVER DIES! It is not black & white anymore! 2014 tape (Doomentia Rec.)
Mám rád starý nahrávky metalových kapel, možná proto, že mě fascinuje ta originalita, která tehdy v muzice byla, ta staroba a vzpomínky na mládí. Když jsem teda zjistil, že Lukáš připravuje s chilským metalovým maniakem, Andrésem (se kterým jsem se seznámil osobně v Písku) titul megalomanských rozměrů, LP, CD a MC (dvě posledně jmenovaný s mnoha bonusy) + základ celého výtvoru, mnohastránkovou těžkou bichli s dobovými fotografiemi, plakáty a vším, co se kolem starého metalu točilo, okamžitě jsem si zamluvil jeden kus. Vše vyšlo jako ucelený box anebo se dalo pořídit jen to, o co jste měli zájem. Píšu v minulém čase, protože snad kromě CD bylo vše vyprodané do týdne, dvou. Kazeta vyšla jen ve 150ks. Na kazetě se nachází jedenáct bonusů oproti LP verzi. Výběr kapel probíhal mimo jiné mezi Laurentem Ramadierem (Snakepit Mag.), Alanem Moses (Glorious Times Book), Frankem Stöverem (Voices From the Darkside zine) a Fenrizem (Darkthrone). Kazeta Vás navrátí do půlky osmedesátých let, odkud pochází všechny nasbírané songy. Od thrash metalu, před black/thrash až po death metal. Mezinárodní kompilace zahrnuje kapely z celého světa a je na každým songu slyšet, že kapela měla svůj zvuk, svůj styl a potkat podobně hrající kapelu by bylo na dlouho. V té době nebylo tolik kapel, ale hlavně každá si dokázala vytvořit svůj kult, což poslední roky není běžný a jedná se o samej plagiát (i ty ovšem mám rád). Kazeta obsahuje jen základní info, který ale v době internetu naprosto postačuje, název kapely, skladby, rok vzniku kapely a z jakého státu pochází. Pro nás starší je kazeta pěknou vzpomínkou na mládí a pro mladou metal populaci bude kazeta spíš šok a to v dobrém slova smyslu. Vyzdvihnout jen některý kapely nejde, kazeta jako celek působí vyrovnaně a celá je skvělá! Zde je seznam kapel: INCUBUS, SLAUGHTER LORD, MUTILATED, DR SHRINKER, AFTERMATH, EXMORTIS, NECROVORE, SADISM, INVOCATOR, ARMOROS, POISON, MENTAL DECAY, PHANTASM, FATAL, FUNERAL NATION, VIBRION, INSANITY, DEATH YELL, CORPSE GRINDER, NECROBUTCHER, INNER SANCTUM, MACERATION, BLOODSOAKED. D.Rec.: doomentia.com / info@doomentia.com >ŠA<[ Top ]


*****************************************************************************************************


vinyly

ABORTION - Konvert LP 2014 (Rarach Katus Rec. & Rest of Noise Prod.)
ABORTION jsou v nové sestavě nějakej ten pátek a tak byla jen otázka času, až se vytasí s novým materiálem. A ono hned velký album a na vinylu (CD verze u Lectra se třemi bonusy). Barevnej obal, koláž plná hnusu, ale kde je vnitřní list s texty a dalším infem? Šel jsem omrknout net a tam vnitřňák je, hmm. Modrej vinyl má vyryto devatenáct kusů klasického ABORTION stylu. Grind punk by bylo asi nejvýstižnější, kdy grindcore je hlavní pilíř a punk je doplněk (skladba "Otroci" je snad nějaká předělávka punkovky). Docela zvláštní zvuk, přestože je nahrávka nabasovaná, basa sama o sobě není až tak výrazná. Když skončí refrén u songu "Jedzte hovná", mimochodem tady je thrashová kytara, tak basa je najednou výraznější a rozdíl je patrnej. Kytara je oproti base dost vytažená a díky tomu, jak je kytara vystředovaná, je to znát. OK, jestliže jsem psal příměs punk, musím napsat i příměs metal (skladba "Cestou do hrobu" je odzpívaný refrén alá MASTERS HAMMER), ale fakt lehce. Ještě bych upozornil na divné ukončování skladeb, téměř u třetiny songů mi vůbec nesedí ukončení. Je to divný. Pokud by byla ta basa vytaženější a konec songů nebyl tak blbě ukončený, považoval bych Konvert za velice povedený album. Tenhle styl se už nehraje a ABORTION ho udržují na živu, pravda, s lehkou změnou oproti starým nahrávkám, ale kořeny jsou furt stejný. Zpěv ve slovenštině je povedenej a fakt je, že Leprovi je rozumět spousta slov. Konvert slyším po šesté a já už vím, ABORTION bych zařadil po bok HIBAKUSHA, protože obě kapely si drží starej ksicht a táhnou tu mrtvolu, co se už moc nehraje pořád dál. Na obě kapely neplatí trendy ani v nejmenším. Na Konvert najdeme cover od výborné sto let mrtvé kapely DIVNEJ PACH (rozdíl samozřejmě velkej), předposlední song je slušný bahno končící noisem a úplně poslední vál je o base a bicích, jak se tomu říká? Basový jazz? haha. Dobrý zpestření na závěr. R.K.Rec.: krist666oko@seznam.cz * R.O.N.Prod.: faceshit.com/restofnoiseproductions / restofnoise@gmail.com >ŠA<

ABUSE - A new low 7"EP 2013 (Hygiene Rec.)
Další ze zástupu amerických power violence kapel. ABUSE je čtyřčlenná parta lidí, která hraje taky v mnoha dalších kapelách, namátkou FUTURE BINDS, PURE DISGUST, RED DEATH, STRIPMINES, GENOCIDE PACT, LUNG MATTER nebo IRON CROW a to stále nejsme u konce. Všechny jmenovaný kapely jsou poměrně mladý, rok až pět let. Vraťme se k ABUSE, na "A new low" je deset kusů powerviolence zahranýho v duchu SPAZZ. Ty postupy bijou do uší, fakt že jo. Překvapivě se v děkovačce SPAZZ neukazuje. OK, texty vypadaj docela jednoduchý a pojednávají o společenském marasmu kolem nás. Depresivní obal - abuse... "A new low" vyšlo ve třech barevných verzích, já mám 100ks na černém vinylu. Kapela má na kontě demáč z roku 2012 a o rok později vydala jak toto 7", tak i velkou desku. Abuse: rat102391@gmail.com >ŠA<

ABUSE - A new low 7"EP 2013 (Hygiene Rec.)
Po demo kazetě debutní vinylová nahrávka téhle party z Raleigh v Severní Karolíně. Minimalistický černobílý obal, ale když to je vydáno na Hygiene člověk podvědomě tuší, že by to mohlo být ono. První klepne přes uši parádní čistej zvuk, ale ne na úkor agresivity jak je to časté, pořád je to hrubost. Těžce thrashová kytara (v duchu Infest ok, žádnej metal!) pěkně zkreslená basa, z které je slyšet celá její zvuková linka (body navíc), důrazný bicí. Do toho přidušenej řev zpěváka, všecko v hodně rychlém tempu. Kytarista sází nápaditý riffy, a snaží se, aby skladby nebyly jedna jako druhá, a celkem se mu to i daří (v rámci stylu ok). Když to shrnu, parádně to odsejpá, a dobře se to poslouchá. Celkem deset vlastních kousků. Mají venku ještě samostatný album, a podle toho co jsem četl na netu, už se za nimi zavřela voda. Doporučuju! Abuse: abusenc.bandcamp.com / faceshit.com/Abuse.NC * H.Rec.: faceshit.com/hygienerecords >SY<

ADOLF SHITTER / SEDEM MINÚT STRACHU split 7"EP 2014
Další letošní noise kousek jsem si pořídil hlavně kvůli slovenské části, ale nepředbíhejme. Začínají Francouzi AS zběsilým noisecore bordelem, teda ok bubeník má nějakou představu, ale zbytek mu do toho jen masakruje co to jde. Nejméně asi kytara, která zní jak Šakalova na první zkoušce Rabies, čistý vysoký rock´n´roll tóny ve zběsilých disharmonických riffech, mám dojem, že slyším i bassu, ale jistej si tím fakt nejsem. Dominují dva vokály pacientů sanatoria duševně nemocných z pavilónu s přísnou ostrahou, a 100% tam slyším i namixovanej psí štěkot v určitých pasážích. Takhle nějak si představuju devadesátkovej noisecore bordel, včetně toho zkušebnovýho zvuku. Double bass masakr ze Slovenska, s bubeníkem kterej ví co dělá, a dává tomu všemu formu, i když ano pořád je to noisecore. Ale doprdele, některý pasáže vypadají že jsou nazkoušený, a zvuk tomu dává správný grády. Nebál bych se říct že jsou tady grindcore-vé momenty a zcela oprávněně tuhle kapelu dávám do stejné lajny jako SETE STAR SEPT (se kterými mají venku i společné 7"EP) či FINAL EXIT a podobných noise masakrů, který i když se jedná o zběsilou improvizaci tak dávají smysl, a baví mě to i z nahrávek (ne jen naživo). Vychází na fialovém vinylu ve dvěstěkusovém nákladu, takže vůbec, ale vůbec neváhej a ber to! >SY<

ADOLF SHITTER / SEDEM MINÚT STRACHU split 7"EP 2014 (Underground Pollution Rec. & No Fucking Labels)
Partička třech hlukařů z Francie spojila síly a pod jménem ADOLF SHITTER produkuje old school noisecore. Dost velkej bordel, kterej jsem dlouho neslyšel. Zvuk přesně jako kdyby RABIES zkomponovaly demáč ve zkušebně. Je zajímavý, že u noisecore je ten zvuk furt stejnej, haha. OK, tahle nahrávka však vznikla ve studiu (?) a kolik tu je skladeb nevím. Pro znalce slušnej zásek, pro nováčky, rozhodně šok. Pokud jedete v hluku, tak by vám neměly ujít jména členů, kteří se angažují v dalších kapelách a projektech a taky mají labely, kde vydávají tuny nosičů s výhradně hlučnými jmény. Slovenské hvězdné trio SEDEM MINÚT STRACHU ukazuje i druhou tvář a to jednu dlouhou kompozici hluku v ne moc rychlém tempu. Osobně mám radši kratší a rychlejší šlehy. Zvuk je u SMS standartní a to znamená, hlučný. Když dvě basy, tak i zvuk je hutnej. Nejsem si jist, jak probíhalo nahrávání, ale ve spod, i když ono to není nic jinýho než basa, zní nebo spíš hřmí rachot a šelest. Jestli to jde napřímo z bas při nahrávání anebo je to tam dohraný, nevím, ale tipuji první verzi. Tento split s barevným obalem, jak kdyby vypadnul od nějaké anarcho punkové kapely z Venezuely, dává na výběr dva odlišné obrazy noisecore. A.S. & U.P.Rec.: undergroundpollution@gmail.com * S.M.S.: sozaoffice@gmail.com * N.F.L.: nofuckinglabels.blogspot.com >ŠA<

AFTERMATH - When will you die? Demos 1989/1990 LP (F.O.A.D. Rec.)
K těmhle obskurním thrasherům z Chicaga jsem se dostal vlastně úplně náhodou skrz "trejd" s Giuliem, po tom co jsem nechtěl potrhlej repress prvního alba Yacopsae s růžovým a modrým obalem (jedna verze jakože pro holky, druhá jakože pro kluky… no co je tohle za blbost?), tak když vyšel origoš jsem si ho koupil s normálním černobílým obalem tak co s touhle šíleností hehehe. A i na netu jsem chlapíky americký chvilku hledal, ale mocný discogs je vyplivnul coby Aftermath (11). Jak už název napovídá, obě alba jsou sbírkou jejich demáčů, a nenech se zmást slovem demo, všecky nahrávky jsou ze studia se slušným zvukem, ale ok je to remasterovaný. A jsou taky vlastně kompletní diskografií kapely, která nahrála tři oficiální demáče, a finální promo pro Roadrunner. Plus jako bonus žíváky. Ok jedem 1986/1987 LP zahajují válce z dema "Sentence To Death" z roku 1986. Čtyři kousky svižného thrashe, se slušnou porcí hardcore a výborným zvukem. Jak jsem psal již výše, zvuk je víc než ok, hlavně se mí líbí "vystrčený" důrazný bící a vokál, kterej není přes všecko ostatní, ale je na úrovni nástrojů. Všechny čtyři skladby jsou hodně rychlé, a pěkně to odsejpá. Největší pecka je asi titulní věc, ale je to fakt povedený celý, na to že je to debut. Stranu A uzavírají dva kousky z prvního koncertu, jako je to raritní a bla bla, ale zvukově to je poprava, a pro mě naprosto zbytečná součást vinylu. Oba kusy jsou z již zmíněného prvního dema. Druhá strana startuje pěti skladbovým druhým demem "Killing The Future" z roku 1987. Rychlost a vztek se nezměnil, ale zvukově je to mnohem víc metal v duchu dejme tomu Anthrax, jo to bude asi nejblíž. Připouštím, že mě to díky zvuku baví o chlup míň, ale skladby jsou v pohodě. Stranu uzavírají tři skladby z již zmíněného prvního koncertu, nebudu se opakovat. 1989/1990 LP, přes celou první stranu se natáhlo třetí demo "Words That Echo Fear" z roku 1989. Doprdele, tohle je jízda. Hrubej a dynamickej zvuk, a hudba zdrsněla a je to celý nějak jako progresívnější, odsekávaný, se změnama temp riff od riffu. A ano je tady i spousta silných melodií, ale ku prospěchu věci. Fakt skvělej technickej thrash, není to na circle pit pařby, ale je to fakt dobrý. A i ty mosh pasáže se najdou. Poslední stranu tohohle "dvojalba" má v pácu demáč "Roadrunner" z roku 1990. Název už napovídá, že to byla nahrávka pro stejnojmenný label, který měl vydat debutní album. Z toho nakonec sešlo a zbylo jen tohle demo. Hudebně se pokračuje v intencích předchozí nahrávky, jen zvukově už to není tak temně depresivní, a zvuk kytar je mnohem ostřejší. Celkově díky právě tomu zvuku mě předchozí nahrávka baví o něco víc. Debutní album vyšlo nakonec až v roce 1994, na úplně jiném albu. A co si budeme povídat, tehdy už thrashmetalu obecně, a zvlášť tomu techničtějšímu pšenka moc nekvetla. A kapela to dva roky na to zabalila. Ale v letošním roce to zase rozjeli, a myslím, že na to měl vliv i repress jejich nahrávek (jak na vinylu, tak na CD, o které se postarali Area Death Prod.). Bé stranu jako celek uzavírá dvouskladbovej živák z dubna roku 1988, zvukově hodně v pohodě (na živák). První z nich "Skeptical minds" není na žádně z předchozích nahrávek, druhá "Going no place" vyšla na demu číslo dvě (viz výše). Aftermath: faceshit.com/pages/Aftermath/166697546694163 * F.O.A.D. : www.foadrecords.it >SY<

AFTERNOON GENTLEMEN - Grind in the mind 7"EP 2014 (DIY)
Vlastním nákladem vydané třískladbové epko od anglických "notářů" TAG. První dva vály jsou na áčku. Křišťálovej zvuk kytary, no a vlastně celý nahrávky (oproti předchozím nahrávkám ok), možná bych snesl víc hutnosti. Svižné, hodně svižné tempo, tady se skoro pořád jen "valí", psát že skvělý bicí je takřka zbytečné, kdo slyšel nějakou starší nahrávku anebo viděl naživo, ví, že jejich bubeník je prostě k sežrání. Jen teda, dva kusy na jednu stranu, se mi zdá fakt málo. Přes celou druhou stranu se plazí jeden kus, kterej je delší než oba předchozí dohromady, po splašeném začátku, se nakonec přehoupne do hodně pomalých sludge/stoner temp a člověka hned napadne, že to je taková "vzpomínka" na debutní třískladbové demo, které "jelo" přesně v tomhle duchu. To nic nemění na tom, že je to hodně povedená nahrávka od sakra dobrý party. Vyšlo v třísetkusovém nákladu se sítotiskovým obalem (tři barvy po stovce), texťákem a nášivkou. T.A.G.: theafternoongentlemen.bandcamp.com >SY<

AGATHOCLES - Bastard breed - we don´t need 7"EP 2014
V devadesátém šestém vyšlo split AG / VOMIT FALL na 10" formátu. Koncem roku 2013 se agáči rozhodli pro převydání jejich materiálu na samostatný singl. Zřejmě jich mají málo. Jsou zde všechny skladby včetně intra, který ale uvedeno není, tedy 5 kusů. Jen pořadí je zpřeházený. Klasická škola mincecore nemůže zklamat. Skladby jako "Jacks´life" nebo "Bastard breed - we don´t need" jsou skvělý i dnes. Pro mladší generaci tento kus asfaltu doporučuji a vlastně i pro ty, co zmíněný splitko nemají, protože ho asi těžko seženou. Opět se jedná o nízkorozpočtový titul limitovaný 204ks. AG: mincemania@hotmail.com / myshit.com/agathocles >ŠA<

AGATHOCLES / CSMD split 7"EP 2014 (Ratgirl Rec. & Jerk Off Rec.)
Jeden z mnoha split 7", který pochází z dílny belgických drtičů mincecore a holandské sebranky, AGATHOCLES vs. CSMD. A kdože vyhraje souboj? Zvukově je holandská posádka o trochu lepší. Přestože AG nahrávka je z poloviny roku 2012, jde o těžkou zkušebnovku (s vykřičníkem)! Totální návrat k rané tvorbě, hlavně zvukově, ačkoliv hudebně taky, jen vokál, kterej zní, jak štěkající dítě za plotem to kazí. A docela prdel, ty bicí jsou, jak kdyby se kapela teprve sehrávala, tím myslím ty razantní rozdělovací údery, haha. Čtyři kousky. CSMD maj psanejch 6 titulů, ale dva jsou složeny z mnoha dalších, takže by tu mělo být na 14 songů. Nejsem si úplně jist složením, ale zdá se mi, že co nahrávka, to někdo jinej kromě jednoho stálého človíčka fungujícího taky u No fucking labels. CSMD poslední dobou mají na kontě spoustu ultra limitovaných spešl vinylů, který jsou hudebně v intenzivním space opojení a nejinak je tomu zde. Kapela dokázala z noisecore songů udělat děsuplnou - plnohodnotnou dávku vesmírnýho prachu, což dokazuje i vál "Imperial march", což je vykradená hudba z Hvězdných válek a tady zní kurevsky dobře. Basa, která má zřejmě všechno na starost je dobře nabustrovaná a jednotlivý vály zní kurevsky strašidelně. Poslední song "Joe 90" je taky něco vykradenýho, ale kurva fix, nevím co. Hodně dobrej materiál. Obal je dost povedenej od AG, pupkáči jak maj bejt. CSMD jedou v zavedeném vesmírném psychu, který koresponduje s nahrávkou. Sedmipalec vyšel v několika limitech, lišících se barvou vinylu. AG: mincemania@hotmail.com / myshit.com/agathocles * CSMD: nofuckinglabels.blogspot.com >ŠA<

AGATHOCLES / PAUCITIES split 7"EP 2014 (Death Agony and Screams & Grindfather Prod. & Nuclear Alcoholocaust & Ratgirl Rec. & Inverted Inhumation Rec. & Geet Rec. & Jerk Off Rec. & Crescent Fresh Sounds)
Další z mnoha 7" od AG. Tentokrát našvihaly 30 kusů poctivýho mincecore starý školy, tak jak ho AG začaly hrát v začátcích po noise vlně. Rozdíl je jen ve stopáži, která tu je několika sekundová. Skvěle se nahrávka poslouchá, zvuk jak má u AG bejt a nahrávka je z roku 2013. Co song, to jedno slovo v názvu skladby a to pokaždé v jiném jazyku (dojde i na češtinu). V překladu jde o hluk. Pefektní nápad, perfektní songy, obal nijak výraznej. Naprostá luxusní záležitost pro fans AG i ne/fans-AG, doporučuji sehnat. Druhá strana PAUCITIES z USA je poctou právě mincecore zakladatelům a tak bylo jen otázkou času, kdy se tyhle dvě party potkají na 7", který AG tak rádi vydávají s kamarádskýma spolkama. Nicméně, mincecore zastoupeno je, ale víc a to o dost, metal. Ovšem zní to masakrálně a když se nebojíte otočit volume víc doprava, tak, aby praskala omítka na zdi, rozmrdá vám to palici. Krátké a úderné. Texty většinou srandovní, ale i na vážné téma, vše o pár slovech. AG: mincemania@hotmail.com* D.A.A.S.: dxaxsgrindcore@gmail.com * G.F.Prod.: grindfatherprod.com / grindfather.prod@gmail.com * N.A.: chamo666@hotmail.fr / http://nuclearalcoholocaustrec.webs.com/ * R.G.Rec.: faceshit.com/ratgirlrecords * I.I.Rec.: invertedinhumation@gmail.com / invertedinhumation.wix.com/crypt * G.Rec.: edwardiv84@gmail.com * J.O.Rec.: danceswithpants@yahoo.com / jerkoffrecords.com >ŠA<

ALCOHOLIC FORCE / ATOMIC ROAR split 7"EP 2014 (Dystopian Dogs)
Oh yes, z Kolumbie se dvěma skladbama útočí ALCOHOLIC FORCE. Skvělej punk/thrash. Přesně tak, thrashovej útok a rytmická punková dravost. Teď si nedokážu vybavit, zda jsem slyšel podobný mix. Chytlavý riffy s parádní čistou basou šlapou jak hodinky. Basa tak krásně probublává, kytara má parádní nápady a zpěv vychlastanej, ale spíš ve výškách + sbory, paráda. Z obou skladeb, jedna nahrávaná v roce 2011 a druhá v roce 2013 je cítit naprostej klid a přehled. Po téhle partičce se budu muset poohlídnout, na živo to musí být čistý mayhem. Kapela se dle textů vyžívá v chlastu, však taky název tohoto společného díla je "The Atomic Drunkards of the Apocalypse!". Na druhé straně s jedním songem ATOMIC ROAR z Brazílie. V kapele působí známý ksichty, skladbu nahrávaly v roce 2014 a klaním se, kapela zní jak starý nahrávky TÖRR a VENOM. Klidně odehraný heavy metal + black metal s lehkým nádechem rock n rollu, klasika VENOM. Zvuk se podobá víc na old TÖRR. Lehce naechovanej zpěv zní perfektně a zároveň tajemně. Pěknej malovanej obal od Wilsona J. Mela + plakát na A3. Tohle split je fakt hodně povedený. A.F.: mightyhb88@hotmail.com / drunken.bastard666@gmail.com * A.R.: atomic_roar@hotmail.com * D.D.: dystopiandogs@gmail.com / faceshit.com/dystopiandogs >ŠA<

ANTICHRIST DEMONCORE - Self titled LP (Melotov Rec.)
K ACxDC jsem se "probojovával" dost dlouho. Broňa Fast mi je sice vychválil už tak dva roky nazpět, ale k jejich vinylům jsem se nemohl dostat… Vždycky už byly vyprodaný. Naposledy repress obou jejich epek na double sedmipalci, kterej mi před nosem koupil pan šéfredaktor osobně. Takže na letošním OEF už jsem nic neponechal náhodě, a přivezl si LP, split 10"EP a split 7"EP. Začnu zajímavě "blackmetalově" zpracovaným obalem (ale zase když se jmenujete Antichrist Demoncore, nemůže být obal Hippie, že). Černej podklad, na něm šedou barvou kozlí hlava a zkřížený nože, a za ní, přes to všecko navrch stříbrně švabachem nápis Antichrist Demoncore. V křesťanské Americe to má asi váhu, v ateistických Čechách už ne tolik. Ale já mám tenhle styl rád, takže ok. A jedem na pětačtyřicet otáček! V první chvíli se musím trochu vzpamatovat z absolutně křišťálového zvuku (když to srovnám se session zaznamenanou na split 10"EP s Magnum Force a Sex Prisoner, je to sakra rozdíl). Ale budiž, po asi patnáctém poslechu to přestávám řešit, a vychutnávám si teda každej úder do strun a činelů, a nakonec je to hodně fajn. Hudebně se jedná o svižnej power violence, se spoustou pomalých a náklepových pasáží (takže vlastně stylová klasika) a nonstop ječákového vokálu v duchu Dropdead, ale s protáhlým frázováním textu. Hoši si hodně pohráli s pořadím skladeb, na úvody stran stop and go přímočarý kusy, poté vály středním tempu a konec vypalovačky. I když béčko končí dlouhou pomalou skladbou, ale to už je stylová tradice, která nikoho nepřekvapí. Texty o lidské přetvářce, sobectví, pomlouvání čí o rezignaci, zasraném vlastenectví, ale i o mrtvém policejním "hrdinovi" (ten je hodně ironickej…). Žádný přímočarý "pankárny" spíš úvahy k zamyšlení (to mám rád.). Dvakrát osm skladeb, stopáž trochu přes dvacet minut, pěknej zvuk = spokojenost. M.Rec.: http://melotovrecords.tumblr.com * AC/DC: http://acxdc.bandcamp.com >SY<

ANTICHRIST DEMONCORE - Discography 03 - 13 LP Picture (To Live A Lie Rec.)
Baví mě poslouchat diskografie (výjimečně nemusím co čtyři minuty otáčet 7" hehehe) a navíc diskografie na vinylu, protože těch tolik nevychází. Tuhle desku jsem viděl už v kapelním distru na OEF, ale nakonec jsem si pořídil jen nové album, páč nikdo mi nebyl schopnej říct, co je tohle za matroš. Aby bylo jasno, prodávali to coby picture LP (na jedné straně lebka, na druhé ruka ukazující paroháče s "ikskem") bez jakéhokoliv infa (to jsem musel dohledat na netu). Asi po čtrnácti dnech mi volá Fanda z Plzně, ty woe je to diskoška! Otta už má jen jeden kus… kua, obratem píšu Oťasovi a naštěstí ten kus je ještě k dispozici! Tak fajn jedem z kopce, strana A, a pěkných třiadvacet zářezů ze samostatných 7" "He Had It Coming" a "The Second Coming", dál ze split 7" s TO THE POINT a z 10" s MAGNUM FORCE / SEX PRISONER a aby toho nebylo málo, dva tracky z kompilace "A Sign Of Imperial Doom". Béčko startuje šestnáct kousků nahraných na koncertě v Toxic Breed Funhouse a vydaných na stejnojmenné kazetě. Dalších pět kousků jsou nevydaný vály, a celou desku uzavírá první demo "Jack Trippin". Dohromady z obou stran celkem dvaapadesát pecek. Možná to vypadá jako hodně, ale za deset let, ani moc ne. Svižnej, ale ne nějak kruťácky rychlej power violence s extrémně uječeným vokálem, do kterýho hlavně na prvním epku valí ještě kanální řev. Studio tracky, i když jsou mezi nimi někdy slušný prodlevy v době nahrávání, zněj všechny tak nějak celistvě a dobře, a mají pěknej dynamickej zvuk. Live nahrávka z Toxic Breed je sestříhaná tak, že všechny proslovy mezi vály jsou eliminovány, a zní to jako studiovka s výborným zvukem. První z nevydaných válů je rovnou cover od Spazz, a zpívá ho s kapelou Chris Dodge osobně. Demo nahrávka je na tom po zvukové stránce asi nejhůř, ale pořád v rámci punku dobrý. Pro mě osobně, povedená kolekce. ANTICHRIST DEMONCORE: http://acxdc.bandcamp.com * T.L. A L.Rec.: tolivealie.com >SY<

APOCALYPTIC TERROR - s/t LP 2014 (3 Kicks Rec. & 1984 & Old Kids Brigade & Allau Rec. & Nuclear Fear & Mal Nacido Rec.)
Na českobudějovický koncert, kde odehrála tahle španělská partička, jen tak nezapomenu. Fascinoval mě zpěvák, jestli si pamatuji africkýho původu (už jméno by odpovídalo, Xisco), kterej slušně řádil. A taky veliké nadšené pro výměnný obchod. Právě tenhle 12" je jedním z vyměněných artefaktů. Nahrávka byla pořízena v profláklém španělském studiu Thrashzone, odkud leze velice dobrej zvuk. Kapela hraje na dvě kytary, což je znát svou "plností nahrávky". APOCALYPTIC TERROR je pětičlenná parta z Barcelony a tak jako většina barcelonských kapel, potažmo španělských, hraje crust. APOCALYPTIC TERROR nejsou výjimkou, ale svojí hudbu mají dobře připravenou a prošpikovanou zajímavými rytmy. Když začnu z prostředka, hned prvním songem na straně B, nese se z repráků melancholie a nic nenasvědčuje surovýmu crustu. Jde však o intro, alespoň si to namlouvám. Převážně se kapela pohybuje v dbeat crustu, pro který jsou typický trochu kolovrátkový riffy, okořeněný krátkými, ale perfektně zapadajícími sólíčky (třeba v poslední béčkové "Revolucion TV"), stejně tak okořeněný sladkými melodiemi. Ty jsou ale v tak malé míře, že je lehce ignorujete a užíváte si opravdu odsejpající palbu (hned úvodní sypec "La proxima guerra"). Skvělý je to, že kapela si uvědomuje mírnou nudnost a všechny skladby jsou hodně krátký, celkem jich na albu najdeme sedmnáct. Předposlední béčková "Destruye a tu enemigo" je skvostná palba v duchu špinavých rychlých skandinávskcýh kapel. Postrádám však insert s texty a dalšími informacemi. Deska vyšla ve dvou verzích a myslím, že byla a je nabízena po 8, možná 9 eurech maximálně. >ŠA<

ARCHAGATHUS / DEAD ISSUE split 7"EP 2014 (Psychocontrol Rec.)
Kanadská grindcore chlívárna ARCHAGATHUS je bojovníkem s AG a UG, protože chrlí jednu nahrávku za druhou. Na tomto splitku mají 4 kusy záhrobního grindcore. Zvukově je to slušná nahrávka, ale ARCHAGATHUS si potrpí na hlubokém marasmu a díky kanálnímu vokálu s jednoduchými hopsa umca ritmy, zní spíš jako gore, ale je to spíš díky jen vokálu. Ne nebojte se, není to zase až tak, jak to vypadá. Tohle je jednoduše old school grindcore, kterej je dost podobnej na veterány brazilské scény, MASHER a další, dnes už zapomenutý spolky. ARCHAGATHUS je složen z lidí, mající dalších snad 10 kapel / projektů a téměř všechny určitě znáš. Namátkou hodně podobný projekt VIOLENT GORGE, nebo kapela UNDER PRESSURE, což by se dalo říci, že jsou v podstatě vždy lidi z ARCHAGATHUS. OK, na druhej straně DEAD ISSUE z USA. Tohle je opravdu mladá kapela, vznikla v roce 2012 a mají tu taky čtyři vály. Opět těžkotonážní zvuk, ale ne tak kanálovej a zpěvy jsou víc do klasickýho starýho grindu, lehce zamumlaný s řevem. Hodně se mi líbí basa, řádně nabustrovaná, přitom hodně valivá a lehce výrazná, tak akorát. Ten zvuk semi fakt líbí. Takhle nějak zněly všechny grindcore a grind / death úderky v devadesátých letech. V kapele DEAD ISSUE jsou i členové takových kapel jako WHAT SHAME?, EXCRUCIATING TERROR nebo BLOODY PHOENIX. A kdybych měl lehce přirovnat, DEAD ISSUE trochu brouzdaj po vlnách EXRUCIATING TERROR. Mimochodem, pro Psychocontrol, je DEAD ISSUE stájová kapela, i druhej 7" byl vydanej právě zde. D.I.: keepgrindpunk@gmail.com * Archagathus: archagathus@hotmail.com * P.Rec.: psychocontrol.com >ŠA<

AXT / BLUTHUF split 7"EP 2011 (Bluthuf)
Němce Axt jsem mě za dávno mrtvou kapelu, a najednou se ke mně náhodně, klikatýma uličkama dovalilo jejich až ne tak starý EP (díky Otto). A nehraje jim to špatně, schválně jsem si vyndal třináct let starej split 7" s F.U.B.A.R., a krom lepšího zvuku (a to je logický, dneska může slušnou nahrávku prakticky kdokoli) se nic moc nezměnilo. Grindcore s nádechem "hácéčka", a drcení převažuje, tedy pokud bereš starou školu, žádný US techna s metalovým zvukem. Šest rychlej pecek, výborný syrový riffy, splašený bicí k tomu záhrobně řvanej vokál. Nádech hc je hlavně ve zvuku (snesl bych větší podlazení) a v několika "emo" pasážích… ber s velkým nadhledem. Povedená nahrávka. Bluthuf mají podobnej zvuk, ale jdou na to mnohem kytarověji, s mnohem delšími a rozloženými riffy. Jedou takovej ten současnej "metalickej" hardcore, tím chci říct, že rytmika je punková, a kytaristi valej metal v hc kabátě, a k tomu slušně uřvanej nasranej zpěv. Tři kousky, spousta melodií, a vůbec to není špatný. Axt: axtsucks.net * Bluthuf: bluthuf.de >SY<

CAGED GRAVE - Gutless 7"EP 2014 (DIY)
Poměrně nová kapela z australského Melbourne. Nebejt toho, že jejich Epko chtěl Broňa vyzvednou na loňském OEF u Sandra z RSR, tak bych si ho asi díky hodně nenápadnému obalu nevšiml. No preventivně jsem si to před odjezdem poslechl na kapelním BC a bylo rozhodnuto. Kapela si vinyl vydala sama (a dělá to s většinou svých nahrávek, venku mají ještě vinyl verzi jejich demo kazety, a 5" late cut singl + nějaký downloady a live kazetu) a obal skutečně neohromí, jejich logo a název epka ve švabachu (stejně jako ofiko logo). Jako bonus vyšívaná nášivka, 330 ks prvního pressu a 100 kousků dolisu. Až vyjde tohle číslo NM snad venku euro press na Dead Heroes. Takže už kua k obsahu, dost propagandy. Dvakrát pět kusů power violence ve středním tempu s opravdu hrubým (ale skvěle čitelným) grindcore zvukem konce osmdesátých let. Pomalý a rozvážný řev, nějaký zpětný vazby, důrazný, ale jednoduchý bící. Nahrávka působí živě díky tomu, že tam není milion vrstev kytary, sice jsou tam minimálně dvě, ale nedělaj žádný eskapády s vyhrávkama, a valí v zájmu celku. Plusem jsou i přiměřený stopáže, a spojení jednotlivých skladeb už zmíněnýma "vazbama". Jako bonus číslo dvě, cover od kanadský bandy Left For Dead. Poctivá porce extrémní "romantiky" ve světě ultra vytuněných nahrávek. C.G.: cagedgrave.bandcamp.com / cagedgrave.bigcartel.com >SY<

DEAD INSTRUMENT - See through negative 7"EP 2014 (Raw Birth Rec.)
Jestliže si kapela vymyslí název songu, potažmo ten samý název ponese celá nahrávka, musí tomu odpovídat (aspoň většinou) obal. Tak se stalo a my tu máme nevýrazný pohled zkrz žaluzie. Nu což, sereme na obal, ale když tu není ani vntřní část, insert by se to mohlo nazývat, tak to je už horší. Dobrá a co teda muzika? DEAD INSTRUMENT maj pár nahrávek za sebou a jsou skvělý. Tenhle osmi songový sedmipalec však lehce vybočuje ze zaběhlých kolejí. Vše zůstalo při starém, tj. ultra rychlý grindcore výplachne nepodobný australským THE KILL v začátcích, krátký stopáže jak skladeb, tak celých nahrávek, a to je další spojitost s Australany, ale na "See through negative" se odehrálo přesně to, co na nových nahrávkách THE KILL. Zvuk je vystředovaný, až skoro thrashující, přesto pořád zůstáváme pevně v grindcore metelici. Vokál je přizpůsoben zvuku a celé koncepci skladeb, takže s některými partiemi pak vyznívá jak grindcore na black metalovém speedu. Jo, není to tak přehnaný jako u nových titulů od THE KILL, kde mě to kurevsky sere, ale DEAD INSTRUMENT ještě v rozumné míře ustál tenhle mix a jde to. Já ale dám přednost starým nahrávkám, přestože ta rychlost je fakt ukrutná. >ŠA<

DEATH TOLL 80k / SETE STAR SEPT split 7"EP 2013 (Bringer of gore)
Jakmile vím o novej nahrávce Finů DT80k, tak nikdy nečekám a hned ji chci (tohle není u mě pravidlem). Když byly poprvé na OEF padla mi z nich čelist, a padá mi s každou další nahrávkou, není jich mnoho, ale vždycky to stojí za to. Na tomhle fungl novém materiálu maj tak nabušenej zvuk, že je to určitě největší brutus v ranku grindcore, co jsem letos slyšel z vinylu. Představ si srážku hutnosti Napalm Death z období F.E.T.O. a rychlé zběsilosti The Kill. Ta rychlost a přesnost je úžasná, a pozor skvělý promyšlený riffy, a přes to všechno zničující kanální vokál. Žádný sraní s ničím, tohle je grindcore, jak ho dneska moc kapel nehraje. Výborný, výborný, výborný. Osm vlastních skladeb. SSS z Japonska se s tím taky neserou, ale po bouřce z předchozí strany si musím zvyknout na měkčí zvuk, on teda zase až tak měkkej není, ale po DT80k zní "chudě" takřka všichni. V první chvíli to vypadá, že celou kapelu tvoří jen zběsilý bicí, a řev a křik. Ale po chvilce zaregistrujete i splašeně a šíleně hrající baskytaru, v popových pasážích znějící kouzelně, ale oproti dvěma koncertům kdy jsem je viděl je baskytara trochu upozaděná. Rychlej promyšlenej noisecore, zní to divně, a tohle fakt není bezhlavej bordel, hlavně ty bicí to kategoricky vedou. Sedm kousků výbornýho nářezu pro vygumování hlavy. Jak mám tenhle styl raději naživo, tak tahle nahrávka mě baví. Vychází ve 408 číslovaných kopiích, tak hrr na ně. B.O.G.: http://bogrecords.webs.com * DT80k: https://deathtoll80k.bandcamp.com * S.S.S.: www.7s7.org >SY<

DISFUNKCE MYSLI / BAD AGE split 7"EP 2014 (kooperace)
S DM jsme hráli v Brně a byl to dobrej D-beat mi to přišlo, na garáži ve Srubci to bylo Finsko, a na desce je z obého něco a navrch s čisťoučkým zvukem. Po hraném intru (body u mě navíc) se rozjede dobře seřízená hardcore mašina, čistá a čitelná kytara a neustále v D-tempu tepající "šlapka". DM tady mají dva kousky staré školy ve svižném tempu. První text je o ničení planety, druhej proti vivisekci, což je skvělý že někdo tohle chce řešit v dnešní době, kdy všichni serou na všechno. Fakt se mi to líbí, ale pořád jsem trochu překvapenej, páč jsem čekal větší špínu a kravál (hehe). Punk jak noha. BA jsem snad ani před touhle nahrávkou neslyšel. Šakal říkal, že jsme s nimi někde hráli, ale myslím, že jsme dorazily až po jejich setu. Mají tady tři kusy hardcore s až metalově nazvučenejma kytarama, dvoušlapka se nezastaví a bassa ta je prostě královsky nazvučená, tak jak já si to představuju, výrazná ale makající pro celek. Hoši jsou velcí fandové Kritické Situace, to je absolutně nepřeslechnutelné. Jde to až tak daleko, že bych si je klidně spletl s novými skladbami od téhle klasiky. Tím se nechci BA nijak dotknout, naopak je to skvělá nahrávka. Texty proti fašizmu, žraní masa a apatii (I malí mohou točit koly dějin, jednota sílu násobí) a napsaný jsou prostě skvěle. Na obale obrázek z továrny na smrt, a já říkám bravo! Deska která šlape, a chce něco říct. D.M.: bandzone.cz/disfunkcemysli * B.A.: bandzone.cz/badage * Dis-Šröt Rec.: dis-srot.records@seznam.cz * Ultima Ratio: ultima.ratio@seznam.cz * Gogo Muaic Klub: www.gogoklub.com * G.R.F. Rec.: grfrecords.estranky.cz * Fusa Rec.: fusarecordseurope@gmail.com * Fachkas: www.fachkas.cz * Cecek Rec.: www.cecek.com * United Crusties: www.seeyouinhell.cz >SY<

DROPDEAD / BRAINOIL split 7"EP 2014
Dropdead pokračují v sérii split 7," který na sebe navazují jak designem, tak vždy jen dvěmi skladbami od nich. Ale to mě nevadí, když mě to baví. Takže číslo jedna "Harvest", to je kua že pecka jak kultovního 12" z ´98 roku. Rychlej hardcore, "nacrustlej" spodek, nenávistnej křik, velice hitová melodie prostě dobrý no. Číslo dvě "Indoctrination", ta skladba je vlastně hodně podobná riffu té předchozí, jen je tedy výrazně kratší, s opět vlezlou melodií. Jedna z mála kapel, která nezklame, ač se vůbec nemění hudebně ani zvukově. Já říkám gut, ale sakra budu se opakovat, ale chci už doprdele fix hergot delší nahrávku! (V roce 2014 vyšel i jednoskladbovej Lathe-cut 7" hehehehe). Brainoil to pojali jako singl, tzn. mají tady jen jednu skladbu, ale ta je sakra dlouhá. Hrubej ale s temnou výraznou melodií pojatej hardcore/crust. Pomalý důrazný bicí, a zastřenej nasranej křik. Plusem je moc pěknej hutnej zvuk, hodně křišťálovej, ale tady to sedí a podtrhuje to výraz kapely. Ta skladba se dobře poslouchá, a při té délce ani nevadí, že je vlastně hodně, hodně minimalistická, a defakto ji táhne jeden nosnej riff. Někde jsem četl že hrají sludge, no ale jestli tohle je sludge, tak pak sludge kapely se už ani neplazí, ale stojí na místě. Vychází v barvě černého dýmu zalitého v čirém vinylu. Armageddon Rec.: P.O.Box 56, Providence, RI, 02901, USA / armageddonshop.com * Dropdead: https://dropdeadhc.bandcamp.com * Brainoil: www.brainoil.com >SY<

FARSCAPE / APOKALYPTIC RAIDS split 7"EP 2013 (Hell Music)
Na úžasném koncertu v Písku, kde obě kapely vystoupily, jsem dlouho váhal, zda mám platit zkurvenejch 200kč za 7" a nakonec jsem nevydržel a koupil si jich pár z mnoha. Jsou to jednoduchý počty, kdyby to bylo za běžnou cenu, koupil bych vše a nechal bych tam víc peněz. No dobrá, strana A je od FARSCAPE. Určitě víte, která bije. FARSCAPE je kapela z Rio de Janeiro a funguje od roku 1998 a členové fungují nebo fungovali v mnoha a mnoha dalších skvělých kapelách. FARSCAPE. Mají na kontě mnoho titulů a jméno je dost známé po celém světě. FARSCAPE zde mají jeden vál. Pokud milujete KREATOR, ke kterým má kapela nejblíž a to jak hudebně, tak po vokální stránce, budete nadšeni. V podobném duchu to drtí i známější VIOLATOR. Rychlý, old school thrash metal, lehce moderní zvuk, ale to je studiem. Veškeré atributy, co k tomu patří, jsou zde. Nic novýho, stále stejnej postup, stejný riffy, jenže ono to zabírá celý věky. Klasika neomrzí a když jsou kytary pořádně řezavý, mrazí ti z nich, co víc byste chtěli, super. APOKALYPTIC RAIDS válčí od roku 1997 a nejsou zas až tak aktivní v nahrávání, přesto mají docela dost titulů. Zvukově v duchu, jo hovno v duchu, kapela to myslí vážně, jedou analog nahrávání, zvuk je bestiální a poslouchat tak špinavej sound je slast. CELTIC FROST, spíš HELLHAMMER jsou jasným odkazem, kam nejen zvuk, ale i hudba směřuje. Velká pocta těmto kapelám. Žádný rychlý tempa, tady se sází na špinavost a temnotu s jasným, lehce zapomatovatelným songem, jedoucí pořád to samý. Basa si kouzlí vyfikundace a pěkně doplňuje black/thrash, co APOKALYPTIC RAIDS produkuje. Moc pěkný split, sice nahrávky jsou starý přes deset let, ale to nevadí. Farscape: whipstriker@yahoo.com.br / reverbnation.com/farscape666 * A.R.: contact@apokalypticraids.com / apokalypticraids.com >ŠA<

FINAL EXIT / SETE STAR SEPT split flexi 7"EP 2014
Mohlo se zdát, že bozi japonského noisecore jsou po smrti, ale oni s většíma rozestupama (tak 3 roky), vydávaly nahrávky a to kvalitní. Jedna z těch posledních, je toto flexi. Oboustranné, navíc lisovaný v Loděnicích (a prej že to nejde). Sice středový info je skoro proražený na druhou stranu, takže se v tom blbě orientuje, navíc, když je plast průhlednej, jenže to, co se ukrývá v drážkách, musí vyrazit dech i popíkářům. Perfektní, těžce hutný zvuk, na který jsme zvyklí od samotných začátků kapely. A že tohle duo umí hrát, dokazuje právě zde. A to nepíšu jen proto, že je tu cover od EXODUS (a fakt tu skladbu poznáte, pravda, s řádně hlučnou vsuvkou a v pokrácené mikro verzi). Hisao, kytarista a zpěvák v jedné osobě, umí svůj nástroj ovládat opravdu dobře, narozdíl od mnoha a mnoha jiných noisecore kytaristů A o kom že to furt píšu? O velikánech FINAL EXIT. Tahle nahrávka, pocházející z jara 2013, je skvostná. Obaly a celková grafika kapely byla vždy ulítlá, a nejinak je tomu tady. Zde je sice klasické foto z města, ale tak už to bývá. Na druhé straně je 8 krátkých a velice hlučných noisecore námrdů, od dalšího japonskýho duo masakru a těmi jsou SETE STAR SEPT. Na kontě mají kurevsky hodně nahrávek a ty většinou přibyly za poslední dva roky. Velký konkurent AG a UG, co do počtu titulů. Některé nahrávky SSS nejsou úplně nejlepší, ale zde patří materiál k tomu lepšímu. Typickej noisecore buldozer, hluková stěna vibruje na maximum, super. Nahrávka pochází ze studia, ale pochybuji, že to kdejaký popíkář pozná. F.E.: noize_no_wakadaishou@hotmail.com / faceshit.com/noize.no.wakadaishou * S.S.S.: griefofseparation@hotmail.com >ŠA<

GRIDE / SIDETRACKED split 10" 2014 (Insane Society)
Tam kde skončili GRIDE, začíná tento materiál, čítající osm skladeb. S lehkým nánosem dalších psychoneuronových výbojů a stále na zemi. Jestliže něco jde zkomplikovat, udělej to a pokud možno ještě víc než si myslíš. Vizitka této nahrávky. Proč by ne? Přestože je základ pevně zakořeněn v extrémním hardcore, jsou veškeré výše popsané náležitosti dotaženy do maxima. To tvoří kontrolovatelný chaos, s bravůrností zahraný. Zvuk je náležitej, a kdyby nebyl, nevím, co by z materiálu GRIDE zbylo. Jestliže hudba je pro někoho už jiné dimenze, tak to platí i pro názvy skladeb a slov, které ukrávají. Vyzdvihnu první a závěrečný song, protože se mi zdají nejagresivnější. Ještě bych dodal, že některé postupy byly k zaslechnutí na předchozích nahrávkách a tady jsou zkopírovány anebo lehce upraveny. SIDETRACKED za čtyři minuty (původně mělo jít o split 7") zvládnout 15 kousků povedenýho powerviolence, klasického střihu, ze kterého by se dalo vyučovat. Klasická sestava, kytara, basa a bicí. Tři lidi jsou maximum. Krátký stopáže. Pomalejší vyhrávky, stopky a různé další záseky navazující na rychlý sypačky. Fragmenty jinak běžných riffů. Překombinovanost riffů. Dobrý jsou čtyři sekundový palby, lehký oddych v několika vteřinovce a další sekundovka. U sekundovek vždy zpěvák s českým příjmením Tichy (zároveň kytarista a na této nahrávce i basák), zařve název skladby a už to jede. Pokud postavím namátkou deset nahrávek v powerviolence stylu vedle sebe, postupně si je pustím, najdu v nich sice odlišnosti, ale nikterak velký. Uvidíme, jak boom p/v bude pokračovat. Předpokládám mu jistou, leč jen částečnou záhubu. Tento titul pod svými křídly zaštiťuje Barvák a jde o druhej titul, kdy si obal vyrábí sám pomocí sítotisku. A vypadá to pěkně, kolik je za tím vším dřiny nevím, ale předpokldám, že dost. Gride: gride.core@tiscali.cz / puffy@seznam.cz * Sidetracked: j_tichy@hotmail.com / sidetrackedhc.blogspot.com * I.S.: insanesociety.net >ŠA<

HEADLESS DEATH - Ultimate resentment 7"EP 2014 (Crucificados Pelo Sistema)
Tak dlouho jsem obcházel tento skvost, až jsem si nakonec řekl, teď nebo nikdy. Logo a název labelu = jasná volba. Obal = nebrat. Ale hlavní důvod byl jinde, prej spíš death metal. Ty vole, HEADLESS DEATH pochází z Austrálie, to jsem taky nevěděl a že tam působí samej známej ksicht, to jsem vypátral až posléze. Takže, u bicích Chrisstoph (DOUBLED OVER, ROSKOPP či INTERNAL ROT, což jsou samý skvělý kapely. Chriss ještě působí v neznámé TRENCH SISTERS a pobýval v DIE PIGEON DIE), u zpěvu je Fil (RORT), kytaru obstarává Zev (ROSKOPP) a u basy je Lachie. Celkem sedm kusů luxusního grindcore s death metalem. Kapela nehraje ultra rychle, ale naopak se snaží vše udržet v rozumné rychlosti, kde sice sypačky nechybí, ale jsou vykompenzovány táhlými death metalovými riffy. Po zvukové stránce všechno čitelný a přitom se jedná o hrubozrnný špinavý a zaplivaný sound. Přesně jako old CARCASS, REPULSION, old NAPALM DEATH, old TERRORIZER a určitě sem patří jihočeskej KAOSQUAD. Hned v úvodu zní kytara lehce sabbatovsky. "Ultimate..." je bombastický dílo. Pokud zbožňuješ špinavej zvuk a výše zmíněný kapely, jsem si jist, že tohle bude pecka. HEADLESS DEATH maj ještě split 7" s MACHETAZO a tři kazety. Hned z první, natočené v roce 2011, je použito pár skladeb na "Ultimate...". Tak o této kapele ještě uslyšíme, HEADLESS DEATH zabíjí. H.D.: headlessdeath@yahoo.com.au * C.P.S.: www.crucificados.de / info@crucificados.de >ŠA<

CHEVIN / HUFFIN PAINT split 7"EP 2013 (kooperace)
Oranžovo/růžový mramorový vinyl otevírají Drážďanští Chevin. Prvních pár taktů "klamou tělem" emo předehrou. Ale po ní se rozjede rychlá řezanice v "klepačka" tempu s dominujícím zvukem, zběsile hrající kytary a konstantního ječáku, kterej je občas ocukrován přířvávajícím vokálem. Šest vlastních pecek, který by s přivřenýma očima mohli evokovat demo verzi Yacopsae se špinavým garážovým zvukem. Ač mají podle live fotek na FB v sestavě i basáka, já teda slyším jen kytary. Dobrý, a s lepším zvukem by to bylo ještě lepší. Huffin Paint jsou z ostrovů, konkrétně Nottigham-u. Ani tady se na zpomalovací pasáže nehraje. Zvuk je na rozdíl od kolegů, víc než gut. Hodně rychlej hardcore, s důraznou rytmikou a solidním křikem. Co to budu okecávat, hodně mi připomínají závěrečnou éru božských Hellnation. Rozhodně se těším na další nahrávky! Hodně povedená práce od obou kapel! Chevin: chevin.bandcamp.com * H.P.: huffinpaint.bandcamp.com * Kalt Am Kopf: kaltamkopf@web.de * Geile Scheisse Ist Das Geil: blackforrestkinder@web.de * Epileptic Media: http://epilepticmedia.blogspot.de * Black Trash: faceshit.com/pages/Black-Trash-Records/192070264157675 * Skull Witch: skullwitchrecords@googlemail.com * Pie n Mosh: https://www.facebook.com/PieNMosh >SY<

INTERNAL ROT - Mental hygiene LP 2014 (625 Thrash & Crucificados Pelo Sistema)
To si takhle bloumám po distro parku na OEF a najednou "pípne" sms od Boříka: Doporučuju LP Internal Rot na 625 parádní grindcore. To třímístné číslo mě vyprovokovalo k okamžité reakci ;). Ovšem najít album v Barvákově mega distru, byl trochu problém. Protože takhle podivnej obal bych čekal spíš u nějakého indie rocku (rozmazaná fotka nějaké vyděšené ženské) o logu kapely s patinou záhrobního metalu ani nemluvím. Právě kvůli obalu jsem desku vlastně tak dlouho hledal, považoval jsem to za další trhlej death metal. Tak konečně se nám to točí, kapela je z Melbourne a hraje grindcore. U australské kapely hrající grind asi nikoho nepřekvapí, že nemá baskytaristu, anebo snad ano? Tak ale tady to ne že nevadí, ale vůbec nechybí. Těžkej, hutnej zvuk, zní to trochu deathmetalově (hehe), ale riffy jsou jednoznačně staroškolské drtivé jádro (Terrorizer...). Pokud bych měl kapelu přirovnat, napadají mě tuzemští bardi Needful Things, míň techno a víc svižnější (pardubičtí mi daj určitě do zubů hehe). Bubeník hrál i v Roskopp nebo Double Over, zpěvák se činí i v Agents Of Abhorrence, co k tomu dodat, grind fandové na plnej úvazek. Rovná dvacítka, přesně cílenejch střel, všecky ráže do devadesáti sekund. Všechny pecky jedou jen rychle, je tady nějaká pomalá pasáž? Mno asi ne, anebo hodně krátká. Bořík měl pravdu, parádní grindcore. I.R.: faceshit.com/internalrotters * 625 Thrash: 625thrash.com * C.P.S.: crucificados.de >SY<

JACK / BOMBATÖLCSÉR split 7"EP 2014 (Extreme Terror Prod. & Here and Now Rec. & Vleesklak Rec. & THC+DIY Rec. & Raw zine Rec. & Ultima Ratio Ultima Hora & Destroy Sounds Rec. & Vörös Ördög)
Maďarskej grindcore buldozer JACK je poslední roky poměrně aktivní a kapely samotné si všímají i za velkou louží, důkazem budiž nový sedmipalec na Give Praise nebo full album o rok dříve tamtéž. Na tomto zeleném plastu maj 4 songy. Dva nový, jeden převydaný (původně vyšel na split CD se slováckomaďarskou úderkou ALEA IACTA EST) a jeden cover song od sousedů z druhé strany. Nabušenej zvuk, střemhlavá grindcore rubanice, ze které se už duch E.N.T. docela vytratil, zní fakt dobře. Já říkám, JACK je maďarská odpověď na amíky PHOBIA. Maďaři mě zas až tak nepřekvapili, ale BOMBATÖLCSÉR jo. Co jsem slyšel naposledy, má s touto verzí, co je na straně B, tak půl společného. Teda hlavně zvuk je hodně čistej. Hudebně jsem nadšen jen částečně. Já fakt nemusím metal, pokud mi nelahodí, jak má a už vůbec ne to, když nahrávka nakonec zní malounko, to ale stačí, black metalově, viz nový nahrávky THE KILL (dost bída). BOMBATÖLCSÉR zde disponují taky 4 songy včetně jedné cover verze a to sousedů JACK. Ta zní nejlíp. Kapela se drží svýho podání crustu namíchanýho grindem, ale ty metalový vyhrávky mě iritují na maximum. Trochu to napravuje poměrně rychlá struktura všech skladeb a dva zpěvy, který všemu dodávaj na nasranosti a hrubosti. Mnohonásobný pouštění jejich strany má za následek, že polevuji v mém opisu jejich hudby, nicméně stále to není ono. Brňáci zde maj texty jen v angličtině, JACK v rodné řeči a anglické překlady. Obal lehce fádní, ale ten zombie je dobrej. Jack: vatai.levente@gmail.com / http://jack.punk.hu * Bombatölcsér: bombatolcser@gmail.com / bandzone.cz/bombatolcser * E.T.Prod.: krytycznasytuacj@interia.pl * H.A.N.Rec.: stillburns_pdhc@hotmail.com / hereandnowrecs.wordpress.com * V.Rec.: vleesklakrecords.com / vleesklakrecords@gmail.com * THC+DIY Rec.: thcanddiy.oyla.de /idiamin@gmx.at * R.Z.Rec.: rawezin.wgz.cz / trojka007@seznam.cz * U.R.U.H.: ultima.ratio@seznam.cz * V.Ö.: vm666hc@seznam.cz >ŠA<

LYCANTHROPHY / CHIENS split 7"EP 2014 (Criminal Attack Rec. & Dead Heroes Rec. & Grinding Rebellion Rec. & I Feel Good Rec.)
Nějakej čas od poslední nahrávky LYCANTHROPHY uběhl, takže už bylo na čase. Ze studia Shaark pochází těchto šest songů. Zvuk je hodně dobrej. V Shaarku ví, jak udělat zvuk, aby jednotlivý nástroje byly krásně odděleny a přitom hudba fungovala jako celek. To se mi líbí, ale jsou hudební styly, kde bych klidně pobral větší špínu. Rád bych si právě u LYCANTHROPHY poslechnul špinavej zvuk a posoudil s tímto ze Shaarku. Hudebně jde o rip off CROSSED OUT, LACK OF INTEREST, DESPISE YOU... Ultra běsnící fatscore grinding power violence. LYCANTHROPHY představují jednu z nejlepších kapel v tomhle oboru. Tahle nahrávka byla pořízena v sestavě Šupin u mikráku, Vosák na kytaru, Otto z NEEDFUL THINGS na basu a Ondra u bicích + řev. Texty opět v angličtině, český překlady opět nehrozí. Některý šijí do scény, nechybí ani o nazi policajtech... Klasika, která je pořád třeba omílat. Druhá strana se točí o poznání rychleji, na 45 otáček. Je kratší, jen čtyři songy. Ty byly nahrávány v průběhu let 2011 - 2013. Francouzské tornádo CHIENS je už na hudebním poli fenomén. Zběsilost a potrhlost francouzských kapel točících se kolem extrémního hardcore je profláklá věc. Kapela se snaží jet na maximální rychlost, což se jí daří na úkor pořádné kytary. Ta v té ultra rychlosti už jede zlehka black metal (ty náznaky tam jsou). Rychlejct to už prostě v hardcore nejde. THE KILL jsou kapelou, která to rychlostí přehnala. Na úkor rychlosti serou takový sračky. OK, u CHIENS se bojím, že další nahrávky můžou spadnou do sraček. Tyhle čtyři vály jsou na hraně, perfektní rubanice, zatím. Rychlejší a bordeloisnější fastcore, kterej ale pořád drží kostru na svém místě, nikde neuslyšíte. Obal je společný, včetně vnitřku. Vinyl krásně kouřovej na clear podkladu. Lycanthrophy: fastcore@centrum.cz / bandcamp.com/lycanthrophy * D.H.Rec.: deadheroes.cz * I F.G.Rec.: ifeelgoodrecords.com >ŠA<

MACHETAZO / RAS split 7"EP 2014 (Equinox Discos)
MACHETAZO jsem dávno předávno zavrhnul jako ne moc zajímavou kapelu. Jaké bylo překvapení, když jsem si tenhle split koupil kvůli RAS. Po mluveném, lehce strašidelném intru jsem dostal dva vály s parádním, lehce zahuhlaným zvukem, ve kterém je však slyšet vše, co má. Pomalej valící se rozjezd v perfektním death metalovém nádechu, následný výkřik uhhh a valí se sypačka, která je utnuta a jedeme opět v pomalém smrtícím kovu. Jednoduchý, leč efektivní. Jo, cover MORTICIAN. Druhej vál je řvanej ve španělštině, od začátku je to rychlej death metal a grindcore. MACHETAZO mě překvapilo, myslím, že bych snesl i celou desku. Na druhé straně RAS, kde působí veteráni baskistké scény. Hlavně kytarista Feko a basák Fres, kterej působil a působí snad v dalších 7 kapelách a pořádá koncerty. Ale i bubeník Cadaver fungující v dalších kapelách není nejmladší. Dva vály řvaný ve španělštině mají sice nabasový zvuk, ale té hutnosti, co měly kolegové MACHETAZO nedosahují. RAS je grindcore a nic víc. Nečekej nic, co by narušovalo srdeční grindcore. Hodně se podobají na další španělskou kapelu, RAGEOUS INTENT, případně DISTURBANCE PROJECT, ale rozdíl je v tom, že RAS se nebojí zpomalit a rozsekat skladbu na pomalý pasáže. Přesto se nedá mluvit o výrazném narušení grindcore a ani o power violence. RAS je grindcore. Starej dobrej masakr. První vál se mi líbí o trochu víc. Machetazo: machetazo.org * Ras: basquegrind@gmail.com * E.D.: equinoxdiscos.es / info@equinoxdiscos.es >ŠA<

MORGOTH - God Is Evil 7" Singl 2014 (Century Media)
Po dvacet letech zpět na tomto světě. Morgoth byly zkraje devadesátých let dobře našlápnutí, za sebou dvě skvělá minialba, debutní desku a druhou už docela experimentální, která jim v době nástupu Nirvany, nejspíš trochu podrazila nohy… Vloni se rozhodli vrátit, a všude jsem četl jen samou chválu. Popravdě mě, ale jejich set na letošním OEF moc nebavil. Paradoxně o pouhé dva měsíce později v rámci turné s Bolt Thrower, to byl skvělej zážitek, a dobře mířená death metalová rána pěstí rovnou mezi oči. Dvě skladby na tomhle singlu (za nekřesťanský peníze, ale co taky čekat když "Bůh je zlo" hehe) jsou výrazný zapamatovatelný hitovky. Paradoxně druhá "Die is deceiver", mě baví víc než titulní kus. Pokud tuhle kvalitu udrží celé album, které má vyjít v příštím roce, potom to v metalu bude jedna z top nahrávek. Ok takže žádný podladěný válce a zvracení, tady jsou dráty napnutý, aby kytary byly ostrý, a vokál řve a ječí. Mluvit o zvuku je zbytečný (metal se špatným zvukem moc nefunguje) když comeback tak na 100% i zvukově. Povedená deska, ale za ty prachy tu mohl bejt texťák! Morgoth: morgoth-band.org * C.M.: centurymedia.com >SY<

NAK´AY / ARCHAGATHUS split 10" 2013 (Grind Father Prod. & Adamant Blasts & Witch Bukkake Rec. & Insurgency Rec. & Everydayhate & Suburban White Trash Rec. & D.I.T. & Pickle Dick Rec. & Haunted Hotel)
Nerad kupuju desetipalcový formáty, ale když už je na nich materiál, co ti urve palici, tak hold musíš. NAK´AY z Ameriky můžeš znát ze split 7" s UNHOLY GRAVE a pokud sjíždíš kazety, tak z oněch kazet, protože kapela vydává převážně na kazetách. A jestliže jsem zmínil japonské chrliče nahrávek, U.G., tak věřte, že trio NAK´AY drtí dost podobně, jen s lepším zvukem, přesto jde o hodně raw provedení. A hlavní rozdíl je asi v tom, že NAK´AY jedou hodně old school grindcore, kde mi hlavně zvuk připomíná jinou legendu, přestože se jedná spíš o death metal, a to HEMDALE. Mimochodem Andy (bicí a zpěv) právě funguje v HEMDALE. Pokud holduješ ryzímu lehce zahuhlanýmu (myšleno zvukově, ne vokálově) grindcoru, dostaneš jedenáct vlastních kosti drtících songů + cover od WARSORE. Skvělý! Druhá straně pěkného mramorového plastu je obsazena kanadským tělesem ARCHAGATHUS, který netřeba moc představovat. V kapele působí lidi aktivní v mnoha jiných kapelách a na kontě mají mrtě nahrávek. Jejich odkaz na mincecore je jasný, ale kapela má svůj ksicht (progresivní mincecore pro activní mysli), kde v osmi skladbách uslyšíte strach a děsuplné riffy. Jo, ARCHAGATHUS mají zvláštní hororovou auru, která je odlišuje od jiných kapel. Rychlostí se moc nepřetrhnou, zato do hlubokých death metalových vod sklouzávají rádi. To ale vůbec nenarušuje hlavní myšlenku a to drtit grind, ba naopak, hudba je zajímavější. Mnoha lidem se nelíbí hlavní murmurový, já bych ho nazval zombie, vokál, ale ke kapele už patří. Povedená práce. Jednoduchý přehnutý obal na měkčím papíru mi vůbec nevadí a pro texty si pište kapelám. Nak´ay: sicktodeth@gmail.com * Archagathus: archagathus@hotmail.com >ŠA<

NEID / AGATHOCLES split 7"EP 2014 (Rebound Action Rec. & Bad Feeling Rec. & C.O.P.S.A. Rec. & Every Day Hate & Aima Rec. & Don Carlos Prod. & Zas Autoproduzioni Rec.)
A šup přehodit řemínek na větší kladku, nastavit ramínko na okraj desky, zatáhnout za páčku a už valíme na 45rpm italský spolek NEID. Kapela funguje od roku 2007, ale jejich tvorbu jsem nikdy nesledoval, už jen proto, že maj všechno na CD. Jestli se nepletu, tohle je jejich první vinyl. Tři grindcore songy, ve kterých se mísí kus hardcore, řekl bych, že hlavně díky vokálu, ale částečně je to i zvukem. Některé frakce mi připomínají GRIDE (hlavně poslední vál), některé ŠKODA 120 a některé BRUJERIA. Je to takovej potrhlej mix, kterej valí dost rychle s pěkným zvukem. Texty v italštině. AGATHOCLES mají čtyři nevydaný vály a možná bych měl problém poznat, zda jde skutečně o AG. No dobře, není to tak odlišný, ale není to ani stará, ani nová tvorba AG. Tohle je někde jinde. Nahrávka je poměrně čerstvá, z konce roku 2013. Ty skladby byly nahraný mimo jiné Toňou a Chicoem, lidma z VIOLENT HEADACHE (a asi z 35 dalších kapel). Vlastně Koen v AG působí taky krátce, od roku 2012 - 2013, tak nějak. Nevím, jestli to byl záměr, ale hudba je někde na hraně starých crust punkových dinosaurů a old AG. Poslední vál je spíš vykrádačka old ENT. Je to slušně nakopávající řimbuch s parádním vokálem. Zvuk je pořádnej a jde opravdu o hodně povedenou nahrávku. R.A.Rec.: rarecs@libero.it / faceshit.com/caporarecs * B.F.Rec.: badfeeling@hotmail.it * C.O.P.S.A.Rec.: copsarecords.webs.com / copsarecords@yahoo.com * E.D.H.: andyedh@interia.pl / everydayhate.com * A.Rec.: aimarecords@tiscali.it * D.C.Prod.: faceshit.com/doncarlosprod / doncarlosprod@rabbiddogs.it * Z.A.Rec.: blogspot.zasrec.it / zasrec@alice.it >ŠA<

NEKROFILTH / WOLFSPEED split 7"EP (Doomentia Rec.)
NEKROFILTH - Devil´s Breath LP (Hell Headbanger´s)
NEKROFILTH - Acid Brain 7"EP (Doomentia Rec.)
Tuhle bandu jsem poprvé zaregistroval, když jsem jejich triko viděl na Korkovi víc než třikrát (haha). Někde jsem si to poslechl na netu, uznal, že je to fakt v poho, ale v hromadě nových reálných nahrávek jsem na ně postupně pozapomněl. Ale když Růža Tour psal jedem na Nekrofilth, máme místa, jedete taky?, znova jsem si na ně vzpomněl. Ok ve Slavonicích nakráčel totálně nalitej Zack a vysmahnul spolu se zbytkem bandy naprosto úžasnej koncert (Šakal vám tu někde jistě napsal report) a ještě stihnul vypít dalších asi šest kousků. Takže než dohráli neuvěřitelných asi osm přídavků, už jsem stepoval u jejich distra, které bylo celej večer tak nějak opuštěné, kdybych se obsloužil sám, nikomu by to asi nevadilo (hehe). Ok takže jedem s medem, splitem s Wolfspeed. Nekro tady mají tři kousky, hutnej a špinavej osmdesátkovej zvuk, střední tempo, štěkavej vokál, střídmý ale úderný bicí. Žádný plejtvání riffama, vystačí si se třema, čtyřma na vál a zní to naprosto báječně, nasrat na komplikovaný techno kapely. Tohle si kdykoliv pustím alespoň dvakrát za sebou, ne, není to můj obvyklej styl, většinou jednou a otáčím. Wolfspeed jsou hodně dobrý…, plagiátoři Motörhead (hehe). Mají tady jednu skladbu, a ta my jako skalní motörheadbangerovi evokuje nejeden vál z Lemmyho dílny ať už intro "Overkill" či riffy z alba "Rock´n´roll" a mohl bych pokračovat. Ale co srát na to, z tý přehršle Motoráckej klonů poslední doby (a kde sakra byly deset dvacet let nazpět, kdy jsem poslouchal plky, co se mi na tom líbí), tihle jsou hodně originální (fakt jsem napsal originální? Hehehe), i když slyšel jsem jen tenhle jeden vál, ale ten mě fakt baví. První press jako černá klasika, já mám druhej press coby fakt pěknej picture vinyl. A valíme jí teda z kopce dál, nejnovější Epko od Nekrofilth "Acid Brain" má oproti dvěma starším nahrávkám, takovej nějak čistější "rockovější" zvuk, ale jinak se nic nemění. Ok možná jsou skladby malinko svižnější, ale žádnej fást, aby bylo jasno, prostě pogo tempo. Pět kousků na čirém zeleném vinylu s černými a šedými cákanci, u mě spokojenost. Nakonec něco většího, letošní… repress loňského (2013) alba, pořídil jsem si "ubohou" nelimitovanou edici na olivově zeleném vinylu s černo šedým žíháním, limitka byla na černém vinylu…, co je tohle za blbej trend…, no šakal vám to určitě vysvětlí v závorce, páč se na tom absolutně neshodneme (hehe). V podstatě mohu zopakovat co už je výše, je to hutnější, méně zvukově špinavější než split, ale více než nové epko, a mají tady parádně výraznou baskytaru. Když tak nad tím přemýšlím, všema nahrávkama prostupuje takovej hardcore až rock´n´rollovej odér. Třináct kousků (navrch slušné číslo že) je tak akorát. Výborný nahrávky, kolega profesora thrashových věd páně Korka, docent doktor thrashových věd Žroutor, mé zjištění ohodnotil slovy: My jsme to věděli dávno, to jen ty jsi na to přišel až teď… Nekrofilth: faceshit.com/nekrofilth / myshit.com/nekrofilth * D.Rec.: doomentia.com / faceshit.com/DoomentiaRecords * H.H.Rec.:hellsheadbangers.com >SY<

NUCLEAR CULT - Better nightmares 7"EP 2011 (Warm Bath Rec.)
Ty vole, tohle je teda jízda. Poctivej rychlej hardcore americkýho střihu včetně zvuku. O kapele jsem nikdy neslyšel, pokud si pamatuji. Mám od nich dva singly, který, jsem pořídil pod nátlakem (haha, díky Otto!). Když máte v ruce obal, tak to jednoduchý č/b provedení s fotkama a názvama skladeb hned evokuje rychlý spolky jako např. INFEST nebo novější bandy motající se kolem p/v ať už s grindovým základem nebo hardcoreovým. Vydáno na americkém labelu, jen ty názvy songů v němčině nějak k obalu nesedí. NUCLEAR CULT jsou z Berlína, maj tu 14 krátkých vypalováků odeřvaný v němčině. Anglický překlady nejsou. Závěrečné rozuzlení snad ukáže, zač ti NUCLEAR CULT jsou. Členové z legendárních a zásadních kapel Y, PING FLAMINGOS, SOLID DECLINE anebo STALKER, SM-70 a dalších, jsou jasným důkazem, že tohle je kurevsky dobrá kapela. Čeká tě ukopání v kotli od divoké zvěře, která se na NUCLEAR CULT musí odehrávat. N.C.: Thomas Franke, Elbestr.16, Berlin, 12045, Germany * W.B.Rec.: PO BOX 652, Buffalo, NY, 14215, USA >ŠA<

NUCLEAR CULT - Cruel routine 7"EP 2014 (Heart First Rec.)
O tři roky později, tudíž 2014, berlínské tornádo, NUCLEAR CULT, vypustilo do světa za pomoci mnichovského labelu HF tento devítisongový sedmipalec. Hudební i zvukový posun je minimální, ale je. Hudba je lehce učesaná, ale na rychlosti kapela neubrala. Maj tu předělávku od GAI (zrychlenej DISCHARGE, haha). Opět rychlý hardcore výplachy a platí vše, co bylo napsáno u jejich prvního 7" z roku 2011. Texty samože jen v němčině. Jen bych dodal, že kapela umístila své jméno na berlínský 7" výběr "Berlin Tristesse". Jako druhej dodatek uvedu, že pokud sjíždíš rychlý hardcore / punk, určitě se mrkni na Heart First label, kterej toho nabízí opravdu hodně. N.C.: thomas@thoughtcrimerecords.de * H.F.Rec.: heartfirst.net / stuckinthe80s@heartfirst.net >ŠA<

PAUCITIES / CHULO split 7"EP 2014 (Dirt Farm Rec. & Grindfather Prod. & Inverted Inhumation Rec. & Narcosarcasmo & Pope´s ass Prod. & Strain Eyes & Subsistencia Distro & Jerk Off Rec. & Nuclear Alcoholocaust Rec. & Ratgirl Rec.)
Do prdele, čikágský mince bozi PAUCITIES disponují pěti hrubýma mincecore songy. Brutální, nařvaný, rychlý, šlapavý, jednoduše skvělý. V některých momentech chaotický a všude řve zpětná vazba. PAUCITIES maj na kontě docela dost nahrávek, ne všechny mám doma, ale to co od nich mám, je sice dobrý, nicméně na tuhle nahrávku nedosahují. Libuješ si v bordelu, neváhej! A že nemaj basu, ser na ní, tady jí vůbec nepotřebuješ. A bacha, jsou tu přehozený etikety. CHULO se od nahrávky, kterou s námi maj na split 7", lehce odklonily. Tady maj čtyři svoje věci odkazující se jasně na starou školu brazilských ROT, plus cover od ASSÜCK. Zvuk je hodně hutnej a brutální, vokály těžký, podobný na starý jihoamerický grindcore bandy. Rychlý rubanice se občas sklouznou do táhlých vod, ale převládající sypačky. Poměrně stylovej obal s veškerými informacemi, krom adres labelů, což považuji za chybu. Obě kapely texty v rodném jazyku. Tenhle split je kurevsky dobrej!!! Paucities: paucities.bandcamp.com / meatalucer@aol.com * Chulo: chulopv@gmail.com * P.A.Prod.: www.popesass.cz/ >ŠA<

P.L.F. / SUFFERING MIND split 5" 2014 (Power it up)
Už jsem to psal mnohokrát, mám rád 5" formáty, zbožňuji 8", ale ty se vytratily z povrchu zemského. OK, když se řekne evropská grindcore kapela v souvislosti s netradičními formáty na vinylu, padne kámen na polskou grupu SUFFERING MIND. Já začnu ale stranou A, kde se nachází americký grindcore válec P.L.F., dřívějc uváděnej jako PRETTY LITTLE FLOWER (bicí + kytara, na nahrávkách ještě basa). Amíci tu maj dvě skladby. Hodně rychlý a řízný grindcore. Žádný pomalý pasáže, žádný přechody do p/v, jen čistej grind starý školy. Postupy, co můžete slyšet např. u RAGEOUS INTENT. Je vidět, kdo čerpá z old schoolu a kdo do grindcore sere jiný věci. Zvuk super. Poláci S.M. maj tři songy. Pouze na posledním je i basa. Zvuk je přitom v pohodě, ale je znát, že vybasovaný kopák není všelék. Hudba není tak razantní, přestože rychlá je. Poslední song s basou zní líp. Skladba je celkově vyplněná a ne tak prázdná. Amíci tu jednoznačně vítězí. P.L.F.: righteousripping@gmail.com * S.M.: sufferingmind.bancamp.com / diskuchar@interia.pl * P.I.U.:power-it-up.de >ŠA<

PRAY FOR DEATH / V RUKOU OSUDU split LP 2014 (Phobia Rec. & Forced Expression & Exit Prod. & Pope´s ass Prod. & ABC & Cestou na hřbitov Rec. & Uchylny koš & Véva Rec.)
Docela dlouho jsem odkládal recenze velkých desek, se mi nechtělo či co. Ale když mi leží na zesilovači deska několik měsíců, tak jsem couvnul a malý desky ponechal prachu. Jdeme na to. PRAY FOR DEATH, prvně jsem se s kapelou setkal zřejmě na Pallasitu a poté na singlu (pamatuje te, ten tmavej obal co byl blbě viditelnej). Singl se pyšnil velice hutným zvukem s výborně důraznou basou a dost pomalou muzikou. Zde, na velké desce je znát posun v muzice i ve zvuku. Je tu pět vlastních kusů + předělávka od DREAD 101, "Tlak konformity". Nahrávka pochází z Davosu, není už tolik nabasovaná, nicméně zvuk je výbornej. Začíná se pomalejší, metalem načichlej crust, kterej skvěle doprovází Maovo vokál ze záhrobí, kterému je však rozumět. Dvojka je trochu rychlejší a připomíná mi jihočechy KUZIMU MABAYA. Ale bacha, začátek "Ozvěny výkřiků" je vykraden od ROOT, potom zase od LAHAR a už to jede v pomalejším tempu. Ne, není to vykrádačka, ale mě to tam jasně vyznívá a klidně řeknu, že takový LAHAR zpomalený minimálně o polovinu by zněly asi takto, naroubovaný do starých ROOT. OK, čtyřka jede v hardcore crustu a nebojte, nezrychlujeme. Po následujícím coveru jdeme na závěrečnou, která se jmenuje "Součást plánu" a jestli tohle bylo součástí plánu, kam se bude ubírat další tvorba kapely, můžeme se těšit na bahno. Foukací harmonika perfektně pasuje do kytary. Tohle jsem si vždycky přál, ale s houslema, bylo by to prostě skvělý, žel zbytek kapely si to nemyslí. Tak a až dofouká harmonika, valíme lehce sabbatovský táhlý song. Tenhle poslední vál se vymyká zbytku nahrávky. Otáčím desku (už asi po šesté) a máme tu trio ve spolku V RUKOU OSUDU. Nahráváno ve zkušebně, mastering u Honzi v Hellsoundu. Zvuk je však maximální. Líbí se mi. Těžký hodně podlazený bahno, kdy MT má kytaru opravdu hluboko, tahá až z paty pomalé, avšak silné riffy. Ubíjející pomalost s perfektním vokálem by tě mohla zničit, protože vyznívá, jako když táhnou šneci na hřbitov, ale opak je pravdou. Hlavně "Odplata" v závěrečném tažení je prvotřídně uskupena, smekám. Kapelu jsem měl možnost vidět nedávno live a bylo to jedním slovem maso. Celkově split zní dobře, ale všichni rychlíci dejte od něj ruce pryč. P.F.D.: bandzone.cz/prayfordeath * V R.O.: vrukouosudu.blogspot.cz * P.Rec.: phobiarecords.net * F.E.: stfh@seznam.cz * E.Prod.: sykyrabies@centrum.cz * P.A.Prod.: popesass.cz * ABC: abc@anarchistblackcross.cz * C.N.H.Rec.: jakubblazen@seznam.cz * U.K.: vranis@centrum.cz >ŠA<

SEDEM MINÚT STRACHU - Overmasonnanizationated twist 5" lathe cut 2014
Uf, dlouhý název pro krátký bordel. Pod klasickým noisecore marastem se už dlouho propadá půda, ale slovenské trio umělců S.M.S. se nevzdává a v poměrně krátké době chrlí jednu nahrávku za druhou. Na tomto clear lathe cutu formátu 5-ti palců se nachází jedna kompozice rozdělená noisem na dva samostatné celky zhruba minutu a půl dlouhé. Doporučuji si pořádně a několikrát vyslechnout nahrávku, protože ty dvě basy jsou prakticky každá zvukově jinde a vzniká tak zajímavý sound. Jinak jde o novější tvorbu kapely, kde už nenajdete tak typické 7 MON fragmenty. Pro zpestření je hudba doplněna noise efekty a foukací harmonikou. Barevný obal, kde je vše perfektně vymyšleno, sedí kapele víc než dobře. Jo, ve skutečnosti to není čistý 5", ale 4 a ? což mi nevadí, ale osekat náběh do drážek na dvě desetiny milimetru, je fakt debilita. Sice jsem neměl problém se spuštěním, ale tohle nechápu. Vyšlo 45ks na clear plastu. S.M.S.: sozaoffice@gmail.com >ŠA<

SEDEM MINÚT STRACHU / CAMPHORA MONOBROMATA 5" lathe cut (No Bread! Rec.)
Starší nahrávka, jak je uvedeno, nahráno za 73 sekund ve zkušebně, haha. Přesto zvuk je OK a noisecore parádní. Tři skladbový hlučný nálet, trvá sice kolem jedné a půl minuty, to ale vůbec nevadí. Fotka kapely, se síťkami na brambory co maj chlapíci přehozený přes hlavu, vládnou! Jestli se nepletu, CAMPHORA MONOBROMATA je ruskej projekt, kterej drtí grindcore, ale z téhle nahrávky, která se pyšní skvělým zvukem a skvěle zahraným grindcorem, nebudete moc chytří. Čtyři songy, z toho cover od ROT, cover od NAPALM DEATH a cover od THREE DAYS OF DIARRHOEA AND DEATH moc o kapele informací nepřinesou. Ale dá se říct, že tahle čtyřčlenná kapela bude hrát dle jednoho svého válu, poctivej starej grindcore. Na kontě maj za pár let existence už mraky nahrávek. Split vyšlo na clear lathe cut vinylu v počtu 40ks. S.M.S.: sozaoffice@gmail.com * C.M.: bromcamphora@mail.ru * N.B. Rec.: nobread@mail.ru >ŠA<

SEDEM MINÚT STRACHU / SETE STAR SEPT split 7"EP 2014 (Awesome Moshpower Rec.)
Další parádní noisecore split na mém oblíbeném formátu. Celá tahle sranda se spytlíkovala při společném koncertu SMS a SSS na Slovensku. Takže v podstatě jde o dost rychle vydanou věc. Slovenské buldozerové kombo na tuhle nahrávku vyprodukovalo lehce odlišný matroš. Možná je to tím zvukem, kterej fakt táhne hustotou hustší, než je hustota sama, ale songy jsou pomalejší, nicméně pořád zběsilý. Zvuk je dost povedenej a ty dvě basy jsou skutečným pulzujícím buldozerem. Sranda je, jak stojí v popisu, že kapela vykradla tohle od té kapely, tohle zase od jiné a Vám je hned jasný, že je to pravda. Teda až na song titles od ARSEDESTROYER. Neznám od nich nahrávku, kde by tyhle skladby byly uvedeny. Celkem by tu mělo být 27 old school noisecore titulů, včetně cover verze "King kong" od SERIOUS MUSIC a jestli jsem to dobře pochopil, i svůj vlastní cover sem flákli. Povedený matroš. Z japonské strany se vyvalí 11 kousků hodně hlučnýho noisecore. Totální hluková bouře, ale v rozumných mantinelech, za kterými by už byl jen čistej hluk. Tohle je fakt kurevsky drsná nahrávka a snad bych v některých chvílích jen přidal volume u zpěvu. Že ho má na svědomí ženský stvoření, je masakr na entou. Obal jednoduchý, poměrně dobře udělaný v duchu Japonska, což si kvituji, i když to nenese žádnou myšlenku. Vnitřní část je noisecore design. Spokojenost. U japonského dua jsem zvyklej na jejich strohej obsah. S.M.S.: sozaoffice@gmail.com * S.S.S.: www.7s7.org >ŠA<

SETE STAR SEPT / NEW YORK AGAINST THE BELZEBU split 7"EP 2014 (SPHC)
A další z mnoha splitek, co mají na svědomí dvě osoby, Kae na basu + zpěv a Kiyasu na bicí. Hlučné duo, produkující tu méně kvalitní, tu zase skvělý noisecore, někdy noise/grind, mají na kontě kolem 80 nahrávek! A že jim za posledních pár let přibejvaj jak houby po dešti. Na tomto materiálu je zachycených 11 kousků nahrávaných v USA, hned při první zastávce v Baltimore. Zvuk dost slušný, maximálně hutný, přesto se mi nahrávka líbí jen z části. SSS mají dost často problém, aby reproduktory všechen hluk pobraly, takže výsledek pak je ten, že se z nahrávky valí hluk, který v mnoha pasážích je přeřván praskajícími - chraptícími reproduktory. Již v minulém čísle jsem se zmiňoval o legendě NYATB a o jejich "v uvozovkách" znovuzrození (který se ale nekonalo, protože kapela nonstop funguje, jen z jednou větší prodlevou a chvilkovýma přestávkama). Tento split přináší deset kusů. Zvuk je jak už u těchto Brazilců bývá zvykem slabší, řekněme v dnešní době až rádiový, z dob, kdy krystalky znamenaly pokrok. A nezachraňuje to ani dost čistá basa. Noise grind, kterej mě tu moc nebere, škoda, znám lepší nahrávky od NYATB. Vyzdvihl bych obal obou kapel. Barva jen umocnila jednoduchý, přesto dostačující kresby. Vnitřní papír opět jednoduchý, ale vše říkající. Texty nejsou uvedeny ani u jedné kapely, ale minimálně Brazilci texty zpívají. NYATB: nyab@ig.com.br / black6666@ig.com.br >ŠA<

SEX PRISONER - State property e.p. 7"EP 2013 (Bad Teeth Rec.)
Tohle je výborný sedmipalec amerických drtičů p/v a grindcore. Nekompromisní desetinásobný námrd, nahraný v roce 2013. Rychlý pasáže se pletou do pomalejších a ty do táhlýho bahna. Hrubej dávivej vokál (řvou všichni členové kapely). Krátký, úderný a výstižný grind violence, který je rozesetý v současnej vlně power violence po celém světě, ale pravda je, že USA a Kanada produkují snad největší množství obdobných kapel. Řekl bych, že jsme na vrcholu a už to může jít jen dolu. To ale nic nemění na tom, že SEX PRISONER umí a ví co dělat. Buldozerující hutné riffy s těžkým soundem uzemní každýho a může jít jen o obyčejný plácání do nástrojů. Když se k tomu přidají parádní riffy, že jsou ohraný? No a co, účel plní, tak vznikne skvělý bordel, který je zde doplněn mezi songy noisem. Vybírat jednotlivý songy není jednoduchý, ale když už, tak "Lost everything" o vlastním vyhoření. >ŠA<

SIEGE - Lost session 1991 7"EP (Patac Rec.)
"Nové" epko kapely, která dříve či později ovlivnila všechny kapely hrající rychlý hardcore. To podle toho, kdy se dotyční dostali k jejich nesmrtelnému prvnímu (a poslednímu) demáči z roku 1984. Proto mě hodně překvapilo, když jsem někdy v létě viděl reklamu na tohle epko, a tváří v tvář Sandrovu distru, jsem ho tam nemohl nechat. Jak už název napovídá nahrávka není z jejich prvotního období, ale z reunionu v roce 1991. V té době se sešla původní sestava s výjimkou zpěváka, kterého nahradil Seth z Anal Cunt, což je hodně znát, protože jeho křik je hodně specifický. A konečně ho taky uslyšíme zpívat nějaký slova :-). Nahráli pouze tohle zkušebnový demo, odehráli pár lokálních koncertů a znovu se definitivně rozpadli. Bubeník Rob Williams to později nazval jako "falešný reunion". Na epku jsou dvakrát dva songy rychlého hardcore s "ořezaným" zkušebnovým zvukem. Takže to má velkou dávku autenticity a díky Sethově křiku a zvuku mi to strašlivě evokuje koncertní záznamy Negative Aproach z 80tých let. Co mě dost vadí, je takřka nulová dynamika nahrávky, což se ale u záznamu, kterej se evidentně nahrával na mikrofon postavenej uprostřed zkušebny, dá tolerovat. Na áčku dva docela rychlý kusy, béčko zahajuje asi nejlepší vál z desky, pomalá zachmuřená skladba "New world order". Tempo ala "rychlej" sludgecore, do toho nelidskej křik, v kombinaci s tím zvukem solidní psycho. Na závěr půlminutová smršť "Cameras", která už dokonce na vinylu vyšla, konkrétně na kompilačním LP "13 bands Who Think You´re Gay" v roce 2004. Když to vezmu kolem a kolem není to vůbec špatná porce "starý školy", která navazuje na muziku, kterou znáš i z kultovní "Drop Dead" session. A zvuk je takovej jakej je, a odpovídá způsobu nahrávání. Já jsem relativně spokojenej že slyším nějaké "nové" skladby od nich, a jdu si navrch pustit "Drop Dead" LP. P.Rec.: patacrecords.com * Siege: http://en.wikipedia.org/wiki/Siege_(band) >SY<

SLAG - s/t 7"EP 2014 (RSR)
SLAG, docela nenápadná grindcore kapela z USA, konkrétně ze San José. Kapela je skoupá na slovo, dopátrat se podrobnějších informací je velice těžký, takže se vystačíme jen s tím, že tento černý sedmipalec vyšel zároveň s dalším, tentokrát split sedmipalcem, kde na druhej straně je další méně známá kapela VIOLENT OPPOSITION. A venku bude snad brzo split 7" s DEAD ISSUE. Kapela je poskládaná z ex-členů IN DISGUST. SLAG funguje v klasické sestavě: kytara, basa, bicí a zpěv. Zpěv zvládá i kytarista. Na sedmipalec naflákala jedenáct nasraných a krátkých grindcore songů. Tady není čas na oddych. Není tu ani náznak metalu. Jen hrubej grindcore. Samozřejmě nečekej žádný převratný inovace. Bez textů. Středový kolečka mi připomněly obrázky BASTARD NOISE a IRON LUNG. Obal typickej grindcore - p/v styl = bída, smrt, jednoduchost. Slag: slagband.bandcamp.com / slag_grind@yahoo.com * RSR: hate-ape.blogspot.com / skrupel@web.de >ŠA<

SUFFERING MIND / POWERCUP split 5" 2014 (Drop Out Rec. & Coffee Grinder Rec.)
Polský grindcore tornádo SUFFERING MIND se s tím moc nesere a vydává často spoustu nahrávek na různých formátech. Ono ani není potřeba skládat kdoví kolik skladeb. Vzhledem k nosičům, trvajícím kolem 1-5 minut, je to docela hračka. Tak tady máme jeden vál proti Scionu, téma poměrně čerstvé a určitě zajímavé. "Fuck scion!" byl nahrán v roce 2012 a tady je to s basou a parádním zvukem. Kosti drtící grindcore s hutným soundem. Nezvykle pomalý pasáže, spíš by se dalo napsat, že jde o grindcore - p/v. Rozhodně mnohem lepší než tady někde recenzovaná split 5" nahrávka s P.L.F. Druhou stranu ovládají se třemi songy POWERCUP z Kanady. Duo kytara + bicí. Členové působí i v jiných smečkách, namátkou VICTIMS OF CORRUPTION, THEE NOODES nebo FOOTJUICE. Zvuk je mnohem horší než maj S.MIND, snad zkušebnovej bych to viděl. POWERCUP drtí grindcore. Střídají rychlý sypačky s pomalými pasážemi, oba členové zpívají, a tak máme možnost slyšet střídání hlubokého CROSSED OUT vokálu s ukřičeným. Kdyby byl lepší zvuk, tak POWERCUP bude i bez basy parádní rubanice. S.M.: sufferingmind.bandcamp.com * D.O.Rec.: galon@dropoutrecords.org * C.G.Rec.: coffeegrinderrecords@gmail.com >ŠA<

ŠKODA 120 / CARL GUT split 7"EP 2014 (Véva Rec. & JN The Beast & GRF Rec. & Bažina Rec. & Kopa Hnoja & Exit Prod. & Rarach Katus Rec. & Kamčův D.I.Y. Swět & Pope´s ass Prod. & NFB Crew)
Škodovka nahrávala v Davosu a zajímalo by mě, jak by zněla z analogu. Zvuk na téhle nahrávce je dost čistej. Krásně jsou slyšet jednotlivé nástroje a jednotlivé součástky bicí soupravy. Co je asi největším odlišením od předchozích nahrávek? Jednoznačně zpěv. Srozumitelnej, přesto hrubě řvanej. A ani mi nevadí, že je takhle srozumitelnej. Skladby (celkem čtyry) tak dostávají na hitovosti. Hudebně stodvacítka drtí od svého vzniku grindcore, ve kterém je nejen kvůli zpěvu, velký element hardcore. To z ní dělá jedinečnou kapelu v ČR. A to platí i pro texty. Nevzpomínám si, že by, za dejme tomu posledních 10-15 let, někdo psal podobným stylem. Grafická stránka je jako vždy super, malůvky Škody 120 vládnou. Tentokrát parodie na obal skvělé desky "Shark attack" od WEHRMACHT (navíc k desce je přiložen s touto kresbou plakát). Vnitřní část je nic moc, tak jako u kolegů. Ale nestěžuji si, my to máme dost podobně a jelikož je z části tvořím já, musím držet hubu, haha. CARL GUT registruji nějakej ten pátek, ale pořádně si je poslouchám až zde. Zvuk je v pohodě (pro mě neznámé studio u Brna, RSNZWG), ale říkám si, jak by zněly všechny ty kapely hrající fatscore a jejich odnože, kdyby měly zvuk jako hrubý brazilský grindcore kapely. Nestěžuji si, jen mě napadj různý píčoviny. My s tím máme taky problém, dostat na nahrávku ve studiu prase zvuk, aniž by se točilo kompresorama a dalšíma vylomeninama. OK, jak už název kapely napovídá, Kája Gott tu hraje prim a jeho hlášky dobře sedí k jednotlivým skladbám. Celkem sedm krátkých a rychlých rozbušek čeřící vody fastcore a grindcore, nikoliv p/v. Mnoho riffů jsem už někde slyšel a to ne jednou, jenže pokud tě baví výše uvedený styly, je ti to u prdele, tak jako mě. Co song, to jiné téma. Odlehčené "Moshpit" nebo "Fčelka Mája", vážnější "Zlý sen" anebo profláklé téma "9/11". Texty jsou přeloženy do angličtiny a zpracování běžný. Poslední dobou si říkám, že méně, znamená nakonec více, hehe. Kapelu tvoří ostřílení hoši ze širšího okruhu republiky, hrající nebo kdysi hrávající v mnoha kapelách. ..."you broke my heart so i broke your face". Š.120: skoda.120@seznam.cz / bandzone.cz/skoda120 * C.G.: terror@seznam.cz / bandzone.cz/carlgut * JN T.B.: jnthebeast@seznam.cz * GRF Rec.: grf.maska@seznam.cz / grfrecords.estranky.cz * B.Rec.: bazinator@email.cz / tel.: 608819122 * E.Prod.: sykyrabies@centrum.cz * R.K.Rec.: rarach-katus.wz.cz / krist666oko@seznam.cz * K.D.I.Y. S.: Kamča Toman, Kunvald 255, 561 81 / tel.: 737378151 * P.A.Prod.: popesass.cz * NFB Crew: bandzone.cz/fan/nfbcrewvinyl >ŠA<

TO THE POINT / ANTICHRIST DEMONCORE split 7"EP 2013 (Deep Six Rec.)
Nenech se zmást prohozenejma středovejma etiketama, startujeme s To The Point… ty woe! Power violence šleha, totální rip off Lack Of Interest, Infest anebo Low Threat Profile (Bubeník Bob Kasitz hrál ve všech těhle parádách, a je to kua znát). Kytara není tak hutná jak bych si představoval, spíš zní jako old school hardcore, ale valí zabijácký riffy. Všemu vládne typicky přidušenej zpěv ala výše zmíněný bandy, kterej "vypouští" Chris Dodge osobně (je třeba k němu něco dodávat?). Sedm šleh jak z přelomu osmdesátých a devadesátých let. Bravo! ACxDC měli na LP kozla, a na EP mají hořící kostel hehe (To The Point mají na obale foto z koncertu, aby to bylo kompletní). Začínají pomalou "bahňáckou" sludgecore skladbou (se spletli v pořadí, ta měla bejt nakonec hehe), ale protože je bez textu, tak ok, beru jí jako intro. Následují tři už klasicky svižný skladby, s dominujícím bubnem. Je to hodně fajn, ale sorry, To The Point mě totálně zadupali do země. Namísto textů je tady fotka mnicha před hořícím kostelem…. Hehehe co dodat. To The Point tady mají dobrej text "This Is Los Angeles" kde po dvou řádcích je už jen výčet všech dobrejch kapel z města, a že jich tam sakra bylo a je. Některý texty (pokud jsem správně dedukoval, s mou špatnou anglinou) jsou o vyprázdněnosti života bez ideálů a cílů (ale to stejně žádnej text nezmění, pokud nebudeš chtít sám), takový docela smutný čtení. Výborná deska z obou stran! T.T.P.: faceshit.com/tothepointlosangeles * AC/DC: http://acxdc.bandcamp.com * D.S.Rec.: deepsixrecords.com >SY<

UNHOLY GRAVE / WAR MASTER split 12" 2014 (RSR)
Po delší době velká placka od Takahiho úderného oddílu, no i když velká jak se to vezme že, formátem ano. UG tady mají pět kousků svého prímového grindcore, no i když pět… první je vlastně hraná předehra. Zvuk je na jedničku, je vidět že jejich domácí studio už mají pěvně v rukou. Ale žádnej strach pořád je to nezaměnitelnej UG sound. Tady nemá cenu moc co psát, grindcore jak z konce osmdesátých let, punkově řvaný vokály, typický UG riffy jak to máme rádi, nikdo přece nečeká nějakou výraznou změnu. WM jsou z Houston-u, v řadách mají členy řídícího centra NASA, ne tak to byl fór, ok, tak teda Turbokrieg, Dissent (pamatuješ na před lety otištěnou recenzi?) N.I.B.I.R.U., či Insect Warfare. Jejich strana obsahuje pouhé dva vály, je teda jasný, že tohle nebude žádnej grindcore či něco podobnýho. Podladěný kytary, medvědí řev, vyhrávky a už název kapely jasně napovídá. Pánové se rozhodli hrát smrtící metlu v duchu Bolt Thrower, a jde jim to, musím říct, pěkně od ruky. Já teda nevím jestli si z toho všichni fandové UG udělaj do kalhot, ale zase naopak fandové WM se z produkce UG udělaj 100%. Nečekal bych takovéhle spojení na RSR, ale proč ne, mě to baví, jistě UG vládnou, ale i WM si občas rád poslechnu. U.G.: faceshit.com/pages/Unholy-Grave-official/149932681731495?sk=info * W.M.: warmaster.bandcamp.com/ / faceshit.com/warmastertx/info?tab=page_info * RSR: faceshit.com/pages/RSRec-Hate-Ape-Prod/167259523318351?fref=ts >SY<

WHIPSTRIKER - Black rose killz 7"EP 2014 (Dying Victims)
Začnu obalem. Líbí se mi, jak je napodobeno plátno, přestože papír je hladký. Mám rád tyhle věci s plátnem. I když Laharům se to povedlo líp. Mám rád ženský, nahý, polonahý, oblečený, je to jedno, ale pokud se povede fotka, která mě baví, musím to vyzdvihnout. Tak a tady na titulce je rozvalená sexy ženština na hrobu (to zase až tak nemusím a radši bych jí viděl jinde). Zadní strana obsahuje názvy skladeb a samotného Whipstrikera v plné zbrojní. Opět super. Uvnitř vše potřebné, lehce zašlé, opět jakoby na plátnu tištěné a končíme opět paštikou v sexy prádélku, jak je samotný Whipstriker otrokem na řetězu. Uvnitř se dočtete, kdo je na fotkách. Hudba, nahráno v roce 2014 v Riu, domovině WHIPSTRIKER. Zvuk je vynikající. Her fire, hell fire...., úvodní výkřiky se vrejou do paměti a hudba Vás dočista pohltí. WHIPSTRIKER na téhle nahrávce vyšponovaly to nejlepší z MOTÖRHEAD a VENOM a výsledkem jsou tři skladby. Aby se ukázalo, že kapela umí i rychlý skladby, tak "Cruel savagery" budiž důkazem. Rychlý blackmetalový výprask s notnou dávkou melodie, lehce připomínající rychlejší etapu BATHORY. Na "béčku" se "Black rose killz" rozjíždí pozvolna vybrnkávačkou, aby přešla do pomalého venomáckého metalu se zpívaným textem. Hodně mi tato skladba připomíná klidnou věc od VENOM z alba Possessed, konkrétně song "Voyeur". Tři songy nabušený až pookraj. Melodie, údernost, svižnost a najednou tancujete po pokoji jak smyslů zbavení. Kurevsky luxusní záležitost po všech stránkách. Pravda, na živo to nebylo jak z vinylů, o to víc, pořídit si desky. A texty v angličtině pojednávající o utrpení, žen i dětí... Whipstriker: whipstriker.bandcamp.com / whipstriker@yahoo.com.br * D.V.: dyingvictims.com / thrashingvictims@gmail.com >ŠA<

ZEMĚŽLUČ / GRIDE flexi split 7"EP 2014 (PHR - příloha fanzinu Hlasatel #2)
Jako příloha druhého čísla Hlasatele, je tento flexík. Krásná bílá koresponduje s citem pro lehkou grafiku a rázem je z kusu ohebnýho plastu luxusní moderna. ZEMĚŽLUČ mám rád, neslyšel jsem poslední album, což jednou napravím a tak jsem rád za dva songy, co tu jsou. Perfektní mluvený úvod - silný hlas a už to jede. Klasickej punk, punk rock s dobrým zvukem, i na flexíku to hraje slušně. Srozumitelný texty, nikam nespěchající tempo. Pohodička. ZEMĚŽLUČ bych si rád poslechnul live na Festa de la Pohoda, co Brožíku? Tři malinké fotečky členů kapely jsou těžce rozpixelovány, i když jsou zakamuflážovaný, ale to nic nemění na skvělej muzice. Druhá strana je šok, hudební. GRIDE s přetechnizovaným extrémním hardcorem je jiná dimenze. Zvuk tu je o štipíček horší, myslím si, že flexík nedokáže takovej "bordel" pobrat anebo mám v uších stále ZEMĚŽLUČ. Bé je správně. Jihočeská formace poskytla jeden vál vlastní a druhej předělanej od BRUTAL TRUTH z roku 1996, takže se to dá ještě poslouchat. Vlastní vál "Přízraky minulosti" je typickou tvorbou nové tváře GRIDE, kdy se mísí alchymie s naturistickým pohledem na hluk. Nezní to špatně, hlavně v malých dávkách. Na obalu flexíku stojí "Hlasatel Flexi Series No.1", můžeme se teda těšit na pokračování? Určitě bych byl rád. Zeměžluč: zemezluc@email.cz / zemezluc.net * Gride: bandzone.cz/gride / puffy@centrum.cz * PHR: phr.cz >ŠA<

v/a BITTER COLD COMPILATION 7"EP 2014 (Diseased Audio Rec.)
Kompilačky mám rád, některý obsahují výjimečné songy, některé představují nové kapely, některé mapují určitou oblast a některé vycházejí jen tak ledabyle. Bitter cold je zaměřena na nejhrubší grindcore, power violence kapely, se kterými se teprve pomalu setkáváme v našich distrech. Na prvním místě je MILORGANAUT. O kapele jsem nikdy neslyšel. Dva krátký songy, v na první poslech chaotickém provedení. Zuřící zvuk, hardcore kostrbatice obalená p/v. Rozuměj alternativní p/v na jasných hardcore základech. Jejich stejnojmený demo (co jsem našel na webu) ovšem zní lehce jinak, řekl bych líp. Brutální grindcore - power violence. Druhej band, opět velká neznámá, LIFES. Jeden song, podobný MILORGANAUT, ale v odlehčenější verzi s hutnějším zvukem a převládající pomalejší pasáží. Na jiných nahrávkách (opět dohledaných na netu) nedisponují tak brutálním zvukem, což jim pomáhá k vyzvednutí jednotlivých nástrojů, který jsou komplikovaný, ale parádní, jednoduše odsekanej hardcore v duchu p/v. Například u jedné nahrávky zase mají totálně basovej sound a parádní grindcore válec, kterej tě odpálí ze židličky. SICK/TIRED by měl znát kde kdo. Jeden vál hutného zvuku, kde je jasná inspirace starým grindcorem a hardcore vyhrávkou. Rychlost tu je jasná volba. MACHISMO a jeden song. Čistej harsh noise s mluveným textem. Druhou stranu otvírá pro někoho neznámá kapela MELLOW HARSHER (článek o kapele byl v N.M. #27). Rychlý grindcore, až moc rychlý, divně odsekaný, ale tak to kapela dělá u všech skladeb. Dva vály. SEA OF SHIT by měl každej hlukař znát aspoň z jejich desetipalce. Parádní power violence jízda, hutnej sound, dobře řvaný vokály, klasika ve stylu. Partičku SCAPHE slyším poprvý a je jasný, že tohle plíživý monstrum, kde prim hraje utahanej a hlučnej fragment destrukce s vybrnkáváním, si musím vyhledat. Můžu říct, že SCAPHE nemaj všechny nahrávky pomalý, ale i krátký výplachy, kdy dokáží dostat do brutálního výplachu jakousi odpověď na BLACK SABBATH nebo progresivní rock. Tohle musí být pro ostravské mistry Vikiho a Skuldu, požitek. Závěr od kapely GNAWED je opět v noise provedení a opět v nekonečné drážce, jako na straně A. Zajímalo by mě, zda kapela produkuje noise i na jiných nahrávkách. Tak si je vyhledám a zjišťuji, že tento projekt má mraky nahrávek a dost kvalitních hluků, šumů a ruchů. Některý skladby jsou krátký, jindy jde o kompozice na půl hodiny. Lifes: lifesband.com >ŠA<

v/a WAKE UP DEAD volume one 7"EP 2013 (Bad Teeth Rec.)
Další povedená kompilačka pro grindcore a power violence maniaky. Přes známý jména až po méně profláklý spolky. Celkem šest kapel. Každá kapela po jednom songu. Každá kapela má jednu stránku pro sebe, kde najdeme text a dostačující info o kapele, nahrávání. Tu sice méně, někde více, ale katastrofa to není. Odpalují to CURMUDGEON. Řve tu Krystina, která působí i v RIPSHIT a TERMINAL CRISIS. Tahle bostonská mlátička je poměrně mladá, mají tři nahrávky a na scéně se pohybují někdy od roku 2011. Nečekej nic jinýho, než klasický p/v současného střihu. TO THE POINT s pochodujícím úvodem a mluveným slovem, po kterém se rozjede typický p/v, na hardcore základech, podobný na CROSSED OUT a SPAZZ. Když koukám na fotky kapely, tak se mi zdá, že bubeník těžce přesluhuje 45-50 let. Poslední kapela na straně A je známá palba SEX PRISONER. Tady je to hodně o hustém těžkotonážním zvuku a valivý kytaře s masivní hradbou p/v. Spíš mi kapela připomíná těžkotonážní death metaly nebo grindcory, ten zvuk zabíjí. Béčko otvírá opět neznámá kapela SUCKED DRY. Členové se pohybují v mnoha dalších kapelách a SUCKED DRY funguje zhruba od roku 2009. Jejich styl bych nazval alternativní p/v ovlivněný hardcore punkovou vlnou. V základu jde o hardcore punk porůznu odsekanej a okořeněnej spoustou zvratů v netradičních pojetí alternativní hudby. THICK SKIN je další velká neznámá. Opět najdeme členy i v jiných kapelách. Hrubej hardcore, mě připomínající např. THE OATH se SIEGE dohromady. Poslední kapela je opět neznámej band THE REPOS a pozor, nesplést s THE ROPES, což je kapela, ve které působí několik členů THE REPOS, včetně Aarona Aspinwalla (např. CHARLES BRONSON, DAS OATH). THE REPOS hrají naštvanej hardcore, ten starej bostonskej nářez, ve kterém nechybí kratší ukázky melodičtějšího ražení včetně dlouhého sóla. Na této kompilaci mě baví ponejvíc seznámení se s neznámejma kapelama, kde mile může překvapit například netradiční SUCKED DRY. Curmudgeon: curmudgeon.boston@gmail.com * T.S.: rzeijlon13@gmail.com >ŠA<[ Top ]


*****************************************************************************************************


reporty z koncertů

KEMP VLTAVÍN, 27.9. 2014
VLNA, B.S.E., RABIES, ÜNFARKT, KUZIMU MABAYA
Na zahradě u Řízka se pod vlivem alkoholických nápojů domluvila tato akce. Z mého pohledu lehce přehnané, ale co už. Pořádající B.S.E., zde v chatové oblasti na půl cesty mezi Týnem a Neznašovem, již hráli v létě a majitelé jim kývli na další možnost, ale až po sezóně. Akce byla úspěšná, tak jako nedávné opáčko v salónu u Vlka (hospoda v Neznašově, kam se sešlo na 120 platících a to se ještě nikdy nestalo ani v samotném Týnu na žádnou akci!!!) a proto se B.S.E. rozhodli pro větší akci s kapelama, co tu ještě nehrály. Konec září byl na počasí krutej, ale ten víkend byl super. Vzhledem k tomu, že po koncertu v Roxy ze středy na čtvrtek jsem nebyl fit, dorážím na Vltavín až před osmou. Propásnul jsem už poněkolikáté VLNU, kapelu, která hraje s masivním zvukem těžkou pohodičku, hardcore v alternativním ražení. Pomalejší hudba. A díky tomu, že se všechno protahovalo, tak ještě nevystoupil ani punkový trio - ansámbl B.S.E. Zdravím se a popíjím nealko s kdekým. Sešlost je tu pestrá. B.S.E. jdou na to a já sleduji první polovinu jejich klasicky dlouhýho setu. Pak se přesouvám do hospody, protože je venku dost zima. B.S.E. drtí slušně rychlej punk, okleštěnej od píčovin. Klasická punk palba založená na staré vlně. Díky nevím čemu, měli parádní zvuk i na ty jejich sto wattový komba, zpěv srozumitelnej a šlapalo jim to fakt dobře. Celej večer mě překvapil, že v tak rozsáhlém areálu chatek uprostřed lesa byl zvuk bez zvukaře fakt v pohodě. Po nich jdeme na to my. Drtíme slušnej progresivní noisecore. Palba. Po nás odchází část dorazivších domů, nicméně na následující ÜNFARKT tu je stále pár kusů. Těm zhruba 30 lidem se ÜNFARKT líbí, což mě překvapilo. Rozhodně opět byli lepší než jsem je viděl naposledy. Zvuk fakt brutální buldozer, Oťas to tam kroutí na kytaru v lehce thrashing feelingu a hlavně basa je totální devastující buldozer a Hádezova bubenická škola je ukrutná mlátička. Ivanův hlas tomu dodává potřebné grády. Hudebně jsou na tom někde mezi grindem (v tom je základ), punkem, crustem. Nic konkrétního, ale sedí to skvěle. Mrznu už jako kráva, šmejdí tu policajti včetně městský a dopíjím poslední nealko pivo co tu maj. Lidi jsou už taky zmrzlí, ale KUZIMU MABAYA po delším zvučení s novým druhým kytaristou bez váhání perou do prořídlého, o to víc pařícího publika jeden vál za druhým. Opět parádní zvuk, metalicky crust punkový válec se záhrobníma vokálama fakt bavil. To už tu jsou tři policejní hlídky, ale budějčtí dohrávají, kdy poslední vál je ukončen tak, že odchází jeden kytarista a zanechává vazbící kytaru u aparátu, až zbyde jen basák s bubeníkem... Já ihned po dohrání balím aparát a odjíždím domu do peřin. Někteří si zaplatili noc v chatkách a tak si vychutnávají výbornej večer s Platanem, ach jo..., chci taky..... >ŠA<

PRAHA, ROXY, 24.9. 2014
INCANTATION, MORGOTH, BOLT THROWER
Tak prej tahle akce bude vyprodaná, kupujeme přes Růžu lístky hodně dopředu a čekáme. Nakonec se ukazuje, že vyprodáno nebylo, nicméně narváno bylo fakt hodně. V Roxy, kam přijíždíme nadoraz, akorát začala první kapela, INCANTATION, jsem nikdy nebyl. Podnik se nachází v samotném centru Prahy, kde to žije luxusem a samotný Roxy vypadá taky dobře. Pivo za 39kč není tak hrozný, nicméně dávám jen tři kusy, protože můj úkol byl pořídit ihned singl MORGOTH, kterej nedávno vyšel a zní bombasticky. Rychle obhlídnu další merch, nicméně ceny trik (pro mne jen kus hadru) jsou dost vysoký a tak na ně seru. Překvapující však je, že MORGOTH udělali zřejmě remasterované LP, na kterém se nachází demo Pits of utumno z roku 1988. Kdybych kurevsky nešetřil na barák, okamžitě bych do toho šel. V Roxy potkávám strašně moc známejch hlav. Jako první, se zdravím s píseckou, strakonickou thrash crew a poté hned s Čurbym. Zkouknu kousek produkce INCANTATION. Zvuk dole u baru, ale ani nahoře na balkoně nebyl kdoví jaký. Nemluvě o tom, že death metal těhle amíků jsem nikdy nemusel a zde, kde byly bicí a zpěv, poté, po dlouhej době někde v dálce kytary vše dovršily do sraček. Pěknou měly plachtu, přes celý podium. Já přijel na MORGOTH, pro mne nejlepší death metal v ranných death metalových letech v Německu. Nikdy jsem od nich neposlouchal nic jinýho, jen dvě mini alba a první velkou desku. Poté už šla jejich hudba mimo mne. To se ovšem změnilo. MORGOTH v současné době produkuje jejich původní kurevsky našláplej death metal. Návrat ke kořenům je patrnej a to dokazuje zmiňovaný singl "God is evil", kde osobně slyším i špetku pro mne další legendární kapelu, OBITUARY (ti tu budou v lednu a já se už těším). MORGOTH do nás nasypal průřez jejich nejlepšíma válama, o tom nebylo pochyb. Co skladba, to neskutečně silná energie a tak jak jsou poskládány jejich skladby, jen dokazuje, že to fakt umí a mají cit pro masakr. Na píču je, že maj krátký vlasy. To sice BOLT THROWER je maj dlouhý, ale hudebně mě moc neberou. Na tuhle kapelu, která nevydala kurva dlouho žádnej matroš, se těšilo snad celý Roxy. Já byl spíš zvědavej. Z desek je to v pohodě, jednou za čas, ale teď na živo s tak dlouhým setem, to bylo opravdu moc. Nevydržel jsem do konce, katastrofa. Po třicátej minutě jsem už spíš jen ze setrvačnosti sledoval vystoupení. MORGOTH měli docela dobrej zvuk, BOLT THROWER taky, ale jejich utahanej death metal, se zvukem, na kterej maj snad patent (haha), zní fakticky skvěle, ale jen po určitou dobu. Tak jak nemusím vyhledávat stechncore kapely, tak ani nebudu vyhledávat BOLT THROWER na víc jak třicet minut. Ale jsem rád, že jsem je konečně viděl na živo. >ŠA<

ČESKÉ BUDĚJOVICE, KREDANCE, 3.10. 2014
BRUTAL BLUES, QUI
Kdyby mi o téhle akci neřekl šéfredaktor ani bych o ní nevěděl, no nakonec jsem jel sólo páč Šakal je prej socka. Tak když budějce, tak večeře v indickej to je snad jasný. Rodinou oslavu co seděla vedle, jsem asi zachmuřeným výrazem a čtením životopisu Franze Kafky hodně fascinoval, páč na mě furt vejrali. No halt jsem fešák asi. Alo Goobi prezentovali v jídeláku ala bengálskej oheň..., tak sirka možná, ale jo dobrý to bylo. Před osmou dorážim do Kredance, kde je kromě kapel tak pět hlav. Barman říká, že začnou po půl, ok pokračuju v Kafkově životopisu. A začínaj zvučet Brutal Blues. Tak tohle bude sakra nahlas... Ok po půl začínaj BB a já ač redaktor Noise Master si potupně nasazuju špunty do uší, což fakt nemám moc ve zvyku. Když jsem to poslouchal na netu přišlo mi to podobný další Steinarově (kytaristově) kapele Psudoku, ale Šakal jako kytarista říkal, že to není tak docela pravda... a měl teda pravdu. Minimalistická sestava kytara+křik a buben+křik, basa mi přiznávám docela chyběla. Takhle rychle a chladnokrevně sázet riffy to se fakt hned tak nevidí. A práce bubeníka to je prostě supr, robot zabiják. Oba dva navíc vypouštějí těžce naechovaný výkřiky (texty určitě nemaj) pekelných démonů na nočním lovu. Nulová komunikace jen chladně podaná audio zkáza, s jak psali na letáku matematickou přesností. Tak po čtvrthodině je po všem, a ten výlet stál za to, jel jsem jen kvůli nim. Po koncertě přišel Steinar omrknout fotky (fotil jsem jen já, tak proto hehe) a chvilku plkáme, i když s mojí slovní zásobou anglického jazyka to je opravdu chvilka. Ale Psudoku a Parlamentarisk Sodomi (což jsou jeho one-man kapely) pořád fungují, jen teď mají přednost Brutal Blues. Slibuju mu fotky a po několika těžších otázkách a odpovědích už věří že "my english is down". Ok kompletní výměna nástrojovky a nastupujou dva týpci po čtyřítce, co si říkají Qui. Zpívající kytarista (a na tři kousky i basák) a zpívající bubeník (a občas klávesista). Tady jde hudebně absolutně o úplně něco jiného. Když jsem to poslouchal doma, napadl mě syrovej garážovej kytarovej rock. Naživo to bylo furt hodně syrový, ale víc do popu ale fakt. Spousta dobrejch melodií, oba dva bravurní muzikanti. Zpěv kromě občasných křičených pasáží, byl opravdu zpěvem, teda zas tak velkej rozsah ani jeden z nich nemá, ale snaží se. Někdy v první třetině kytarista odkládá nástroj bere baskytaru a valej několik kousků v tomhle složení, s perfektníma předehrama na klávesy. Ne že bych snad si běžel koupit desku, ale naživo to bylo dobrý. Nakonec mi to přišlo jako novovlní řekové ANTI! (skladby ze split LP vládnou) U2 anebo v poslední skladbě co jsem slyšel a viděl hodně ale hodně ovlivnění Queen, ta se mi asi nejvíc líbila. Ale tuhle muziku normálně neposlouchám, tak si to někde najdi a posuď sám. Někdy asi po půlhodině odcházím na bus, takže co bylo dál, to už vám musí říct někdo z tý dvacítky lidí, co tam zůstali do konce. >SY<

SLAVONICE, BARÁK 1.11. 2014
PRŮMYSLOVÁ SMRT, MARCH OF THE HORDES, REPUKED, NEKROFILTH
Nemyslel jsem si, že se na téhle sešlosti objevím, ale Růža s Lenkou dávaj i tyto kapely, tak jedeme. Slavonice máme blíž než Prahu, navíc v neděli to není ono a tak pálíme v sedm večer do bludiště Slavonic. Dorážíme se zpožděním, ale máme štěstí, a když vystupujeme z auta, začínaj "průmyslovky". Dlouho předlouho jsem je neviděl (o pár dní dříve hráli snad poprvý v ČB, ale nemohl jsem dovalit) a myslím, že přibylo opět víc metalu. Mičlův štěkot, ano, doslova štěkot je hodně netypickej vokál, ale v pohodě jinak. Zvuk parádní a kapela rube rychlý palby vs. hodně pomalý a hutný pasáže. Jde o poměrně odlišný věci, ale to právě dělá z "průmek" kapelu, která jen tak nezapadne. Pořadatelé M.O.T.H. opět se skvělým zvukem. Dvě kytary byly totální vystředovaný pily, basa kurevsky dobře šlapající a s bicíma udržující melodii. Totální odkaz na švédský death metal. A mě trklo, že MÖRKHIMMEL na příští nahrávce budou znít asi jako teď MARCH OF THE HORSE. První pro mne neznámá a tou jsou REPUKED. Asi jsem o kapele ještě neslyšel, ale trika PUNGENT STENCH nebo moje oblíbené Zombie dávalo tušit. Prej absolutní odkaz na legendární AUTOPSY. Tak to bych netvrdil, ale kus toho typickýho death metalu tam bylo. Jenže REPUKED se vůbec nestydí thrash metalových partií a sype jim to skvěle. Kapela tak jako předchozí, sklidila velkej aplaus. Asi se budu muset podívat po nějaké nahrávce, na místě měly jen CD, jestli se nepletu. NEKROFILTH, sice je tak nějak malounko znám, ale fakt jen okrajově. Kurva, ten zvuk byl tak nahulenej, že jestli existuje noisecore v metalu, tak na živo NEKROFILTH jsou jasným důkazem. Totální apokalypsa směsi punku, death metalu, thrashe, a kdoví čeho ještě. Zpěvák a kytarista v jedné osobě byl buď nasračku, že sotva chodil nebo má problémy s chůzí. Na výkonu to znát nebylo, zvládal vše jak měl. Potrhlej kytarista byl v kontrastu s naprosto vyklidněným basákem. Když padnul cover od GG ALINA a taky MOTÖRHEAD byl Barák v jednom víru. Přídavky nebraly konce, masakrální noisecore metal fakt potěšil. K téhle skvělé atmosféře napomohlo místo konání, Barák. Je to osamocená budova za Slavonicema, která je těžkým doupětem, vypadajícím spíše jako squat. Osazenstvo nemělo dle vizáže s metalem nic společného, ale atmosféra byla maximálně přátelská a lidi zvěřili na vše. No, oni už byli na sračku před naším příjezdem. V Baráku není točený, je to jen o lahváčích za rozumnou cenu. Barák je skvělý místo pro koncerty, tak pro 50-60 lidí maximálně. Vše se děje pod taktovkou nové crew Barakos. OK, ještě bych napsal, že NEKROFILTH prodávaly spoustu merchendise a LP měly za 250kč, respekt. >ŠA<

PÍSEK, PÍ KLUB 4.11. 2014
LAHAR, WHIPSTRIKER, FARSCAPE, APOKALYPTIC RAIDS
Dvojka thrash-ový noční můry připadla na úterý, ale turné se nevybírá a jak se ukázalo, než srát lidi do gigantického Divadla pod čarou, bylo mnohem přirozenější je poslat do "píčka". Tentokrát padla karta na brazilskej útok mojich oblíbenců tamní scény. Na dnešní den vyrážíme posíleni o Pepu VLNU a Karase, kterej vzal dodávku. A když do Písku, tak do indický na jídlo. Píčko krásně zaplněný, prej 130 fans, super. Takhle by měly vypadat koncerty a ne ty poloprázdný haly. Zvuk v Píčku byl vždycky dobrej a nejinak tomu bylo i teď. LAHAR to odpalují na 19 hodinu a Inyho vokál si už perfektně sednul. Korkovo zvuk kytary je už jasným poznávacím znamením a tak kapelu si nejde s nikým jiným splést. Hrubej thrash metal, kde bych teda ubral ty melodický pasáže, jinak pařba od začátku. První z brazilské výpravy je WHIPSTRIKER, kapela o jednom člověkovi, Viktorovi. Na kytaru s ním hraje WitchCaptor (zpěv a kytara FARSCAPE). Kapela vydala mraky nahrávek a samotný Viktor je členem nebo vypomáhal spoustě kapelám. WHIPSTRIKER je jedna z mnoha kapel, která kombinuje klasické postupy VENOM a MOTÖRHEAD. Ale u WHIPSTRIKER je patrný, že jde i o špínu a cit pro těžkej underground. V "píčku" se mi na živo jejich set líbil, ale na nahrávkách zní ještě líp. Po LAHARECH bylo evidentní, že se fans trochu zklidnili, což u WHIPSTRIKER bylo očekávaný. Na podiu zůstává Viktor u basy, WitchCaptor u kytary a přichází druhej kytarista a jinej bubeník. Jo, FARSCAPE. Tuhle kapelu znám nejdelší dobu z brazilského tria, co tu dnes hraje. Kapela produkuje rychlej osmdesátkovej thrash metal v duchu starých KREATOR, což je dáno nejen hudbou, ale hodně zpěvem. Některý skladby jsou tak ultra rychlý, že se v nich ztrácím a to i na nahrávce. FARSCAPE rozdováděli klub do červena a to byla rodná půda připravená tak akorát pro poslední vystupující, APOKALYPTIC RAIDS, drtící jasnej odkaz CELTIC FROST, HELLHAMMER. Za bicími zůstává mlátič z FARSCAPE, přichází Leon, kytarista a zpěvák v jedné osobě s podmalovanýma očima po vzoru HELLHAMMER a basák. Lepší závěr ani nemohl bejt. Při nasvícení Leonova obličeje, bylo vidět, že jeho obličej jako by vypadl staré hlavě KREATOR, haha. Ale ten záhrobní sound, co APOKALYPTIC RAIDS produkuje, byl skvělej. Ten zvuk byl v kytaře a mnoha krabičkách. Totální staroba. Když praskla struna na kytaře, tak Leon si půjčil jinou a tam ten zvuk už nedokázal vyloudit. A to byla tečka za dnešním skvělým večerem, kde se ukázalo mnoho a mnoho starých známých tváří, ale i lidí, co jsem nikdy na akcích v Písku neviděl. Opravdu se těším, že nebude trvat dlouho a uvidíme se na třetím pokračování Thrash Nightmare. Utratil jsem spoustu peněz za poněkud předražený singly, ale co už. >ŠA<

BEROUN, KLUB METRO 22.11. 2014
RABIES, ENCORE, V RUKOU OSUDU, KRIMINALITÄT, WITH THE OTHER
Po 11 letech se vracíme na místo činu, do Berouna. Tento večer na jiné místo než minule. Cesta probíhá v pohodě, ale kousek před Berounem začínáme bloudit a v samotném městě chvilku hledáme klub. Ten se nachází u sídliště, ve velkém komplexu, dole v podzemí. Místo přesně vyhovující bordelu, s bakstagí pro kapely. Přestože přijíždíme o dobrou půlhodinu později, než měly kapely dorazit, jsme první bandou na místě a ještě probíhá promítání dokumentu Raid on Reykjavik Reoladed, který jsme neviděli, protože jsme tahaly cajky a zdravili se s přítomným osazenstvem. Jelikož se čeká na kytarový box, dlouhej čas trávím přípravou kytary, kecáním se známejme a konzumací piv. V klubu je docela dost lidí a ženská část je ve slušném počtu. OK, dáváme zkoušku, zvuk je brutální destrukce, sotva hrábnete do strun, jde do klubu ukrutná bouře. Máme naštelováno, pouštíme se do prvního songu a pod podiem jde do tuhého. Kotel mlátících se těl nesoucí se na našem hlučném umění, který přestává až po odehrání přídavku. Super. Po nás nastupuje kapela ENCORE, která zde původně neměla hrát. Jedná se o čtyřčlennou partu, kde působí lidi z jiných kapel, takže žádný amatéři. U basy Kanár, za mikrofonem holčina, kterej je částečně rozumět. ENCORE produkují hodně našláplej d-beat/crust. Pod podiem je opět mela, a já říkám, povedenej set. V přestávce se oddávám jídlu, které pořadatelé měli na jedničku. Nechyběl ani veganský perník s polevou. Následuje uklidnění V RUKOU OSUDU nebo spíš zvolnění tempa. Totální buldozer sludge komando. Se zvukem, kterej byl v klubu, kapela zabíjela. Kytarista měl brutální sound kytary a všechno se táhla jak bagno. Super a jak furt říkám, tříčlenná kapela je nejlepší. Předposlední kapelou jsou KRIMINALITÄT a opět je vidím poprvý, tak jako předchozí kapely. Kapela jede na dvě kytary, mohutnej zvuk hodnej stenchcore kapel. Pětičlenná parta je z Uničova, kde bejvaj taky skvělý akce. Původně jsem myslel, že kapela hraje víc crust punkový vály, ale omyl. Podobný kapely mě bavěj jen chvilku, moc metalu a tahle kombinace není úplně moje štýlo. KIMINALITÄT maj zvuk ještě víc metal, ale v klubu měly zvuk dost praso, tak zněly trochu jinak. Jinak mohutná hradba zvuku. Poslední kapelou je parta z Děčína. Původně měla vystoupit ještě zběsilost z USA, ale klekla jim dodávka v Berlíně, škoda. WITH THE OTHER ze severu jsem taky nikdy neslyšel. Za bicíma sedí Kafka z TABULA RASA, která už ukončila činnost. Dvě kytary a depresivní emo hardcore, kde zpěvák lítá pod podiem jak blázen (v dobrém myšleno). Emo není mojí krevní skupinou, ale krátké desetiminutové sety zvládám a nevím to jistě, ale WITH THE OTHER hráli krátce a tak jsem byl spokojen. November chaos s pořadovým číslem 4, jak se dnešní akce jmenovala, pořádala Hellapunx crew a chválím na jedničku. Díky za pozvání, díky všem návštěvníkům a maniakům pod podiem. >ŠA<

VIMPERK, ZLATÁ HVĚZDA 21.2. 2015
DECIUS, MACHINE GUN HORROR, POSITIVE MIND, MOROS
Dlouho jsem nenavštívil koncert. Změna nastala až po přečtení mejlu od Růži, zda nechceme se Sykym vyrazit do Vimperku na thrash metal. Zprvu jsem si myslel, že to bude blbost, páč Vimperk neleží na ose, kde by se odehrávaly podobné koncerty a nikde o této akci ani nebyla řeč. Ovšem, on existuje jakýsi facebook, kde se odehrává spousta věcí a tak navštěvuji tuto zrůdnost a zjišťuji, kdo pořádá Celebrity Deathmatch vol.5…, Maňass agency. Vše se mi zdá podivný, ale když v den koncertu je vše stále při starém s výjimkou odpadnuvších LAHAR, sedám do auta a v sestavě Syky, Růža a Lenka vyrážíme. Ve Vimperku jsme za necelou hodinku, hotel Zlatá Hvězda je nalezen a my před tímto docela luxusem stojíme a nevěřícně kroutíme hlavami, co tady jako děláme. Téměř čtyřhvězdičkový hotel s krásnými prostory a záchody si prohlížíme, ale spíš kvůli obrovské výzdobě po stěnách, na kterých jsou zarámovaný fotky ze všech proběhlých akcí. Krom menších UG akcí i velký koncerty konaný na přilehlým sálu. Naštěstí dnes se bude hrát v místnosti s barem, jakýmsi předsálí. Na místě je pár známých a po pravdě jsem ani víc nečekal. Vše je připraveno, uvnitř je tak 60 lidí včetně kapel a DECIUS, první z rakouského tria startuje. Jedná se o death metal. Tuhle scénu již dlouho nesleduji, ale dobrá půlka setu mě bavila přičemž se mi proháněly hlavou jména jako GORGUTS, GRAVE, COMECON nebo THANATOS. DECIUS používají ve své hudbě osvědčený postupy převážně středně rychlého tempa stavící na agresivitě a chytlavosti, kdy si automaticky pokyvujete hlavou. Žádné technické krouceniny se nekonaly, zpěv dobrej murmur, pokud nepřešel do gore kvílení, to byla sračka. Kytarista sázel do death metalových riffů lehce thrashovou kytaru v krátkých intervalech. Trio DECIUS, kde basák vypadal jak Shane Embury ve dvaceti letech, docela mile překvapilo. Jo a maj pěknej motiv alba "Lord of merci". Druhou kapelou jsou další rakušáci, MACHINE GUN HORROR. Jo, tak tohle byla jízda. Starej poctivej thrash metal vycházející lehce z klasiky německého thrash metalu, KREATOR, čemuž hodně nasvědčoval vokál podobný právě Mille Petrozzovi. Hudebně byly některý skladby odsekaný podobně, jak to dělala SEPULTURA, než přešla na sračkový alba. Nechyběly ani pomalejší pasáže s parádními sólíčky. Ovšem základem pro MGH je rychlost. Opět milé překvapení a já běžel pro nahrávku, žel bylo jen CD. Jako zpestření večera nastoupila kapela POSITIVE MIND, což je styl, kterej vůbec neposlouchám. Vydržel jsem dvě tři skladby a věnoval se pivu a prohlížení výzdoby hotelu. Emotivní hardcore alternativa? To je asi blbost, najdi si je na netu a posuď sám. Poslední z tria rakouských pekelníků na závěr, MOROS. Jestli si kapelu dobře pomatuji, tak v ní hráli kytaristi z předchozích dvou rakouských kapel. Za mikrofonem stál týpek, divnej to zjev v otrhanej džísce s nášivkami KISS, GUNS N ROSES, nicméně když MOROS spustil, týpek zpíval perfektně. Kapela zahrála skvělej thrash metal s lehkým death metalovým nádechem v některých skladbách, čemuž odpovídal i zpěv. Dalo by se říct, že MOROS neoplívaj tuctovou nemocí spousty jiných kapel, ale naopak se snaží alespoň trochu okořenit svou hudbu, což se jim daří. Slyšeli jste někdy cover "Slowly we rot" od OBITUARY v thrashovém podání? To je rozdíl, MOROS to však zvládli skvěle a myslím si, že zahráli ještě cover od BODY COUNT. Po koncertu si opět běžím pro desku, ale maj zase jen to CD. Zvuk po celý večer byl perfektní a každá kapela ho dostala na míru ušitej, což nebejvá zvykem. Jestli si zvukaře nepřivezly kapely svého? Mluvil anglicky. Jestliže jsem měl před akcí obavy, tak po koncertu jsem byl nadšen a překvapen skvělými kapelami v mrtvé zemi jako je Rakousko. >ŠA<

ČESKÉ BUDĚJOVICE, FABRIKA 8.3. 2015
MORAX, MEMORAIN
V poměrně krátkej době odehrává MORAX třetí koncert od svého znovuobnovení. To by dle členů MORAX mělo být trvanlivější, než předchozí verze vždy stvořé jen pro jeden koncert. MORAX je thrash metal z Týna nad Vltavou a ve své době (rok 1990 - 1991) byla kapela slušně rozjetá a kdyby nedošlo k určitým událostem, kdoví, kde by MORAX skončil. V podstatě těsně před rozpadem měla kapela objíždět turné s DEBUSTROLEM a KRYPTOREM. OK, původní sestava je téměř celá, chybí jen jeden původní člen. Kapela se stále sehrává, takže kompletní repertoár ještě není. Jediné demo, které po sobě kapela zanechala, je skvělá ultra rychlá thrashová smršť. To se s touto současnou produkcí nedá srovnat. Songy zůstávají, ale tempo a zpěv už není tak agresivní a rychlý. Nevadí. Jedeme. Ve Fabrice, klub vlastnící původní člen OCEÁNU, Vozáry, zároveň zvučí a zvuk byl opravdu parádní. Zhruba 30 minut si všichni užili a MORAX do hrstky lidí sypal songy o sto šest. Nechyběl cover KREATOR. Návštěvnost byla opravdu mizivá. Ani našinci a ani řecký MEMORAIN není žádným tahounem. O kapele MEMORAIN jsem nikdy neslyšel a to ani celá posádka našeho vozu a ani mladší generace motající se kolem thrash metalu. MEMORAIN nejsou typičtí thrashový maniaci. Nejen co se týče vzhledu, tam byste je spíš tiply na metal, doom metal, black. Hudebně taky nejde o čistý thrash metal. Kapela se dvěma kytarama sice ukazovala technické dokonalosti, ale díky častým melodickým vyhrávkám spadávala lehce do black metalu. Ty části, kdy byla velká část songu melodická, mě opravdu nebavily. Zbytek byl někdy více, jindy méně, ovlivněn poslední dekádou METALLICY. Řekl bych, že kapela jako nosný pilíř pro skladby používá právě tuhle inspiraci. Přes směšnou návštěvnost si Řekové hraní užívali a na závěr jako přídavek vysmahli cover od pistolí "Anarchy....". Kapela cestovala na turné s karavanem, byli to naprostí pohodáři a kdyby byla větší návštěvnost (neděle je na píču, propagace přes bandzone a facebook je směšná + přes stránky Fabriky, se mi zdá, že právě propagace je ten zakopaný pes), myslím, že akce by byla opravdu plnohodnotná. Jakmile se dohrálo, dorazilo tak 15 lidí, že by druhý Německo? V půl jedenáctý jsme doma, dvě kapely, dvě hodiny při muzice s pivem v ruce, spokojenost. >ŠA<Recenzenti: ŠA=Šakal SY=Syky

[ Top ]


*****************************************************************************************************